Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Manjaro postinstall boot problem!

[es] :: Linux :: Manjaro postinstall boot problem!

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 5225 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!18.02.2021. u 21:08 - pre 38 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: lega:"Plasma ne moze da se lokalizuje na srpsku latinicu,"

Provali kako se to radi pa im daj da stave jednom za svagda. Ne verujem da su hardkodirali.

Koliko ja pamtim Ubuntu je nekad moga da se lokalizije i na cirilicu i na latinicu. Da se majem sa tim necu skoro sam izaso iz bolnice,srcka po treci put, sta ce to meni, vidim samo da se pretumbava iz supljeg u prazno. Manjaro i Arch tasteri ne mogu da se ponavljau kad ga drzis prisinutog, moze kad smanjis default 600 na manje ili u Arch-u kad setujes da ponavlja. To su takve gluposti na koje covek treba da gubi vreme kao i ovo sa ikonama u panelu, ako su ti ikone 32 u meniju mora panel da bude na 32, sta je falilo automatici, sad rukomatika i to slucajno proalim na waterfoxu jer sam njega rucno instalirao u /opt. Jednom sam lokalizova ruski gentoo Calculate na cirilicu i ne pada mi vise na pamet da se majem sa tim. Teram ovako, napisem samo da drugi ne lupaju glavu ako naidju na minu.
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.dynamic.stcable.net.



+60 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!19.02.2021. u 17:38 - pre 38 meseci
Kada imam problem sa srpskim jezikom tj. neće na srpsku latinicu, prebacim se na hrvatski ili bosanski bez obzira što to nije "patriotski". Više naziva za jedan isti jezik ima i neke pogodnosti.Meni nijanse ne smetaju.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!19.02.2021. u 18:39 - pre 38 meseci
Citat:
Djetvan: Kada imam problem sa srpskim jezikom tj. neće na srpsku latinicu, prebacim se na hrvatski ili bosanski bez obzira što to nije "patriotski". Više naziva za jedan isti jezik ima i neke pogodnosti.Meni nijanse ne smetaju.

Prebacivao sam, dobijem ijekavicu a login ekran je nesto suludo, nemam pojma koje je to pismo, posle nesto lokalizuje, na primeru datuma u panelu, pola datuma je Belgrade a drugi deo je na latinici, Uzas. Mislio sam da to moze da se lokalizuje kao srpski na cirilici gde sve ispadne kako treba ali cvrc. Ako vec ocu sve pod konac onda cu na srpsk cirilica. Meni smeta, tolike godine i stalno neke sitnice na koje gubim vreme ja sluzim racunaru da se izivljava i najobicnije stvari treba da trazim gde i kako umesto da upalim sednem i radim. Glupi inat drzi me tolike godine da stalno pokusavam ispravljam krive Drine
evo u Arch-u ovo izgleda ovako a u Manjaru ne mogu da nastimam imogu da dubim na glavi, Task manager widget i tamo i ovde al cvrc
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!20.02.2021. u 08:34 - pre 38 meseci
Evo resenje za ovo gore, u jednom linuxu se ikone pinuju u panel pa se posle toga doda u panel Task Manger, u drugom linuxu ikone se dodaju kao widgeti pa posle se doda task manger. Sve sto je stavljeno u Task manger kad se doda treba unpinovati.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!21.02.2021. u 15:38 - pre 38 meseci
Citat:
Djetvan:Kada imam problem sa srpskim jezikom tj. neće na srpsku latinicu, prebacim se na hrvatski ili bosanski bez obzira što to nije "patriotski". Više naziva za jedan isti jezik ima i neke pogodnosti.Meni nijanse ne smetaju.
Ko ima duže pamćenje, setiće se da je Windows 3x/9x imao slične probleme. Ako se izabere srpski, uvaljivao bi ćirilicu koja je bila očajna, sve bi izgledalo čudno pa i neupotrebljivo. Onda je rešenje bilo da se izabere slo/hr a posle instalacije pokrene patch koji bi sve dovodio u red. Moglo bi i sada da se uradi isto, da se edituje recimo slovenački pa se promene imena dana i slično i onda on izabere. To je valjda radio i taj windows patch.

KDE4 nije imao detaljnija podešavanja a promena sistemskog jezika mi ne odgovara pa nisam ni gledao kako je sa njim. Plazma ima detaljna podešavanja ali je neko ispustio našu latinicu, što mi i nije čudno jer nema mnogo jezika koji koriste razna pisma. Meni ćirilica u nazivu dana i slično ne smeta pa tako podesim na svakom linuxu. Ko se razume, može da proba, koliko sam video, svuda se u lokalizaciji nudi sr_RS a nigde sr_RS@latin, možda bi odatle moglo da se počne.

