Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Upgrade hardvera

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Upgrade hardvera

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 8274 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Upgrade hardvera29.10.2022. u 22:55 - pre 17 meseci
A znaš li ti da je Solunu somun košta dinar?

Ne idem ja na fulhd nego na veću dijagonalu za manje para. Gigatron sam izabrao jer ih ima ovde a sa bcgroup sam imao loše iskustvo, morao sam nedeljama da ih jurim da mi pošalju garantni list, kupio tri komponente sa dužom garancijom od dve godine a oni poslali samo fiskalni bez garancije. Pa se vadili dok nisam pisao uvoznicima pa ih oni naterali da ispoštuju propise. Ovako naručim u Gigatronu sa preuzimanjem u radnji, odem tamo i gledam šta pišu, kakva je roba i sve po spisku. Oni pomenuti mi poslali ploču koja nije ni bila zapakovana, svako je mogao da otvori kutiju i uzme šta mu se uzima. Neozbiljni.

Nije Gigatron toliko skuplji, ja uvek pogledam cene, popuste i ostalo pa ako je baš baš skuplji, onda biram druge. Kada sam zimus kupovao procesor i napajanje kog Gigatrona, proc je bio malo jeftiniji od ostalih a napajanje bar upola.

Zamišljam problem sa monitorom a kupio sam ga u bcgroup ... ala bih se naigrao...

Zato pitam ... kako izgleda fulhd na 27" ekranu, televizor mi je veći a i 4k je, ne verujem da negde ima upaljenih po radnjama a valjda neko to ima.

Ne volem da kupujem monitor koji će da mi šalju a ovde su ostali G i T i par sitnih tapkaroša. I da, najmanje je bitno gde kupujem, pitao sam za iiyama monitor i za rezoluciju po veličini.
Možda i nije trebalo ovde da pišem nego u običnom hardveru??
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Upgrade hardvera30.10.2022. u 05:09 - pre 17 meseci
27" na FHD je katastrofa osim ako nisi skroz corav ili metar i po od ekrana :)

Ja sam sa 22" FHD presao prvo na 27" QHD pa na 2x27" QHD. Nema sanse da bih se opet vratio na FHD na desktopu.

Devojci sam pre nekog perioda uzeo Dell S2721D ili tako nesto. Oko nekih 35k je bio, a Dell je opet Dell. U poredjenju s mojim Ultrasharpovima, nije neka drasticna razlika u kvalitetu slike, eventualno bojama - Ultrasharp je fabricki kalibrisan. Prezadovoljna je, posto i dalje studira, otvori pdf + word ili cak pdf+word+browser ukoliko se bas stisne i moze da se radi. Igrice brutalne, video snimci tecni... cak i bolji nego na Ultrasharpu, zbog cega ne znam :) Drugaciji je malo panel verovatno.

Nista drugo sem Della ti ne bih ni preporucio za redovnu upotrebu racunara - poslednjih godina sam na njima, na poslu imamo xy varijanti Della, svi su prezadovoljni. Cena jeste malo veca, ali je kvalitet i izrade i slike na nivou.

Na 24" FHD sve ce ti biti okej, na 27" FHD ako se primaknes malo, videces piksele u dosta slucajeva osim ako se slika ne pomera. Zato su 27" FHD sada uglavnom gejming monitori, ili neke low-cost varijante cisto jer neko hoce veci monitor za male pare.

Savet... u njega ces da gledas ko zna koliko sati narednih godina. Monitori se bar ne menjaju toliko cesto niti zastarevaju (zanemariti gejming solucije). Znam da je nekad tesko odvojiti vise, ali ako gledas da das 20.000, vidi da skupis jos nesto, naletis i na neki popust i uzmes 2k Dell kao sto sam ja uzeo ovaj S27. Dozivljaj rada na racunaru ce ti se promeniti, jer ono sto racunar radi, ti ili vidis ili cujes :) Moze da ima 32 jezgra, 128GB RAMa, opet je na slici ono sto ces ti videti. Prvi sam pre nekih 10+ godina ustedeo na monitoru misleci "ma, samo da mi baca sliku" i zazalio.

