Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sterolitografija, i ostale metode prototyping-a

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Sterolitografija, i ostale metode prototyping-a

[ Pregleda: 3613 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beocity.net



Profil

icon Sterolitografija, i ostale metode prototyping-a18.06.2004. u 11:38 - pre 241 meseci
Verujem da ima ljudi koji imaju iskustva sa "brzim" metodama izrade prototpova - koje su im prednosti i koje su im mane - I sam imam malo iskustva, mada nisam nista radio licno, ali kolege jesu - pa da malo popricamo o tome. Kakvi se uopste materijali koriste za sterolitogarfiju - osim brzine i cene - po cemu bi ona mogla da se jos smatra prednoscu u odnosu na neke klasicne metode izrade prototipova - koje su preciznosti, i moze li se osim vizuelnog i poneke anilze taj sterolitografski model iskoristiti za jos nest - mozda funkcionalnu analizu npr nekog "prostijeg mehanizma i slicno. Takodje me interesuje pored sterolitografije da u timi dodidrnemo i metodu "3d stampanja" bojom i metodu sa katerom (seckanje i lepljenje papirica) - Pa a vidimo i uporedimo sve to.

Postovati neke linkove bi takodje bilo interesatno - za videti, i komentarisati - a ako neko ima konkretna iskusta, moze raspravljati i na tu temu - uz opet nezobilazne slike i slicno.

Pozdav svima
 
Odgovor na temu

yes

Član broj: 27238
Poruke: 23
*.dial.InfoSky.Net



+1 Profil

icon Re: Sterolitografija, i ostale metode prototyping-a10.07.2004. u 13:33 - pre 240 meseci
Ima jos i fotopolimer tehnologija...

"Metaljet" je najupotrebljiviji, koristi sinter materijale (metalni prah). Ovi prahovi su se upotrebljavali i ranije. Stave se u kalup, presuju se sa par tona pritiska i tako se slepe, pa se onda izloze temperaturi sinterovanja da se poveca dodirna povrsina medu "komadima" u prahu. Moze se dobiti komad gustine 30-90%, u zavisnosti od legure. Legiranje je jednostavno, stavis odgovarajuci procenat recimo, cinka u bakar i to je to.

Stampac radi ovako: nanese se vrlo tanak sloj praha a onda se stampa lepak inkjet tehnologijom. kad se zavrsi poslednji sloj, ono sto je slepljeno to je gotov komad. Ostali prah se jednostavno strese. Kad se posle komad izlozi temperaturi, lepak izgori a prah se slepi.

Ovaj postupak ima prednost u odnosu na ostale zato sto moze da izvede bilo koji oblik sa bilo kakvom supljinom.

Vrlo upotrebljivo, pogotovo za one koji vec imaju iskustva sa sinterovanjem.

Jedini problem je sto je kod nas industrija u takvom stanju da kad hoces nesto da napravis, moras da imas svu tehnologiju od pocetka do kraja + mnogo mnogo para.
...
...
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.urc.bl.ac.yu.



+5 Profil

icon Re: Sterolitografija, i ostale metode prototyping-a16.12.2004. u 13:26 - pre 235 meseci
Studiram Masinstvo u Banjaluci i imamo masinu za 3D printanje (ne ynam tacno koji tip, u pitanju je termo-jet printing). Mislim da je materijal kojim se printa na bazi voska. Dobiveni model se moze iskoristiti za izradu kalupa za mikro liv.
Materijal za printanje je skup, te pomenuta tehnologija dolazi u obzir ako strada neki vazan i skup dio na masini, a uz to ga je i tesko nabaviti. Pozdrav
 
Odgovor na temu

saleng_42
Kragujevac

Član broj: 38004
Poruke: 143
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

ICQ: 232705697


Profil

icon Re: Sterolitografija, i ostale metode prototyping-a16.12.2004. u 17:43 - pre 235 meseci
http://www.zcorp.com/products/printersdetail.asp?ID=1

Ako sam dobro razumeo jednu prezentaciju kojoj sam imao prilike da prisustvujem, ovo je 3D printer koji je korićšen za izradu prototipa turbinskog radnog kola (čini mi se hidraulične turbine). Doduše, izradio je model kao jedan deo, a ne kao assy Lopatice su trebale da budu zakretne

Ako ispratite linkove na strani, znaćete o ovoj mašini sve što i ja.
Pozdrav

Sale
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Sterolitografija, i ostale metode prototyping-a

[ Pregleda: 3613 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.