Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?

elitemadzone.org :: MadZone :: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 7795 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
79.101.120.*



+10256 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 14:35 - pre 31 meseci
Citat:
BuzzLightyear: Meni je žao tebe
E baš mi je drago što gajiš empatiju prema meni. Hvala! Od srca. Dušu si mi razgalio svojom brigom!


Citat:
BuzzLightyear:Ovde nisu u pitanju advokati, već pravni sistem.... Ko može da bude siguran u bilo koju presudu nakon ovoga?


Ko može da bude siguran u bilo koju presudu u Srbiji? Još je Josip Broz savetovao sudijama da ne moraju da se drže zakona ko pijan plota!

Ovo ti je pravni sistem Srbije: Sudija pod istragom za kriminalne radnje
Sudija Ljubodrag Vučković koji je osumnjičen da je zbog evidencije u lokalnom katastru sačinjavao fiktivne kuporodajne ugovore i falsifikovao potpise stranaka, među kojima je bilo i preminulih danas uredno deli pravdu drugima.

U Kragujevcu, u "Aferi index" sudile sudije koji su zapravo kupile diplomu od istih onih profesora kojima se sudilo. Deset godina trajao sudski proces. Možda i još traje, nisam siguran.

I sad mi kao, treba da se sablažnjavamo što je VKS nešto kao objavio drugačije tumačenje?!?



I još jednom: niko nije dekretom nateran da uzme kredit.
Ko je hteo uzeo (kao i ja), pod uslovima koji su bili jasno napisani. Tačno sam znao šta plaćam i koliko. Sve je pisalo. Ja prihvatio i potpisao. I dobio pare od banke i kupio nekretninu.

Kad sam kupio nekretninu, mnogo me je više odrala država, tj. poreznici koji su izrazili sumnju u vrednost ugovora, i raspisali porez 50% veći od onoga šta je trebalo da platim po iznosu koji sam platio prodavcu.
Žalio sam se, dokazivao da je ugovorena cena realna i tržišna, ali, gde si još video da poreznici izgube spor?!?

Ta državna otimačina je bila 3-4 puta skuplja od svega šta sam banci platio, za sve troškove i osiguranja. I još, naravno, potpuno netransparentno.



[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 30.09.2021. u 15:50 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 14:39 - pre 31 meseci
Ne gajim empatiju samo prema tebi. Gajim je na primer i prema tvojim štićenicima doma za ometene u razvoju. Kažem ti ovo čisto da ne pomisliš da je to nešto lično.

P.S.
Odlična ideja, skrenimo temu ka Titu i četnicima i partizanima.
 
Odgovor na temu

iculibrk
Bačka Palanka
21400

Član broj: 321321
Poruke: 828



+154 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 14:40 - pre 31 meseci
@Java Beograd
Pa po tvojim postovima a ne bi se reklo, mada totalno si ispravno rekao, opravdavaš sistem, ne vlast kako neki mogu pomisliti jer sistem dovodi vlast, a banke su udarna igla svakog sistema.
One slike koje si postavio, tj. razliku u iznosima definiše Zakon. U trenutku odobravanja kredita koji su sada prednet tužbi, zakon je ili bio nedorečen ili nije odobravao radnje koje su vršile banke, kako kome draže. Razlika je u tome.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 14:48 - pre 31 meseci
Citat:
Java Beograd: Ovo ti je pravni sistem Srbije: Sudija pod istragom za kriminalne radnje
Sudija Ljubodrag Vučković koji je osumnjičen da je zbog evidencije u lokalnom katastru sačinjavao fiktivne kuporodajne ugovore i falsifikovao potpise stranaka, među kojima je bilo i preminulih danas uredno deli pravdu drugima.

U Kragujevcu, u "Aferi index" sudile sudije koji su zapravo kupile diplomu od istih onih profesora kojima se sudilo. Deset godina trajao sudski proces. Možda i još traje, nisam siguran.

I sad mi kao, treba da se sablažnjavamo što je VKS nešto kao objavio drugačije tumačenje?!?


