Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zakon o e-potpisu (konačno) u skupštinskoj proceduri

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Zakon o e-potpisu (konačno) u skupštinskoj proceduri

[ Pregleda: 2156 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.air.tehnicom.net

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Zakon o e-potpisu (konačno) u skupštinskoj proceduri15.05.2004. u 14:05 - pre 241 meseci
Ministar nauke i zaštite životne sredine dr Aleksandar Popović i njegov pomoćnik, koji je zadužen za ICT sektor gospodin Slaviša Mijušković, dali su mi intervju za e magazin.
Ceo intervju je ovde http://www.emagazin.co.yu/clanak.asp?id=178 a evo najave konačnog ulaska zakona o e potpisu u skupštinsku proceduru.

e: Već dugo je pitanje donošenja Zakona o elektronskom potpisu u žiži interesovanja informatičke javnosti. Kada možemo da očekujemo da se on nađe u proceduri usvajanja?

AP: Predlog ovog zakona je gotov, kao i podzakonska akta, ali imajte na umu da je to samo početak. To je početak jednog velikog posla, ali kao što nema zgrade bez temelja tako ne možete graditi ni informatičko društvo bez pravnih akata koji ga regulišu. Ovaj zakon je u tom smislu veoma značajan. Ja nisam stručnjak za IT, po struci sam hemičar, ali stavljajući se u ulogu osobe koja će, kad se zakon donese, imati koristi od njegove primene, smatram da je obavljen veoma dobar posao na njegovoj pripremi i veoma sam zadovoljan verzijom koja je prilagođena našoj realnosti. Znate, najlakše je prevesti set evropskih zakon, ali je suštinsko pitanje koliko je neki zakon primenjiv.

e: Kada očekujete da ovaj zakon uđe u skupštinsku proceduru?

AP: Posle prihvatanja predloga zakona u Vladi, tražićemo da on uđe u skupštinsku proceduru. S obzirom da sam protivnik traženja usvajanja zakona po hitnoj proceduri, osim kada je to zaista neophodno, realno je da se Predlog zakona o elektronskom potpisu pred poslanicima Skupštine Srbije nađe na leto. I kod evaluacije tog zakona u skupštini bićemo krajnje fleksibilni, svaki dobar predlog ćemo prihvatiti.

e: Zamislimo situaciju da je zakon prihvaćen. Šta onda?

SM: Pogledajmo ono što smo do sada konkretno uradili, a to je akademska mreža koja se sastoji od 700 km (od ukupno 1400 km) optičkih vodova velikog kapaciteta za prenos podataka između 18 univerzitetskih i naučno istraživačkih centara. Posmatrajte je kao auto put sa dvanaest traka, koji je velika prednost pri našem uključivanju u evropske projekte. Radi se o tome da je uspostavljen link velike propusne moći, u skladu sa standardima GEANT Evropske mreže, a sada je na redu formiranje sadržaja i servisa koji će opravdati njegovo postojanje. Formiranjem ove mreže stvoreni su preduslovi da naučno-istraživačke kuće sarađuju. Ovde se radi o specifičnoj saradnji, koju moram da pojasnim vašim čitaocima. Pretpostavimo da jedna institucija, recimo iz Beograda, koja se npr. bavi biološkim naukama, ima na svojoj opremi instaliranu bazu podataka o određenim osobinama bilja. Svi naučni radnici koji su u sistemu, bez obzira na lokaciju, moći će da pristupaju ovim podacima bez potrebe da ih instaliraju na svojim lokalnim računarima. Kako ovakve baze podataka ne možete da instalirate na običnim računarima, potrebni su serveri velikog kapaciteta i brzine pretraživanja. Omogućavanjem deljenja informacija štedi se na opremi a omogućava pristup informacijama. Ovo je samo jedan primer, a nastojimo da pokrenemo projekte u oblasti zdravstva, obrazovanja, podrške malim i srednjim preduzećima itd. To su sve projekti na kojima će raditi naučno-istraživačke ustanove. Sada je pred Ministarstvom veliki zadatak - da animira naučno-istraživački korpus za ulazak u projekte kojima bi se svrstali među "značajne igrače" na polju nauke u ovom delu sveta.

Miloje

 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Zakon o e-potpisu (konačno) u skupštinskoj proceduri

[ Pregleda: 2156 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.