Sto se tice igranja oko vracanja, poruci online, najmanje rizika. Ne svidi ti se - vratis ga za 2 nedelje :)

Povoljni su u CT shopu kada sam gledao poslednji put. Ako smeta savet za mesto kupovine, sklonite slobodno, daleko da planiram da reklamiram bilo koju prodavnicu :) Izlozene monitore sam vidjao u G radnji i THM radnjama. Jedna vrlo vazna stvar - kad sam uzimao ovaj S27, insistirali su da ga prikace na racunar da bi videli da li radi jer se desava da bude "problema u transportu". Tako da da, mozes 99.9% da vidis kako izgleda. U G su cak insistirali - a bio je skroz zapakovan, samo takve uzimam. Znaci otvorili ga preda mnom, zakacili na racunar i testirali.

I danas, gledaj samo IPS. Ostali nemaju sta da traze u celoj prici. Ima dobrih VA ekrana, ali opet su i oni za gejming iz razloga sto fastIPS tada jos eventualno nije postojao ili se ne uklapa u racunicu.

S2421HN - Jeftin IPS FHD 24". - 18-20k.
S2721DS - Jeftin, dobar, stoji na 2 metra od mene QHD 27" IPS. S na kraju oznacava da ima pune opcije ergonomije, podizanje gore dole, vrtenje levo desno... 35k.

Razlika ti je 15k, nekom je malo, nekom je previse. Ja bih se strpeo i kad vec uzimam nesto, uzeo nesto da se oseti razlika zasto je novac vec otisao. Voleo bih da me poslusas ali znam da zelja nije dovoljna :)

Sad posto vidim da zelis da ti neko slika FHD na 27", mogu da promenim rezololuciju na 1080p na svom, slikam sta god zelis, prebacim na 2k, slikam i uporedis kako izgleda :) Ali mogu da ti kazem da je stvarno, stvarno lose i bespotrebno, osim ako ti staticka slika nije ispod 10% konzumacije na ekranu.

Opet, 24" ti pruza isto vidno polje kao i 27" ako ga priblizis sebi. Ne bih uzimao nov monitor samo zbog 3-4" razlike u dijagonali. Nista neces bolje/vise/lepse videti.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 30.10.2022. u 06:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 30.10.2022. u 06:21 GMT+1]
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8082



+1753 Profil

icon Re: Upgrade hardvera30.10.2022. u 09:22 - pre 17 meseci
Odlican post , mada ja mislim da @ Calexxa ne zanima toliko 24 inca Dell , jer vec ima 23 inca Dell IPS !

Sto mu dodje skoro isto !

1 inc nece ni da oseti neku razliku .


Ostalo sve sto je @ Zlatni napisao je odlicno .

27 HD je za izbegavanje ili da se odaljis od monitora pa si na istom .


Na TV-u mozes donekle da simuliras tako da povezes kompjuter pa stavis rezoluciju HD na kompjuteru . TV ce da prikaze sliku HD , vrsi inrterpolaciju . Mada ce na TV-u slika da bude verovato bolja .
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Upgrade hardvera30.10.2022. u 09:27 - pre 17 meseci
Ovaj 23" FHD gledam sa ~130cm a ako je nešto baš sitno, primaknem se na ~80 da pročitam neka preterano sitna slova. Najviše bi mi odgovaralo da pogledam neki takav uživo pa ću sutra da obiđem ovdašnje radnje, valjda ima koji izložen. Ne računam gledanje pri kupovini.

Nije neki problem da dam i više para ali bih izbegao, ko zna šta nas čeka a to bi išlo na odloženo, od 6 do 24 meseca, zavisi šta izaberem. Nebitno koliko imam i da li mogu da skupim. Gledam cene i akcije i na kraju bude da gde god da kupim, razlika u ceni je ispod črvene, osim ako nije neka falinka i slično.

Naravno da je monitor najvažniji, kao što sam za audio posebno pazio na zvučnike, tako i za IT moram da pazim na monitor. Iako decenijama gledam u razne monitore, vid mi je još čitav možda i zbog toga.

