Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux ili apgrejd na Win 10?

[es] :: Advocacy :: Linux ili apgrejd na Win 10?

Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 52846 | Odgovora: 576 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?14.04.2020. u 14:21 - pre 48 meseci
1. CIA/NSA ne želi da špijunira mene, već Rusiju.

2. Ako backdoor očekuje kakvu god enkripciju, onda postoji programski kod koji se odnosi samo na backdoor.

3. Ako je backdoor takav da postoji poseban programski kod koji se odnosi samo na backdoor, onda Rusija može lako da ga nađe i otkloni.

4. Iz prethodnog sledi da su backdoor-ovi koji očekuju kakvu god enkripciju za CIA/NSA beskorisni, a samim tim i nezanimljivi.

5. Iz prethodnog sledi da će CIA/NSA da napravi backdoor-ove koji nemaju poseban kod koji se odnosi samo na backdoor, već koji jednostavno predstavlja "bag" u kodu koji inače ima normalnu namenu, a koji je moguće iskoristiti.

6. Backdoor kao iz tačke 5 može da iskoristi svako ko zna način, pa samim tim i kriminalci.

7. Kriminalci mogu da saznaju za taj backdoor kao iz tačke 5 više načina:

a) Agent CIA/NSA inkognito proda backdoor kriminalcima i strpa pare u svoj džep.

b) CIA/NSA da kriminalcima backdoor za neku protivuslugu (trebaju im prljavi poslovi).

c) Kriminalci mogu da saznaju za backdoor nezavisno od CIA/NSA svojim istraživanjima sigurnosti Windows-a.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.177.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?14.04.2020. u 15:28 - pre 48 meseci
Citat:
3. Ako je backdoor takav da postoji poseban programski kod koji se odnosi samo na backdoor, onda Rusija može lako da ga nađe i otkloni.


A ako windows preko update mehanizma vrati sve na staro cim otkrije nelegalnu zamenu koda zakrpom jer kao i svaka firma Microsoft mora da saradjuje sa policijom/FBI ako se od njih zahteva? A to vazi i za CIA/NSA i slicne sluzbe.

Drzis se tog nsa backdoora u windowsu a intel amd nvidia isto tako moraju da saradjuju sa fbi/cia/nsa ako traze od njih i ne znas da li je firmver u tvom kompjuteru bezbedan...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?14.04.2020. u 16:12 - pre 48 meseci
Citat:
Nedeljko:
1. CIA/NSA ne želi da špijunira mene, već Rusiju.

Ma da... :) Oni su inace divni, dobri ljudi koji ne prate sta radi svako koga mogu da prate, jeste, cetvrtkom.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?14.04.2020. u 18:12 - pre 48 meseci
Citat:
bojan_bozovic: A ako windows preko update mehanizma vrati sve na staro cim otkrije nelegalnu zamenu koda zakrpom jer kao i svaka firma Microsoft mora da saradjuje sa policijom/FBI ako se od njih zahteva? A to vazi i za CIA/NSA i slicne sluzbe.

Aha, samo kad jednom lociraš backdoor, znaš tačno koji patern bajtova tražiš i čime ga zamenjuješ, pa isto to primeniš na zakrpu. Kako to funkcioniše sa krekovima? Ista stvar.
Citat:
bojan_bozovic: Drzis se tog nsa backdoora u windowsu a intel amd nvidia isto tako moraju da saradjuju sa fbi/cia/nsa ako traze od njih i ne znas da li je firmver u tvom kompjuteru bezbedan...

Naravno da moj CPU nije bezbedan. U AMT tehnologiji je već pronađen security flaw. O tome se pisalo i ovde na Advocacy forumu, samo ja mislim da je bolje imati manje rupa nego više.
Citat:
nkrgovic: Ma da... :) Oni su inace divni, dobri ljudi koji ne prate sta radi svako koga mogu da prate, jeste, cetvrtkom.

Za izvlačenje zaključaka u bilo kojoj oblasti je važno prepoznati i izdvojiti bitno iz mora nebitnog. Apstrakcija inače znači "zaboravljanje" ili "zanemarivanje". Ja ih svakako ne zanimam posebno. I ako ih donekle zanimaju masovni podaci o građanima, suzbijanje toga ima smisla samo ako je kolektivno. To što ću ja preduzeti mere da moji podaci ne budu u njihovoj masi podataka ne menja ništa.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

misko016
Miloš Nikolić
Maintenance of machinery and equipment
Leskovac

Član broj: 177456
Poruke: 22
178.79.55.*



+1 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?16.04.2020. u 20:33 - pre 48 meseci
Ljudi, molim Vas, tema je: Linux ili apgrejd na Win 10?

