Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Treba mi savet nekog iskusnog

[es] :: Art of Programming :: Treba mi savet nekog iskusnog

[ Pregleda: 2893 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MightyFilisav
Marko F.

Član broj: 24817
Poruke: 45
62.108.108.*



Profil

icon Treba mi savet nekog iskusnog20.06.2004. u 13:37 - pre 241 meseci
imam zelju da se okusam u programiranju :) pa mi treba savet koje razvojno okruzenje, jezik, bazu da odaberem. nasao sam na ovom forumu gomilu poruka na ovu temu i one su mi bile od velike pomoci. ipak sam se odlucio da postavim novu temu kako bih dobio jos malo konkretniji odgovor. drugi razlog zbog kojeg ponovo postavljam ovo pitanje je to sto se o tome na ovom forumu u nekoliko slucajeva pricalo pre par godina, a predpostavljam da su se stvari malo izmenile sa sve vecom rasprostranjenoscu .NET-a.

naime, moje programersko predznanje je jako skromno radio sam samo u turbo pascal-u. interesuje me pisanje iskljucivo poslovnih aplikacija za windows.

koje razvojno okruzenje i koji od programskih jezika mi savetujete da koristim? kod kog jezika je za moj slucaj najbolji balans, mogucnost/brzina ucenja/brzina pisanja/perspektiva jezika? da li da koristim VB,C#,Delphi,Java?

potreban mi je i savet oko izbora baze. nameravam da pravim aplikacije za mali-srednji broj korisnika. potrebno mi je da baza bude ili besplatna ili jeftina :) zato vas molim da preskocite Oracle ili DB2 :) ja sam razmisljao o MySQL, PostgreSQL, FireBird ili mozda nesto drugo???

sta je najbolje trenutno koristiti za Web??? asp, php, perl, java??? server za hostovanje mi nije problem tako da to ne treba uzimati u obzir

moje glavno pitanje je sta je u sva tri slucaja najbolje resenje i sta je najbolje resenje u paketu :) nadam se da sam bio dovoljno jasan, molim za odgovore
Pozdrav
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Treba mi savet nekog iskusnog20.06.2004. u 14:04 - pre 241 meseci
Nisam neki "majstor", ali neka moja shvatanja stvari na tom polju su sledeca:

1. Lose je ograniciti se na jedan OS (konkretno Win), jer je sve veci broj ljudi koji koriste alternative.

2. Sto se programiranja tice, najvaznije je nauciti principe, koje posle primenjujes u konkretnom slucaju.

Sto se tice rasprave PHP vs ASP vs Java... Ja ti preporucujem PHP.

O izboru programskog jezika se moze raspravljati beskonacno, pogledaj starije teme po forumima, bilo je dosta reci o tome (koji jezik za pocetak, prednosti/mane pojedinacnih jezika...).
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Treba mi savet nekog iskusnog20.06.2004. u 17:04 - pre 241 meseci
Pa ne bi da vredjam, ali znas pitanje koje si ti postavio je kao recimo:

Znam da brzo hodam, a hteo bi da trcim maraton, koje mi patike preporucujete i koju stazu ... i koji stadion ...

Uzmi neku knjigu iz programiranja i resi sve zadatke sam, nauci sve metode sto se tice programiranja.
Sve te metode ces pre ili kasnije imati prilike da sam koristis.

Sto se tice platforme, izaberi sto kasnije mozes, cisto da se ne zeznes.

Ustvari sve izaberi sto kasnije moze. Ajde za pocetak nauci dosta metoda, uradi sve one sitne dosadne zadatke sa glupim racunanjem.

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

MightyFilisav
Marko F.