Ako kod primicanja vidim piksele, ništa strašno, meni je važno kako će da bude pri normalnom radu.

Izbegavam te igre oko vraćanja, jedino što bi došlo u obzir su mrtvi pikseli, ne znam kakva je sada politika oko toga. Ne znam ni kako se računa varijanta da poručim onlajn i preuzmem u radnji uz pregled. Nekako ne volim da mi takve stvari donose kurirske službe, mada sam sa televizorom imao dobro iskustvo a oni su i veći i skuplji. Ali će i to da bude u igri. Svakako bih pogledao ako ništa drugo ono zbog mrtvaka.

Često čitam hvalospeve za VA panele, kao IPS ima sivu crnu boju pa nije prirodno ... mada je sve relativno. Pa i na bioskopskom platnu je crna boja samo neosvetljeno belo platno. ;) Meni to na ovom monitoru i televizoru (49") ne smeta nimalo. Čak sam sumnjičav na te teorije veličina i blizine gledanja, kada sam pre nekoliko godina rešio da kupim televizor, svi su mi na info da gledam sa oko 3m preporučivali minimum 65" ili neće da bude kako valja. A meni je davno crt televizor sa 70cm ekranom (mislim da je ekran visine sadašnjih 32" televizora) bio ogroman.

Daj te slike, čisto da vidim ako ne uspem sutra da pronađem radnju sa uključenim monitorima. Nisam to mislio ali ako se nudiš ... pokrićemo to nekim pivom ako svraćaš u ove južne krajeve. ;) Ili da se primaknem ovom 23" pa tražim piksele? Mada mi se čini i da priđem na 30cm, opet mi ne bi smetalo.

Na kraju, možda si i u pravu za veličinu, pitanje je da li uzeti opet 23-24" ili neki veći a hteo sam da malo avanzujem. ;) Svakako mi je karakter slab kada nešto odlučim, izaberem nešto malo slabije, posle polako pa brzo dižem kriterijume i trošak i na kraju se vratim na neku sredinu, uglavnom bar duplo od početnog plana. Počeo sam od matične i procesora od po 5-6k a kupio ih za 40k zajedno. ;)
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8082



+1753 Profil

icon Re: Upgrade hardvera30.10.2022. u 09:50 - pre 17 meseci
Cim " pruzmes" u radnji onda nije Onlajn . Jer to i nije Onlajn kao takav , vec " Kupovina na daljinu " !

Znaci sto bi se reklo kupovina na nevidjeno !

Zato je ostavljen taj period 14 dana za vracanje !

Kada preuzmes u radnji , otvoris , pogledas, probas , vec Nije na nevidjeno i onda ne vazi tih 14 dana za vracanje . Vec onako kako odredi prodavnica .

 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Upgrade hardvera30.10.2022. u 11:22 - pre 17 meseci
Pa jeste ali je kupovina bila onlajn, ne znam da li se pominje način dostave. ;) Mada je u principu nebitno jer to uglavnom važi za ono što ti se ne svidi a ja ću svakako da proverim da li mi se sviđa, ne kupujem baš baš na neviđeno. A ako pogledam u radnji, onda će to da bude zbog traženja falinke.

Teoretski, to vraćanje online kupljene robe je mač sa dve oštrice i za prodavca. Davno su bili tekstovi o tome kako na divljim zapadima sve možeš da vratiš u nekom roku, bez opravdanja. Pa onda ljudi uzmu laptom, ponesu ga na neki seminar nedelju dana, vrate se pa nazad u radnju. Zamišljam varijantu sa audio diskovima, uzmeš, presnimiš, vratiš. ;) Ne, nije to naš izum, isto je o tome pisano na tom divljem zapadu. Pa su razmišljali da ukinu te benefite. Mislim, može da ti se svidi ili ne svidi lutka koju kupiš na neviđeno ali laptop ...

