Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

chudan problem?!?!

[es] :: PC Konfiguracije :: chudan problem?!?!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5958 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

grind
Beograd

Član broj: 28733
Poruke: 42
*.ptt.yu



Profil

icon chudan problem?!?!02.07.2004. u 01:36 - pre 241 meseci
kompjuter radi ok ali ako ga ostavim sat vremena da na njemu nema nikakve aktivnosti zablokira?!?! sve sto mogu je da pomjeram misa, cak ni ctrl+alt+del ne radi???

 
Odgovor na temu

pierre
Aleksic Goran
Beograd

Član broj: 3189
Poruke: 190
*.nat.sbb.co.yu

Sajt: www.inter.rs


Profil

icon Re: chudan problem?!?!02.07.2004. u 01:43 - pre 241 meseci
otkud to na windowsu?!...
:)

pade mi na pamet, probaj da mu dignes task managera i klikni na tab za procese ili performace. iskljuci screensaver, pa ga ostavi sat vremena.

kad vec blokira, vidi koji su mu procesi i koliko je u trenutku blobocenja napao CPU i RAM. naravno moraces iz dva puta - znaci 2 x sat vremena...

mada, valjda ce neko od 'prozorasa' ovde da ti sugerise nesto normalnije...
www.specihost.net - Linux hosting solucije
 
Odgovor na temu

borstale
Zoran Stanković
nezaposlen
Bor

Član broj: 16298
Poruke: 651
*.teleportgroup.net

Jabber: borstale@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: chudan problem?!?!02.07.2004. u 02:06 - pre 241 meseci
Meni se to dešavalo dok sam imao jednu od onih multimedijalnih tastatura. Ne znam da li ima veze , ali kad sam promenio tastaturu nestao je i problem....
gone with the wind?
glupavi Balkanac
A joint a day
 
Odgovor na temu

someone_bl
Bojan VUJIC
Head of IT Department
Banjaluka

Član broj: 14504
Poruke: 993
*.teleklik.net



+12 Profil

icon Re: chudan problem?!?!02.07.2004. u 09:03 - pre 241 meseci
Ja imam isti problem sa XP professional u firmi i svasta sa mu radio al dzaba .. al kod mene nije sad jel ostavim poslije paljenja skrin severa mozda 5 -10 min zakuca.. ni a ni b .... Jos nisam isprobao sve opcije al ove sto sam probao nisu pomogle ...
Bojan
 
Odgovor na temu

webmaster1
Luka Pilipovic
BG

Član broj: 24183
Poruke: 302
*.vdial.verat.net

ICQ: 160820372
Sajt: www.montenegro-sea.com


Profil

icon Re: chudan problem?!?!02.07.2004. u 09:09 - pre 241 meseci
Pa ne bi trebalo da ima veze sa tastaturom...Moguce je da si pokupio neki virus, ili namestio neki screensaver koji ne radi pa sada zajebava...bilo bi dobro da vidis kako su ti namestena vremena za standby i screen..Pogledaj kojiko imas mesta na hardu..Nemam sta pametno da ti kazem..Mislim da se to i meni dogadjalo dosta davno ali ne secam se zasto i kako je prestalo..
Privatni smeštaj u Crnoj Gori
www.montenegro-sea.com.
 
Odgovor na temu

borstale
Zoran Stanković
nezaposlen
Bor

Član broj: 16298
Poruke: 651
*.teleportgroup.net

Jabber: borstale@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: chudan problem?!?!02.07.2004. u 09:18 - pre 241 meseci
Ma, ni ja ne vidim direktnu vezu sa tastaturom, ali sećam se da sam imao isti problem i da je nestao sa tastaturom. Virus bi mogao da bude, a i loš scren sever, što se standby-a tiče - nikako.
gone with the wind?
glupavi Balkanac
A joint a day
 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
195.252.117.*



Profil

icon Re: chudan problem?!?!02.07.2004. u 11:41 - pre 241 meseci
moze biti da neki do drajver zeza - drajver kontorlise odlazak hardvera u standby i povratak, pa ako nije dobro napisan...cuda se desavaju!
 
Odgovor na temu

kUdtiHaEX
Beograd, Yugoslavia

Član broj: 3372
Poruke: 2598
*.vdial.verat.net

ICQ: 167621705
Sajt: www.webhost.co.yu


+4 Profil

icon Re: chudan problem?!?!02.07.2004. u 17:26 - pre 241 meseci
Covek je rekao da nema nikakve aktivnosti, to valjda znaci da nema ni screensaver-a (ko to josh koristi uostalom?).