Ma sve je ovo fantastično. Zašto bismo se sablažnjavali? Jeste ovo poslednje sa VKS za sada najgore, ali lako je uočiti da je kurs postavljen odavno i nema razloga za brigu. Ja sam u uvodnoj poruci i predložio da ne gubimo bespotrebno vreme i odmah pređemo na sledeći korak. Sledeće je valjda ukidanje nepotrebnih sudova, koji očigledno ne služe ničemu.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
79.101.120.*



+10256 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 15:07 - pre 31 meseci
Citat:
BuzzLightyear: Jeste ovo poslednje sa VKS za sada najgore ...
Daleko je ovo od najgoreg. Daleko.

Nego, hajp su podigli advokati, koji su se naložili da će za svaki kredit da podignu po dve-tri tužbe (jedna za troškove, druga za osiguranje, treća za nešto drugo).
A taj koji je naložio advokate, valjda im "garantovao" da su tužbe sigurica, "kvota 1", što bi rekao Ali Imam.
I advokati naložili raju (mene su zvali telefonom, wtf, pa sam ih oterao u majčinu) i plus na svakoj banderi u gradu piše "Pozivaju se građani da tuže banke ...."

KAKO su advokati dobili dojavu da je tužba sigurica - to je prvo i pravo pitanje. Meni čudno. Vama nije, ali nema veze.

Siroti advokati već kalkulisali: 100.000 kredita puta tri tužbe puta 300€ po tužbi - mašala !

Kad se ispostavilo da je dojava lažna, da tužba nije sigurica, a mali servis na Mercedesu G klase neće da se plati sam od sebe - onda krenula advokatura da se žali na pravni sistem preko twitera i fejsbuka.
I blokira mi Nemanjinu, da ja ne mogu da prođem.



Nego, ti si mi Buzlajter toliko ogorčen, da mogu s velikom sigurnošću da zaključim da ti je neki ćar izmakao ? Jesi li ti advokat? Koliko si tužbi podneo?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

iculibrk
Bačka Palanka
21400

Član broj: 321321
Poruke: 828



+154 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 15:17 - pre 31 meseci
Izgleda je veća tvoja ogorčenost zbog nemanja Mercedesa G klase, koji spiminješ već drugi put. :)
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 15:21 - pre 31 meseci
Citat:
Java Beograd: A taj koji je naložio advokate, valjda im "garantovao" da su tužbe sigurica


VKS ih je "naložio". Posao VKS je da donese stav na osnovu kojeg sude niži sudovi. Bez toga imali bismo neujednačene presude i pravnu nesigurnost. U ovom slučaju VKS je generator pravne nesigurnosti. Nažalost ti izgleda nisi u stanju da shvatiš značaj VKS i pravosuđa.

Citat:
Java Beograd: Nego, ti si mi Buzlajter toliko ogorčen, da mogu s velikom sigurnošću da zaključim da ti je neki ćar izmakao ? Jesi li ti advokat? Koliko si tužbi podneo?


Naravno da sam ogorčen. Izmakao je i tebi "ćar", samo ti nisi svestan toga. Pokušaj da sagledaš stvari iznad granica stana koji rentiraš.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
79.101.120.*



+10256 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 16:10 - pre 31 meseci
Citat:
BuzzLightyear: VKS ih je "naložio". Posao VKS je da donese stav na osnovu kojeg sude niži sudovi. Bez toga imali bismo neujednačene presude i pravnu nesigurnost. U ovom slučaju VKS je generator pravne nesigurnosti. Nažalost ti izgleda nisi u stanju da shvatiš značaj VKS i pravosuđa.

Pa, čekaj malo. I VKS su ljudi, nisu marsovci.

Šta misliš kako je doneto prvo tumačenje, od pre par godina?
Šta misliš, da je to prvo tumačenje bogom dano, jedino istinito i pravedno? E, pa nije. A tvoj problem je što misliš da jeste.

Jer:

1. Krediti, sa toliko pominjanim troškovima su bili sasvim OK, više od 15-tak godina. Sve cool, sve opušteno, sve po zakonu. Po "nekom" zakonu. Niko se nije bunio. Nije to bio jedan kredit. Nije to bilo u doba jedne vlasti. Godine prolazuile, vlasti se menjale. I dan-danas se nude krediti koji u ugovru pominju troškove obrade. Logično.

