Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Otvaranje jos jedne pausalne agencije

[es] :: Ekonomija :: Otvaranje jos jedne pausalne agencije

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6370 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jorgovan88
Jorgovan88

Član broj: 190307
Poruke: 480



+13 Profil

icon Otvaranje jos jedne pausalne agencije31.07.2021. u 23:29 - pre 32 meseci
Pozdrav. Otvorio sam pausalnu agenciju - posao lepo ide i mogu da obezbedim sebi puno klijenata... Interesuje me kad dodjem do momenta da sam blizu 6.000.000 din da li bi bilo pametno resenje da na istoj adresi moja supruga otvori agenciju koja ce biti skoro ista kao moja - naravno drugo ime - i onda da ona fakturise sve sto meni limit ne dozvoljava. Ili da otvori na drugoj nekoj adresi. Da li bi ovo bio problem?

Da li je ovo uopste pametno, legalno, izvodljivo??

Hvala
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije31.07.2021. u 23:40 - pre 32 meseci
Izvini,
Odakle taj limit od 6 Mil ???
Odakle ti to?
Daj neki dokument...
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije31.07.2021. u 23:49 - pre 32 meseci
https://www.paragraf.rs/propis...orezu-na-dohodak-gradjana.html
clan 40
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije01.08.2021. u 00:01 - pre 32 meseci
Citat:
Jorgovan88:
Pozdrav. Otvorio sam pausalnu agenciju - posao lepo ide i mogu da obezbedim sebi puno klijenata... Interesuje me kad dodjem do momenta da sam blizu 6.000.000 din da li bi bilo pametno resenje da na istoj adresi moja supruga otvori agenciju koja ce biti skoro ista kao moja - naravno drugo ime - i onda da ona fakturise sve sto meni limit ne dozvoljava. Ili da otvori na drugoj nekoj adresi. Da li bi ovo bio problem?

Da li je ovo uopste pametno, legalno, izvodljivo??

Hvala

U poreskom postupku postoji nesto sto se naziva nacelo fakticiteta. Ukratko, ako poreska uprava na bilo koji nacin otkrije da je radnja fakticki tvoja i da supruga uopste ne ume da radi to sto tvrdi da radi (ili da ume, ali ne radi, nego radis ti) tada ce da obracuna dodatno celokupan porez i doprinose na ukupan prihod obe radnje (sto bi bio veoma visok procenat prometa) plus da podnese nisam siguran krivicnu ili prekrsajnu prijavu, zavisi od prometa. Sa druge strane, uvek postoji nada da radnici poreske uprave nece umeti to da otkriju, da niko od komsija ili klijenata nece da im dojavi i da ce da ih mrzi da otkrivaju poreske prekrsaje i krivicna dela. Moje licno iskustvo, poznajem osobu koja je nesto petljala malo preko limita i kazna je bila milion dinara.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije01.08.2021. u 00:07 - pre 32 meseci
pctel, u pravu Si!

Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jorgovan88
Jorgovan88

Član broj: 190307
Poruke: 480



+13 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije01.08.2021. u 00:11 - pre 32 meseci
A sta ako bi bila druga delatnost - druga sifra delatnosti??

Ja ne znam kako ce oni da utvrdjuju da li ona zna to da radi ili ne a i ja mogu uvek da je pripremim.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9444
79.101.120.*



+10242 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije01.08.2021. u 14:17 - pre 32 meseci
Citat:
Jorgovan88:  Ja ne znam kako ce oni da utvrdjuju da li ona zna to da radi ili ne a i ja mogu uvek da je pripremim.

Neće to oni da utvrđuju. Niti imaju višak zaposlenih, niti ko iz poreske uprave to ume, može, zna, hoće da radi.

Ali, zakon je zakon. Lepo piše, crno na belo.

Dal' će neko da cinkari, ili će možda da se desi neki drugi poreski problem, pa će neki službenik da traži firmu po adresi ... pa da nađe dve (!) iz iste delatnosti i eto problema.