Sa Plazmom se previše eksperimentiše, meni recimo ne smeta to što se panel određuje brojem a ne miškom (ja sam uvek i razvlačio do nekog broja, sada je lakše) ali je tu bilo još promena. Sada i Application Launcher ima drugu kolonu, valjda su iskopirali od desetke što mi se ne sviđa previše pa će neko valjda da vrati ono staro.
Od pojavljivanja mi se ne sviđa ali KDE4 više ne može da se koristi a ona mazohistička okruženja me ne zanimaju pa se prilagođavam.
 
Odgovor na temu

zorzj
Kruševac

Član broj: 19327
Poruke: 272



+4 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!22.02.2021. u 03:05 - pre 38 meseci
Znaci cvrc. Cyrillic pa Cyrillic. Ako ne mogu da ih pobedim preostaje samo da se pridruzim
Alea Iacta Est
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!22.02.2021. u 18:27 - pre 38 meseci
Ne mora da bude cvrc, samo nije lako izvodljivo a izgleda da nije ni predviđeno da bude tako. Znam da se to teško menja, sa naše strane su previše inertni da predlože ili ih ne zanima. Nisam siguran ali mislim da recimo Suse i dalje ima neispravne ćirilične fontove i to traje godinama.

Verovatno postoji način da se to ispravi, ili dodavanjem sr_RS@latin negde gde će da bude prihvaćeno ili čačkanjem nekog od ispravnih latiničnih rasporeda (kao na pendžerima, slo ili hr) ali mislim da će to da bude prejahano nekim apdejtom. Ne smeta mi ćirilica, nisam ja es pa da je odbacim. ;) Čak je ubacujem i tamo gde nije default.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!23.02.2021. u 09:40 - pre 38 meseci
Citat:
zorzj:
Znaci cvrc. Cyrillic pa Cyrillic. Ako ne mogu da ih pobedim preostaje samo da se pridruzim :)


Ćirilica je zvanično pismo definisano zakonom, to što se ne poštuje zakon to je druga priča. Latinica je ravnopravna ali što bi neko iz linuks sveta čačkao i ugađao nam kad mi sami nemamo inicijativu i volju da se to sredi.

Paz ovo ja napiso na ćirilici a ES sve konvertovo u latinicu, znači ćirilica je zvanično izbačena sa ES
 
Odgovor na temu

zorzj
Kruševac

Član broj: 19327
Poruke: 272



+4 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!23.02.2021. u 13:23 - pre 38 meseci
Cek malo.
Gnome sve to odradjuje kako treba tj. i RS Cirilica i RS Latinica i sada su oni blesavi a KDE pametni sto nude RS_Latin ali te **cnu i uvale Cirilicu. Da sam hteo Cirilicu birao bih nju a ne RS_Latin...
Alea Iacta Est
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!23.02.2021. u 16:42 - pre 38 meseci
Citat:
zorzj: Cek malo.
Gnome sve to odradjuje kako treba tj. i RS Cirilica i RS Latinica i sada su oni blesavi a KDE pametni sto nude RS_Latin ali te **cnu i uvale Cirilicu. Da sam hteo Cirilicu birao bih nju a ne RS_Latin...


E tako ti je kad se ekipa koja radi KDE i plazmu pravi mnogo pametna i izmislja rupu u saksiji ili toplu vodu. Za ES tj. ovaj forum probaj pa napisi cirilicom, to ti je keyboard layout koji radi i kad posaljes na forum pretvorice sve u latinicu. Kad sam pocinjao sa linuxom bio je to SuSe jos onda je trajalo rivalstvo izmedju Gnome ekipe i KDE ekipe. Koliko su ga zatupili da je koliko znam Mint resio da ne pravi vise KDE distribucije, Iz ubuntu ekipe KDE grupa je odstranjena itd. Ako bas hoces KDE i latinicu imas njihov forum pa im postavi pitanje zasto im to nije ok a u Gnome je ok itd. Ovo sto sam napisao poenta je da je zvanicno pismo Cirilica odstranjeno sa foruma, valjda tako treba da bi usli u EU, jos da se odrekemo i pravoslavlja i bicemo po meri USA i EU.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!23.02.2021. u 17:01 - pre 38 meseci
Da ponovim, od početka (zvaničnog) pojavljivanja plazme sam je pljuvao. Jeste donela neke dodatke, pre nije ni moglo da se menja pismo za neke delove, ili ovaj ili onaj jezik ali je sve urađeno ofrlje. Opet sumnjam na naše koji učestvuju u tome jer otkud mogu autori plazme da znaju o našim pismima i ravnopravnosti. Mada me opet vučete da se zainatim i čačkam još više. ;)