2. Onda, je određena interesna grupa ljudi malo priložila koju kintu na ovaj kantar, koji drži Justicija. Ne znamo ko. Ne zna ni Justicija, ima povez preko očiju.



Tako je VKS objavio prvo tumačenje. Jel' se neko bunio posle prvog tumačenja. Nije. Raja se naložila da će banke da im vrate pare! Mislim, kaži, zar nije to komično samo po sebi?
Krenuo hajp da to tako piše u Zakonu o obligacionim odnosima (ZOO). A u tom zakonu piše sve i svašta. I da može i da ne može.


3. Onda su advokati dobili dojavu, o kojoj sam pričao. Šatro, sigurica. I biznis trebalo da krene.

4. Onda je druga interesna grupa ljudi malo priložila koju kintu na onaj isti kantar, ali drugi tas. Šatro, ne znamo ko. Šatro, ne zna ni Justicija, ima povez preko očiju.
I onda, VKS objavljuje drugo tumačenje.

I sad, šta je tu nejasno? Plati pa klati. Tako funkcioniše država, tako funkcionišu savezi država, tako funkcioniše planeta i ljudski rod. Od pamtiveka.
Samo se ti sablažnjavaš. I advokati, šatro, iznenađeni.

Šta misliš da je u Americi drugačije? Pa nije. Nego je bar 1.000 puta veće!
Onomad u aferi sa hipotekarskim zajmovima najveće banke trebale da propadnu. Pa su doneli zakon da im se daju pare iz USA budžeta! Ha, ha, ha!!!
Kažem, tako fukcioniše planeta.


Citat:
BuzzLightyear:Pokušaj da sagledaš stvari iznad granica stana koji rentiraš.
Neću. Ne zanima me. Imam pametnija posla, nego da motrim ko kad i koliko kinte prilaže na levi ili desni tas kantara.



Sa moje tačke gledišta, 'beš ti zakon koji treba da se tumači.



Pre puno godina u vreme Zlobe Miloševića, bio zakon gde je pisalo da na reprezantaciju sme da se potroši najviše 5% prihoda firme.
A to smo, mi, mladi preduzatnici koristili, da uz fiktivne račune iz kafane "konzumacija hrane i pića", maltene legalno podignemo 5% prihoda firme i stavimo u džep.
Onda je objavljeno tumačenje, pazi ovo: da sme da se podigne 2%. I čik, da vidim tog preduzetnika koji će da se pozove na zakon, i da ospori tumačenja!

To su bila tumačenja, zemljače, u pravom besmislu reči, a ne ovo danas!


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 30.09.2021. u 17:27 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 16:26 - pre 31 meseci
Citat:

Citat:
BuzzLightyear:Pokušaj da sagledaš stvari iznad granica stana koji rentiraš.

Neću. Ne zanima me. Imam pametnija posla, nego da motrim ko kad i koliko kinte prilaže na levi ili desni tas kantara.


Pa o čemu onda pišeš sve vreme ovde? Zašto ne radiš ta pametnija posla? Ne zanima me, neću da naučim, ali zato hoću da solim pamet :)

Jel namerno unosiš zabunu sa ovim dojavama ili stvarno ne znaš o čemu pričaš? Ne radi se ni o kakvim dojavama, već o stavu VKS i stotinama presuda koje je VKS potvrdio!

Ovakve stvari se jednostavno nigde ne rade, osim možda u banana republikama, koje će izgleda uskoro moći da se malo odmore jer će ih odmeniti litijumska republika.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
79.101.120.*



+10256 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 16:34 - pre 31 meseci
Jel ti to sam sebi, s drugog naloga daješ pluseve? Ne mogu da verujem, da čim si objavio post, odma' si dobio prvi plus! Mašala.

Ali dobro, ako te to veseli, neka te.



Pitam ja tebe: kako se došlo do Prvog Tumačenja da su troškovi kredita nezakonito uračunati? Otkud to posle 15 godina poslovanja svih banaka na taj način ??? Odjednom, ničim izazvano!

Retroaktivno! Kakvu pravnu sigurnost ima banka, ako sud posle 15 godina kaže da je to nezakonito? Pa šta je sud čekao, wtf?