I dalje razmišljam o rezolucijama, vidim koliko hoćeš televizore 43" pa i veće sa fhd. Jeste da se to gleda sa malo veće daljine i da su uglavnom pokretne slike ali ako sam mogao da radim na CGA rezoluciji onda mogu na svakoj. ;)
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Upgrade hardvera30.10.2022. u 15:36 - pre 17 meseci
Moras danas da uzmes i inflaciju u obzir. Ovo novo sve sto izlazi, bice skuplje bar 20% nego sto bi bilo pre 2 godine. Pogledaj grafike, MSRP ti je skocio 50% u odnosu na prethodne generacije. Procesori... i5 kosta kad izadje kao pre par godina i7. Performanse rastu ali i cena je 20-30% veca bar. Za 45k si nekad uzimao i7, sad je to cena i5. Ryzeni kad malo ostare isprave tu racunicu, pa je pitanje da li neko hoce najnovije ili najbolje za novac. Maticne su tek prica za sebe, 2014. kupim najelitnije ploce za 25-30k dinara, u ovoj 12th Intel prici nisam mogao osnovnu Z690 da uzmem. Mnogo su drugacije platforme i sad mnogo vise komponenata ide na ploce, time pravdaju troskove.

Isto sam i ja radio, pocetkom godine nabavljao nov "deo konfiguracije", na kraju izmenjao sve od napajanja do graficke, a trebalo je samo plocu, procesor i RAM da zamenim. Zavrsilo se kupovinom 1TB NVMe 980 Pro, Fractal Design 860W platinum napajanja, ploce od 400 evra, vise nego CPU sto sam platio... Onda grafika previse slaba za normalan 2k gejming... ne znam ni sam na kraju sta sve nisam zamenio, ostalo je bukvalno kuciste staro. Samo na Noctue za kuciste sam potrosio 100EUR+ :) Ali imati u vidu da sam perfekcionista i da PC kad ne radi gotovo nista mora da bude skroz tih, komponente ne smeju da zuje, igre ako mi ne guraju 60FPS ne igram ih dok bar ne smanjim grafiku. Tako se pokrijem za narednih par godina da ne razmisljam. Posle od toga kada menjam sklopim jos jedan PC ili prepakujem devojci i svi zadovoljni :D Nazalost iscrpljen posle posla kad dodjem kuci, desi se skoro svaki dan da provedem i posle 8h programiranja dosta vremena za svojim racunarom, i onda mi je taj trosak nekako opravdan. I to je generalno jedina stvar u koju ulazem "za sebe". Kao neko sto vikendom voskira i polira automobil :)

Slikacu ti sutra, samo mi reci, sta zelis od programa da vidis? Neke code editore, programiranje, sajtove? Koliko moze da stane na 50/50 ako otvoris 2 prozora?

Mrtve piksele ja mislim da u zivotu nisam video - a perfekcionista sam kao sto sam rekao. Ako ih i ima, toliko su neprimetni da ih godinama nisam izvalio :) Takodje, Dell ima "recondition" opciju u podesavanjima. Ako ti neki piksel zabode, krene da svetli recimo samo crveno, izbaguje se, ostavis ekran u tom modu par minuta, sati, zavisi od potrebe, i menjanjem boja i nekim djavolima ce uspeti da ga ispravi koliko moze. Po onome sto sam video na netu, to stvarno izgleda radi u vecini slucajeva.

Televizore vadi bas to - gledaju se sa velike daljine. Uvek gledas PPI - pixels per inch, i to je za Windows idealno 90-110, za Mac ~200. 55" 4K ti ima ~80ppi. To je vec granicno sa onim sto bi mogao da gledas na monitoru, ako bi seo direkt ispred televizora. Zato, ako se odaljis, ne vidis piksele. A danas po "novim standardina digitalnih generacija" 55" 4K je mali televizor. Ionako ceo sadrzaj koji se pusta retko kad bude 4k pa sam TV radi upscale... sve u svemu, TV ima procesor za sliku, i ne mozes bas 1/1 da ih poredis, TV nikad ne mozes da koristis kao monitor, i zbog input laga i ostalih zezanja... OLEDi sa "pc modom" peglaju taj problem do neke mere, al' cena... :)