Inače sam do pre 2-3 decenije koristio ćirilicu kad pišem pisanim a latinicu kad su štampana slova. Onda sam rešio da sve bude ćirilica i sada teško da mogu da napišem par rečenica latinicom a da ne pogrešim. Čak i tastaturom. Ovde nekako i uspem ali uz više pregleda pre nego poruka ode. Nažalost, ovde nema ćirilice, objašnjenja u FAQ-u su smešna i nelogična pa više sumnjam da nešto ne može da se uradi a pišu se neka lažna opravdanja. Pa ja na bilo kom hrvatskom forumu mogu da napišem poruku ćirilicom i svi će da je lako pročitaju ali neće da razmišljaju na način na koji se ovde razmišlja nego bi krenula lavina najcrnjih odgovora. Važno je da mi njih uvažavamo i titramo.

Da pitamo ovdašnje Hrvate i ostale da li razumeju ćirilicu? Ako ih ima više od jednocifrenog broja.
 
Odgovor na temu

zorzj
Kruševac

Član broj: 19327
Poruke: 272



+4 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!23.02.2021. u 18:47 - pre 38 meseci
Sve ja tebe raumem ali onda neka izbace SR_Latin iz Locale opcija i . Izem ti okruzenje koje mi nudi pogresan izbor odnosno pravi izbor ali redirekciju pisma.

Kome da se obratim sa postojecim problemom ali da to ima ikakvog odjeka i smisla?

TNX
Alea Iacta Est
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!23.02.2021. u 19:18 - pre 38 meseci
Koliko bih razumeo reakcije da na linuxu ne radi ćirilica, toliko ne razumem problem što ima ćirilice. Meni apsolutno ne smeta što mi je negde dan ili mesec ispisan ćirilicom. Čak sam ispravio neke gedžete i vidžete, conkyje i ostalo da mi bar to ispišu ćirilicom, ako već ne mogu da se priviknem na srpski kao sistemski jezik, koje god da je pismo. Da mogu, bila bi ćirilica.
Zašto tebe toliko plaši? Ajde latinica, engleski zbog programiranja recimo. Što ti smeta ćirilično ispisano utorak 23. februar ... što ovde i ne može da se vidi?? Ako ti smeta, izaberi neku komšijsku latiničnu verziju i navikni se na veljaču ili torek, možda ti to lakše padne. Ja ne bih mogao.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!23.02.2021. u 19:19 - pre 38 meseci
Citat:
zorzj: Sve ja tebe raumem ali onda neka izbace SR_Latin iz Locale opcija i . Izem ti okruzenje koje mi nudi pogresan izbor odnosno pravi izbor ali redirekciju pisma.

Kome da se obratim sa postojecim problemom ali da to ima ikakvog odjeka i smisla?

TNX


Kde forum
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!23.02.2021. u 19:39 - pre 38 meseci
Recimo prosta varijanta, možda i moguća, kopiraš sr_RS@latin umesto nekog jezika koji sigurno nećeš da koristiš pa izabereš taj jezik. Usput odradiš locale.gen i možda još ponešto. Baš mi i nije prioritet da to probam, uradi nešto i sam kako bi izbacio ćirilicu iz plazme.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!23.02.2021. u 21:06 - pre 38 meseci
@zorzj

Da li mozes nekako da okacis i gnome fajl /usr/share/i18n/locales/sr_RS@latin da uporedim sa ovim u kde
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!23.02.2021. u 22:18 - pre 38 meseci
@calexx,

Probao sam tvoj predlog, nema teorije, nesto su debelo zeznuli u KDE plammi ako ostala okruzenja mogu da odrade a samo plasma ne moze, nesto tu debelo fali.
 
Odgovor na temu

zorzj
Kruševac

Član broj: 19327
Poruke: 272



+4 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!23.02.2021. u 23:58 - pre 38 meseci
Citat:
lega99:
@zorzj

Da li mozes nekako da okacis i gnome fajl /usr/share/i18n/locales/sr_RS@latin da uporedim sa ovim u kde

Pokusacu. Crko mi je HDD na kom su mi bili image fajlovi raznoraznih distribucija i sada imam samo ovaj radni Manjaro KDE...
Alea Iacta Est
 
Odgovor na temu

zorzj
Kruševac

Član broj: 19327
Poruke: 272



+4 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!24.02.2021. u 08:18 - pre 38 meseci
Evo trazenog fajla. Instalirao sam Manjaro Gnome preko Oracle VB.
Citat:
comment_char %
escape_char /

% This file is part of the GNU C Library and contains locale data.
% The Free Software Foundation does not claim any copyright interest
% in the locale data contained in this file. The foregoing does not
% affect the license of the GNU C Library as a whole. It does not
% exempt you from the conditions of the license if your use would
% otherwise be governed by that license.

