Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

programiranje pod grafickim okruzenjem

[es] :: Art of Programming :: programiranje pod grafickim okruzenjem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8310 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.telia.com

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: programiranje pod grafickim okruzenjem21.06.2002. u 21:09 - pre 265 meseci
Neko je ovde pomežao babe i žabe - moguće je da sam to ja - naravno moguće je i da ste to vi... - Naime, diskusija je kao što možete videti počela tako što sam izjavio da prvi GUI nije napravio Xerox. To sam izjavio kao odgovor na Ivanov-u tvrdnju da je prvi GUI napravio Xerox, pa onda Apple (!!!), pa Microsoft!
Polemisali smo dakle najprostije rečeno ko je od koga "pokupio" GUI, misli se na GRAFIČKO OKRUŽENJE (kompletno, sa prozorima, menijima, tasterima, ...). Ono što se MISLI je da je tako nešto napravio Xerox. To NIJE tačno! U Xeroxu je, što je apsolutna istina i sa čime se slažem, rođena koncepcija, ali ništa konkretno (od čega bi Apple i Microsoft mogli da "ukradu" stvari)... Dakle Xerox nije uradio ništa OPIPLJIVO.
Elem izvesni Mr. Lorenzen iz tog vašeg famoznog Xerox-a je dasa rešio da pređe u DIGITAL i kad se to desilo čovek je razvio PRVI pravi Graphical Environment Manager ili skraćeno GEM, koji sam daaaavno koristio jer je ako se neko seća (Xerox) Ventura (današnja Corel Ventura Publisher) koristila isti...
Dakle narode NIJE APPLE imao prvo grafičko, upotrebljivo ili kako god hoćete da ga zovete okruženje već DIGITAL!

E sada da citiram jednu rečenicu iz teksta čiji URL je Dragi Tata poslao ovde: The people at the Xerox Paulo Alto Research Center (Xerox PARC) came up with the first working design, and when the Apple Lisa was introduced to a speculative audience in 1983, it was the first mass-produced computer to have a GUI, and with that, a strange input device called a "Mouse".
Ova rečenica je totalno netačna, jedino što je tačno je to da je Xerox PARC napravio koncepciju a verujem da su i imali nešto što je čak i funkcionisalo u njihovim laboratorijama, ali to nešto nije ugledalo svetlo dana u obliku o kome se vodi diskusija - nikakav praktično upotrebljiv GUI nije izašao iz Xerox-a i to niko osim ljudi koji su radili na tome nije ni mogao da vidi.
E sada da citiram dve rečenice iz jednog drugog teksta o GEM-u :
GEM was Digital Research's GUI (or a WIMP in the original), written in the 1980s. It stands for Graphical Environment Manager, and was written by someone (Mr. Lorenzen) who had just left Xerox PARC (where the concept of a GUI/WIMP was invented).
- Kao što vidite ovo što sam sada citirao i ono što sam citirao iz teksta koji je Nemanja poslao totalno su kontradiktorne informacije...

Svuda gde sam čitao nešto o GEM-u i o onome što je Xerox uradio uvek stoji jedno za Xerox PARC: ONI SU NAPRAVILI KONCEPCIJU A NE GOTOV PROIZVOD

I normalno, neko samo od gotovog proizvoda može da krade ideje. A svuda ćete videti da piše da je Apple pokrao tonu stvari od GEM-a. Ko je GEM ikada probao, pa kasnije MacOS osećao se kao kod kuće, jer su stvari maltene iste! Microsoft GUI je pokrao od oba prethodnika sve najbolje i dodao još novih stvari, tačnije iskoristili su magarce iz IBM-a da im naprave OS koji oni sami nisu mogli da naprave i od svega toga skrpili OS koji je bio user-friendly toliko da je mogao da parira Apple-u! SVAKA ČAST! Ja se Bilu i ekipi zaista divim, oni su čarobnjaci - ali ne za pravljenje software-a, već za ekonomiju i slične stvari...znju, ali ovo kako ste krenuli
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.telia.com

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: programiranje pod grafickim okruzenjem21.06.2002. u 21:39 - pre 265 meseci
Najčudnije je (da ne koristim neke epitete koji su manje prigodni) to da se GEM retko pominje kad se priča o GUI-ju. Prošao sam kroz neke (prema Google-u) popularne strane koje se bave istorijom GUI-ja i verovali ili ne samo sam na dve od prvih 10ak našao da se GEM pominje, uglavnom samo na trenutak!
Neko će reći da sam paranoik, ovakav-onakav - ali sam ubeđen da je to sve tako zbog marketinga...
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: programiranje pod grafickim okruzenjem21.06.2002. u 21:59 - pre 265 meseci
Hmmm, ja sam radio malo sa GEM-om (verzijom koja je išla uz Atari 520ST), ali sad prvi put čujem da je to prva implementacija GUI-ja.