Inace, na poslu nas je osmorica u developmentu, raspon godina 25-40 otprilike, niko ne nosi naocare :) Ne znam ni koliko je to povezano sa PC ekranima iskren da ti budem.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

vucko47
Užice

Član broj: 303041
Poruke: 1542



+174 Profil

icon Re: Upgrade hardvera30.10.2022. u 16:20 - pre 17 meseci
Izvinjavam se što uskačem u temu al imam samo jedno pitanje. Relativno skoro su mi crkla dva hdd i to u razmaku od petnaestak dana koje sam zamenio novim. Sada je problem što je to računar za svakodnevni rad a ti hdd-ovi imaju specifičan zvuk koji čujem u celoj prostoriji i koji mi opasno ide na živce. Planiram da ih prebacim za backup a da kupim dva ssd od po 2TB i treba mi predlog šta je trenutno ok kupiti. Sistemski ssd je stari dobri samsung i on je ok.
Sinan Hasan Jašar Šaban...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Upgrade hardvera30.10.2022. u 16:55 - pre 17 meseci
Inflacija za inflaciju, kupujem šta mi zatreba i platim koliko mi jorgan dozvoljava. Kada sam pre desetak godina kupovao procesor, i3 je koštao reda 12k a mislim da je i sada tu negde. Kao i i5. Sada sam dao nešto reda 200€ za i5 11. generacije koliko je verovatno i tada koštao. Ploču sam mogao i jeftiniju da nađem ali ajde, prilagođavam se novim trendovima, PCIe 4.0, 2,5 giga mrežna i tako.
Praktično sve novo, osim kućišta, ista priča kao kod tebe. Sve u svemu, neće da bude upgrade nego komplet nova makina a stara ostaje da radi i dalje. Promešaću ih. Grafičke me ne zanimaju.

Nemam pojma šta da slikaš, nešto standardno, pozadinu, neki sajt, neku sliku. Ne programiram.

Kada sam kupovao ovog Dela, imao je mrtvaka ali sam srećom kupio u radnji gde sam znao tipa i bez problema su mi zamenili, odneo, pogledali, zamenili.

Znam ja šta je rezolucija ali nemam iskustvo sa ovom kombinacijom pa bih da pogledam.

Ne znam to za naočare, ja skoro oduvek gledam u neki monitor, pre toga u terminale, menjale se rezolucije i svašta ali je možda bitno što uvek gledam onako ... ležerno, ne naprežem se. Standardno ide priča da ekrani kvare vid, možda kao opravdanje da se što manje gleda u njih, naročito za većinu koja to i neće. Skoro sam razgovarao sa ženom čiji muž ima neku ozbilju optičku laboratoriju i kada sam joj rekao da vidim realno sitna slova na sto metra ili na 20cm, rekla je da mora da ispriča mužu. Ili monitor gledam sa 1,30m i čitam i sitnija slova (osim kada sam umoran ili malo pod maliganima) dok znam mnoge (vršnjake) koji ne vide ni belu mačku bez naočara. A ja nikada naočare nisam nosio, čak mi i za sunce ili skijanje smetaju.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Upgrade hardvera30.10.2022. u 16:55 - pre 17 meseci
Ja sam sebi za NAS uzimao skoro jos WD Red Plus 4TB diskova, ukupno 4 komada za RAID. Po mom misljenju najbolji odnos cene, kvaliteta i kapaciteta. NE CUJU SE, bukvalno. otvarao sam NAS i jedva ih cujem tek kad naslonim uvo na njih. Mada, s obzirom da sam gore naveo da me zivciraju zvukovi :D u PC-jevima su samo SSD-ovi, kacim se lokalno na NAS na HDD-ove.

Cena je oko 13k po jednom disku od 4TB. Takodje, s obzirom da su NAS diskovi s Nasware 3.0 firmware-om, napravljeni su da rade 24/7. Ako ti treba 2TB, uzmi isti, samo uzmi 2TB :) Razlika 3TB i 4TB je bila oko hiljadu dinara i bilo je no-brainer uzeti ih.

