Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

sudo update-grub pobrljavio Manjaro

[es] :: Linux :: sudo update-grub pobrljavio Manjaro

Strane: 1 2

[ Pregleda: 2208 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon sudo update-grub pobrljavio Manjaro06.03.2021. u 16:49 - pre 38 meseci
Doso update update-grub u Manjaro i Manjaro pobrljavio, sad vidi samo sebe, ostale linuxe ne vidi, boot meni ne prikazuje
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
217.138.196.20



+1064 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro06.03.2021. u 17:02 - pre 38 meseci
Vidi sta je u /etc/default/grub.pacnew pa dodaj sta nema.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro06.03.2021. u 17:34 - pre 38 meseci
Kasnije ću da probam, ja bih za početak prvo proverio da li su montirane particije sa ostalim linuxima i šta već sve imaš i onda odradio os-prober. E sad, ti dodaješ i u fstab svašta, ja tu nemam ništa osim / i swap particija.

U poslednje vreme Manjaro po instalaciji vidi samo sebe, ranije bi ažurirao spisak ostalih OS-eva ali odavno to više ne radi. Jedan od detalja kako sve rade naopako, što je bilo dobro izbacuju, što ne valja održavaju. Čudni neki razvojni tim, ovo se više odnosi na plazmu nego na manjara.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro06.03.2021. u 17:52 - pre 38 meseci
Izgubio je vezu sa os-prober, samo izlista svoje kernele i zavrsi i tako napravi grub.cfg
Sad da se kecam Manjaro mora da bude vodeci linux tj. njegov grub i da on kupi ostale linuxe i win, ocito da to sad nece, sta je prslo, znam samo da zadnjih dana kad sam radio update-grub pojavljivao se os-prober sa svojim tekstom koji se dosad nikad nije oglasavao i samo je kupio ostale linuxe i windows i pravio ostatak grub.cfg fajla
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro06.03.2021. u 18:45 - pre 38 meseci
Da, poludeo je, problem pravi grub-2.04-18-x86_64.pkg.tar.zst pa je rešenje da se vrati prethodna verzija. Verovatno su malo pukli, često žure, koriste grub i ostalo što drugi ne razumeju ...

Odradi sudo pacman -U /var/cache/pacman/pkg/grub-2.04-16-x86_64.pkg.tar.zst tj vrati prethodnika pa će opet lepo da apdejtuje grub.

edit: evo, odrađen apdejt gruba, vratili se svi ostali i opet sam na Arčiju. Ova verzija 18 brlja, verovatno će brzo da je zamene nekom koja radi. Manjaro ponekad preteruje i trči pred rudu umesto da bude iza Arčija.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro06.03.2021. u 19:08 - pre 38 meseci
@calexx,

To je resenje, imaju jos kad se lista za download 2 verzije ispred, pozurili kako kazes.
Jel moze Arch da se stavi njegov grub kao glavni a da moze da pokupi Manjaro i da ga dize
Sad treba zakljucati ovu verziju al dok se setim kako.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
217.138.196.19



+1064 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro06.03.2021. u 19:24 - pre 38 meseci
Stavis u /etc/pacman.conf sta hoces da ignorises
Code:

# Pacman won't upgrade packages listed in IgnorePkg and members of IgnoreGroup
IgnorePkg   = binutils
#IgnorePkg   = glib2 glib2-git
#IgnorePkg   = libpulse 
#IgnorePkg   = ghc happy alex cabal-install
#IgnorePkg = gvfs  gvfs-afc  gvfs-goa  gvfs-google  gvfs-gphoto2  gvfs-mtp  gvfs-nfs  gvfs-smb
#IgnoreGroup =

 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro06.03.2021. u 19:29 - pre 38 meseci
Može da se stavi bilo koji ali će i on posle apdejta gruba da se vrati na prethodno i neće da startuje Manjara. Lakše ti je da normalno koristiš Manjara, ako ažurira grub na ovu krljavu verziju, samo ponoviš onu komandu koja vraća prethodnu i tako dok ne ubace ispravnu. Valjda neće dugo, verovatno ima još ovakvih koji koriste više operativnih sistema.