E, na ovo mi odgovori, pa ćemo da razmotrimo Drugo Tumačenje.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

iculibrk
Bačka Palanka
21400

Član broj: 321321
Poruke: 828



+154 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 16:35 - pre 31 meseci
@BuzzLightyear
Upravo, tako, njemu ostaje da neargumentovano troluje temu i dalje. Ne može mu se da kupi G klasu, ali mu se može da troluje. Svako koristi ono što mu sistem omogući. Sve što je napisao nije potkrepljeno ničim.
Sa druge strane, svaka čast za temu, čisto da se vidi odakle vetar duva.
Pozdrav i odjava.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
79.101.120.*



+10256 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 16:38 - pre 31 meseci
Citat:
BuzzLightyear:Ovakve stvari se jednostavno nigde ne rade, osim možda u banana republikama, koje će izgleda uskoro moći da se malo odmore jer će ih odmeniti litijumska republika.

Pa rade se. Samo u velikim državama to se radi u većim razmerama. Već sam ti pomenuo kako su u USA banke dobile kintu, bez ijednog zakona, mnogo hiljada milijardi dolara!
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
79.101.120.*



+10256 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 16:40 - pre 31 meseci
Citat:
iculibrk:
@BuzzLightyear
Upravo, tako, njemu ostaje da neargumentovano troluje temu i dalje. Ne može mu se da kupi G klasu, ali mu se može da troluje. Svako koristi ono što mu sistem omogući. Sve što je napisao nije potkrepljeno ničim.

Pa dobro, ajde ti meni, argumentovano, kaži kako je i zašto VKS posle 15 godina izdavanja kredita, odjednom doneo tumačenje, retroaktivno, da ti krediti nisu po zakonu? Jel to "pravna sigurnost"?


Imam ja G klasu, i znam koliko košta mali servis, zato i kažem. Nego upravo kupujem i Q7, za moju gospođu, da ima da ode do pijace.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
79.101.120.*



+10256 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 16:46 - pre 31 meseci
Pa ne može tako rodžaci.

Kad ide meni u džep, to je dobro, to je ispravno, to je pravna sigurnost. To je argumentovano.
Kad ide meni iz džepa, to je pravna nesigurnost, to je trolovanje teme, a Java piše neargumentovano.


E pa neće da može.


Dakle, tražim argumentovan odgovor: kako je i zašto VKS posle 15 godina izdavanja kredita, po ustaljenoj praksi, odjednom doneo tumačenje, retroaktivno, da ti krediti nisu po zakonu?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 17:01 - pre 31 meseci
@Java

Mislio sam da su plusevi od tebe.

Za drugo znam sa sigurnošću kako se došlo. Za prvu mogu da pretpostavim da se došlo tako: što su nekoliko godina svi plaćali kredite i ćutali, sve dok banke nisu počele da nelegalno podižu kamatnu stopu. Očajni korisnici kredita su tužili banke. Do prvog dobijenog spora prošle su godine, jer sporovi kod nas traju godinama (moja parnica, koja inače nije u vezi sa bankama, je na primer trajala 6 godina). Pošto je i tvojim štićenicima bilo jasno da podizanje kamatne stope nije po zakonu, a vlast nije još uvek bila tako "samouverena" kao danas, NBS je donela uredbu kojom je zabranila bankama da podižu kamatnu stopu. Banke su se naravno žalile i VKS je doneo odluku u korist klijenata. Mislim da se svako ko je pri čistoj svesti prilikom uzimanja kredita zapitao kakve to dodatne troškove plaća i zašto su toliko visoki. Neko je pogledao zakon i ukapirao da ima još puno stvari koje banke rade, a da nisu po zakonu. Da nije bilo podizanja kamatnih stopa mislim da se ništa od ovoga ne bi desilo. Ohrabreni uspehom i sa verom u pravosudni sistem (i kombinacijom pohlepe i očaja), u početku stidljivo, ljudi su počeli da tuže banke za obradu kredita i NKOSK. S obzirom da je zakon kakav je, da procesi traju koliko traju, prolazile su godine i na posletku došlo se i do VKS, koji je doneo stav i potvrdio ogroman broj presuda osnovnih sudova. Nakon donetog stava građani su masovno krenuli da tuže banke, a advokati da reklamiraju svoje usluge. Umesto da banke vrate nezakonito stečeni novac, one su odlučile da podmićuju i ucenjuju i tako smo došli do drugog tumačenja.