Da ne reklamiram opet neku prodavnicu, pusti mi PP, poslacu ti gde sam ja uzeo.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Upgrade hardvera30.10.2022. u 17:34 - pre 17 meseci
Pitanje je bilo za dva SSD-a.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Upgrade hardvera30.10.2022. u 18:29 - pre 17 meseci
Corav sam :)

SSD... zavisi od toga sta ce se nalaziti na njima, da li idu u RAID ili ne, ako idu, u koji... i da li su bitnije performanse ili novac :)

Samsung naravno i dalje po meni najbolja kupovina, samo NVMe 2TB dere kozu s ledja koliko kosta kod nas, ispod 35k mislim da ga neces naci. Ako ces da ih stavis u RAID, onda uzmi nesto jeftinije, bukvalno svejedno sta... WD Blue, Gigabyte...

Opet da kazem, ovaj drugi PC kad sam sklapao, u njega sam stavio standardan Samsung 980 NVMe PCIE3. Nema DRAM cache, ali je zato 500GB bilo cca 6000 RSD. To isto nije losa kupovina. Tera je oko 100EUR.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8082



+1753 Profil

icon Re: Upgrade hardvera30.10.2022. u 19:07 - pre 17 meseci
Za SSD je najlakse odabrati .

Ako imas novac onda Samsung .

Ako ti je to previse novca onda bilo sta , osim ovih izmisljenih brendova koji su Kinezi na kilo .

Od brendova je svejedno jer niko to ne pravi cipove ni GB ni WD ni Kingston .


Da li SSD 2,5 inca SATA ili m2 to je jedino pitanje .

To zavisi i od hladjenja . SSD Sata stoji gde i klasicni diskovi , m2 na ploci .

SSD je dobra grejalica pa bih ja uzeo jos uvek ove sto lice na diskove . Univerzalniji su za sada i ne greju maticnu.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Upgrade hardvera31.10.2022. u 18:50 - pre 17 meseci
Citat:
Zlatni_bg:Slikacu ti sutra, samo mi reci, sta zelis od programa da vidis? Neke code editore, programiranje, sajtove? Koliko moze da stane na 50/50 ako otvoris 2 prozora?
Prošetao malopre, obišao dve firme na Tehno i jednu na G i nigde nema uključeng monitora, uglavnom su mi rekli da to ne rade. U G su mi rekli da mogu da priključe ako izaberem neki da kupim ... to će svakako da rade ali prvo da odlučim.
Ne žurim.
 
Odgovor na temu

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Re: Upgrade hardvera31.10.2022. u 19:41 - pre 17 meseci
Da li da brinem? Još malooooo :)


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Upgrade hardvera31.10.2022. u 21:17 - pre 17 meseci
Imaš 60 giga slobodno, zašto bi brinuo? Pa ja maltene toliku particiju pravim za windows. ;) Moj windows 10 je na 70GB particiji. Sreća pa ne koristim taj windows nešto naročito a WinSxS me posebno nervira. Windows 11 je na 100GB i iskorišćen pola-pola.

Kako li si uspeo da napuniš 180GB??
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
87.116.164.*



+370 Profil

icon Re: Upgrade hardvera01.11.2022. u 02:52 - pre 17 meseci
Sto se tice monitora, uzeo sam pre par meseci kao ovaj, samo 24" (oko 220e placen).