Ovo što ste pisali do sada i maltretirali sebi mozgove bez potrebe, u pitanju su kućni - HOME korisnici.


Znači odoste do neba ljudi.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?17.04.2020. u 09:55 - pre 48 meseci
Tema je desktop, a to su i kućni i poslovni korisnici. Sigurnost treba i jednima i drugima.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?17.04.2020. u 10:15 - pre 48 meseci
I ja se (neocekivano) slazem sa arhivatorom: Win7 korisnici postoje i u kucnim i poslovnim okruzenjima, do sad su, nadam se, presli ili na Win10 ili na Linux (ili na Mac). Svima treba siguran sistem, stavise poslovnim korisnicima je vise potreban zbog zakonske regulative - ako imaju licne podatke gradjana. Svima treba obezbediti osnovna ljudska prava - privatnost, slobodu govora.... Svima treba ponuditi alternativu koja ima smisla.

Analizu radis uzimajuci sve to u obzir, plus uzimajuci u obzir i troskove i to ne samo cenu nabavke vec sve troskove.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?17.04.2020. u 12:14 - pre 48 meseci
Moj stav ostaje nepromenjen:

Ne vredi prelaziti na Linux samo zbog uštede na licenciranju. Čak i ako neko koristi piratski Windows, pa se uplašio toga šta pirati rade, Windows licence uopšte nisu toliko skupe.

Na Linux se prelazi iz sasvim drugih razloga.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

misko016
Miloš Nikolić
Maintenance of machinery and equipment
Leskovac

Član broj: 177456
Poruke: 22
178.79.55.*



+1 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?18.04.2020. u 08:16 - pre 48 meseci
Iz kojih to drugih razloga se prelazi na Linux?

Da znam za mene, 2008 sam instalirao prvi put Ubuntu 7.04 pa te pitam ?

I ne možeš da porediš firmu i kućne korisnike zato što sam ja npr. primoran u firmi da koristim Win 7 i Win 10 a kući koristim Linux, znači ne mogu JA sam da prepravim 2500 zaposlenih i da im objašnjavam njihovo funkcionisanje???

Nemojte da povezujete "servere" sa kućnim korisnicima, za firme je nešto drugo za kući je nešto drugo. Firma koristi ono što joj drugi servira a kući možeš da se zajebavaš svaki dan drugi OS.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?18.04.2020. u 08:31 - pre 48 meseci
"Iz kojih to drugih razloga se prelazi na Linux? "

Za developera je Linux san. Meni je svanulo kad sam razvoj preselio na Linux.
Za obicne korisnike manje vise isto sa time da radi brze na starom harveru.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?18.04.2020. u 08:41 - pre 48 meseci
Recimo, hoćeš da učiš rad u Linux konzoli i osnove administracije, zato što želiš time da se baviš u budućnosti ili ti treba za neki predmet na studijama; ili želiš da se baviš nekim programiranjem koje je daleko lakše na Linux-u, jer se u svim tutorijalima navode detaljni primeri za CLI na Linux-u, a onako usput se pomene za Windows (često ne sa svim potrebnim koracima, pa pola dana potrošiš da ukapiraš šta je neko izostavio).

Drugi razlog je nešto stariji računar koji se uzajamno ne podnosi sa Windows 10, a ni Win 7 neće posle zadnjih ažuriranja da radi baš najbolje... Koliko sam primetio, i Win 7 (ažuriranjuma par godina unazad), a o Win 10 da ne govorim, praktično zahtevaju SSD za bilo kakav normalan rad. Za win 10 znamo šta radi, jednostavno češlja stalno po sistemu i "proverava" šta koristite i kako koristite. Da li oni ta ažuriranja testiraju samo na jačim mašinama sa SSD-om ili šta je već u pitanju ne znam, ali znam da i Win 10 od otprilike početka 2018. godine više ne "miriše" HDD-ove kao ranije. Oni kojima je sistem do tada radio sasvim normalno odjednom je počeo da usporava, veoma sporo da se ažurira i sl.

U tom smislu je svejdno da li je Windows plaćen ili je aktiviran onim CMD fajlom, u oba slučaja će raditi očajno na HDD-u. Jedino možda onaj hibridni pomogne, pošto sa 8 ili 16GB SSD keša može da kešira praktično ceo OS i najčešće korišćene programe.

