Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa motorm aspiratora.

[es] :: Elektrotehnika :: Problem sa motorm aspiratora.

[ Pregleda: 1958 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 731
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Problem sa motorm aspiratora.28.04.2021. u 00:13 - pre 36 meseci
Situacija je sledeća. Imam aspirator sa neispravnim motorom i imam motor od sobnog ventilatora koji želim da ubacim u isti.

Motor aspiratora ima elektronske prekidače sa 4 brzine, napajanje-kontrolnu ploču preko koje zajedno sa prekidačima vrši kontrolu brzine motora. Motor koji želim da ubacim ima mehanički prekidač za 3 brzine.

Da li je moguće da preko tog elektronskog prekidača konrolišem ovaj motor sa mehaničkim prekidačima koji želim da ubacim. Ako neko treba dodante informacije samo recite.
Evo samo okvirno slike starog i novog motora:

https://imgbb.com/vm0wpqN

https://imgbb.com/9nHFmXR

Kako uopšte ovakvi motor regulišu broj obrtaja. Kako mi se čini u pitanji su asinhroni, indukcioni motori sa više namotaja. Da li se brzina povećava tako što se dovodi napon na dodatne namotaje ili je nešto drugu u pitanju?

 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Problem sa motorm aspiratora.28.04.2021. u 00:44 - pre 36 meseci
Da, ima vise namotaja.
Ti motori se greju ko nenormalni, zato i crkavaju, pogotovo na nizim obrtajima kad ne moze sam sebe da ohladi.

Izbaci to i ugradi neki drugi motor. Ubacis regulaciju brzine i cao. Od klime recimo. Mozes i onaj od TA peci sa dimerom za svetlo. Ima da bije ko lud, samo da ga uklopis na tu postojecu turbinu ili ako ima mesta ubacis komplet.
Ima serpu da ti podigne :D

Sacekaj jos neko misljenje.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 731
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Problem sa motorm aspiratora.28.04.2021. u 14:26 - pre 36 meseci
Zanimljiv predlog. Može da se ubaci mnogo toga, evo kako izgleda: https://www.turbosquid.com/3d-...-faber-mosaico-3d-model/505795

Dobro si mi da ideju, hteo sam ovaj motor od ventilator da obacim jer ga već imam mada kad bolje razmislim možda imam i ovaja od TA peći. Kako se na njemu reguliše brzina? Običnim dimerom?

Mada sad ga nešto gledam ... mislim da ne bi bio dabar za aspirator. Razlog-nema otvore za usisavanje vazduha. tj. drugačije je nego na orginalnom a i delujem mi dosta slabo i manje. Mora bi da sastavim taj pravougaonik gde duva na izlaz aspiratora što mi je dodatno cimanje.
Tako da ne znam koliko bi efikasno izbacivao...
Mislim da će ovaj moj ventilator sa prečnikom elise od nekih 30 cm mnogo bolje da vuče.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Problem sa motorm aspiratora.28.04.2021. u 16:27 - pre 36 meseci
Jbg, moraces da eksperimentises.
Mora izgleda tu jaci motor.
Ovaj od TA nije bas slab, al se bojim da ne bi bio ok jer zbog filtera treba jaca snaga motora.
Ima ovaj obrtaje, al preko filtera ne znam kako ce da se ponasa. Velika je to turbina i mozda ce da uspori zbog slabog protoka vazduha u sistemu.

Smislices vec nesto.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9506
79.101.120.*



+10254 Profil

icon Re: Problem sa motorm aspiratora.28.04.2021. u 16:51 - pre 36 meseci
Ne bih hteo da budem partibrejker, ali mislim da je slaba vajda od eksperimentisanja i budženja.

Nikakav drugi tu motor ne može da stane. Mislim, možda može da stane fizički, ali nikako neće da duva. Treba to upasovati 1/1, po dimenzijama.