Koliko sam mogao da vidim na testovima, monitori sa slicnim specifikacijama po kvalitetu slike su veoma slicni, cak i po obliku prednje strane monitora. Kao da su svi iz iste fabrike,a samo brend drugaciji. Na kraju sam suzio izbor na jedan lg model i ovaj. Prezadovoljan sam kvalitetom slike i trenutno mi je ovo za sve zivo najbolji ekran u koji gledam. Jeste da je vise namenjen za igranje, ali preko ovog vishe radim sve druge stvari (crtanje, web, filmovi, gledam eon preko njega pa tu zvucnici dobro dodju, itd.). Od VA panela sam odustao jer i dalje imaju prob. kada se brze skroluje tekst da se on prividno gubi.
Kao sto se vidi na ovom yt moze da se podesi kako se zeli, ne znam da li ima puno slicnih sa ovim mogucnostima podesavanja. Ugradjeni zvucnici su upotrebljivi, ali ne nesto posebno kvalitetni sto se zvuka tice. Zgodno ih je imati kad zatrebaju, a ne uticu na cenu. Komp je povezan preko display port-a sa maxx osvezavanjem i sRGB paletom gde mi se cini da je slika najkvalitetnija. Iako je joustick pozadi odlican, radije koristim neku njihovu aplikaciju za podesavanje slike ako zatreba.
Par mana koje sam uocio, kablic od napajanja je prekratak, pa ako je uticnica malo dalje, bice nezgodno da se prikljuci. U pocetku sam imao prob sa trzanjem slike dok na sajtu nije izasao zadnji drajver i od tada sve radi ok. Najveca mana je ako se to tako moze reci je ugradjna tehnologija za cuvanje ekrana koja vrlo malo (ali se primeti dok citas neki tekst npr) pomeri sliku za mozda milimetar. To se desi nekoliko puta u toku sat vremena, nekad ni jednom, nema pravila kako im algoritam radi. Na zalost za sada se ne moze iskljuciti. Na formima su spominjali da su neki raniji modeli imali tu mogucnost iskljucivanja, ovde je nema.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Upgrade hardvera01.11.2022. u 08:03 - pre 17 meseci
Sa tom veličinom ima više izbora ali sam nekako hteo da uzmem malo veći monitor. Filips mi nije u prvom izboru zbog lošeg iskustva koje drugar ima sa nekim starijim ~22" modelom, nikako se ne slaže sa linuxom. On ima krš komp na koji sam nekako uspeo da instaliram Kubuntu 12.04 (mislim da je ta verzija) i nema dobrih drajvera za njega, maksimum koji može da prikaže je 1024x768 (možda 1280x1024, svejedno) što još i deformiše sliku jer je monitor wide. Windows radi normalno sa fhd ali taj stari Kubuntu neće. Nije neki argument, sigurno na novom hardveru ne bi bilo problema ali ne volem da se igram.
A sada i ti imaš neke primedbe koje nisu baš sitne.

E da, juče mi je u G tip rekao da svakako gledam da bude IPS, možda je VA stvarno bolji za televizore. Kada sam kupio teve, čitao sam gomilu kritika IPS ekrana, kunu se ljudi u VA pa sam se malo troumio ali mislim da ću da se vratim na IPS.

Nevezano za temu, taj drugar koristi toliki krš da bolje od Kubuntu 12.04 ne može na njega, windows 7 se vuče pa je linux upotrebljiviji, njegova žena uzima stare laptopove koje ćerka praktično baca i jedva da rade ali zato oboje bez problema daju po par stotina evrića za novi mobilni na kome mogu da koriste fb i dele slike unuke, cveća, recepata ili bašte u vikendici. Kad kažem da za par stotina evra mogu da kupe ekstra polovnjake, samo kažu da im je i ovo dosta. Čak se drugar navikao i na deformisanu sliku, a žena mu da ti krš laptopovi nekad neće da se uključe, ništa im ne smeta.
 
Odgovor na temu

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Re: Upgrade hardvera01.11.2022. u 11:57 - pre 17 meseci
Citat:
calexx:
Kako li si uspeo da napuniš 180GB??



Muzika, slike i mnogo programa...(samo muzike imam 50 GB)
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Upgrade hardvera01.11.2022. u 12:17 - pre 17 meseci
Još od vremena kada su mogle da se naprave samo dve particije (tj samo jedna primarna i jedna extended) ili smo za toliko znali, odvajao sam jednu za OS a drugu za razne gluposti. Ako OS zabrlja, samo reinstaliram i ne razmišljam kako da sačuvam ostalo. Ako tebi nešto kvrcne, prvo moraš da nađeš gde da to prebaciš pa može da ispadne komplikovano.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Upgrade hardvera

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 8274 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.