Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 5637 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM16.12.2023. u 16:38 - pre 4 meseca
Pozdrav ljudi, ovako imam problem sa podnim grejanjem. Ove godine napravili su mi montaznu kucu a ja sam nakon toga ugradio podno grejanje. Kuca ima 105 kv u podu je 3cm onih pecuraka za podno grejanje, u zidu je 10cm mineralne vune a spolja je 10cm stiropora, a na plafonu je 20cm mineralne vune. Kad smo postavljali cevi stavili smo alu pex cevi 10 krugova ima i oko 800m cevi. Ni jedan krug nema vise od 100m(msm da ni jedan nema 100m), a razmak izmedju cevi je oko 10-12cm. E sad dolazi problem kad sam ukljucio grejanje. Imam Ekopan eon 120 od 12kW. Njemu je trebalo od prilike 2 dana da ugreje pod, medjutim i sad kad je pod relativno ugrejan on i dalje trosi nenormalne kolicine elektricne energije, dnevno izmedju 100kW i 120kW. U kotlu sam postavio da ne prelazi 45 stepeni voda, a na termostatu je 22 stepena. Na primer danas je pod u dnevnoj sobi 25 stepeni, plafon oko 23 stepena, zidovi isto oko 23 stepena a prozori oko 20 stepeni(merio sa laserskim meracem toplote), kotlu treba 4 sata da podigne sa 21 na 22 stepena(4 sata po 10kw je 40kw, a tako bude vise puta dnevno). Da li neko ima neki savet ili zna sta se desava, jer ako ovako nastavim potrosicu oko 3000 kW do kraja meseca. U dnevnoj sobi imam 7kv prozora (navodno, duplo staklo punjeno argonom).
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM16.12.2023. u 17:14 - pre 4 meseca
Po mojim proračuunima potrošnja za takvu kuću bi trebalo da bude oko 2500kWh.
Gde se kuća nalazi? Koliko prozora ukupno ima na kući? Pretpostavljam da je u pitanju prizemna kuća, a računao sam da je 10x10 dimenzija.
Ono što se meni ne sviđa je pod. Piše samo 3cm pečuraka. Šta je ispod tih pečuraka? Beton? Ako je tako sva toplota odlazi u zemlju.
Inače, grejanje na struju je najskuplje grejanje koje postoji u Srbiji. Ako su mi dobri proračuni, godišnje grejanje će iznositi 3000€. Ako je tako ja bih uzeo toplotnu pumpu koja bi se isplatila već za par sezona. Trošila bi 3-4 puta manje strije i što je najvažnije ne bi trošila crvenu tarifu, tako da godišnji račun bi bio oko 500€.
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM16.12.2023. u 17:36 - pre 4 meseca
Kuca se nalazi u Pančevu(Vojvodina), prizemna je 12x9m, u dnevnoj i spavacoj sobi ima po 7kv prozora, sad sam izracunao oko 20kv prozora ima cela kuca. Sto se tice izolacije u podu sad i ja to kapiram ali je to sad nazalost gotovo. Ispod je 12cm betona a kuca je izdignuta 60cm od zemlje. Majstor mi je ponudio toplotnu pumpu vazduh-voda, ali mene plasi da mi tad ne bude grejanje 25 hiljada umesto 50 hiljada koliko bi bilo sad. A za plin trenutno nemam uslove, mozda bude u narednih par godina. Ako bi mi sa toplotnom pumpom bila struja 15ak hiljada mesecno to mi je ok. Nisam spomenuo da kosuljica u proseku ima 6cm debljine plus 1cm lepka i 1cm plocica sto znaci oko 8cm je debljina poda.

[Ovu poruku je menjao milos.nedeljkovic2 dana 16.12.2023. u 18:46 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao milos.nedeljkovic2 dana 16.12.2023. u 18:51 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
185.13.106.*



+2283 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM16.12.2023. u 18:27 - pre 4 meseca
Citat:
component:
Ono što se meni ne sviđa je pod. Piše samo 3cm pečuraka. Šta je ispod tih pečuraka? Beton? Ako je tako sva toplota odlazi u zemlju.

Nema sanse da "sva toplota odlazi u zemlju". Negde sam procitao da totalno neizolovan pod odvlaci oko 10% toplote u zemlju, ne moze vise, jer toplota ima prirodnu tendenciju da ide prema gore. Takodje, treba konstatovati da kod izolacije ta prva 3 cm vrede isto ili vise nego jos dodatnih 10, ja sam kod mene stavio ukupno 7cm (5+2) i to je po specifikaciji tek nesto malo bolje od 3, nije ni blizu duplo bolje.

