Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Licna iskustva sa pojedinim aparatima

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Licna iskustva sa pojedinim aparatima

[ Pregleda: 4447 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.panet.co.yu



+1344 Profil

icon Licna iskustva sa pojedinim aparatima02.06.2004. u 07:36 - pre 242 meseci
Verujem da bi mnogima bilo korisno da na jednom mestu, svako realno i precizno opise svoje licno iskustvo sa onim cime najcesce snima

Da probijem led:

Canon A 80, kupljen u jesen 2003.

Veoma nizak sum, izuzetan kvalitet boja, dobro lezi u ruci, odlicna ergonomija (osim komande za paljenje i gasenje blica koja se nehotice moze aktivirati). LCD mali, relativno niske rezolucije, ali visokog kontrasta. U kombinaciji sa vrlo brzom 10X play magnification funkcijom pregled snimaka je pouzdan (histogram dodatno pomaze u tome) i veoma brz. Pokretljivost ekrana je dodatna velika pogodnost, koja cesto se koristi kod snimanja iznad glave, sa pojasa, sa strane ili autoportreta. Brz u radu, ima veliki bafer. Precizno izostrava kada ima dovoljno svetla, a kada ga nema ili je u pitanju veca zizna daljina precizna manual-focus skala omogucava, uz malo prakse, fokusiranje bez vecih gresaka. AF-asist je od neznatne pomoci. Za svoju klasu, vise nego nakrcan manualnim kontrolama (mada bih ja licno voleo jos vise) kojima se direktno pristupa. Veoma lako rukovanje, meniji laki za pamcenje i snalazenje, brz pristup svim podesavanjima, male dimenzije. Orijentacijski senzor snimke koji su napravljeni vertikalno rotira i takvim prikazuje i na LCD i na racunaru. Radi na cetiri baterije koje "nemoguce" potrositi (naravno, iskljucivo NiMh)

Od mana navodim nesto slabiju ostrinu snimaka za svoju 1/1,8" CCD klasu (to je klasa naprednijih aparata, ali takva je politika Canona, bez unutrasnjeg poostravanja, to omogucava maksimalnu prirodnost slike i nizak sum), i relativno izrazene hromatske aberacije. U normalnom radu blic podeksponira pa ga je dobro (u zavisnosti od kadra), dodati za 1/3-2/3 EV, a u full-manual rezimu bljesak blica se ne dozira nego ga je moguce isljucivo rucno setovati.

Snimke ne obradjujem mnogo, eventualan sum (na visim ISO) skidam najcesce pomocu Noise Ninja.
 
Odgovor na temu

ikac2000
ikac2000
Nis

Član broj: 27534
Poruke: 519



+18 Profil

icon Re: Licna iskustva sa pojedinim aparatima06.06.2004. u 00:12 - pre 241 meseci
Iskustvo sa Olympus-om C-350.

Aparat, za svoju kategoriju, daje stvarno izuzetne fotografije. Naime, nema ručne kontrole blende i ekspozicije, ali bez obzira na to, skoro uvek slika je odlično eksponirana. Veoma je primetno da aparat dodatno izoštrava sliku, ali slike su odlične.

Ukoliko želite aparat za svaku priliku bez razmišljanja o kvalitetu fotografija, sa 3x zumom, najiskrenije preporučujem Olympus C-350.
 
Odgovor na temu

ssorca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 26666
Poruke: 74
*.b92.net

Sajt: www.svetionik.info


Profil

icon Re: Licna iskustva sa pojedinim aparatima07.06.2004. u 07:57 - pre 241 meseci
Fujifilm Finepix A210

Veorvatno po tezini najlaksi aparat u svojoj kategoriji,a moguce i po komandama za rukovanje.U slabijim svetlosnim uslovima (soba od 15-20 kvm osvetljena sijalicom od 100w) na 35mm nema problema sa uostravanjem ali svako koriscenje zuma (makar i jedan korak napred,posto mu je inace 3x opticki zum podeljen u 5 koraka) otezava uostravanje.Blic je dovoljno jak da osvetli na 5 metara (u prostoriji) a u potpunom mraku na 3-4 metra.

Koristi 2 AA baterije,po dimenzijama nije najmanji (odnosno najtanji),kuciste je dovoljno cvrsto iako ne izgleda zbog svoje tezine tako.
Prilikom snimanja avi-ja ne snima zvuk,ima brz pristup snimljenim fotografijama, nema mogucnost podesavanja osetljivosti,jedino sto je moguce manuelno podesavati je EV broj.Meniji su jednostavni za rukovanje i graficki su lepo dizajnirani.

