Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GPS- jeli to stvarno dobra stvarcica???

[es] :: GPS :: GPS- jeli to stvarno dobra stvarcica???

[ Pregleda: 9064 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aramis
Cetinje, CG

Član broj: 29310
Poruke: 3
*.crnagora.net



Profil

icon GPS- jeli to stvarno dobra stvarcica???02.07.2004. u 15:43 - pre 241 meseci
Cuo sam da je za lovce, sportiste, paraglaidere, bicikliste, planinare.......GPS najbolji izum.Koliko ja znam on preko satelita daje koordinate na kojima se trenutno nalazimo. Tako pri nego sto krenemo procitamo koordinate i gdje god dodjemo pokusamo da se vratimo na pocetne!? Ako nekko zna nesto vise neka slobodno kaze mada ja nisam siguran ni da je ovo tacno nego samo logicki zakljucujem. Takodje me zanima koliko kostaju?
aramis
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: GPS- jeli to stvarno dobra stvarcica???03.07.2004. u 09:40 - pre 241 meseci
GPS je genijalna stvar za svakoga ko treba da se orjentise u prostoru.

Radi na vrlo jendostavnom prinicipu: na osnovu podataka koje dobija od satelita, GPS u svakom trenutku zna svoju poziciju. Sve ostalo je ugradjeno u samo GPS, mogucnost upisa putanje kojom treba da se kreces, orjentacionih tacaka, belezenje putanje kojom se stvarno kreces, mape, statistike i drugo.

Preciznost je izuzetna ako umes da ga koristis. U vise navrata sam se kretao po terenu putanjom koju sam prethodno skinuo sa fotografske mape i zaista deluje neverovatno koliko je to precizno.

Za planinarenje, freebiking i slicne aktuvnosti u prirodi, stvar dodaje bar dve dimenzije uzivanju, jer postajes u potpunosti rasterecen od orjentacije na terenu i mozes slobodno da krenes gde god zelis jer ces uvek znati gde si i kako da e vatis ili odes gde si zeleo. Za biciklizam, najzanimljivije je sto mozes da se bez razmisljanja uputis na poptuno neposnat teren jer u kombinaciji GPS-a i dobre karte znas svaku, i najmanju stazu koja postoji na tom terenu.

U svkaom slucaju, to se mora probati, ne moze se recima opisati koliko je stvar prakticna i korisna.

Cene GPS-a se krece od 80-tak USD za najjednostavnijemodele pa do hiljada i hiljada dolara za profi. Dobro je to sto i najjednostavniji odlicno radi posao, skuplji modeli ti samo daju veci komfor i vise opcija.

Preporuka je kupiti uredjaj kod domaceg predstavnika, jer se tako dobija realna i vrlo bitna garancija i tehnicka podrska. Od proizvodjaca, najpoznatiji su Garmin i Magellan.

Najjeftiniji nacin da se nabavi GPS je da se kupi u USA. Tamo su im cene i inace nize nego u Evropi u jos su oslobodjeni placanja takse za korsicenje GPS-a. Medjutim, za GPS kupljen u USA ne vazi garancija u Evropi i na prvom servisu ces da platis svu razliku u ceni i jos malo vise.
 
Odgovor na temu

Serdar_Janko

Član broj: 98311
Poruke: 30
*.sympatico.ca.



Profil

icon Re: GPS- jeli to stvarno dobra stvarcica???20.08.2006. u 17:02 - pre 215 meseci
Najbolje je da probas nabaviti GPS uredjaj od neke firme iz Sjeverne Amerike. Ja sam dobio najeftiniji Magellan eXplorist 100 za $90 kanadska dolara - sto mu dodje oko 60 evra. http://www.highspeedsat.com/-magellan-satellite-gps/
A radi ka sat, testiran ovog ljeta na Durmitor i Komove! Cista desetka.


A ja sto cu, ali sa kime cu ? Malo rukah, malena i snaga, jedna slamka medju vihorove sirak tuzni bez nigdje nikoga...
 
Odgovor na temu

Milan BG

Član broj: 62276
Poruke: 135
*.adsl.static.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: GPS- jeli to stvarno dobra stvarcica???20.08.2006. u 21:42 - pre 215 meseci
Preporučujem odličan te(k)st Jovana Erakovića na sajtu Freebiking: http://host.sezampro.yu/freebiking/Cekicara/GPS/Book/Sadrzaj.htm
 
Odgovor na temu

ostoja
Beograd

Član broj: 30936
Poruke: 5
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: GPS- jeli to stvarno dobra stvarcica???08.08.2007. u 08:34 - pre 203 meseci
Znam da je prošlo godinu dana od poslednjeg odgovora ali samo malo da update-ujem temu.

Trimble, koji inace pravi profesionalne GPS/GIS uredjaje, je izbacio svoj prvi komercijalni GPS uredjaj. Sve karakteristike mozete videti na http://www.livonagis.co.yu/trimble/trimblejunost.shtml a ključne karakteristike su:

* Operativni sistem Windows Mobile 2005
* TFT touchscreen kolor ekran 320 x 240
* Integrisani GPS i antena visoke osetljivosti (Sirf III)
* Procesor Samsung 300 MHz
* Memorija 128 MB
* Slot za SD memorijske kartice
* Bluetooth
* WLAN 802.11b/g
* Priključak za slušalice (MP3 player)

Ako se koristi sa softverom za navigaciju (iGo na primer) za cenu od 550 eura dobijate PDA+navigacioni uredjaj. Napomenucu da je do sada najpopularniji uredjaj za navigaciju Garmin koštao odprilike isto.

Juno, posto ima tacnost 2-5m i softver za prikupljanje opisnih podataka o prostornim objektima, moze koristiti i za prikupljanje podataka za GIS, kojem je navedena tačnost zadovoljavajuća.
 
Odgovor na temu

abyss

Član broj: 2945
Poruke: 684
91.150.126.*



+51 Profil

icon Re: GPS- jeli to stvarno dobra stvarcica???08.08.2007. u 11:41 - pre 203 meseci
A sta kazete na ovaj uredjaj (s obzirom na cenu): http://www.semsons.com/inn9popcwiin.html
a review je ovde: http://www.mobile-review.com/pda/review/palmax-z720-en.shtml
--
"Once hadst thou passions and calledst them evil. But now hast thou only
thy virtues: they grew out of thy passions."
 
Odgovor na temu

DigitNBG
Danijel M
BG

Član broj: 40300
Poruke: 342
*.ikomline.net.

Sajt: www.gps-srbija.com


Profil

icon Re: GPS- jeli to stvarno dobra stvarcica???08.08.2007. u 23:41 - pre 203 meseci
Zastarelo - za izbegavanje - jedino ga cena vadi
 
Odgovor na temu

abyss

Član broj: 2945
Poruke: 684
*.beobug.com.



+51 Profil

icon Re: GPS- jeli to stvarno dobra stvarcica???09.08.2007. u 20:16 - pre 203 meseci
Koja je kombinacija pda/telefon/gps ili samo pda/telefon sad najisplativija?
Imam bt-74r i k750 pa mi postaje malo "tesno"...
--
"Once hadst thou passions and calledst them evil. But now hast thou only
thy virtues: they grew out of thy passions."
 
Odgovor na temu

[es] :: GPS :: GPS- jeli to stvarno dobra stvarcica???

[ Pregleda: 9064 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.