Bilo kako bilo, ti si izracunao 2.500kwh, a on 3.000kwh, stekao sam utisak da je ocekivao visestruko manje i to sa 23C-25C! Ako spusti stepen do dva, dostici ce tih 2500, zato sto taj jedan gornji stepen trosi vise nego bilo koji ovaj ispod (lakse se gubi toplota).

U pravu si za toplotnu pumpu umesto elektricnog kotla, potrosnju struje smanji za sigurno dve trecine. Posto nece ulaziti u crvenu zovu usteda jeste jos veca. Ali i toplotna pumpa nije jeftina, otplatise teknakon 20-30 meseci grejanja, a posto su kod nas zime kratke to je znaci 5-10 godina, koliki joj moze biti i zovotni vek... Vidis, grejanje ukljucio u decembru, grejace januar i posle mozda se nakupi jos 1 mesec efektivnog rada. Ali, struja nece biti naredne godine po istoj ceni kao ove, a one druge nece biti kao prve naredne itd, znaci realno se isplati brze, pa sam ja sebi kupio i ugradio, kontam da nisam pogresio, dugorocno cu ustedeti.
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM16.12.2023. u 18:37 - pre 4 meseca
Ja sam mislio da necu trošiti vise od 1200-1300kW s obzirom da grejem vodu na nekih 40ak stepeni a za radijatorsko ide oko 65 stepeni. Ja kazem meni je ok da platim do 15hiljada cini mi se da je to ok s obzirom na izolaciju i kvadraturu kuce. Druga stvar termostat mi je na 22 a trenutno je napolju oko 5,6 ili 7 stepeni a ja trosim 100kW, znaci kad bude -10 ima da trosim 140-150kW možda, to me plasi najvise jer je sad relativno toplo za ovo doba godine.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
185.13.106.*



+2283 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM16.12.2023. u 18:42 - pre 4 meseca
Citat:
milos.nedeljkovic2:
mene plasi da mi tad ne bude grejanje 25 hiljada umesto 50 hiljada koliko bi bilo sad.

U svakom slucaju treba da se prilagodis na neke normalnije temperature. Termostat vode da bude na 35C a vazduha na 22C. U protivnom ces toplotnu pumpu terati u oblast neekonomicnog rada pa ce ti zaista biti slicno tome kako si napisao.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
185.13.106.*



+2283 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM16.12.2023. u 18:48 - pre 4 meseca
Citat:
milos.nedeljkovic2:
Ja sam mislio da necu trošiti vise od 1200-1300kW s obzirom da grejem vodu na nekih 40ak stepeni a za radijatorsko ide oko 65 stepeni.

Kod elektricnog kotla smanjenje temperature vode ne utice na potrosnju (kod toplotne pumpe itekako utice, tako da privikavaj na 35C).

1200kwh za 105 kvadrata znacilo bi da su toploti gubici samo 16W/m2, sto je manje od pola onoga sto bilo ko od nas uspeo da spusti. To vec sigurno podpada pod pasivne kuce. Preambiciozno. Sadasnjih 40w/m2 je otprilike nesto sto smo i svi mi postigli.

Mozes razmisliti i o postavljanju solarnih panela. Ja sam iskombinovao solarnu elektranu i toplotnu pumpu pa sad imam grejanje dzabe. Sa nekoliko hiljada evra imaces struje potrositi ne mozes!
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM16.12.2023. u 18:50 - pre 4 meseca
Pa meni je termostat na 22 stepena, ali voda na 35 ne moze da mi zagreje prostor. Npr pre neki dan sam stavio vodu na 35 stepeni i za 24 sata temperatura u sobi je PALA za 3 stepena iako je grejanje sve vreme radilo. Majstor kaze da je to zato što smo pravili razmak izmedju cevi oko 12cm umesto 6-7cm. Temperatura u prostoru ide na gore jedino kad je voda na 40ak stepeni.
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM16.12.2023. u 19:15 - pre 4 meseca
Citat:
Mozes razmisliti i o postavljanju solarnih panela. Ja sam iskombinovao solarnu elektranu i toplotnu pumpu pa sad imam grejanje dzabe. Sa nekoliko hiljada evra imaces struje potrositi ne mozes!