Ukoliko nekoga interesuju fotografije koje su napravljene s njim neka ide na sledece linkove:
http://aleksandar4184.fotopic.net/c187956.html
ili
http://www.photosig.com/go/photos/browse?id=25105

Sve u svemu,za cenu kostanja je odlican aparat,kao i za nekoga ko je pocetnik u fotografiji.Ipak,ostaje to da je za klasu (ako ne i dve) ispod Canona.

[Ovu poruku je menjao ssorca dana 28.06.2004. u 10:03 GMT]
 
Odgovor na temu

drmix
Mostar

Član broj: 25362
Poruke: 39
*.scst.hr.



Profil

icon Re: Licna iskustva sa pojedinim aparatima17.06.2004. u 20:48 - pre 241 meseci
Ja imam A80 i jedini problem sto sam dosad upratio je ne postojanje indikatora trajanja baterije. Samo se pokaze da je baterija pri kraju al' kad ostane vrlo malo energije u njoj.

I tezina, samo da je malo laksi.

Ostalo sve jke OK, kao sto je napisano dosad. Et6o samo da ima taj pokazivac trajanja baterije....
drMiX
 
Odgovor na temu

st.anger
zagreb

Član broj: 28381
Poruke: 36
*.net.htnet.hr



Profil

icon Re: Licna iskustva sa pojedinim aparatima17.06.2004. u 23:09 - pre 241 meseci
Nedavno sam kupio Canon A75
...do sada se nisam bavio fotografijom ali me moj fotić totalno opčinio.
Jednostavno više nikud ne idem bez njega, i kupio sam i futrolu, dodatnu 128 MB
card, naravno imam punjač i baterije i sad razmišljam da kupim AC adapter i čitač za kartice.
To sve vam pišem da shvatite koliko me ta spravica zaludila..;)
Što se tiče mojih iskustava, ona naravno nisu relevantna za fotografe ali me oduševilo što me sa mojim fotićem vidio jedan profi fotograf i pohvalio je moj A75.
...šta da vam više kažem..:))
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
194.106.165.*



Profil

icon Re: Licna iskustva sa pojedinim aparatima18.06.2004. u 07:40 - pre 241 meseci
U martu 2004 sam iz Enleske nabavio Canon A60 posto je tamo kostao 99GBP, a posle dosta traganja sto po ovoj grupi sto po drugim mestima na internetu gde su se svi slozili da je to najbolja kupovina, i moram da priznam sledece:

BILI SU U PRAVU. :)

Aparat je izuzetan i tek kada uzmem neki drugi aparat u ruke, a igrao sam se sa par Olimpusa, Fuji i HP (one razne no name i da ne spominjem) aparata i ovaj ih je u vecoj ili manjoj meri shio za bar dve duzine. :)

Dosta toga (skoro sve) sto je Nebojsa rekao za A80 vazi i za A60 tako da ne bih da se ponavljam i jedina mana koju aparat ima je sto je 2Mp, ali da me neko pogresno ne razume i sa ta 2Mp mogu da se urade bolje fotografije nego sa dosta aparata koji imaju 3Mp, a to je vise nego dovoljno.
Ja licno delimicno kompenzujem ta 2Mp tako sto slikam u najvecoj rezoluciji sa najmanjom kompresijom i svodim shum na minimum koristenjem ISO50 (kada god je to moguce) tako da mogu da se rade i fotografije 13X18 bez primetne pikselizacije.

Ukratko ukoliko je nekome cena prepreka da kupi neki bolji aparat (A75, A80) neka definitivno razmisli o A60 i nece se pokajati.
 
Odgovor na temu

bmiillan
b. milan
beograd

Član broj: 28656
Poruke: 90
*.jugopetrol.co.yu



Profil

icon Re: Licna iskustva sa pojedinim aparatima18.06.2004. u 23:21 - pre 241 meseci
Evo da se i ja pridruzim sa mojim iskustvom.