Koliko ja znam, Sitive Jobs je platio da uđe u prostorije Xerox-a i da pogleda šta se tamo radi - i pre nego što je izašao napolje bio je opčinjen i rešio da to što je video primeni i na novoj mašini. Posle je to on pokazao Bilu Gejtsu dok je još bilo u beta verziji, jer mu je ovaj obećao da će da pravi software za njegov novi OS, a Bili je to što je video iskoristio da pravi Windows. Digital je, može biti, napravio GEM pre njih, ali koliko znam, Jobs je ideju uzeo direktno od Xerox-a.

A i Xerox je imao implementaciju, samo što je koštala nekih 17000$, pa su slavno propali.
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.ptt.yu



Profil

icon Re: programiranje pod grafickim okruzenjem21.06.2002. u 23:51 - pre 265 meseci
E Leko, razocarao si me

...
When Xerox PARC was developing the first GUI, as seen on the 8010, Lee Jay Lorenzen was a key member of the team. He was later hired by Digital Research Inc., where he worked on a GUI he wanted to call Crystal (after an IBM project at the time, called Glass). Since Crystal was already trademarked, the project was renamed Gem. The acronym GEM (Graphical Environment Manager) came later. Lee wrote the vast majority of GEM/1 following his designs from the Xerox closely. In fact, his expertise writing first the Xerox system and later GEM allowed him to walk away from DRI and create a smaller cut-down version for his company, Ventura.
...
At the same time Microsoft was developing Windows in the 1980s, [Digital Research]? developed the [GEM Desktop]? GUI system. GEM was created as an alternative window system to run on IBM PC systems, either on top of MS-DOS (like Microsoft Windows) or on top of CPM-86?, DR's own operating system that MS-DOS was patterened after. GEM achieved minimal success in the PC world, but was later used as the native GUI on the Atari ST machines.
...

i kako su izgledali
Xerox

GEM/1 - 1985
GEM/2
...
GEM/5
FreeGEM/5

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.telia.com

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: programiranje pod grafickim okruzenjem25.06.2002. u 16:47 - pre 265 meseci
I ja mogu da napravim totalno nešto treće i da to "radi" na mom kompjuteru - ali to nešto može da ne izađe iz moje kuće. To je poenta moje priče. I to je Xerox uradio. Svaka njima čast za koncepciju i sve to... Ali GEM je prvi korišćeni GUI u praksi.
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: programiranje pod grafickim okruzenjem25.06.2002. u 18:51 - pre 265 meseci
Ja sam skoro instalirao Linux, i ne mogu nikako da se snadjem.
Posle citanja ovog topic-a, stvari su jasnije. Bar znam shta za shta sluzi :)

Svaka cast ljudi.

pozdrav
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7173 Profil

icon Re: programiranje pod grafickim okruzenjem07.08.2002. u 14:34 - pre 264 meseci
Pa moguce je da je Xerox imao kupce za taj njihov GUI, bez obzira na cenu po licenci - sto mozes i ti sa tvojim GUI-jem i marketingom.

Nebitno da li je nesto prodato u 0 ili 10000000 primeraka, bitno je ko je to prvi smislio - tako bar kazu u patentnim zavodima :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: programiranje pod grafickim okruzenjem27.08.2002. u 13:31 - pre 263 meseci
Nisi jedini koga sam razocarao. - Svejedno razmisli o onome sto sam napisao u vezi ovoga.

P.S. I CNN je pisao (na sajtu) i objavljivao da nije bilo zrtava kad su bombardovali onu kasarnu (ili sta je vec bilo) u Zemunu, a ljudi dobro znaju sta je istina. - Dakle, ne verujem raznim "pisanijama" tek tako, pogotovo ne kad se svi bore po sistemu "moj je duzi od tvog".

Citat:
passenger:
E Leko, razocarao si me



Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7173 Profil

icon Re: programiranje pod grafickim okruzenjem27.08.2002. u 13:49 - pre 263 meseci
Posto pretpostavljam da nisi bio uzivo u Xerox-u kad je nastajao njihov GUI - cemu onda verujes ako ne pisanim dokazima? Intuiciji ?

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: programiranje pod grafickim okruzenjem10.09.2002. u 06:05 - pre 263 meseci
Citat:
leka:
I ja mogu da napravim totalno nešto treće i da to "radi" na mom kompjuteru - ali to nešto može da ne izađe iz moje kuće.


da, ali ako ja dodjem kod tebe kuci (onako, drugarski... na pivo ;) i pogledam to tvoje "trece", i iskopiram ga, i prodam ga, i zaradim milione.... hm...

sta sam tu ja... pa dobro, ja sam tu djubre od coveka, ali i dalje nisam ja taj koji je zasluzan za to nesto "trece"... ;)))



 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: programiranje pod grafickim okruzenjem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8310 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.