Toplotnu pumpu cu sigurno ugraditi, našao sam od 11kW. Zanima me koliko izadje da se dodaju ti solarni paneli, koliko je u vasem slucaju izaslo?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
2a06:63c0:6:e500:e97b:cd2a:4..



+10255 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM16.12.2023. u 19:21 - pre 4 meseca
Evo da podelim moju potrošnju. Nešto manje od 100 m2, prizemna kuća, otrpilike jednako izolovana kao i kod Miloša. U podu 2 cm striordur. Sa znatno manje prozora.

Grafikon je ukupna potrošnja struje, četvoročlano domaćinstvo.
Crna linija - ukupna potrošnja, crvena je skuplja tarifa, zelena je niža tarifa. Žuti barovi su iznos računa.
Desna vertikalna osa je iznos računa. Leva vertikalna osa su kilovatsati.

Prve tri godine, električno podno grejanje, neko njesra koje je redom crkavalo. 2011 kupljena jedna TA peć (3kW), 2013 kupljena druga TA peć(3kW), 2021 treća TA peć(1kW). Vidi se po linijama.



Imam i podatke o prosečnoj dnevnoj potrošnji struje za grejanje (kad se oduzme redovna potrošnja el. energije, za standardne potrebe):
U zimskim danima je oko 40kWh do oko 50 kWh. U najhladnijim mesecima je dostizala do 65 kWh



Naravno, tip grejanja se ne može upoređivati, ali energija može.

Jer, bitna je jedna stvar: ENERGIJU TROŠI KUĆA, a grejanje (struja, ugalj, drva, plin ... šta god) je tu da NADOKNADI potrošeno.
Dakle, ako KUĆA POTROŠI 2.500 kWh - nema druge - upravo toliko energije mora da se uloži da se održi temperatura. Ne može ni više ni manje. Sa energetskom računicom je neverovatno prosto.

Da ne zaboravim: kuću grejem do 22C


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 16.12.2023. u 20:36 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
2a06:63c0:6:e500:e97b:cd2a:4..



+10255 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM16.12.2023. u 19:41 - pre 4 meseca
Evo i ovaj mali grafikon. Na žalost, nema oznake na horizontalnoj osi. Svaka tačka je za po jednu godinu, od 2009 do danas.
Neka zima je hladnija, neka toplija, a menja se i cena el. energije.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
185.13.106.*



+2283 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM16.12.2023. u 19:45 - pre 4 meseca
Citat:
milos.nedeljkovic2:
Toplotnu pumpu cu sigurno ugraditi, našao sam od 11kW. Zanima me koliko izadje da se dodaju ti solarni paneli, koliko je u vasem slucaju izaslo?

Toplotna pumpa na 40C je mnogo manje ekonomicna nego na 35C, ali ne moze se tu nista, a ustvari moze.
Mozes da pogledas fancoil, ja ih nisam koristio, meni je dovoljno 35C, u ovom periodu dovoljno je cak i 30C! Kad krenu minusi, sa takvim stanjem toplotna pumpa te nece usreciti.

Za solarne panele ima nekih troskova vezanih za eps, dozvole, projekti, tehnicki prijem, dvosmerno brojilo, sto dodaje blizu 1000 evra na cenu opreme i radova. A opremu i radove imas na kupujemprodajem, evo slucajno izabran primer 10kw 8.900 evra sa dozvolama. Ali to je tebi verovatno previse, taj daje 10.000kwh godisnje. Mozes razmotriti i upola slabiji sistem ako planiras toplotnu pumpu. I pogledaj jos, mislim da je moguce naci i bolju ponudu.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM16.12.2023. u 19:47 - pre 4 meseca
Mislim da ti je uz te prozore, povrsinu i dT=20C (napolju 5C unutra 25C) potrosnja od 100kWh toplotne energije nije nemoguca, po mom skromnom osecaju mozda i ocekivana.