Tako, oni koji nemaju SSD, praktično moraju da pređu na Linux ako hoće kako-tako da koriste internet.

Mnogi imaju nešto starije mašine, recimo računari koji imaju C2D procesore i 2 ili 4GB rama ne mogu ni pod razno da rade normalno ni sa Win7 ni sa Win10 čak ni uz SSD, jednostavno je i sam internet postao previše zahtevan (dosta JS-a i gde treba i gde ne treba, a i mnogi sajtovi su rađeni sa nekim FW-ima koji vuku gomulu podataka u realnom vremenu), tako da im je jedino rešenje da probaju sa Linux-om. Ionako nema neke velike razlike ako je samo za čitanje vesti na internetu, facebook i slično.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?18.04.2020. u 08:52 - pre 48 meseci
Citat:
mjanjic
Drugi razlog je nešto stariji računar koji se uzajamno ne podnosi sa Windows 10, a ni Win 7 neće posle zadnjih ažuriranja da radi baš najbolje...

Citat:
Koliko sam primetio, i Win 7 (ažuriranjuma par godina unazad), a o Win 10 da ne govorim, praktično zahtevaju SSD za bilo kakav normalan rad.
Citat:
...ali znam da i Win 10 od otprilike početka 2018. godine više ne "miriše" HDD-ove kao ranije. Oni kojima je sistem do tada radio sasvim normalno odjednom je počeo da usporava, veoma sporo da se ažurira i sl.

Citat:
...da li je Windows plaćen ili je aktiviran onim CMD fajlom, u oba slučaja će raditi očajno na HDD-u.

Citat:
Tako, oni koji nemaju SSD, praktično moraju da pređu na Linux ako hoće kako-tako da koriste internet.

Citat:
Mnogi imaju nešto starije mašine, recimo računari koji imaju C2D procesore i 2 ili 4GB rama ne mogu ni pod razno da rade normalno ni sa Win7 ni sa Win10 čak ni uz SSD...

Veću gomilu nebuloza i nepoznavanja realnosti nisam pročitao baš odavno!

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 18.04.2020. u 12:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 18.04.2020. u 14:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?18.04.2020. u 08:56 - pre 48 meseci
Što se tiče poslovnih desktop korisnika, uvek postoji lice nadležno za odlučivanje o tome i onda se priča odnosi na nadležno lice. Ako mu je jedini motiv za Linux ušteda na licencama, verovatno donosi pogrešnu odluku. Ako ima druge razloge, onda je to druga stvar.

Postoje slučajevi poslovnih desktop korisnika gde je sam korisnik nadležan za odlučivanje o tome. Ako treba da isporuči neki rezultat, kako god, onda može sam da bira kako će doći do tog rezultata.

Postoje i slučajevi poslovnh desktop korisnika gde o tome ne odlučuje korisnik, nego neko drugi.

Koji god da je slučaj od navedenog, odakle ti ideja da je Linux uvek ili uglavnom prihvatljivo rešenje?

Neke od razloga za Linux sa naveo. Sigurnost, koja treba svima.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?18.04.2020. u 08:59 - pre 48 meseci
Citat:
mjanjic:
Recimo, hoćeš da učiš rad u Linux konzoli i osnove administracije, zato što želiš time da se baviš u budućnosti ili ti treba za neki predmet na studijama; ili želiš da se baviš nekim programiranjem koje je daleko lakše na Linux-u, jer se u svim tutorijalima navode detaljni primeri za CLI na Linux-u, a onako usput se pomene za Windows (često ne sa svim potrebnim koracima, pa pola dana potrošiš da ukapiraš šta je neko izostavio).

Drugi razlog je nešto stariji računar koji se uzajamno ne podnosi sa Windows 10, a ni Win 7 neće posle zadnjih ažuriranja da radi baš najbolje... Koliko sam primetio, i Win 7 (ažuriranjuma par godina unazad), a o Win 10 da ne govorim, praktično zahtevaju SSD za bilo kakav normalan rad. Za win 10 znamo šta radi, jednostavno češlja stalno po sistemu i "proverava" šta koristite i kako koristite. Da li oni ta ažuriranja testiraju samo na jačim mašinama sa SSD-om ili šta je već u pitanju ne znam, ali znam da i Win 10 od otprilike početka 2018. godine više ne "miriše" HDD-ove kao ranije. Oni kojima je sistem do tada radio sasvim normalno odjednom je počeo da usporava, veoma sporo da se ažurira i sl.

