Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ivana Klajna za pocasnog clana es-a

elitemadzone.org :: MadZone :: Ivana Klajna za pocasnog clana es-a

[ Pregleda: 6085 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu



+629 Profil

icon Ivana Klajna za pocasnog clana es-a21.05.2004. u 14:05 - pre 242 meseci
Mislim da je tema 'Palacinak ili palacinka' bila kap koja je prelila čašu - pa ljudi moji ovde ima jako mnogo polupismenog sveta!!!???
Zato bi trebao navedeni prof. da se umoli da malo pregleda tekstove, jer iako ovo nije forum o pravopisu, ipak, IPAK, ipak neke elementarne greške se ne smeju praviti:
- ne potpuno
- više jezično
- ne će
i još mnogo toga - ko nađe nek post-uje ovde (bez navođenja imena - nije cilj blamiranje).
Kao što rekoh, iako članovi es-a nisu lektori po struci, treba nešto učiniti jer ako es-ovci pišu ovako, šta očekivati od raznoraznih gedža koje još žive u vremenu Crnog Gruje....
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

noviKorisnik
Član broj: 13216
Poruke: 4533
194.247.222.*

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: Ivana Klajna za pocasnog clana es-a21.05.2004. u 15:06 - pre 242 meseci
Pa ne kako samse već na vikao nato :))) Toliko da se više i ne uzbuđujem, u nekom trenutku desi se tu i tamo da se pomalo trgnem ali... nije to toliko strašno ako je već tako.

A ko ne ume bolje, piše kako ume - dobro je ako se to da razumeti. I - teško da će poneki citat uticati na promene - poneko bi se zapitao "a zašto je ovo citirano kao neispravno - ne ću da poverujem i nemogu da verujem da to ide tako"...
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Ivana Klajna za pocasnog clana es-a21.05.2004. u 15:22 - pre 242 meseci
Zasto bismo duplirali teme?
http://www.elitesecurity.org/tema/10309

Citat:

- ne potpuno
- više jezično
- ne će


Neke greske se javljaju i u brzini dok pises. Ja cesto nadjem u svojim porukama greske kada ih procitam a cesto ih ne citam pre nego sto ih posalje. Primetio sam da ponekad napisem "ne dostaje" umesto "nedostaje". Zato mislim da neke greske ne znace da je taj neko ko je napravio greske polupismen. Mozda je samo nepazljiv.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Ivana Klajna za pocasnog clana es-a21.05.2004. u 15:40 - pre 242 meseci
Citat:

Kao što rekoh, iako članovi es-a nisu lektori po struci, treba nešto učiniti jer ako es-ovci pišu ovako, šta očekivati od raznoraznih gedža koje još žive u vremenu Crnog Gruje....


Mislim da bi trebalo prestati sa ovim busanjem da su korisnici na ES nesto posebno. Odavno ovde pored "posebnih" dolaze i sasvim obicni ljudi pa i mnogi kojima ovde nije mesto...

Ne moze forum da bude elitan i masovan u isto vreme a sa masovnoscu, zna se sta ide.
 
Odgovor na temu

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.yubc.net



+1 Profil

icon Re: Ivana Klajna za pocasnog clana es-a21.05.2004. u 17:06 - pre 242 meseci
Ako već pričamo o pravopisu...
Citat:

Zato bi trebao navedeni prof. da se umoli da malo pregleda tekstove...


...ovde bi trebalo da piše "bi trebalo".
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu



+629 Profil

icon Re: Ivana Klajna za pocasnog clana es-a21.05.2004. u 18:51 - pre 242 meseci
Hehe Balša paziš
Lapsus calami - nisam baš mislio na takve greške i na greške tipa 'zadnji put', obzirom da ih je navedeni prof. već okarakterisao kao nešto što ne bi trebalo smatrati greškom.
Naime, po njemu se jezik ne sme uzeti kao skup dogmi i postulata nego kao živo biće koje se samim tim i menja iz dana u dan...

P.S. Po lektorima ovde ima jedna greška (nisam ni ja znao dok nisam čuo jednog - jezivo je kad baš počnu da cepidlače)
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.yubc.net



+1 Profil

icon Re: Ivana Klajna za pocasnog clana es-a21.05.2004. u 19:24 - pre 242 meseci
Citat:
...'zadnji put', obzirom da ih je navedeni prof...

...s obzirom na to da...
;)
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
195.178.35.*

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Ivana Klajna za pocasnog clana es-a21.05.2004. u 21:37 - pre 242 meseci
Hehe obicno to tako biva, onaj ko najvise prica o necemu uglavnom nema pojma
Mislim da ti je Balsa lepo objasnio neke stvari, inace ova tema je vec bila par puta pokretana i kao sto vidis nista se nije postiglo.