Ili zamenski motor, isti takav, ili viklovanje. Ništa "đunta, sitni nut, može da se ubudži".
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 731
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Problem sa motorm aspiratora.28.04.2021. u 18:48 - pre 36 meseci
Ne bih se složio Java. Možda kad bih stavljao taj od TA peći moralo bi da se kroji knap zbog specivičnog dizajna propelera, ali sa ubacivanem stantardnog ventilatorra unutra verujem da će dovoljno biti da stavim elisu na najveću moguću visinu tj. da krlca budu što bliže ivicama. U krajnjem slučaju da se napravi jednostavna kupa od lima na čijem bi donjem kraju bio propeler a na gornjem vrh aspiratora. (u slučaju da dodje do nekih neperdvidjenih strujenja vazduha ako ga stavim dirktnu u aspirtor koji je oblik pramide ) Mada ne verujem da će bit problema i bez te kupe.

U suštini i čak kada bih stavio aspirator bez motora imao bi neki efekat usled razlike u pritisku pri vrhu dimnjaka i pre dnu aspiratora. Pretpostavljam da sa ovom budženjem aspirator neće biti efikasan kao sa orginalnim motorom, ali verujem da će raditi sasvim zadovoljavajuće. Inače filteri su dosta kvalitetni i mislim da ne ometaju mnogo strujanje vazduha. Živi bili pa videli. Javljam rezultate.

Razmišljao sam o viklovanju starog motora, ali sam odustao jer je i bubanj kriv. Nov motor košta koliko i nov aspirator tako da to otpada.

Nego lako ću ja sa tim, kako da rešim ono sa prekidačima???
 
Odgovor na temu

mrkabrka
leon zupanec
Stigo u Pemziju
beograd

Član broj: 337437
Poruke: 986
*.dynamic.sbb.rs.



+60 Profil

icon Re: Problem sa motorm aspiratora.28.04.2021. u 20:25 - pre 36 meseci
Nikako ,ako nema više namotaja - motor sa četkicama, pa neki regulator -primer za svetlo ???
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Problem sa motorm aspiratora.29.04.2021. u 00:17 - pre 36 meseci
Motor sa cetkicama je najmanje sto mu treba za napu.

Ovo radi ko zmaj, mislim ako moze da uklopi zbog dimenzija. Nisu oni ni veliki...Turbinu ces vec nekako da nakacis.
Tihi, a snazni motori. Svaki dimer za svetlo moze sasvim lepo da ga regulise.
Kuciste, nareckano od aluminijuma. Imace ok hladjenje u tom prostoru gde je u biti i promaja...

https://kupidio.ba/proizvod/73/motor-ventilatora-rashlade-5w


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 29.04.2021. u 01:32 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

mrkabrka
leon zupanec
Stigo u Pemziju
beograd

Član broj: 337437
Poruke: 986
*.dynamic.sbb.rs.



+60 Profil

icon Re: Problem sa motorm aspiratora.29.04.2021. u 17:43 - pre 36 meseci
Ma el vidiš koliki mu kabel, nije pokazo gomilu žica..imam isti takav...
 
Odgovor na temu

mrkabrka
leon zupanec
Stigo u Pemziju
beograd

Član broj: 337437
Poruke: 986
*.dynamic.sbb.rs.



+60 Profil

icon Re: Problem sa motorm aspiratora.29.04.2021. u 17:45 - pre 36 meseci
aj ti meni reguliši ansinhroni motor sa regulacijo svetla...?
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 731
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Problem sa motorm aspiratora.30.04.2021. u 14:26 - pre 36 meseci
Aman ljudi jel čitate vi moj prvi post? Imam motor (slika 2) koji je odličan za uvu namenu. Ima 3 brzine koje se regulišu mehaničkim prekidačima koji su kao što vidte ružni i nepraktični tako da ne bih njima da kvarim izgled aspiratora.
Orginalni prkidači su elektronski i rade preko kontrolne ploče-napajanje šta je već. Oba motra su činimi se istog tipa, više namotaja, kondezator... E sad hteo bih da iskoristim stari elektronski prekidač za motor koji ubacujem koji ima mehaničke. Zanima me kako to da izvedem šta treba da ispitam? Mogu da napravim detaljnije slike ako neko može da pomogne.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Problem sa motorm aspiratora.

[ Pregleda: 1958 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.