Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mehaničke tastature - vrsta tastera, proizvodjači, prednosti, glavobolje, cene...

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Mehaničke tastature - vrsta tastera, proizvodjači, prednosti, glavobolje, cene...

[ Pregleda: 625 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

chris6212

Član broj: 347297
Poruke: 158



+27 Profil

icon Mehaničke tastature - vrsta tastera, proizvodjači, prednosti, glavobolje, cene...15.11.2022. u 04:31 - pre 17 meseci
Još 90-tih prošlog veka, nemačka firma Cherry je imala vrhunske mehaničke tastature koje su se pojavile i kod nas i tada sam i kupio jednu klasičnu koja je do skora radila besprekorno. I tek posle skoro 30 godina, pojavili su se problemi u vidu povremenog blokiranja nekih tastera, pa i cele tastature, pa sam morao da prestanem da je koristim...

Sa nestankom DIN i PS/2 priključka na novijim pločama i najezdom jeftinih membranskih tastatura, skoro da sam i zaboravio na staru dobru Cherry tastaturu. Ali kako su membranske tastature redom počele da otkazuju, a nove bivale sve lošije i lošije, ponovo sam se setio stare tastature i krenuo sa pretragom po internetu... I gle čuda, mehaničke tastature nisu nestale, već reinkarnirale u vidu gejmerskih tastatura, sa pozadinskim jednobojnim, pa i RGB osvetljenjem...

Da skratim priču, reših da kupim jednu i ratosiljam se bede sa membranskim, ali šta uzeti? Ja sam znao samo za jednu vrstu, a to su one sa tihim tasterima (crne), a sada ih ima "tušta i tma", uglavnom sa crvenim (linerne, bez klika), plavim (sa klikom) i braon svičevima (na dodir, bez klika). I šta sad uzeti bez probe nije lako. Ovo što sam ja koristio do skora je u rangu crvenih, pa nisam želeo da menjam.

Cene mehaničkih tastatura su šarolike i ima raznih proizvodjača, od kineskih za koje nikada do sada nisam čuo, pa do zvučnih imena. Ali uvek su mi bili problem kablovi koji se lako isčupaju ili oštete i za oko su mi zapale minimalističke tastature kineske firme Fantech, konkretno MAXFIT108 (red switch), sa jednim veoma dobrim rešenjem - USB C priključkom, što bi rešilo sve muke ako bi kabl stradao, zameni se i gotovo!

Ali kao po običaju, kinezi mogu da naprave masovno vrhunske proizvode (kao što je to sa matičnim pločama), ali i totalno djubre, što je obično slučaj. Svejedno, ako nema kontrole kvaliteta, na isto ti dodje - "mačka u džaku"! Ali opet, sa druge strane, šta tu ima da se misli, tastatura kao tastatura, nema tu ništa čudno, tasteri su napravljeni po Cherry standardu i to je to! Ili nije?

Isplao je da nije. Kupim ja tastaturu, na prvi pogled savršeno odradjeno, teška kao sam djavo (nije plastika), povežem sve, probam osvetljenje, sve lepo radi, počnem da kucam i... Većina tastera radilo dobro, ali kod nekih 2 ili 3 puta ponavlja na jedan kratak pritisak, bez obzira na brzinu kucanja, na numeričkoj tastaturi slično! Smanjim brzinu odziva za ponavljanje i opet isto... WTF?!?

I tako ja sutradan ponovo zapucam do prodavnice, kažem šta je, ljudi pogledali, probali na brzinu, kažu: "Sve radi!". Ja ih onda lepo posavetujem da počnu da kucaju nešto smisleno sa odredjenim slovima i tek tada su primetili to što sam im rekao. Kažu, nema problema, zameniće. Rekoh dobro, ali da probamo opet prvo ovde, da ne dolazim ponovo, imam troškove prevoza, izgubljen dan... I opet oni na brzinu probali, kažu sve u redu... Eh, pošto ja više ne verujem ni bogu ocu, a kamoli prodavcima, pa da me nasankaju i drugi put, pitam da ja probam... I srećom dali su mi, inače bih tražio da mi vrate novac. I tako probam ja, sada na drugim slovima i brojevima na num. tastaturi opet slično. Kažem im - oni ne veruju, ali probaju i gle čuda, sami su se uverili da je stvarno. :)

Vratili su mi novac bez ikakvih daljih peripetija, što me iskreno iznenadilo, jer sam bio spreman čak i da zapucam u tržišnu inspekciju ako počnu da me vozaju sa raznim servisima, kako to obično biva. Svaka im čast na tome, ali da su ove tastature djubre, to stoji na osnovu ovog mog iskustva (opet me koštalo živaca, para za prevoz i pola izgubljenog dana), pa ako imate nameru da ih kupujete - OPREZ! Da li su u pitanju sami svičevi, završna obrada tastera ili je ova serija koju su dobili škart, zaista ne znam niti me zanima.

Ne znam za sada kakve su ove druge, "brendirane", poznatijih proizvodjača tipa "Cooler Master", ali za sada nemam želje da prolazim kroz slične epizode. Ova kineska je koštala 5500, CM košta malo više, oko 8500 sa braon i 14000 sa crvenim svičevima, ali sve to zavisi gde se kupuje - razlika je više hiljada dinara od prodavnice do prodavnice za potpuno isti model, što uopšte nije mala razlika.


[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 15.11.2022. u 09:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Mehaničke tastature - vrsta tastera, proizvodjači, prednosti, glavobolje, cene...

[ Pregleda: 625 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.