Naravno treba izracunati tj. uzeti u obzir koeficijente pojedinacnih povrsina i razlike u temperaturama, kao i orjentaciju kuce. Zatim kako su izvedene instalacije itd..
Podno grejanje jeste malo sporije, ja licno bi ga uvodio samo u kupatilu, a ostalo radijatori..
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM16.12.2023. u 20:01 - pre 4 meseca
milos.nedeljkovic2,
Ja se bojim da ste napravili grešku što ste stavljali samo te pečurke. Obično su 4cm ukupne debljine od čega je 1,5 cm stvarna izolacija od poda, a 2,5 cm visina same pečurke. Dakle imate 15mm izolacije od zemlje, za koju možemo da računamo da je konstantnih 10-12°C. Kada kažemo da toplota odlazi gore tada pričamo o konvekciji. Ali izolacija ispod služi da spreči kondukciju tj. prelaz toplote dodirom. Standard je oko 10cm. Imate po 20cm izolacije sa svih strana, a od dole 10x manje Jeste da zimi zemlja nije tako hladna kao vazduh, ali opet. Mislim da vi 60% grejanja koristite za grejanje nulte ploče. Bar akumulirate toplotu Ako niste stavili izolaciju na coklu uradite bar to.

Sad šta je tu je. Da vidimo kako najbolje možete da prođete sa ovim što imate.

Darko je dobro rekao što se tiče električnog kotla i da tu ne utiče temperatura vode. Dakle kod električnog držite temperaturu vode koju god hoćete. Neće uticati na račun. Vama termostat određuje koliko će trošiti kotao.

Ja dobijam u računu za vašu kuću da je to oko 270 W/h po stepenu razlike unutrašnje i spoljašnje temperature.
dakle dnevno 6,5 kWh. Ako grejete na 22°C, a prosečna temperatura za Pančevo u poslednjih 30 dana je bila 6°C, znači 16°C treba da zagrejete. Znači 6,5*16=104 kWh, što se slaže sa vašim nešto preko 100kWh dnevno.
Ako budete koristili toplotnu pumpu COP će biti od 2,5-4 u zavisnosti od meseca u sezoni (dec i jan su najlošili za COP). Znači da ćete za grejanje koristiti najviše 1200kWh struje. Sa nekih 400kWh za domaćinstvo dolazite tek do granice crvene zone, a onda je račun mnogo manji. Deo za grejanje (bez domaćinstva) bi bio nešto preko 10.000 din u najhladnijim mesecima. Ispada u stvari da ste idealni kandidat za toplotnu pumpu.

Ako se odlučite za TP, proverite koji model, jačinu,... TP nije jeftina, a ima svačega u ponudi.

[Ovu poruku je menjao component dana 16.12.2023. u 21:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM17.12.2023. u 09:50 - pre 4 meseca
Hvala puno svima na informacijama. Iskreno ste mi malo otvorili oci jer sam ja sa malim predznanjem usao u sve ovo. Takoreći meni struja nikad nije ni bila opcija vec gas, ali sa instalacijama u mojoj ulici se nesto iskomplikovalo pa ne mogu da uvedem gas trenutno. Majstor mi je dao ponudu za toplotnu pumpu oko 400.000 dinara pa cu probati, samo prvo neka pregleda instalacije da li je sve ok.
Da li neko zna da li kod nas ima da se kupe oni termostati za svaku sobu koji sami regulisu protok u krugovima, da ne bih sve sobe grejao na istu temperaturu?

P.S: Odusevili ste me brzinom kojom se razvila tema i odgovorima.

[Ovu poruku je menjao milos.nedeljkovic2 dana 17.12.2023. u 11:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
83.137.1.*



+2283 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM17.12.2023. u 13:33 - pre 4 meseca
Imaju naravno, ja nisam uzeo, verovatno mi delovalo preskupo ili nepotrebno. Kako ti je sad povezano, imas li razdelnike sa ventilima i nivelatorima? Imas li termometar na povratnom vodu, koliku temperaturu pokazuje? Da ti nije malo 11kW? Znas da je to mereno na 15C, sa padom temperature opada i da ce to na -15C biti mozda 4 kW ili tako nesto? Ja sam uzeo 13kw, ali imam u pripravnosti pec na drva, webasto na dizel i elektricnu grejalicu. Ako uzimas monoblok, znas da ti voda izlazi van kuce i cirkulacioma pumpa ne sme stati? Ako nestane struje na nekoliko sati, a veliki minus, nemas vise toplotnu pumpu, zaledi se i gotova je. Isto u slucaju kvara cirkulacione pumpe... Razmisli pre nego sto napuniš da li ti treba antifriz. Za toliku kolicinu cevi kostace sigurno 300-400 evra i menja se na svakih N godina.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 17.12.2023. u 14:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM17.12.2023. u 17:02 - pre 4 meseca
Trenutno imam samo klasicnu sabirnicu i razdelnicu i one mehanicke ventile koji se regulisu na imbus, postavicu sliku u prilogu. Termometar na povratnom vodu mi pokazuje 7-8 do 10 stepeni hladniju vodu, ali je onaj nalegajuci pa sam cuo da nije bas precizan. planiram da ubacim onaj pravi. Majstor rece da je 11kW dosta za moju kucu, medjutim moracu malo bolje da se raspitam. Ja pored podnog grejanja imam i kamin uzidan koji ima ventilatore od TA peci koji se sami pale na termostat. Kamin mi je tu vise estetski ali ako ikad bude bila potreba moze da se koristi. Isprobao sam ga na minusu za 4 sata zagreje celu kucu kad su sva vrata otvorena, s tim sto je raspodela temperature losa jer mi u dnevnoj sobi bude 30ak stepeni a u ostalim manje. Sto se tice sistema ovaj sistem sam vec napunio sa 20 litara antifriza i 70ak litara vode, ali videcu sa njim sta kaze da li je monoblok ili split TP.




