Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem kod odredjivanja Plankove konstante? F1?

[es] :: Fizika :: Problem kod odredjivanja Plankove konstante? F1?

[ Pregleda: 5156 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

neuromancer
Darko Todorovic

Član broj: 2889
Poruke: 120
*.info-net.co.yu

Jabber: neuromancer@elitesecurity.org
ICQ: 347089233


Profil

icon Problem kod odredjivanja Plankove konstante? F1?17.04.2004. u 19:45 - pre 242 meseci
Napravio sam aparaturu za odredjivanje Plankove konstante u kucnoj radinosti. Naravno sve se radi preko Ajnstajnove jednacine fotoefekta, mislim standardna vezba ali sa nekim elektronskim i programerskim zavrzlamama koje je cine malo egzoticnijom.
Elem, koristim dva filtra, crveni i zeleni, kao i izvor svetlosti obicne sijalice. I dobijam da je veca energija crvene svetlosti nego zelene. Shvatio sam da je problem sa izvorom svetlosti, ali posto nisam u mogucnosti da vezbu odradim sa monohramatskim izvorima, koji bi izvor svetlosti bio najbolji jer je ocigledno da intenzitet crvene i zelene svetlosti u ovom izvoru ne stoji u odnosu 1:1. Ako neko zna koji bi izvor bio najbolji bio bi mu neizmerno zahvalan.
Pozdrav
MacBook Pro or iMac (intel Core Duo edition) user wannabe!!!
Uz malo srece i malo vise para... heh...
 
Odgovor na temu

luka.l
Luka Latinović
Dorćol

Član broj: 13998
Poruke: 143
*.drenik.net



+1 Profil

icon Re: Problem kod odredjivanja Plankove konstante? F1?25.04.2004. u 00:58 - pre 242 meseci
Koliko je meni poznato, jedini monohromatski izvor je laser. Nisam siguran, ali bi verovatno i onaj "laser sto se deca igraju sa njim" trebalo da odradi posao....


Pozdrav!


P.S. Sad malo podrobnije procitah poruku pa te pitam, zasto nisi u stanju da to odradis sa monohromatskim izvorom?
 
Odgovor na temu

neuromancer
Darko Todorovic

Član broj: 2889
Poruke: 120
*.info-net.co.yu

Jabber: neuromancer@elitesecurity.org
ICQ: 347089233


Profil

icon Re: Problem kod odredjivanja Plankove konstante? F1?25.04.2004. u 16:07 - pre 242 meseci
Zato sto u mojoj skoli nemaju ni jedan laser, pa posto ta aparatura ostaje u skoli kao ucilo za izvodjenje vezbe potrebna mi je znatno jeftinija alternativa.

A sto se tice onih lasera kojima se deca igraju koliko znam njih ima samo u crvenoj varijanti dok je meni potrebna makar jos jedna boja, odnosno talasna duzina, jer nisam u mogucnosti da odredim precizno izlazni rad fotocelije koju koristim. A i intenzitet svetlosti koji se dobija od tih malih lasera je isuvise slab, odnosno bili bi mi potrebni mnogo precizniji instrumenti kojih u skoli ponovo nema. Ma totalni raspad, dobro sam i ovo uradio.

hvala u svakom slucaju
poz
MacBook Pro or iMac (intel Core Duo edition) user wannabe!!!
Uz malo srece i malo vise para... heh...
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.beotel.net



+104 Profil

icon Re: Problem kod odredjivanja Plankove konstante? F1?25.04.2004. u 21:49 - pre 242 meseci
Možda da probaš sa običnim LEDovima? Nisu baš "najčistiji" ali za takve potrebe bi valjda odradili posao. Samo pazi na optičku/električnu snagu.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Problem kod odredjivanja Plankove konstante? F1?25.04.2004. u 23:00 - pre 242 meseci
Postoje i plavi i zeleni džepni pointer laseri, svi su do 100-200€, nešto skuplji nego ozbiljniji crveni, e sad ne znam koliko ti se to uklapa u budžet.
 
Odgovor na temu

neuromancer
Darko Todorovic

Član broj: 2889
Poruke: 120
*.info-net.co.yu

Jabber: neuromancer@elitesecurity.org
ICQ: 347089233


Profil

icon Re: Problem kod odredjivanja Plankove konstante? F1?26.04.2004. u 21:14 - pre 242 meseci
Sta, pa da me izbace iz skole pred kraj cetvrte godine. Prosle godine sam im predlozio nabavku jednog super sistema za merenje koji se kaci na comp ali kada sam rekao da to kosta samo 200€ oni su onako, nisi ti normalan.... nego da ne duzim....ali zaista nema moja skola tih para (trenutno), a ja da se ispljunem za toliko, ma nema sanse (stekam za Mac). Ma dosta im je i ovo, pa neka se snalaze ako zele da to prezentuju buducim generacijama.

Sto se tice LED-a, pokusao sam, ali ne ide nikako, tako da to otpada.

jos uvek se nadam dobrom i "jeftinom" resenju,

pozdrav
MacBook Pro or iMac (intel Core Duo edition) user wannabe!!!
Uz malo srece i malo vise para... heh...
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Problem kod odredjivanja Plankove konstante? F1?

[ Pregleda: 5156 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.