Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?

[es] :: SOHO Networking :: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 4885 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?15.10.2019. u 08:48 - pre 54 meseci
Elem znate, imam EPC3925 koji se jednom mesecno uspori tako da se ping poveca, pa moram
da ga resetujem.
Elem da li neko zna zasto je to tako, sa obzirom da je u bidge mode-u?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?15.10.2019. u 09:05 - pre 54 meseci
Zasto embeded softver pisan u C-u ili C++-u posle duzeg uptime-a zaglavi? Pri tom je u pitanju consumer CPE oprema, koja nema neki QA proces? :)

Isto pitanje kao tvoje, samo malo razlozeno.... hoces da ga rastavis, pa da stavis gdb na njega? :) Meni, po simptomima, deluje da se neki buffer prepuni, curi negde neka memorija.... ti to bolje znas od mene sta moze da bude. :) Realan odgovor je: Sta god da je, ne mozes mu nista. :(
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?15.10.2019. u 12:06 - pre 54 meseci
Bah, dole je neki CISCO kratez od OS-a, sw u njemu je bagovit, pa bagovit. No situcija
je znatno bolja kada radi u bridge nego kada radi kao ruter ;)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?15.10.2019. u 12:09 - pre 54 meseci
Pazi, ja ne znam sta je tacno na tome, ali to je oprema pravljena za krajnje korisnike i, verovatno, jako, jako jevtina. Ne znam kako Cisco pravi te endpoint uredjaje, ali ako hoces da platis minimalno, verovatno dobijes isto toliko. :D To sto pise Cisco, samo znaci da oni to prodaju i to, verovatno, u paketu sa koncentratorima - za koje verujem da rade kako valja.

Ne bi me cudilo i da ima nova verzija, samo da ISP nije platio support :D. Ili, da imaju resenje nekog drugog tipa (reboot svakih ... 15 dana, sta ga znam), ali da ni to nije implementirano? Ili da se ne snalazi sa cime vec... Ko zna ko tu koga.... a verovatno svi sve koliko god mogu. :D
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?18.10.2019. u 08:41 - pre 54 meseci
Samo da se zahvalim na temi, sad resetovah modem, sve radi bolje.... Nisi jedini sa problemom.

Imas kafu, ako ti se neki dan npr. iduce nedelje izlazi na pauzu, ako si na NBG-u sa poslom. :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

since1986BC

Član broj: 63369
Poruke: 1075



+236 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?18.10.2019. u 12:33 - pre 54 meseci
Jel bi ovako nešto pomoglo? (skripta)
https://forums.whirlpool.net.au/archive/2033719
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?18.10.2019. u 12:42 - pre 54 meseci
Nije problem KAKO uraditi reboot, problem je sto uopste treba da se radi reboot. :)

Ja i Bane smo radili zajedno, pre X godina. U jednom trenutku smo kupili neki ruter, za internet vezu preko telekoma i frame relay, neki, ako se dobro secam Cisco 2611XM. Problem koji smo imali sa doticnim je bio: kad smo posle 3 godine rada, selili kancelariju - i trebalo da rekonfigurisemo linkove, zaboravili smo sifru. :) Niko to cudo nije pipnuo 3 godine, jer je radilo.

To je ono sto treba da imas. Ovo je 2019-ta, taj modem skoro sigurno ima jaci procesor i vise memorije nego taj prastari ruter. Mogao bi da bar radi isto kao on.... :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Milan Kragujevic
Software Engineer

Član broj: 231903
Poruke: 2220
*.comtrade.rs.

Sajt: https://milankragujevic.c..


+201 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?18.10.2019. u 15:16 - pre 54 meseci
@nkrgovic:
> To je ono sto treba da imas. Ovo je 2019-ta, taj modem skoro sigurno ima jaci procesor i vise memorije nego taj prastari ruter. Mogao bi da bar radi isto kao on.... :)

EPC3925 ima 64 MB RAM i single core MIPS SoC na 333MHz. Taj Cisco je imao 16 MB RAM.

Međutim, ono što je takođe bitan deo je da je softver u Cisco i "cisco" (enterprise vs cpe) potpuno različiti, a osim toga sada je Technicolor kupio Cisco-ov deo za CPE. Plus, niko ne garantuje da Supernova nije zabrljala nešto sa softverom koji koriste na modemima.

Naravno, problem pravi i činjenica da je EPC3925 gigabitni ruter, ima wireless, i noviji Linux, što sve povlači veće potrebe za sistemskim resursima.