Meni veoma logicno zvuci ovo sto je Filo naveo - drajver. Ja ti savetujem da posle sledeceg zakucavanja pogledas Event Viewer (CP - Admninistrative tools) i tu potrazis log koji je oznacen sa WARNING i procitas ga (ili ga kopiras ovamo).
Internet ne cini ljude glupima. Internet cini ljudsku glupost dostupnijom (TM by me)

Webhost Hosting Services
 
Odgovor na temu

grind
Beograd

Član broj: 28733
Poruke: 42
*.ptt.yu



Profil

icon Re: chudan problem?!?!03.07.2004. u 01:06 - pre 241 meseci
u event viewer-u u application je sve u redu, dok je u system takodje sve u redu osim: attach

jel ima neki programcic za proveru celog sistema?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.yubc.net



+3779 Profil

icon Re: chudan problem?!?!03.07.2004. u 03:43 - pre 241 meseci
To na slicici znaci da ti je najverovatnije parallel port isljucen ili preko Windows-a i li u BIOS-u i nije nikakav problem osim ako nemas nesto sto se kaci na port (printer ili slicno). Tad taj uredjaj koji je nakacen ne bi radio i nista vise se ne bi desvalo. Savetovao bih te da odes u device manager da vidis da nema nekih znakova uzvika sto bi ukazivalo na neki IRQ konflikt ili hardverski kvar ili zutih znakova pitanja sto ukazuju na neinstalirane drivere i iz nekih razloga neprepoznatljive komponente. Takodje koristi programe poput Aide32 i SiSoft Sandre da vidis da li ti komp stabilno radi u Windows-u ili pogledaj sledeci link takodje ima dosta interesantnih dijagnostickih alata za DOS:

http://www.ultimatebootcd.com
 
Odgovor na temu

grind
Beograd

Član broj: 28733
Poruke: 42
*.ptt.yu



Profil

icon Re: chudan problem?!?!03.07.2004. u 05:40 - pre 241 meseci
evo sta ne valja u Sandri
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.yubc.net



+3779 Profil

icon Re: chudan problem?!?!04.07.2004. u 01:12 - pre 241 meseci
Ono za hard disk je u redu. Samo ti kaze da je opcija acoustic management upaljena (skoro svi hardovi dolaze fabricki takvi a postoje programi za gasenje te opcije mada nije potrebno), da ne koristis optimalni fajl sistem i da disk ne koristi optimalni ATA-7 mod sto nije strasno.

Drugi deo je vec potencijalno opasan. Racunar ti se najverovatnije skuca zbog pregrevanja (proveri temperature procesora, kucista, ploce i sve voltaze u BIOS-u koje mozes). Kako hladis racunar? Proveri napajanje i kako ono radi. Koja ti je konfiguracija? Obrisi prasinu u kucistu.
 
Odgovor na temu

grind
Beograd

Član broj: 28733
Poruke: 42
*.ptt.yu



Profil

icon Re: chudan problem?!?!04.07.2004. u 02:25 - pre 241 meseci
Gigabyte nforce2 GA-7n400 pro2
AMD Barton 2500+
2 x 256 ACE DDR 333Mhz
ATI Radeon 9200 64Mb
Maxtor 80Gb SATA
Sony CD-RW CRX225E
Creative 5.1 live

napajanje E-Power 350W

system temperature 40
CPU temperature 63

ponekad se i sam restaruje! pregrejavanje???
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
195.178.35.*



+14 Profil

icon Re: chudan problem?!?!04.07.2004. u 22:29 - pre 241 meseci
Poslušaj savet koji ti je Binary Mind dao - proveri voltaže (sve ih postavi na normal), obriši prašinu, a ako ni to ne pomogne, proveri da li se vrti cooler i ako je odgovor negativan - zameni ga.

Ako se sve čini normalno, opet zameni cooler. Na svakoj mašini koju imam uvek zamenim cooler procesora nekim ventilatorom iz napajanja i da vidiš kako hladi... Nema više pregrevanja ni problema koji nastaju zbog toga...

Mada, činjenica da ništa ne radiš sat vremena, pa ti se tek onda skuca sistem ukazuje na to da je ipak problem u standby-u (da, to definitivno jeste moguć uzrok). Pogledaj u BIOS-u i isključi sve što je podešeno na 60 minuta (mada ne mora biti toliko, može biti i manja i veća vrednost, zavisno od upotrebe uređaja od strane OS-a).