Mada ... pre nekoliko godina je PCLinuxOS imao sličan problem, apdejt gruba je nalazio samo njega i Pendžere. Na pitanje nekog korisnika zašto ne nalazi ostale Linuxe, odgovor je bio ... pa šta će vam još neki linux pored ovog?? Posle su opravili.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro06.03.2021. u 21:10 - pre 38 meseci
Pa ovo je pravo izludjivanje, sad imam grub preko celog ekrana, pre toga dok je radilo kako treba grub meni je bio u prozoru a ne preko celog ekrana i sa ikonama svoje distribucije. E sad moz se slikam, veze nemam kako je ono bilo i zasto je tako bilo a nisam nikakeve grub customajzere koristio. Pa to samo problem za problemom, te se akam sa lokalizacijom koja ne moz da se odradi kako valja sad ovo...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
217.138.196.19



+1064 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro06.03.2021. u 21:22 - pre 38 meseci
Kod mene je GRUB_THEME="/boot/grub/themes/starfield/theme.txt" od 2014 i nista se nije promenilo.
Verovatno imas grub themu manjarovu pogledaj da podesis ako ne moze da je nadje i slicno.

edit:
teme se postavljaju pod /usr/share/grub/themes/
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro07.03.2021. u 11:21 - pre 38 meseci
Citat:
lega99:Pa ovo je pravo izludjivanje, sad imam grub preko celog ekrana, pre toga dok je radilo kako treba grub meni je bio u prozoru a ne preko celog ekrana i sa ikonama svoje distribucije.
Kod mene je isto kao što je bilo pre ove lude verzije gruba, mada mi iskreno više odgovara grub preko celog ekrana jer je ovo loše smišljeno. Ranije je bio grub na celom ekranu a usput se videlo odbrojavanje pre starta default operativnog sistema. U jednom trenutku su ubacili zelenu temu, skratili spisak OS-ova na manje od pola ekrana u sredini pri čemu poslednji red pokriva odbrojavanje ali ... ništa što mi je bitno. To da li je grub preko celog ekrana ili u prozoru, da li su tu ikone ostalih OS-ova, da li je pozadina crna, zelena ili je slika broda ... mi uopšte ne znači ništa. Ionako traje 5 sekunde osim ako menjam OS, pri čemu mi i dalje nije bitan izgled ekrana. Uglavnom i ne pogledam ekran, osim ako neću drugi OS.

Ne znam da li si još nešto menjao od kako se ovo desilo, proveri da nisi probao sa nekom od izmena u pominjanim conf fajlovima.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro07.03.2021. u 11:36 - pre 38 meseci
Nemma pojma sta je bilo ali sam nasao neku skriptu na gitu koja uradi sve sta treba, dobio grub podlogu (zamenio njihovu) dobio sve u koloru i taj sistem prozora gde su izlistani linuxi ali sad je sve u koloru. Pre je bil malo farbe na vrhu ekrana i onda prozor u kome su linuxi (ikona i tekst) to je bilo uramljeno a dole je imao tekst sta da stisnes ako hoces edit i odbrojavanje. Uglavnom ovo cudo sad lepo izgleda, podloga mu je ista kao i login ekran, ja patim od toga da sve podgloge budu iste, grub, login ekran, screen lock, shutdown (restart itd). Koliko vidim grub za update i dalje stoji nevaljasna verzija al me vise nece zeznuti, obrisao sam cache inace bi odmah uradio downgrade ovak sam mora da skidam sa neta stariju verziju pa install. Ko zna sta je to bilo, mozda neka globalna tema koja je u sebi imala i sminku gruba. Hvala na pomoci :)
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro08.03.2021. u 17:37 - pre 38 meseci
Opet nešto eksperimentišu a odgovor se nađe malo kasnije, kad se svi iznerviraju. ;)
Citat:
Through a recent patch, os-prober seems to have been disabled by default. See here for details: https://gitlab.manjaro.org/pac...b814a14651e1ccbd0dd6b08de2a129

I had the same issue and could resolve it by manually adding the line GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false
to /etc/default/grub.
Lakše mi je da ovo uradim nego da preskačem apdejte ili peške odrađujem sve ostalo. Deluje i da nije greška i da neće da se opravi sledećim verzijama pa je ovo rešenje.
Ne verujem da mnogo njih ima gomile operativnih sistema ali mnogi imaju bar windows pored manjara pa će morati da smisle nešto. Makar da sami ubace ovu liniju u default/grub.

Moguće je i da je ovo zabrljalo tvoje boje i grafiku u grubu.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro08.03.2021. u 19:36 - pre 38 meseci
Stigla je novija verzija gruba i os-prober ali bez patch sa onom linijom fajla /etc/default/grub nema ostalih linuxa

Code:
Warning: os-prober was executed to detect other bootable partitions.
It's output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.
Found KDE neon User Edition 5.21 (20.04) on /dev/sda1
Found KDE neon User Edition 5.21 (20.04) on /dev/sdb2
Found Manjaro Linux (20.2.1) on /dev/sdb9
Found Kali GNU/Linux Rolling on /dev/sdc3
Found Arch Linux (rolling) on /dev/sdc6
Found Windows 10 on /dev/sdd1
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+/memtest.bin
done