Za tebe i ostale koje postovi (npr ovaj) polu-pismenih ljudi (npr ja) bas iritiraju i bodu oci, predlazem da kupite specijalizovani softver koji ce da radi u pozadini dok surfujete i automatski on-the-fly ispravlja sve gramaticke greske u srpskom jeziku. Ako kojim slucajem taj program ne postoji evo ja se nudim da sklopimo jedan custom projekat gde bih ja taj program izradio po tvojoj zelji. Naravno cena po dogovoru
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ivana Klajna za pocasnog clana es-a21.05.2004. u 21:44 - pre 242 meseci
Sve je to tacno sto ste rekli, ali jezik je takav kakav jeste, a kao sto je rekao Vuk Karadzic nije jezik onakav kakav je u govoru knjizevnika vec onakav kakav je u govoru prostog naroda. Sto se ovog foruma tice, bitno je da su moderatori pismeni, velika bi sramota bila da neko izabran za moderatora ne zna da se izrazava pravilno.
Tako sam ja recimo jednom dosao na B92 forum i prvo krenuo da citam pravila, a ono kaze "...molimo korisnike da se uzdrze od flejmovanja, trolovanja, lurkovanja... pa sam sa tog sajta privremeno otisao dok izvrsim konsultacije sa poznavaocima jezika i pravopisa, medjutim ispostavilo se da ni oni nisu dovoljno strucni za tumacenje takvih termina koji bi inace trebalo svima da budu jasni.

Ni njima ni meni vise nije jasno da li su pravilno ili nepravilno napisane reci kao flesovanje, apdejtovanje, daungrejdovanje, bekapovanje, blinkovanje (blinkanje), boldovanje, butovanje (butanje), baferisanje, bagovanje, debagovanje (debagiranje), kesiranje, sertifikovanje, cendziranje, cetovanje, cekiranje, kliktanje, klokovanje, overklokovanje, kodovanje, kompajliranje, pastovanje, disejblovanje, daunloadovanje, aploadovanje, dragovanje, dropovanje, dampovanje, editovanje, eneblovanje, diseblovanje, enkriptovanje, ekspandovanje, eksportovanje, faktorisanje, forkovanje...
i tako dalje da ne nabrajam, ovo su samo glagoli na nekoliko prvih slova. Tu su naravno i druge vrste reci...

Hocu da kazem, da ako neko kaze npr "forkovanje", to nije pravilno receno, a ne nalazi ni na kakvu osudu ovde, a ako kaze "palacinak", onda dolazi do poziva na linc. Pri tom, cini mi se da daleko veci broj ljudi koristi rec "palacinak" nego "forkovanje", sto znaci da "palacinak" trenutno ima vece izglede da bude priznat kao rec koja je u sirokoj upotrebi.

Kao sto vidite, ovaj jezik je u mnogo velikom haosu da bi neko pravio pitanje oko toga da li "vise jezicno" ili "visejezicno", "palacinak" ili "palacinka", "pretsednik" ili "predsednik" itd.

U opstem haosu, dobar deo korisnika (kao i ja) daje sebi za pravo da pise osisanom latinicom, sto je isto tako nepravilno, ali bas me briga, kome se ne svidja ne mora da cita. Ukoliko dodje do uspostavljanja nekog reda u svemu gore navedenom, mozda i ja i meni slicni razmislimo da pocnemo da se izrazavamo pravilno.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu



+629 Profil

icon Re: Ivana Klajna za pocasnog clana es-a21.05.2004. u 22:06 - pre 242 meseci
@pctel: Poprilično se slažem s tobom, naročito u pogledu korišćenja stranih reči u našem jeziku. Ipak mislim da ovaj jezik nije ' u mnogo velikom haosu' nego mi...

@Balša: Našao si najavljenu grešku, ali, po lektoru kojeg sam pominjao, imaš jedno S viška (tj. pravilno je ..obzirom na to da...). Sad, ako su lagali mene i ja lažem vas

@Mikky:
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

jelena011
beograd

Član broj: 7200
Poruke: 40
*.yubc.net



Profil

icon Re: Ivana Klajna za pocasnog clana es-a22.05.2004. u 00:37 - pre 242 meseci
@MyWay

obzirom na...obzirom da...POGRESNO, treba S OBZIROM i BEZ OBZIRA
(Normativni prirucnici obicno zabranjuju spoj S OBZIROM DA (''S obzirom da nisu svi dosli, moracemo...''), zahtevajuci da se kaze S OBZIROM NA TO STO. Umesto jednog i drugog se moze upotrebiti BUDUCI DA.

Ivan Klajn, ''Recnik jezickih nedoumica'', Cigoja, Beograd, 2002.
:)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ivana Klajna za pocasnog clana es-a

[ Pregleda: 6085 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.