Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MySql upit - male komplikacije

[es] :: MySQL :: MySql upit - male komplikacije

[ Pregleda: 2063 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

KeyboardSound
Banjaluka

Član broj: 8657
Poruke: 73
*.com



Profil

icon MySql upit - male komplikacije21.04.2004. u 09:24 - pre 243 meseci
Imam 3 tabele.
U jednoj tabeli (tabela korisnici) su korisnici sa uobicajenim podacima (id_korisnik, naziv_firme, adresa centralne lokacije firme, kontakt telefon ...)
U drugoj tabeli (tabela filijale) su podaci o podruznicama (filijalama) firmi (ima ih najvise 10 za jednu firmu iz prve tabele) sa sledecim kolonama: id_filijala, id_kor (veza sa id_korisnik iz tabele1), ukupni_dug_filijale, broj_radnika_filijale, kolicina_pozajmljene_opreme ...(moram imati podatke i za kompletnu firmu ali i za filijale posebno).
U trecoj tabeli (tabela racuni) imam kolone id_fil (veza sa id_filijala iz tabele2), mjesec, godina, racun, kolicina(mjesecno kupljene opreme), odnosno tu su mi podaci o mjesecnim racunima (i drugi podaci) koje ispostavljam pojedinim filijalama.

E sada, da li je to dobro projektovano, volio bih komentar, ali to i nije toliko bitno posto je sada tako kako je. Ono sto hocu da pitam je sledece:
Kako da napravim upit koji ce mi vracati korisnika, sumu racuna za trazene mjesece, sumu kolicine mjesecno kupljene opreme za trazene mjesece i dug trazenog korisnika (pri tome mislim na sumu dugova svih njegovih filijala) kada za uslov postavim odredjene mjesece i visinu racuna.

Kada izvlacim samo sumu racuna za trazene mjesece, sumu kolicine mjesecno kupljene opreme za trazene mjesece to nije problem, uradio sam to ovako i radi (za npr. podatke izmedju 2 i 4 mjeseca i racune vece od 2000 za taj period):

Select korisnici.id_korisnik,korisnici.naziv_firme,SUM(racuni.racun) as rac,SUM(racuni.kolicina) as kolicina from korisnici,filijale,racuni
where korisnici.id_korisnik=filijale.id_kor and racuni.id_fil=filijale.id_filijala and
racuni.mjesec BETWEEN 2 and 4 group by korisnici.naziv HAVING SUM(racuni.racun)>2000 ORDER BY rac desc

Problem nastaje kada u ovaj upit zelim da uvedem i dug za korisnike (ustvari sumu dugova SUM(filijale.dug) za filijale istog korisnika).
Napominjem da koristim MySql verziju 3.23.55 koja ne podrzava nested select-e.

Na kraju da kazem da su mi zadnje dvije poruke na ovom forumu obrisane. Da li su pitanja glupa ili je nesto drugo?!
Ulozih stanoviti trud da napisem ovaj post (a i prilicno mi je vazno) pa molim da ovaj post ne brisete ili ako ga budete brisali da barem obajsnite zbog cega to radite.

Hvala svima!
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
194.247.222.*

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: MySql upit - male komplikacije21.04.2004. u 10:31 - pre 243 meseci
Uff, ne bih u ovom trenutku da analiziram upite kada mi postavka tabela nije jasna.

Da li to znači da su korisnici u stvari firme?
 
Odgovor na temu

KeyboardSound
Banjaluka

Član broj: 8657
Poruke: 73
*.com



Profil

icon Re: MySql upit - male komplikacije21.04.2004. u 10:43 - pre 243 meseci
Da da naravno korisnici=firme
 
Odgovor na temu

[es] :: MySQL :: MySql upit - male komplikacije

[ Pregleda: 2063 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.