Inače, @Branimir Maksimovic, ako se sećaš problema koje sam imao sa tim modemom, odselio sam se ali sad novi stanari imaju iste probleme kao ja. Samo što oni nemaju toliko elokventnosti i strpljenja, nego odmah cepaju lobanje i j*bu roditelje i sunce operateru.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?18.10.2019. u 15:59 - pre 54 meseci
Nikola:"Imas kafu, ako ti se neki dan npr. iduce nedelje izlazi na pauzu, ako si na NBG-u sa poslom. :) "

Moze, radicu od 7-15 pa da se nadjemo, na NBG sam :P

Milan:"Plus, niko ne garantuje da Supernova nije zabrljala nešto sa softverom koji koriste na modemima."

Supernova kod mene nije nista dirala, kako je bilo tako je ostalo, ukljucujuci modem ;)
Jos mi radi VOIP telefon preko AVComa, iako ne placam tu uslugu :P
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?18.10.2019. u 16:04 - pre 54 meseci
Sve ja to znam, samo je i dalje iritantno.... Dodacu sledeci put /rant tag. :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Milan Kragujevic
Software Engineer

Član broj: 231903
Poruke: 2220
*.comtrade.rs.

Sajt: https://milankragujevic.c..


+201 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?18.10.2019. u 16:12 - pre 54 meseci
> Supernova kod mene nije nista dirala, kako je bilo tako je ostalo, ukljucujuci modem ;)

Čekaj, i AVCom je davao EPC3925? Doduše DOCSIS predviđa da se radi upgrade firmware in-place pri svakom boot-ovanju modema ako je to zahtevano od CMTS-a.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?18.10.2019. u 16:28 - pre 54 meseci
Nikakav apgrejd nije radjen, evo:

Code:

Firmware Name:     epc3925-E15-13-v302r125561-120727c.bin
Firmware Build Time:     Jul 27 21:42:38 2012

Kako je AVCom dao, tako je i ostalo.
CISCO-a sam dobio kada su presli sa 10/1 na 60/3. Sada imam 120/15 i nista se nije promenilo....
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?24.10.2019. u 16:50 - pre 53 meseci
Ma Cisco... Na poslu smo dobili neke povelike interaktivne Webex table. Pogledam po ul broju ko je proizvođač, kad ono Wistron (čitaj Acer)... Jedino Cisco tu je firmver. Isti đavo i sa tim "rezidencialnim gejtvej-evima" kao i sa ostalim Cisco hardverom. Proizvođač sigurno nije Cisco. Cisco je odavno prestao da ima svoju proizvodnju harvera. Cisco je samo brend. Drugi veliki ODM-ovi proizvode harver za njih i nisu oni jedini koji tako rade...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?24.10.2019. u 18:05 - pre 53 meseci
Ali hardver nije problem. Problem je softver - koji je na ovim modemima los.

Cisco inace uglavnom ima jako dobar softver. Probao sam te Webex televizore, odlicni su. Probao sam rutere, switcheve, svasta nesto - sve to radi kako valja. Problem je ovaj ultra-jevtina CPE oprema, ovi modemi - oni su losi. Tj. pitanje je da li su losi - ili su samo pravljeni da ih korisnik povremeno resetuje, jer, realno, dosta korisnika to ionako radi.... :) Mi smo zahtevni korisnici jer ocekujemo da sprave imaju ogroman uptime, jer smo navikli na enterprise uredjaje koji to rade (i da, bas Cisco), pa nam smeta kad kucni uredjaji to ne mogu.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Milan Kragujevic
Software Engineer

Član broj: 231903
Poruke: 2220
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: https://milankragujevic.c..