U tom smislu je svejdno da li je Windows plaćen ili je aktiviran onim CMD fajlom, u oba slučaja će raditi očajno na HDD-u. Jedino možda onaj hibridni pomogne, pošto sa 8 ili 16GB SSD keša može da kešira praktično ceo OS i najčešće korišćene programe.

Tako, oni koji nemaju SSD, praktično moraju da pređu na Linux ako hoće kako-tako da koriste internet.

Mnogi imaju nešto starije mašine, recimo računari koji imaju C2D procesore i 2 ili 4GB rama ne mogu ni pod razno da rade normalno ni sa Win7 ni sa Win10 čak ni uz SSD, jednostavno je i sam internet postao previše zahtevan (dosta JS-a i gde treba i gde ne treba, a i mnogi sajtovi su rađeni sa nekim FW-ima koji vuku gomulu podataka u realnom vremenu), tako da im je jedino rešenje da probaju sa Linux-om. Ionako nema neke velike razlike ako je samo za čitanje vesti na internetu, facebook i slično.


Meni je Windows 10 na poslu ok, zato sto je password kojim se logujem ujedno i passord za sve servise firme. Nema cimanja nigde, opalim ctrl-alt-del, promenim pass na Windows-u i svuda mi promenjen pass.
Tako nesto nisam video da Linux moze. Eto za posao je ok.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?18.04.2020. u 10:04 - pre 48 meseci
Nije ni starija mašina razlog za prelazak na Linux. Ima za 300 evra novih mašina sa OEM licenciranim Windows-om 10 Home, koji na njima radi odlično.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?18.04.2020. u 10:28 - pre 48 meseci
Windows 10 radi krs na firminom kompu, 16GB i i7, ali ima HDD. Moja zena me pita sta to toliko ore po kompjuteru? Rekoh Windows 10 ;_
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?18.04.2020. u 11:21 - pre 48 meseci
Ko zna šta si ti tu siebao. Inače si poznat po tome što se ne razumeš u Windows, ali sebi daješ slobodu da si najglasniji u kritikovanju istog. Jednostavno, ne možeš u istu rečenicu da staviš "krš" i "16GB i i7". Mada, treba ti odati priznanje, nije lako u toj meri pokvariti bilo koji operativni sistem da on sa specifikacijom 16GB RAM-a i procesorom klase i7 radi krš. To može samo retko nadaren "stručnjak".
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?18.04.2020. u 11:25 - pre 48 meseci
Slusaj komp ja ne diram, instalaciju i podesavanja radi IT, ja sam tu samo korisnik....
Inace Windows 10 ore po disku i ne verujm da tu neko moze nesto uciniti...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?18.04.2020. u 11:43 - pre 48 meseci
Više puta sam pisao da ne drlja po disku, to može da uradi posle instalacije dok se ne opravi tj dovuče sve što nedostaje ili ako naiđe baš baš veliki apdejt. Ili ako se odloži apdejtovanje na razne načine i onda krene sve redom. Ja imam nekoliko puta slabiji komp, (G3220 i 8GB rama, do pre nekoliko meseci samo 4GB) i nikada nije bilo drljanja. Jeste, radi sporije nego na SSD ali sam to primetio tek kada sam dodao SSD. Pre toga je bilo onako, sporije ali je i linux bio sporiji.

Ovde mi deluje da je bitna stavka da je to instalirao neko iz firme a moje iskustvo kaže da tu rade oni koji najbolje instaliraju igrice ili oni sa malim iz komšiluka koji sve zna. Meni je nekad davno omiljeni sport bio da u firmama gde sve radi loše popričam sa IT stručnjakom zaduženim za održavanje i ponekad postavim nerešivo pitanje ili zadatak. Ipak, izbegavao sam da ih kritikujem ili objašnjavam da to ništa ne valja, nije dobro praviti neprijatelje tamo gde radiš neki posao nevezan za to.

Ih, i7 i 16GB rama, pa ja bih na tome terao Windows 10. ;)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Linux ili apgrejd na Win 10?18.04.2020. u 11:45 - pre 48 meseci
Ko zna sta je njegov IT stavio na taj comp... ;) Antivirus, MDM, jos neki razni agent, Office updater (legalan office365), neki drugi update, skida novi group policy.... Ne mora OS da bude kriv.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux ili apgrejd na Win 10?

Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 52846 | Odgovora: 576 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.