Sadasnji grub

 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro09.03.2021. u 10:04 - pre 38 meseci
Mogu samo da zakljucim da je ljudska glupost bezgranicna kao i uobrazenost, videli da su na drugom mestu na stranici distrowatch pa misle da su uhvatili boga za jajca i da samo njihov distro ljudi koriste.
Poceli su da gube kompas kao i ovi sto prave plazmu, epohalna izmena izmenjam raspored u system setovanju, izmenjam raspored dugmeta u instaleru i stavim da moze da se stavi-setuje prvi dan u nedelji (kao da to nije postojalo u Ubuntu kao komanda). Da li ti ljudi misle da smo mi dementni, ako bas se nesetim odmah setim se za pola sata i vidim da se izmisljalu "novotarije" koje su u stvari samo jedna opsena i privid da se nesto i napredno uvodi u distro.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro09.03.2021. u 11:26 - pre 38 meseci
E izem ti djubre od update Manjara, uradim update gruba i os-probera, onu liniju patch i sad kao Manjaro radi. ALI drugi manjaro nece da radi, podize se samo u failsafe modu, koje su to opiceni tipovi, drzim dva Manjara bas zbog tih gluposti sto mora da bude vodeci grub i da kupi ostale. Sad treba da vracam opet na staro rolback da proradi, nisam stigao da probam ostale linuxe ako i oni tako budu radili ima da obrisem sve linuxe i vise nikad necu da ih stavim na masinu.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro09.03.2021. u 12:30 - pre 38 meseci
Evo probao sam dalje shebao mi i Arch, vratio sam grub i os-prober na stare verzije i sad prepoznaje kako treba sve linuxe.

Code:
Warning: os-prober was executed to detect other bootable partitions.
It's output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.


Sta ovo znaci? to pise sa tim novijim verzijama. Po meni znaci sta god nadjem a butabilna je particija (a mora da bude da bi Manjaro ostao glavni boot i grub da bi pokupio ostale)
ja cu da promenim grub i particiju sa koje se sistem butuje.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
217.138.196.19



+1064 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro09.03.2021. u 16:46 - pre 38 meseci
Imas u anoucmenentz dizejblovali su os-prober zbog nekakvog bug-a.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro09.03.2021. u 16:52 - pre 38 meseci
Nisam još stigao da probam novi grub i ostalo, to ću kasnije ali ja Manjara jedva da koristim. Tačnije, koristim mu grub da bih startovao neki od MBR operativnih sistema, za GPT iliti EFI mi nije potreban.

Koristim Arčija, Manjaro mi je bio zanimljiv zbog nekoliko sitnica (lako nalaženje najbržeg mirora, onaj dodatak podešavanjima gde se manipuliše kernelima i slično) ali mi deluje nekako svojeglavo pa ga preskačem. Tako sam probao sve klonove Arčija i od svakog pre ili kasnije odustao. Tako radim i sa Kubuntu klonovima, original je original.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: sudo update-grub pobrljavio Manjaro09.03.2021. u 17:45 - pre 38 meseci
Citat:
lega99:Evo probao sam dalje shebao mi i Arch, vratio sam grub i os-prober na stare verzije i sad prepoznaje kako treba sve linuxe.
Sad sam probao i evo šta su uspeli da urade.

Od pre nekog vremena su uveli onaj opis u poslednjem redu gruba za neki OS pa kod njih mora da piše
Citat:
initrd /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-5.11-x86_64.img
ali ostali linuxi (osim mislim ili Suse ili PCLinuxOS) to ne umeju da urade pa kod njih ispiše samo
Citat:
initrd /boot/intel-ucode.img
i onda ne može da se podigne.

Za razliku od njih, Arči je tu imao ispisano
Citat:
initrd /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-linux.img
pa i nije zavisilo od verzije.

E sada, sa ovom novom izmišljotinom, Manjaro samo za sebe u grubu ispiše kako valja, dok za ostale (i neki drugi Manjaro na kompu i za Arčija) ispiše samo prvi deo i naravno ni oni ne mogu da se startuju. To se lako izmeni tj doda ali ... svaki apdejt gruba ga vrati.

Epilog ove priče je da ću sada iz Arčija da uradim
Citat:
sudo grub-install /dev/sdb
i od sada na dalje i ubuduće će Arči da startuje i sebe i ostale linuxe, osim Manjara a njega ću da zaboravim neko vreme dok ne odluče kako će dalje. Bio sam blizu toga kada su zamrsili to da drugi linuxi ne mogu da ih ubace u grub ali sam izabrao da Manjaro to radi, ovoga puta su preterali, ako ne mogu ni sami sebe da vide, a što mi je bitnije, više ni Arčija, onda sledi doviđons.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: sudo update-grub pobrljavio Manjaro

Strane: 1 2

[ Pregleda: 2208 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.