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.yubc.net



+3779 Profil

icon Re: chudan problem?!?!05.07.2004. u 00:20 - pre 241 meseci
Pa po tome sto si napisao, ako je to temperatura kad je racunar idle (nista se na njemu ne radi) onda to nije dobro. Koliko se tek temperatura penje kad igras igrice ili radis neke druge zahtevnije operacije ili u pozadini radi neki defrag ili jos gore ako imas neki 3d screensaver ili antivirus koji je programiran da skenira u odredjeno vreme? Kao prvo ako ti je hladnjak (metalni deo koji hladi procesor) mali na procesoru promeni ga za neki veci sa vise onih rebaraca i ako ti je ventilator spor uzmi neki brzi, veci sa vise krila (do 7000rpm ako ti ne smeta buka).

Vrlo uputno da odneses racunar u servis ako je pod garancijom i da kazes da se procesor pregrejava i da zelis da ti oni promene CPU cooler, jer ako hoces da strucno promenis kuler treba da znas neke stvari poput kako se nanose termalne paste (termalne komponente u obliku paste koje se takodje nazivaju emulzije), da one treba dobro da se obrisu izopropil alkoholom sa CPU-a kada se hladnjak menja itd. Neki jeftiniji hladnjaci vec imaju termalnu komponentu u vidu neke gume ili bar necega sto lici na gumu i oni su laki da se skinu ali posle treba znati kako se nanese termalna pasta kako bi se stavio bolji hladnjak bez te "gumicaste mase".

Termalne komponente inace sluze da se povrsina hladnjaka i CPU-a sto bolje dodiruju kako bi se vrsio toplotni transfer izmedju njih, a taj transfer je bolji kad se 2 tela (u nasem slucaju Hladnjak i CPU) dodiruju sto vecom povrsinom (da nema vazdusnih dzepova koji su uzrokovani neravninama na hladnjaku koji je od metala). Pri tom telo koje hladi (hladnjak) treba da bude odredjene velicine i povrsine da bi uspesno hladilo CPU koji se dosta greje u slucaju da je kao tvoj Barton i ako hoces dodatno da poboljsas hladjenje kupi brzi ventilator nego onaj koji dobijes uz hladnjak. Koji hladnjak ces da uzmes, naravno zavivi od kolicine novaca kojima raspolazes i koje si spreman da ulozis u hladnjak. Ja ti preporucujem da pogledas neke modele ThermalTake-a i GlacialTech-a adekvatne za tvoj procesor. Gledaj da hladnjaci budu sto veci i sto vece povrsine (veci broj rebaraca = veca povrsina).

Termalne paste su bolje ako su srebne boje kao npr. Arctic Silver termalne paste koje su najbolje. U slucaju da se pasta ili neka druga termalna komponenta (guma) ne koristi temperature procesora se brzo penju na kriticne vrednosti koje uzrokuju procesor da postane skroz neupotrebljiv.

I jos samo informacije radi, kada se pasta nanosi ne nanosi se na hladnjak nego na procesor i to vrlo malo, otprilike velicine pirincanog zrna ili za nijansu manje, jer je toliko dovoljno da se napravi dobar kontakt izmedju procesora i hladnjaka.

Takodje bi trebalo da razmislis o dodavanju dodatnih sistemskih ventilatora na kucista. Jedan bi trebalo da se nalazi napred kod maske i da uvlaci vazduh dok bi ventilator od napajanja i eventualno jos jedan sistemski ventilator (mozes uzeti i blower koji se stavlja ispod AGP kartice koji ti onda zauzima mesto gde je prvi PCI slot) bili na zadnjem delu kucista i izbacivali topao vazduh. Proveri da li ventilator na napajanju radi jer on za sad jedini vrsi izbacivanje toplog vazduha. Ako ne radi ili ako slabo radi promeni napajanje za neko iste snage (preporucujem Antec ili DTK) a ako imas para pogledaj Chieftec i Enermax.

Da sam na tvom mestu ja bih prvo krenuo od poboljsanja hladjenja sistema. Licno mislim da je to najveci problem. Drugi problem moze biti i samo napajanje ako je neispravno (vrlo je vazno da proveris da liti radi ventilator koji izbacuje topao vazduh na napajanju). Svi sto si do sad postovao vodi ka tome da ti se sistem pregrejava. Naravno ako jos nesto primetis sto moze da ukazuje na pozadinu kvara tvog sistema obavezno postuj.
 
Odgovor na temu

grind
Beograd

Član broj: 28733
Poruke: 42
*.ptt.yu



Profil

icon Re: chudan problem?!?!05.07.2004. u 02:59 - pre 241 meseci
hvala na ovako detaljnom odgovoru!!!

jos jedna sitnica(mozda glupost), posto cesto dodavam i skidam neke diskove, jedna strana mi je uvek otvorena(skinuta sa kucista), a nikada se nisam zapitao da li je to dobro ili ne
 
Odgovor na temu

someone_bl
Bojan VUJIC
Head of IT Department
Banjaluka

Član broj: 14504
Poruke: 993
*.teleklik.net



+12 Profil

icon Re: chudan problem?!?!05.07.2004. u 13:01 - pre 241 meseci
Ja sam imao isti problem i nakon par dana muke kako se (sam) rijesio/lo

Oba HDD bila na istom IDE 0 kontroleru, pisac na IDE 1 ... stavio sam pisac i HDD na IDE 1 kontroler a sytem HDD je ostao gdje jeste .. sve radi besprijekorno...