Imam isti takav bergen samo za 10 krugova.




A planiram da ubacim i ovakve termostate u svaku sobu i na sabirnicu da povezem ove elektro ventile da bih u ostalim sobama mogao da drzim nizu temp a u dnevnoj koji stepen višu.

[Ovu poruku je menjao milos.nedeljkovic2 dana 17.12.2023. u 18:13 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM17.12.2023. u 18:35 - pre 4 meseca
Kod split sistema nema nikakvog antifriza ili brige od zamrzavanja. 11kW može da bude dovoljno za naše uslove za takvu kuću. Neka bolje neko izračuna ko se time bavi. Inače ne računa se na 15°C nego na 7°C. Prosečna zimska temperatura u Vojvodini je 2°C. Ali prosek je statistika, a znaš šta kažu za statistiku.
Mi koristimo TP od 10kW i za sada nam je bila dovoljna (grejemo 140m2). I mi imamo kamin, ali ga ložimo čisto radi atmosfere. Nije nam za sada bio potreban kao primarni izvor grejanja.
Šta ćete sa trenutnim električnim kotlom? Ako ostane kao deo sistema eto vam backup rešenje ako se nešto desi sa TP ili ako baš treba da pojačate grejanje kada bude bilo tih par dana -20°C (što se poslednji put desilo pre više od 10 godina). Glupo je predimenzionisati sistem razmišljajući šta može da se desi jednom u 20 godina.
Nama je poslednji put nestala struja na duže od 12 sati kada je bilo bombardovanje Srbije i kada smo svi imali restrikcije. I kada isključim TP na ceo dan, temperatura kuće opadne samo za koji stepen. Mada, imaj u vidu da je se montažna kuća drugačije ponaša od zidane. Nemaš puno akumulaije toplote.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM17.12.2023. u 19:17 - pre 4 meseca
Nema brige oko zamrzavanja ni kod monoblok TP. Ona ima uprogramiran rad da na temperaturi ispod +4*C svakih 5 minuta provrti vodu. Samo treba da je uključena u struju.
Mnogo važnije je da li je TP voda/voda ili vazduh/voda. Kod ove druge snaga opada sa nižom temperaturom.
Dakle, ako je voda/voda onda je snaga koja piše (ali postoji trošak bušenja bunara), a vazduh/voda ima na spoljnjih -10*C snagu oko 60-70% deklarisane na +7*C. To treba imati u vidu.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

milos.nedeljkovic2

Član broj: 348405
Poruke: 28
*.dynamic.a1.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM17.12.2023. u 19:50 - pre 4 meseca
Citat:
component:Šta ćete sa trenutnim električnim kotlom? Ako ostane kao deo sistema eto vam backup rešenje ako se nešto desi sa TP ili ako baš treba da pojačate grejanje kada bude bilo tih par dana -20°C (što se poslednji put desilo pre više od 10 godina). Glupo je predimenzionisati sistem razmišljajući šta može da se desi jednom u 20 godina.


Pa ne planiram da ga izbacujem ili prodam jer ne mogu 1/4 njegove cene da dobijem a uvek moze da posluži za ne daj Bože. Tako da cu vrv da ga ostavim. A razmisljam i majstor mi reče da mi treba bafer kad uzmem TP pa možda u njega da ubacim 2 grejaca da mogu da dogreju vodu za tih -20 stepeni jednom u 10 godina.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Podno grejanje na el. kotao-PROBLEM

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 5637 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.