Kupio sam CANON A75 posle dosta procitanih clanaka i uporednih testova i ako mogu nekom malo da olaksam *muke* kroz koje sam prolazio nekih mesec i po dana bice mi drago.
Prvo sam odredio broj Mpix i opticki zoom (u mom slucaju 3x) i toga se treba cvrsto drzati je vam se cini da za jos malo para mozete dobiti 4 Mpix i zoom cak i do 10x. Smatram da je za licne potrebe rezolucija od 3 Mpix sasvim ok kao i zoom od 3x jer je to granica snimanja iz ruke. Za veci zoom 4x i vise obavezan je stativ.
Sledeca bitna stvar je baterija. Mislim da je u nasim uslovima mnogo bolje izabrati baterije koje nisu litijim-jon koje su za nase uslove preskupe oko 60 do 70 eura i imaju manji kapacitet od nikl metal hidrid akumulatora koji su mnogo prihvatljiviji i po ceni i kapacitetu, (zbog tih baterija sam odbacio SONY P-8 koji je takodje bio u igri).
Uporedjujici CANON sa ostalim proizvodjacima cini mi se (ovo moze da bude i subjektivno) da pravi najkvalitetnije snimke, i da mu je automatika (narocito predefinisani modovi) najkvalitetnije uradjena.

Evidentan je napredak u odnosu na A70 (kvalitet izrade, bolji autofokus u vise tacaka, veci LCD ekran, orjentacioni senzor, veca memorijska kartica i u svakom slucaju vredi da se doplati tih 30 eura koliko je skuplji od A70.
Olympus me je razocarao. Imao sam prilike da malo koristim stari model c-300 i cini mi se da je mnogo bolji od naslednika c-350, c360 pa i mju 300. Ovi noviji Olympusi prave losije snimke.

Sony P-72 me je prijatno iznenadio kvalitetom snimaka i moze da bude alternativa CANON-u ako ne mozete da odvojite 50 eura vise kolika je otprilike razlika u ceni (A75 je u BG oko 280 eura, SONY p-72 je 230 eura). Ali ipak je CANON u toj klasi neprikosnoven (licno misljenje).
Duzina trajanja baterija, lakoca rukovanja i brzina su stvarno fenomenalni (tesko da se neki drugi model te klase moze porediti sa A75)
Pozivam i druge da napisu svoja iskustva jer je to najbolji nacin da se nekom pomogne u odluci.
 
Odgovor na temu

toleander
J2EE Developer
Beograd, Srbija

Član broj: 21230
Poruke: 116
*.consulting.tehnicom.com



+1 Profil

icon Re: Licna iskustva sa pojedinim aparatima22.06.2004. u 13:49 - pre 241 meseci
Ok, evo nekih mojih iskustava. Imam Kodak DX6490 i ne bas mnogo iskustva sa digitalnim aparatima da bih mogao da ga poredim sa necim. LM, barem mogu da nabrojim sta mi se svidja, a sta ne...

4MP, sjajna optika, Schneider-Kreuznach 10X zoom objektiv. Ovde mi jako nedostaje stabilizacija slike, ali sta je tu je. Kraca ekspozicija ili stativ:(

Sve sto slikam mogu da pogledam na veeelikom ;-) LCD-u (2.2") koji je prilicno vidljiv i po jakom suncu ili EVF, u koji su takodje smestili LCD.

Ima nekoliko predefinisanih modova, za pocetnike, ali omogucava postepeno ucenje jer ima i PASM mod koji omogucava dosta rucnih podesavanja. Nema rucni fokus, sto ponekad ume da iznervira, ali zato ima IC auto fokus senzor pa uglavnom nema problema, cak ni sa slabijim svetlom, a ISO je 80-800.

Baterije je Li-Ion, sto je meni bio jedan od razloga da se odlucim bas za ovaj model, jer i dalje ne kapiram toliku odbojnost prema njima... Izdrze ~300 snimaka bez problema, sa sve blicom i LCD-om koji ne iskljucujem, a tu je i rezervna;-)

Ima 16MB memorije, prima SD/MMC, izuzetno lak za koriscenje, sto i jeste jedna od karakteristika Kodaka. Ima neki, malo fancy izgled, za one kojima je i to bitno, jedino sto je zbog toga malo problematicno naci odgovarajucu torbicu:-( Moze da snima 320x240 filmove sa zvukom bez ogranicenja velicine.