Citat:
Java Beograd: Dakle, tražim argumentovan odgovor: kako je i zašto VKS posle 15 godina izdavanja kredita, po ustaljenoj praksi, odjednom doneo tumačenje, retroaktivno, da ti krediti nisu po zakonu?


1. VKS ne izdaje kredite.
2. VKS (bi trebalo da) daje stavove na zahtev nižih sudova.

Citat:
Java Beograd: Imam ja G klasu, i znam koliko košta mali servis, zato i kažem. Nego upravo kupujem i Q7, za moju gospođu, da ima da ode do pijace.


Važno je da si se ti nama pohvalio koji auto voziš :) Posebno mi je drago zbog tvoje gospođe, jer znam kroz šta je sve prošla zbog Zakona o informacijama od javnog značaja.
 
Odgovor na temu

iculibrk
Bačka Palanka
21400

Član broj: 321321
Poruke: 828



+154 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 17:28 - pre 31 meseci
@Java Beograd
Pa sad, kako tumačenje može biti retroaktivno? Ne radi se o novom Zakonu koji je primenjen retroaktivno, nego o postojećem koji je sprečavao takve postupke banaka ili rekao sam već, postojala je mogućnost za utuženje banaka a banke su uzimale novac, svesni rizika o utužanju, na ruku im je išlo jer je država žmurila a VKS se javio kada je voda došla do grla. Onda oni daju jedno, pa posle sasvim suprotno tumačenje (toliko o njima). Banke su morale biti svesne rizika utuženja, pa ko im je kriv jer su bahato mislili da do toga nikada neće doći.
Argumente u prošlim postovima nisi priložio, a tvoj sarkazam, želje tvoja realnost, šta ti imaš ili želiš je totalno nebitno za ovu temu i pominjanje G klase, Q7 je opet trolovanje.
I rodžače meni stvarno nije bitan iznos koju ću, dobiti presudom. Bitno je pokazati takvim instirucijama da ljudi nisu bezoblična masa koja ih se boji i kojom oni mogu manipuslisati. Ja sam spreman da platim sve troškove ako izgubim spor, ali neću se povlačiti jer smatram da su bespravno uzeli novac hiljadama ljudi i da to trebaju vratiti.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 18:28 - pre 31 meseci
Problem je u tome što ni jedan zakon ne sprečava banku:
Da za svoje usluge zaračunava fiksne ili procentualne naknade
Da kao sredstvo obezbeđenja traži osiguranje
Ni jedan zakon ne nalaže banci da klijentima daje metodologiju po kojoj se obračunavaju naknade i kamate.

Sa druge strane, Banke su u obavezi bile i ostale da prilikom predugovaranja kredita na jedinstvani način, propisan od strane NBS, iskažu cenu koštanju kredita kroz obračun EKS (efektivne kamatne stope). U uputstvima i podzakonskim propisima EKSPLICITNO stoji da banke u obračun EKS moraju da uključe naknade (ako postoje), troškove osiguranja (ako postoje) i da sve te troškove i kamate preračunaju u EKS i da daju plan otplate kredita.

VKS je doneo, pod pritiskom politike, populističku meru. Pošto banka nije banka, ako izgubi spor, banke su uspele da odbrane stanovište da prva odluka VKS nije bila u slkadu sa zakonima.

Nije prvi put da se politika meša u obligacione odnose. Poslednji eklatantan primer je nametanje (3 puta u toku prošle godine) moratorijuma na kredite. I to na takav način koji je u suprotnosti sa temeljnim pretpostavkama Zakona o obligacionim odnosima. U Zakonu eksplicitno piše da je za validnost ugovora potreba jasno izražena volja svih strana. NBS je to potupno odbacila, donevši odluku za prva dva moratorijuma da je potrebno, za one koji hoće da nastave da plaćaju kredite, da daju eksplicitno odobrenje (što je potpuno nepotrebno, jer su oni eksplicitno odobrenje dali potpisivanjem ugovora), a onima koji se ne jave, da se odobri moratorijum. Zakon o obligacionim odnosima jasno kaže da ćutanje ne može da se uzme kao prihvatanje ugovora.
Dakle okrenuli su naglavačke osnovne principe i direktno se umešali u ugovorne odnose banaka sa klijentima.