Član broj: 24817
Poruke: 45
*.yubc.net



Profil

icon Re: Treba mi savet nekog iskusnog20.06.2004. u 19:00 - pre 241 meseci
pa nije bas tako :) mozes da banalizujes ali mi tako nisi mnogo od pomoci :) ja nisam kreten koji je cuo da programeri dobro zaradjuju pa resio da postanem programer za nedelju dana i zgrnem ogromne pare :)

nemam nameru da postanem vrsan programer i da od toga zivim vec da napisem i unapredjujem par poslovnih aplikacija koje ce mi pomagati u poslu kojim se bavim. naime, imam malu firmu i trenutno sve podatke drzim u jednoj access bazi i gomili excel tabela. kako su firma i posao rasli tako sam sve vise shvatao kolika su mi ogranicenja excel i access pa sam resio da pocnem da radim u necemu sto pruza malo vece mogucnosti za unapredjivanje. hteo bih da na osnovu te baze koju sam uradio u access-u i gomile excel tabela napravim jednu SQL bazu i da se upustim u pisanje aplikacija koje ce raditi sa bazom. kasnije mislim da dodam i neki web interfejs i to je to. nemam nameru da radim komercijalne programe ili da programiram bilo sta drugo sem ovoga sto sam naveo tako da mi odgovor tipa uci metode i razvijaj programersku logiku nije prihvatljiv :) u firmi su mi svi racunari sa windowsima tako da mi pisanje programa za neki drugi OS nije potrebno. Znam i sam razlike izmedju raznih okruzenja, raznih jezika i raznih baza i nemam nameru da zapocnem raspravu o tome nego samo da dobijem savet od nekog ko to vec radi. moje pitanje nije bilo koji su jezik ili baza generalno najbolji vec sta u mojoj situaciji valja izabrati. i dalje trazim pomoc :)
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.comcast.net



+18 Profil

icon Re: Treba mi savet nekog iskusnog20.06.2004. u 19:34 - pre 241 meseci
Ako radis business aplikacije, onda bi svakako trebao da radis nesto u nekom od .NET jezika, ili C# ili VB.NET. Izmedju ta dva jezika, bolje ti je da izaberes C# ako imas vremena da ga savladas, malo je tezi od VB.NET, ali nije nista neverovatno tesko.

Realno, danas na Windowsu imas tri izbora za programiranje: C++, C#, i VB.NET. C++ nije primeran razvoju poslovnih aplikacija, tako da izbor nije mnogo tezak.

Ako te interesuje vise detalja, slobodno pitaj.
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Treba mi savet nekog iskusnog20.06.2004. u 22:19 - pre 241 meseci
Sta znam, ja kada zelim da okrecim stan uzmem majstora, mogu to i ja sam, ali obicno nesto zeznem :).

Sada su jasniji motivi i mislim da je si onda sam sebi dao odgovor.

Ako hoces da se bas zezas uzmi lepo mysql, apache, php i udri :).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Treba mi savet nekog iskusnog21.06.2004. u 09:54 - pre 241 meseci
Citat:
Reljam:
Realno, danas na Windowsu imas tri izbora za programiranje: C++, C#, i VB.NET. C++ nije primeran razvoju poslovnih aplikacija, tako da izbor nije mnogo tezak.


A kad se tim smori, treba da uzme Delphi i da mu svane.

Problem ipak nije u programskom okruzenju, covek treba da savlada mnogo teorije da bi mogao da radi ovo sto je rekao da mu treba.

Mnogo je jednostavnije (i jeftinije) angazovati nekoga da napavi odgovarajuci program mada sam siguran da bi posao odradila i postojeca gotova resenja.
 
Odgovor na temu

MightyFilisav
Marko F.

Član broj: 24817
Poruke: 45
62.108.108.*



Profil

icon Re: Treba mi savet nekog iskusnog21.06.2004. u 10:02 - pre 241 meseci
vecina ljudi mi savetuje .NET okruzenje i C# jezik, tako da sam se sto se toga tice skoro opredelio. koju bazu da odaberem? cuo sam da je MS SQL dobra baza za rad u .NET okruzenju ali je MS SQL komercijalna baza. koju od free baza da odaberem? cuo sam da mnogi feature-i .NET-a koji rade sa MS SQL-om ne rade sa drugim bazama. da li je to tacno i koliki je to hendikep? sto se web-a tice, dobio sam savete da ako sam se vec opredelio za .NET i C# izaberem ASP.NET. da li je istina da se u ASP.NET-u moze pisati C# kod???
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4414
195.252.81.*