Dakle, 99% - da neće biti problema.



Moje lično, nestručno, laičko mišljenje je da je najbolje da se registruje agencija na drugoj adresi.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije01.08.2021. u 16:34 - pre 32 meseci
Dovoljno je da dodje kontrola kod zene, da je krenu ispitivati nesto o procesu rada, normativima, utrosku materijala, ili o nekom nekom kupcu/dobavljacu koji im je sumnjiv i ona odgovori naprimer "nemam ja o tome pojma, to moj muz radi a samo se fiktivno radnja vodi na mene" :D

I uopste, nebitno, pitanje je bilo da li je legalno izvodljivo, odgovor je da nije i da ako ikada budete otkriveni moze da vas kosta veoma skupo.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije01.08.2021. u 17:17 - pre 32 meseci
Pa to sa dve "povezane" radnje se valjda vidi po istim klijentima, fakturama koje impliciraju istu ili slicnu sifru delatnosti i slicno, a ne po normativima i procesom rada ili da li vlasnik zna da odgovori na pitanja o kojima u 99% slucajeva ne zna ni sam poreski sluzbenik.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije01.08.2021. u 22:41 - pre 32 meseci
Ne. Ako 2 od 100.000 pausalnih radnji u srbiji imaju iste klijente poreska uprava to nikako ne moze znati. Nego upravo onako kako sam rekao - dodju u slucajnu proveru i primete da vlasnica kao da je pala sa marsa, ne zna ni sta radi, ni kako, ni za koga. Tada inspekcija nece izacinodatle dok ne rascivija sta se tu dogadja.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Jorgovan88
Jorgovan88

Član broj: 190307
Poruke: 480



+13 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije02.08.2021. u 09:56 - pre 32 meseci
Kontaktirao sam pausal.rs i oni su mi rekli da nema problema samo je bitno da ja ne fakturisem nikad njenim klijentima ni ona mojim ;-)

Znaci ako smo Java developeri oboje (kao oboje) onda ce poreska da dodje i da pocne da je ispituje koji IDE koristi, kako poziva funkcije klase, kako se tacno radi nasledjivanje, for petlja , for each petlja... ...kako da nece.

Screenshot ovde
https://prnt.sc/1ibduw7
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.sbb.rs.



+265 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije02.08.2021. u 15:13 - pre 32 meseci
Racunaj da ce uvek (bas uvek) uz veliku lovu da se pojave drzava, politicari i mafijasi da te za malu proviziju (reket) cuvaju od problema. Nije da oni imaju neki razradjeni sistem nalazenja srecnih dobitnika, vec postoji armija dokolicara koji 'tipuju' ...

Trenutno bi ti preporucio registrovanje firme u Tutinu. Drzava blagonaklono gleda na to i vise stotina firmi je gore registrovano jer .... vole cist planinski vazduh. Ima nekih dobrih strana i registracija u Palm Springsu .... Nema pravila ... a i menjaju se cesto!
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije02.08.2021. u 18:27 - pre 32 meseci
@pctel
"Ne. Ako 2 od 100.000 pausalnih radnji u srbiji imaju iste klijente poreska uprava to nikako ne moze znati..."

Nemas 2 od 100*10^3, nego 2 radnje na istoj adresi.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije03.08.2021. u 05:26 - pre 32 meseci
Covek je pomenuo da ista adresa nije uslov. Slazem se da bi ista adresa olaksala poreskoj otkrivanje fakticiteta, ali nije da se to ne moze desiti i u slucaju razlicite adrese.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije03.08.2021. u 11:27 - pre 32 meseci
Pa može da registruje firmu i u Estoniji uz e-residence, međutim onda će da ima "malo" peripetija oko povlačenja tog novca na račun u Srbiji.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije05.08.2021. u 06:50 - pre 32 meseci
Daj malo potpunije informacije ako vec predlazes - koliko iznosi pausalni porez u estoniji, sta je sa doprinosima, ima li dodatnih troskova, koliki je limit prometa.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije05.08.2021. u 07:20 - pre 32 meseci
Ja se dosta razumem u poreske propise, ali nikada ne bih ni pokušao da osporavam ono što PCTEL napiše na istu temu.