Nakon svega nisam vise znao sta bi pa mi ovo pada ne pamet ... i proradi .. e sad meni nije jasno zasto je do sad radilo, skoro godinu dana, a sad nece?...
Bojan
 
Odgovor na temu

pandalaz
Zlatko Milosevic
Zemun

Član broj: 21947
Poruke: 22
194.106.165.*



Profil

icon Re: chudan problem?!?!05.07.2004. u 18:16 - pre 241 meseci
iMAO SAM slican problem zbog screensavera kada sam dezinstalirao screen saver problem je bio resen
 
Odgovor na temu

grind
Beograd

Član broj: 28733
Poruke: 42
*.ptt.yu



Profil

icon Re: chudan problem?!?!05.07.2004. u 22:20 - pre 241 meseci
mislim da sam otkrio problem ali...

u biosu imam 3 opcije "FAN FAIL WARNING"

1.CPU FAN
2.SYSTEM FAN
3.POWER FAN

sve tri su bile iskljucene!!! kada ukljucim CPU FAN FAIL WARNING sve je OK ali kad ukljucim SYSTEM ili POWER FAN FAIL WARNING ploca pocinje da PISTI i CVILI!!!

imam ventilator na procesoru koji je ok, na napajanju i na ploci(AGP) ali i ova dva ventilatora rade(vrte) pa mi nije jasno zbog cega se ploca buni kada ukljucim ove gore navedene opcije????
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.yubc.net



+3779 Profil

icon Re: chudan problem?!?!06.07.2004. u 00:06 - pre 241 meseci
To definitivno nije problem ako ti ventilatori rade. Jedino moze biti problem ako ti se npr. usporio POWER FAN ako imas senzor za njega koji meri rotacije u minutu ili je ventilator sam po sebi spor). Da li imas senzore za system fan i power fan i ako imas sta kaze (koji je RPM tih Fan-ova)? Ako slucajno nemas neki od tih fanova onda tu opciju iskljuci u BIOS-u. RPM-i ventilatora se obicno nalaze u power options-u ili hardware monitoring options-u (ima nekoliko naziva u zavisnosti od BIOS-a). Za koji ventilator nema RPM-a za taj i iskljuci tu opciju u BIOS-u. Posto nemas SYSTEM FAN onda iskljuci FAN FAIL WARNING za njega. Proveri i za POWER FAN ako postoji senzor i u zavisnosti od toga preduzmi mere. Bilo bi dobro kad bi neko mogao da ti pozajmi napajanje iste snage cisto da vidis kako ti racunar radi sa drugim napajanjem.

Nije dobro drzati kuciste otvoreno. Neki se nece sloziti samnom ali stojim pri toj tvrdnji. Skuplja se dosta vise prasine nego kad je kuciste zatvoreno. Kada se kuciste otvori, to mozda malo hladi procesor ali zagreva ostale komponente jer nema strujanja vazduha koje se dobija ako se postave ventilatori kao sam pre napisao, i nije dobro stalno kaciti i skidati IDE uredjaje sa IDE kablova jer se vremenom i oni (kablovi) habaju i od silnog menjanja IDE uredjaja, cestog krivljenja kablova (moze da dodje do ostecenja IDE kabla posle cega isti mora da se menja) itd. U najgorem slucaju mogu da otkazu i IDE kontroleri sto nije dobro. Zato ako vec menjas diskove stalno kupi IDE rack za hard disk koji ide u jedan od 5.25 drive bay i tamo kaci dodatne IDE hardove ili uzmu USB varijantu koja je malo skuplja ali po meni dosta bolje resenje. Za to te fiocice i sluze.

Ako je to pocelo da se dogadja sa racunarom od kako si instalirao neki screensaver ili neki drugi program probaj da deinstaliras te programe i vidi kako ce masina da se ponasa. Meni sve jedno smrdi na hardverski problem (pregrejavanje i da dodam maltretiranje IDE interfejsa {kablovi i konektori a samim tim i IDE kontroleri} a bogami i HDD-a koji se zestoko greje kada je kuciste otvoreno pogotvu leti ali i zimi, kao moguci ostali razlozi) ali nikad se ne zna.

 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: chudan problem?!?!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5958 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.