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Treba mi savet nekog iskusnog21.06.2004. u 12:47 - pre 241 meseci
Ako želiš da pogledaš nešto drugo, pogledaj sajt sa leve strane ili mi se javi privatnom porukom kako bih ti poslao demonstracioni CD. Reč je o alatu koji se idealno uklapa u ono što ti treba za rad sa bazama za male i srednje firme, doduše nije besplatan, ali nije ni preskup. Pri tome, ima integrisan Web server tako da kada naučiš njegov jezik ne moraš da učiš ništa novo da bi postojeće aplikacije pretvorio u Web aplikacije. Naravno, ne ograničava te da koristiš njegov interni Web server ili njegov jezik za Web aplikacije, ume da koegzistira sa PHP-om, Apacheom, MySQL-om, ali je za najveći broj aplikacija on sam dovoljan.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Treba mi savet nekog iskusnog21.06.2004. u 13:08 - pre 241 meseci
Citat:
MightyFilisav: cuo sam da je MS SQL dobra baza za rad u .NET okruzenju ali je MS SQL komercijalna baza. koju od free baza da odaberem?


MSDE - to je besplatna verzija MS SQL-a.

http://www.microsoft.com/sql/msde/default.asp
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.comcast.net



+18 Profil

icon Re: Treba mi savet nekog iskusnog21.06.2004. u 17:01 - pre 241 meseci
Da, u ASP.NETu mozes da koristis C# kod, a kao sto Nemanja kaze, najbolji izbor bi ti bio MSDE. MSDE mozes da skines sa neta (dzabe i legalno) sa linka u prethodnoj poruci, a mislim da se dobija i uz VS 2003. Mada ti je najbolje da uzmes zadnju verziju sa neta, najjednostavnije je.
 
Odgovor na temu

MightyFilisav
Marko F.

Član broj: 24817
Poruke: 45
62.108.108.*



Profil

icon Re: Treba mi savet nekog iskusnog21.06.2004. u 19:51 - pre 241 meseci
ok, hvala momci. stvarno ste od velike pomoci :) da li biste mogli da mi u najkracim crtama objasnite u cemu je sustinska razlika izmedju MS SQL-a i MSDE-a? mislim, sta manjka u MSDE-u kad je free :)
 
Odgovor na temu

mladenovicz
Zeljko Mladenovic
Xoran Technologies, Inc., Ann Arbor, MI,
USA / Software Engineer
Ann Arbor, MI, USA

Član broj: 6598
Poruke: 2065
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: mladenovicz@elitesecurity.org
ICQ: 95144142
Sajt: yubc.net/~mz


Profil

icon Re: Treba mi savet nekog iskusnog22.06.2004. u 09:21 - pre 241 meseci
sqlserver i msde razlika
 
Odgovor na temu

MightyFilisav
Marko F.

Član broj: 24817
Poruke: 45
62.108.108.*



Profil

icon Re: Treba mi savet nekog iskusnog23.06.2004. u 08:58 - pre 241 meseci
nasao sam neke strane servere koji hostuju MS SQL baze da li to automatski znaci da hostuju i MSDE?
 
Odgovor na temu

MightyFilisav
Marko F.

Član broj: 24817
Poruke: 45
62.108.108.*



Profil

icon Re: Treba mi savet nekog iskusnog25.06.2004. u 15:58 - pre 241 meseci
ok, odgovorili ste mi na sva pitanja koja su me mucila ali imam jos jedno :) malo sam kopao i ustanovio da nema mnogo servera koji hostuju MS SQL baze, dok na drugoj strani nema servera (komercijalni/free; strani/domaci) koji ne hostuje MySQL baze. sa te strane gledano MySQL je bolje resenje. na drugoj strani su pogodnosti u .NET-u kad se radi sa Microsoft-ovim bazama. koje su to tacno pogodnosti? i sta nije moguce odraditi u MySQL-u? unapred hvala :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Treba mi savet nekog iskusnog

[ Pregleda: 2893 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.