% Serbian Language Locale for Serbia
% Source: sr_YU, sr_CS locales
% Address:
%
% Contact: Danilo Segan
% Email: [email protected]
% Tel: +381 63 323456
% Fax: none
% Language: sr
% Territory: RS
% Revision: 1.3
% Date: 2006-10-09
% Application: general
% Users: general

LC_IDENTIFICATION
title "Serbian Latin locale for Serbia"
source "sr_YU, sr_CS locale"
address ""
contact "Danilo Segan"
email "[email protected]"
tel ""
fax ""
language "Serbian"
territory "Serbia"
revision "1.3"
date "2006-10-09"

category "i18n:2012";LC_IDENTIFICATION
category "i18n:2012";LC_CTYPE
category "i18n:2012";LC_COLLATE
category "i18n:2012";LC_MONETARY
category "i18n:2012";LC_NUMERIC
category "i18n:2012";LC_TIME
category "i18n:2012";LC_MESSAGES
category "i18n:2012";LC_PAPER
category "i18n:2012";LC_NAME
category "i18n:2012";LC_ADDRESS
category "i18n:2012";LC_TELEPHONE
category "i18n:2012";LC_MEASUREMENT
END LC_IDENTIFICATION

LC_CTYPE
copy "i18n"
END LC_CTYPE

LC_COLLATE
copy "sr_RS"
END LC_COLLATE

LC_MONETARY
int_curr_symbol "RSD "
currency_symbol "din"
mon_decimal_point ","
mon_thousands_sep "."
mon_grouping 3;3
positive_sign ""
negative_sign "-"
int_frac_digits 0
frac_digits 0
p_cs_precedes 1
p_sep_by_space 1
n_cs_precedes 1
n_sep_by_space 1
p_sign_posn 1
n_sign_posn 1
END LC_MONETARY

LC_NUMERIC
copy "sr_RS"
END LC_NUMERIC

LC_TIME
abday "ned";"pon";/
"uto";"sre";/
"<U010D>et";"pet";/
"sub"
day "nedelja";/
"ponedeljak";/
"utorak";/
"sreda";/
"<U010D>etvrtak";/
"petak";/
"subota"
abmon "jan";"feb";/
"mar";"apr";/
"maj";"jun";/
"jul";"avg";/
"sep";"okt";/
"nov";"dec"
mon "januar";/
"februar";/
"mart";/
"april";/
"maj";/
"jun";/
"jul";/
"avgust";/
"septembar";/
"oktobar";/
"novembar";/
"decembar"

d_t_fmt "%A, %d. %B %Y. %T %Z"
d_fmt "%d.%m.%Y."
t_fmt "%T"
am_pm "";""
t_fmt_ampm "%T"
date_fmt "%a, %e. %b %Y. %H:%M:%S %Z"
week 7;19971130;1
first_weekday 2
END LC_TIME

LC_MESSAGES
yesexpr "^[+1dDyY]"
noexpr "^[-0nN]"
yesstr "da"
nostr "ne"
END LC_MESSAGES

LC_PAPER
copy "sr_RS"
END LC_PAPER

LC_NAME
name_fmt "%d%t%g%t%m%t%f"
name_gen ""
name_mr "g-din"
name_mrs "g-<U0111>a"
name_miss "g-<U0111>ica"
name_ms "g-<U0111>a"
END LC_NAME

LC_ADDRESS
postal_fmt "%f%N%a%N%d%N%b%N%s %h %e %r%N%z %T%N%c%N"
country_ab2 "RS"
country_ab3 "SRB"
country_post "RS"
country_name "Srbija"
country_num 688
country_car "SRB"
country_isbn 86
lang_name "srpski"
lang_term "srp"
lang_lib "srp"
lang_ab "sr"
END LC_ADDRESS

LC_TELEPHONE
copy "sr_RS"
END LC_TELEPHONE

LC_MEASUREMENT
copy "sr_RS"
END LC_MEASUREMENT

Alea Iacta Est
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Manjaro postinstall boot problem!24.02.2021. u 08:53 - pre 38 meseci
Hvala, fajlovi su isti, znaci nije tu zez, neka skripta ili prog ne odradjuje kako treba
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Manjaro postinstall boot problem!

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 5225 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.