+201 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?24.10.2019. u 18:47 - pre 53 meseci
Ne zaboravimo da su uređaji često stari preko 6-7 godina, što može da degradira rad hardvera i stabilnost uređaja, jer se inače greju dosta.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?25.10.2019. u 13:56 - pre 53 meseci
^
Tako je. Inače mrzim "residential Gateway" uređaje jer su zaista velika većina baš sklepani bez nekog većeg planiranja. Na primer kod ovih Cisco EPC3925 SoC i wi-fi čipovi su "Broadcom", a ethernet switch kontroliše "Atheros" čip. Znači sklepani Frankenštajn... ali za običnog nezahtevnog korisnika bolje ne treba jer to zaista dobro fercera ako se ne dira (tu mislim i na čačkanje od strane samih provajdera sa svojim idiotskim custom FW rešenjima). Na žalost takvi uređaji su postali nužno zlo jer sami provajderi korisnika teraju da koristi baš određeni tip DOCSIS uređaja. Ja do daljnjeg ostajem na Cisco EPC3208, voice modemu. Hteli su da mi uvale nov Ubee gejtvej skoro kad sam potpisivao nov ugovor, ali sam odlučio da ostanem sa DOCSIS modemom i svojim ruterima...
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?25.10.2019. u 14:51 - pre 53 meseci
Citat:
Binary Mind:
Ma Cisco... Na poslu smo dobili neke povelike interaktivne Webex table. Pogledam po ul broju ko je proizvođač, kad ono Wistron (čitaj Acer)... Jedino Cisco tu je firmver. Isti đavo i sa tim "rezidencialnim gejtvej-evima" kao i sa ostalim Cisco hardverom. Proizvođač sigurno nije Cisco. Cisco je odavno prestao da ima svoju proizvodnju harvera. Cisco je samo brend. Drugi veliki ODM-ovi proizvode harver za njih i nisu oni jedini koji tako rade...

Cisco i dalje proizvodi svoj hardver, cak rade sami i neke bitnije ASIC komponente ... u vecoj meri se, doduse, oslanjaju na Broadcom. Ali sve to se ugradjuje u high-end rutere (npr. ASR9K) i slicnu opremu koja nije za kucnu upotrebu. Sve ostalo su resili kupovinom malih firmi, sa sve njihovim originalnim hardverom, softverom i zaposlenima. Zapravo, sve na cemu se ne vrti IOS, IOS-XR ili IOS-XE je oprema koju su razvili drugi, a Cisco ih je kupio. I to ne rade samo oni, to su radili svi veliki vendori, kako bi sebe nametnuli kao velike robne kuce za mreznu opremu, gde mozes da pazaris sve od igle do lokomotive ... Konkretno, EPC3xxx modeme je razvio Scientific Atlanta, firma koju je Cisco kupio 2006. Na tome se vrti i njihov originalni softver, koji je malcice nasminkan i to je to. Nema to veze s ostatkom njihovog portfolia ...

Medjutim, poslednjih nekoliko godina trend je da CPE uredjaji postanu poput sijalice - instaliraj, iskoristi, baci ... i prave se da budu sto jeftiniji i prostiji, da na sebi imaju samo osnovno rutiranje, ako ne i samo prost bridging ... a softver za sve dodatne funkcije (NAT, f/w, IPv6 DS-Lite B4 ...) se izvrsava na lokalnom cloudu u ISP mrezi (tzv. vCPE koncept). Operateri sada masovno kupuju jeftine kineske CPE. Zasto je Cisco verovatno i prodao kablovske modeme Technicoloru ...

Naravno, CPE ruteri za biznis korisnike su posebna prica, oni spadaju u ovo opisano recenicom "setili smo ga se tek kada smo selili kancelariju". Mada ce i biznis korisnike ce uterati u vCPE, samo polako ...
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?25.10.2019. u 15:05 - pre 53 meseci
Kako god. Dao sam primer Webex tabli koje spadaju u skupu opremu. Mogu da pogledam i još neke skupe Cisco uređaje i opet se kladim da ću stići do nekog većeg Kineskog/Tajvanskog ODM-a koji nije Cisco. Nemoj biti naivan. Ciskov je softver. Proizvodnja hardvera je odavno outsource-ovana šačici velikih ODM-ova...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?25.10.2019. u 15:11 - pre 53 meseci
A sta je hardverski u tim ruterima ako ne neka standardna MIPS ili ARM plocica sa periferijama koje su podrzane u Linuxu? Mnogo je veci problem softver tu, hardver je potpuno sposoban da pokrene Linux. I to mislim standardna ne jer je Raspberry Pi, vec nesto uobicajeno za takve uredjaje.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?25.10.2019. u 15:19 - pre 53 meseci
Ne napadam ja Cisco ljudi. Samo govorim da je šačica velikih dizajnera i sklapača hardvera poput pomenutog Wistrona, pa onda Foxconna, Quante i sličnih potpuno preuzela proizvodnju hardsvera, i to ne samo za Cisco već i za sve ostale velike slične brendove...
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Zasto modem u bridge modu mora da se resetuje bar jednom mesecno?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 4885 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.