E sad, nedostaju mi jos dve stvari, nema indikacije napunjenosti baterije, samo kaze da je gotov i iskljuci se ubrzo potom. Drugo, nema mogucnosti za biranje nivoa JPG kompresije, a imam utisak da je fabricko podesavanje malo previse agresivno:(

Na kraju, ja sam zadovoljan fotkama, mada kazem jos jednom, nemam preveliku bazu za uporedjivanje.
Esse Quam Videri
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6609
*.mobtel.co.yu



+536 Profil

icon Re: Licna iskustva sa pojedinim aparatima26.06.2004. u 21:59 - pre 241 meseci
Ja sam nedavno postao ponosni vlasnik SONY Cybershot DSC-F717.

Imao sam prilike da se igram sa prethodinkom F707 (otud i ideja da kupim F717) i mogu reći da se nisam razočarao naslednikom.

U odnosu na prethodnika promenjeno je nekoliko stavki... Prsten sada i zumira (kada je manual focus isključen), zoom tasteri su vodoravno (bili su uspravno) postavljeni, USB2.0 (na kartici od 32MB slike se kopiraju 1.2MB/s) i HQX format video zapisa su vidne promene.

5 megapixela, 5x optički zum (2x digitalni), Carl Zeiss optika, podrška za MemoryStick Pro kartice (>128mb), NightShot i NightFraming, macro na 2cm, hologram AF pri nedovoljnom osvetljenju, 320x240 MPEG, animirani gifovi, voice memo, A/V, infoLithium baterija (210 minuta rada, provereno), 700 grama... ;)

Za sada sam prezadovoljan opcijama i kvalitetom slike. 32MB je pretesno za bilo kakav rad u 3 i 5mp, a i staje samo 97s video zapisa.

Najviše me oduševljava kakve slike pravi bez blica pri slabom osvetljenju. Ogroman objektiv dolazi do ozražaja u odnosu na "idiote". Kada se koristi "idiot" režim pravi odlične slike, mada, kada se neke stvari ručno podese (u nekom od 5 preostalih režima rada) snimci su neverovatni.

Kada budem malo više provalio šta i kako... Nahvaliću ga još...
 
Odgovor na temu

jacaranda
Bg

Član broj: 13414
Poruke: 8
212.102.130.*



Profil

icon Re: Licna iskustva sa pojedinim aparatima13.07.2004. u 15:00 - pre 240 meseci
Conica Minolta DiMAGE Xg
3.2 MP 3xzoom

Mane:
Nema manuelni mod (zato je digital-idiot).
Slab fokus na velike daljine (preko 10m).
Neupotrebliv (kao i vecina digital-idiota) u mraku sa blicem na dalji vecoj od 5 m.
Nema video izlaz (kome to jos treba?).
Nema tiff format snimanja zapisa.
Nema eksterno napajanje.
Baterija se puni iskljucivo u eksternom punjacu (koji radi na 220V i 12V).
Nije balkanski dizajn (nema onu stvar od objektiva isturenu napred).
Nema predstavnistvo ni servis u SCG. Zato nije ni popularan.
U principu standardne mane kao kod 99% digital-idiota (kad kazem digital-idiot ne mislim na Canone Axx koji ima manuelni mod pa nije u ovoj klasi)

Prednosti (ono sto ga cini drukcijim) - razlog za kupovinu:
Brz do bola. Za manje od 1 sec od trenutka paljenja okida prvu fotku. Sa punjenjem blica do 2 sec. To (za mene) potire sve gorepomenute mane.
Li-ion baterija.
Jedno punjenje oko 100 fotografija SVE sa blicem i display-om.
Dimenzije su male (staje u dzep od djecije kosulje).
Izuzetno cvrsto kuciste (kombinacija aluminijum-celik).
Fotografije izgledaju jako dobro. Poredeci sa aparatima slicne kategorije ne zaostaje (nema mane vidljive "golim" okom).
Fotografije portreta, distanca od 0.5 do 2m i to jos ako mu se da po zoom-u (zbog "dubinske" ostrine) su fenomenaln (iskreno, nisam gledao bolje).

Ostalo sve standardno, nije vredno pomena.
Preporuka za sve "porodicne" situacije. Zbog brzine ne moze da se desi da nesto propustim. Kuciste je nevidjeno jako (cini se nesalomljivo, da ne ureknem). Jako je koristan da se nosi. Skoro da nema razlike izmedju novcanika, paklice cigareta i njega. Iskrena preporuka za "setace" i poklon dragim osobama (sebi ipak ostavljam Canon A75)
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Licna iskustva sa pojedinim aparatima

[ Pregleda: 4447 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.