Sva diskusija je, Jorgovane, posle prvog pctel-ovog posta bespredmetna.
Time što formiraš "fiktivnu" agenciju, da bi bio ispod crte, činiš poreski prekršaj.
Sada, da li ćeš proći ispod radara, ili ne, zavisi od tvoje sreće. Spremi milion dinara za kaznu, ako te uhvate.
A i zatvor je za ljude.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
2a02:8071:31e1:dd00:2d67:3b6..



+7169 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije05.08.2021. u 09:23 - pre 32 meseci
+1 za pctela..

Uzgred, otkrivanje ovakvog stanja je trivijalno cak i za pripravnika u poreskoj inspekciji.

- 9 AM: dolazi na posao, pritiska dugme za kafu
- 9:15 AM: na terminalu pravi upit da mu na "njegovoj" opstini izbaci listu pausalaca koji rade istu delatnost na istoj adresi (jos ako imaju isto prezime), godine osnivanja
- 9:20 AM: identifikacija najblizih kandidata na osnovu statistickih podataka koje poreska ima (o opstini, delatnosti, itd.)

Karikiram ali npr. Djole Peric i Marina Peric, na adresi 100 Velikih Sisarki u Malom Brdu - gde je Djole serviser bele tehnike 20 godina, Marina bila zaposlena u hotelskoj industriji do prosle godine kada je odjednom i ona postala serviser sa svojom agencijom... to bi otprilike iskocilo crveno sa animiranim fontom :-)

OK, malo ko je ovoliko nesmotren ali ni mnogi "mnogo pametniji" planovi nisu nista bolji.

...

Ali dalja provera se verovatno nece desiti zato sto je dobitak mali, zato sto sledeci korak zahteva ljudski (skup) rad da li je u pitanju cist posao ili ne, sto u slucaju mnostva pausalaca znaci puno posla za relativno malu kintu.

Poreske uprave su u "drzavnom poslu" najblize najsurovijem slobodnom trzistu: njihov posao je donosenje prihoda drzavi, sve sto rade se lako meri (kintom) i zbog toga se ponasaju vrlo racionalno cak i ako se u sve uracuna neka eventualna korupcija. Znaci, fokusiraju se na najlukrativnije izvore prihoda - sta god da su, pretpostavljam kojekakve mahinacije sa alkoholom i cigaretama i sl.

Sto znaci da su muz i zena koji posluju tu nesto malo vise od limita verovatno nezanimljivi.

Znaci sve OK?

Mozda, mozda ne - to je na svakom da odluci ko se sprema. Poreska ima dugu memoriju, ako nekoliko godina za redom bivas na vrhu liste "za proveriti" to se moze i desiti. Kao oni "frilenseri" jbg, jednog dana mozda nekome bas dodje da se okomi na frifrizere, frimasere, frijavaprogramere...

Sve se uvek svodi na isto pitanje: da li se isplati takav rizik.

A to nije pitanje za forum, vec samo za aktere u tom poslu.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije05.08.2021. u 09:56 - pre 32 meseci
A šta ako muž i žena, brat i sestra, dva brata, ma bilo kojih više osoba koji žive na istoj adresi zaista rade iste poslove i svako registrovao paušalnog preduzetnika?
Oni su de fakto kriminalci?

 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9444
79.101.120.*



+10242 Profil

icon Re: Otvaranje jos jedne pausalne agencije05.08.2021. u 10:41 - pre 32 meseci
Najgori !!!
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Otvaranje jos jedne pausalne agencije

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6370 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.