Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

JetSQL, ado, dao...

[es] :: Access :: JetSQL, ado, dao...

[ Pregleda: 3013 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mika
NBG-ML

Član broj: 55
Poruke: 640
*.privsav.co.yu



+1 Profil

icon JetSQL, ado, dao...20.04.2004. u 13:55 - pre 243 meseci
Daklem radim ovih dana intenzivno u Accessu, tu i tamo ručno otkucam po neki upit i sve šljaka kako treba. Međutim, ovi pojmovi mi nisu jasni i nisam uspeo u helpu da nađem neko valjano objašnjenje; Znači, interesuje me - šta je ADO, DAO i JetSQL (ovo poslednje znam samo da je SQL engine, i to valjda stariji tip, kako se prelazi na novi??).

Takođe me interesuje koje knjige preporučujete za ovu tematiku (dakle, malo "duublje" ulaženje u problematiku programiranja Accessa), samo naslove dajte? Ove knjige tipa "Microsoft Access 2002 bible" se bave više RAD mogućnostima Accessa, dok je SQL, programiranje i ostalo samo spomenuto.

Pozdrav i hvala!
Bolje 100 godina biti milioner nego nedelju dana siromašak
(c) Alan ford
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com



+79 Profil

icon Re: JetSQL, ado, dao...20.04.2004. u 17:20 - pre 243 meseci
ADO = Microsoftov univerzalni "jezik" za pristupanje bazama podataka. Standard u Acccess 2000 pa nadalje, i VB valjda.

DAO=JET = stari "jezik" za pristupanje bazama podataka koji su koristili VB i Access. Isporucuje se uz Access 2000 pa nadalje, ali mora da se postavi referenca.

Kazu da ADO radi brze i pouzdanij nego DAO. Medjutim, DAO moze da kontrolise Accessov security i replikaciju a ADO ne moze. Oba "jezika" sluze za proceduralno pmanipulisanje podacima. Definises izvor podataka, programiras loop i u loop-u pristupas jednom po jednom podatku i nesto s njima radis. Oba "jezika" omogucuju da se izvrsavaju SQL akcioni kveriji. Cini mi se da si naklonjen resavanju problema na nivou SQL-a, sto je jako dobro, pa ces verovatno maksimalno izbegavati rad sa rekrodsetima (i ADO i DAO ih imaju, to je ono sa loop)

Knjige: "Developers Handbook" serija autor Ken Getz, zatim Alisson Balter "Masetring Access" serija. Ostali interesantni autori: Paul Litwin, Roger Jennings, Stan Lezsinsky, Alen Browne, Scott Barker. Koliko znam "Access Bible" je napisao C. Prague i to nije posebno dobra knjiga jerbo je autor tipican otimac para koji stancuje debele slabo korisne knjige .

Web sites:
http://www.mvps.org/access/
http://communities.microsoft.com/newsgroups/default.asp?
http://members.iinet.net.au/~allenbrowne/tips.html#links

Svi sajtovi imaju linkove za dalje, pa uzivaj.

:-)
 
Odgovor na temu

mika
NBG-ML

Član broj: 55
Poruke: 640
*.privsav.co.yu



+1 Profil

icon Re: JetSQL, ado, dao...20.04.2004. u 20:56 - pre 243 meseci
Pravi, odmeren odgovor, kakav bih i ja dao (da znam). Hvala puno!

Da, u pravu si, radim na SQL nivou (baš sam hteo da postujem svoje nezadovoljstvo nedostatkom klauzule LIMIT u Access-ovom SQL-u i "nadoknadom" preko klauzule TOP, koja je bezveze), ali morao sam recordsetove da koristim igrom slučaja, zato što na jednom projektu na kome radim imam iščitavanje slika iz baze i njihovo grupno prikazivanje na jednoj formi pa mi je to najlakše bilo da odradim preko recordseta i generisanja image-a za svako polje(da budem iskren, ne znam kako bih to odradio drugačije?). Probao sam preko continous formi, ali ne ide.

Inače, volim da sam bar malo upućeniji pa sam zato i pitao, stalno se po helpu provlače ti termini pa reko' da pitam, što da ne pitam :)

Hvala još jednom i živeli!
Bolje 100 godina biti milioner nego nedelju dana siromašak
(c) Alan ford
 
Odgovor na temu

MarkoA
Beograd

Član broj: 24600
Poruke: 80
*.sezampro.yu.



Profil

icon Re: JetSQL, ado, dao...16.03.2005. u 19:04 - pre 232 meseci
E, samo da se složim sa ocenama knjiga. Bible je štancovanje strana, s tim što su i sve knjige A. Balter iste, tako da je možda najkorisnije imati Access inside out i Access cookbook (moje mišljenje).

pozdrav!
 
Odgovor na temu

tinaia17
Beograd-Brod :p

Član broj: 32462
Poruke: 18
*.83.beocity.net.



Profil

icon Re: JetSQL, ado, dao...21.03.2005. u 16:37 - pre 232 meseci
ado-active data objects- objekti za aplikacije koje rade sa bazom podataka. Chitam jednu dobru knjigu koja se uglavnom bavi visual basic .net om, ali i uvodi u pojmove ado.net programiranja. Preporuchujem ti da, ako te zanima uzmesh neke knjige koje detaljno obradjuju ovu temu.
There are no stupid questions, only stupid people :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: JetSQL, ado, dao...

[ Pregleda: 3013 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.