Sa druge strane, država nije bila tako velikodušna, pa da proglasi moratorijum, recimo, na plaćnje poreza. Njima ni iz džepa ni u džep, ali zato su smatrali da građanima i bankama mogu da zavuku ruk u džep zbog dobijanja jevtinih političkih poena.

VKS jke samo postupio po zakonu kada je revidirao svoju prvu odluku.

Možete vi da mrzite banke koliko želite. Ja ceo svoj radni vek radim sa bankama i svima savetujem da NIKADA ne ulaze u kredite, ali većina se ovde ponaša kao da su banke neke humanitarne organizacije i da je pravo ljudi da se zadužuju, tako da mogu da kupe po većoj ceni ono što ne mogu da kupe po redovnoj ceni.

Bnake imaju vrlo jednostavno rešenje. Da je odluka ostala, kamatna stopa na kredite bi bila povećana, pa bi Banka u svakom slučaju naplatila ono što je inače bilo razdvojeno na 3 osnova.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 18:40 - pre 31 meseci
Banke mogu da povećaju kamatnu stopu za nove kredite. Povećavanje KS za prethodno ugovorene kredite su pokušale i nije im prošlo, za sada. S obzirom da nastupa zlatno doba u kojem banke imaju mogućnost da same pišu i tumače zakone, u budućnosti možemo da očekujemo da banke donesu zakon (ili tumačenje) po kojem mogu same da menjaju KS onoliko koliko im treba novca u datom trenutku. Zašto se zaustaviti tu, mogle bi da uvedu i obavezne kredite! Čim se dete rodi dobija kredit i plaća dok banka ne kaže da je dosta.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1340
87.116.165.*



+559 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 18:51 - pre 31 meseci
Citat:
djoka_l:
Možete vi da mrzite banke koliko želite. Ja ceo svoj radni vek radim sa bankama i svima savetujem da NIKADA ne ulaze u kredite, ali većina se ovde ponaša kao da su banke neke humanitarne organizacije i da je pravo ljudi da se zadužuju, tako da mogu da kupe po većoj ceni ono što ne mogu da kupe po redovnoj ceni.


U potpunosti si u pravu, gde si bio ranije da nas prosvetliš, od sad ne uzimam više kredite ni za kupovinu auta, ni stambene, samo se mašim za džep i platim u kešu, u banku više neću da idem ni po platu, tj da mi leže na bančinu karticu ... kud se nisam ranije setio.. Ali, što da mrzim banke, to su samo firme kao i sve ostale?

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?30.09.2021. u 18:54 - pre 31 meseci
Bnake nisu tumačile zakone. Povele su spor pred Vrhovnim kasacionim sudom i dobile spor.
A, zakone, piše gomila raznih organizacija, o njima se glasa u Skupštini.

Moja firma je u Republici Srpskoj, uz podršku nekoliko banaka, dobila priliku da Ministru finansija RS da primedbe na Zakon koji bliže određuje rad klirinških institucija, predloži amadmane koji su kasnije usvojeni u Skupštini.
Ja sam lično u Ministarstvu finansija CG i na Berzi imao razgovore koji su doveli do izmene zakona o kastodi poslovima u bankama.
Bio sam učesnik sastanaka u Centralnoj banci BIH, u Narodnoj banci Makedonije, u Narodnoj banci Srbije, član jedne komisije Zavoda za standardizaciju Srbije u oblasti bankarskih standarda.
Stvar je u tome da se kod skoro svake procedure donošenja bilo kog zakona uvek konsultuje i struka.
Na kraju zakon prolazi ili ne prolazi u Skupštini, a sudovi su oni koji u krajnjoj instanci, na osnovu zakona, podzakonskih propisa i tumačenja nadležnih ministarstava donose presude.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ko piše (tumači) zakone u Srbiji?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 7795 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.