Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Frame relay linux router

[es] :: Enterprise Networking :: Frame relay linux router

[ Pregleda: 3416 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blob
Novi Sad

Član broj: 9874
Poruke: 27
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Frame relay linux router15.06.2004. u 11:28 - pre 241 meseci
mozda izgleda smesno, ali cilj je ustedeti paru na svakom koraku.

naime, telekom nudi stalni pristup internetu preko frame relay-a (64 kbps, 128 kbps, ...). skuplje je od wireless-a, ali je stabilno, a sa druge strane iskljucuju se eventualne peripetije oko analognih vs digitalnih vodova sto bi moguce pratilo zicne veze ka drugim providerima.
e sad, ako uspe ubedjivanje davaoca para za placanje takve veze (64 ili 128 kbps, ne vise) treba to sto jeftinije realizovati, jer ce tesko proci ubedjivanje za jos para za neki ruter...
mreza koja bi izlazila na internet ima par desetina racunara (30-ak), telekom daje opremu, liniju... i ono gde pocinje nasa nadleznost je v.35 ili x.21 prikljucak u nasoj prostoriji. dakle treba nam neki ruter koji ce se nakaciti na njihov v.35 port. postoje pci kartice sa v.35 ili x.21 portovima koje rade pod linuxima (samo ne znam gde se kod nas mogu nabaviti), postoje razni routeri za linuxe, samo ne znam da li je to sve spojivo. koja kartica, koji router (software) i uopste ima li neko da je to ostvario ili ...
uglavnom ko ima iskustva neka se javi, mozda ce jos nekom tako nesto zatrebati

pozdrav
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: Frame relay linux router15.06.2004. u 11:33 - pre 241 meseci
Dobro si primetio - može to pod linuxom ako nateraš karticu da radi, ali nema garancija. E sad ima dosta jeftinih cisco ruterčića već od serije 800 pa još i polovnih, a pošto nemaš trenutno te serijske kartice a verujem ni vremena/novca da se igraš sa time, ja bih preporučio kviska. To jednom staviš i zaboraviš da postoji. Iza toga možeš i linux pa onda na tvoju mrežu ako ti trebaju dodatni servisi, neko logovanje, kontrole saobraćaja itd.

Ako bi doduše mogao da nabaviš neku karticu sa x.21 interfejsom, javi ovde pa da smišljamo nešto na tu temu. :)
 
Odgovor na temu

blob
Novi Sad

Član broj: 9874
Poruke: 27
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Frame relay linux router15.06.2004. u 12:37 - pre 241 meseci
ok

probacu da vidim kakvih kartica se kod nas moze naci (na netu ima, ali nisam jos naisao na domace dobavljace)

ali malo je tesko pricati o tome jer u sustini sve visi. nemam ni vezu, ni karticu ...
sve zavisi od onih koji drze pare, a ja bih voleo da znam unapred moze li to da funkcionise - prvo u principu, a zatim i konkretno da li se neko baktao time i ima li konkretnog iskustva. da znam sta da pricam menadzmentu.

u svakom slucaju hvala.

 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Frame relay linux router15.06.2004. u 12:46 - pre 241 meseci
Moje mišljenje je da može to da se namesti, ali da će dara biti skuplja nego mera, tj. da ćeš skuplje platiti tu karticu neko čitav ruter. Gojko ti je već spomenuo koji, da se ne ponavljam.

Marko.
 
Odgovor na temu

blob
Novi Sad

Član broj: 9874
Poruke: 27
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Frame relay linux router15.06.2004. u 13:12 - pre 241 meseci
ajmo malo hipoteticki

recimo da imam v.35 karticu ili neki adapter... i recimo da to radi pod linuxom. sta bi mi jos trebalo. mislim koji su tu protokoli u igri itd...
ko zna nesto o frame relay-u?

zdravo

 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: Frame relay linux router15.06.2004. u 13:33 - pre 241 meseci
Pa ništa treba ti kabl do frame relay csu/dsu (koga dobiješ od telekoma). I parametri koje dobiješ od njih (verovatno LMI type, DLCI koji treba koristiti, tip frame relay enkapsulacije, itd). E sad još videti kako se to diže na linuxu, ali drajveri postoje za FR, viđao sam ih.

To ti je layer 2 protokol, iznad toga vrtiš IP takođe po adresama i specifikacijama koje dobiješ od svog provajdera (to može biti telekom ili bilo ko drugi do koga uzmeš frame relay vod). A za ip setovanja važe sasvim normalna pravila kao na bilo kom drugom interfejsu.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Frame relay linux router15.06.2004. u 13:37 - pre 241 meseci
Evo ti pa čitaj :-)

Marko.
 
Odgovor na temu

blob
Novi Sad

Član broj: 9874
Poruke: 27
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Frame relay linux router16.06.2004. u 06:50 - pre 241 meseci
zahvaljujem

sad idem na citanje
 
Odgovor na temu

XOR
/dev/null

Član broj: 26231
Poruke: 14
*.xnet.hr

Sajt: www.boobah.info


Profil

icon Re: Frame relay linux router21.06.2004. u 00:13 - pre 241 meseci
EHLo,

Ovo bi ti moglo pomoci takodjer:
http://www.tldp.org/HOWTO/Net-HOWTO/x2345.html
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Frame relay linux router

[ Pregleda: 3416 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.