Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nomadska Peripetija - Srbija-USA-Kipar-Kolumbija...

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nomadska Peripetija - Srbija-USA-Kipar-Kolumbija...

[ Pregleda: 1498 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.tigo.com.co.



+13 Profil

icon Nomadska Peripetija - Srbija-USA-Kipar-Kolumbija...10.02.2019. u 02:45 - pre 62 meseci
Sto godina nisam bio na ovom forumu, valjda je ovo zgodan podforum za moje pitanje

Rodjen u Srbiji, ali zivim u Kolumbiji gde imam rezidenciju, a uskoro i drzavljanstvo, digitalni nomad.

Imam offshore LLC firmu u Delaware USA, racune na Kipru.

Bavim se razvojem softvera, remote, za klijente iz celog sveta kojima naplacujem preko Delaware-Kipar kombinacije, sve ferceralo poslednjih 5 godina perfektno.

Skoro su svim Srbima sa ofshore kompanijama na Kipru blokirali racune i rade revizije, gde traze brdo dokumentacije i razne audite od firmi tipa Delloite/pwc/e&y/kpmg.. Usao sam u tu pricu da bih sto pre resio ovo, medjutim poceo sam da razmisljam o alternativama i da ne drzim sva jaja i istoj korpi, a i vec je postalo da bude komplikovano, blokade, papirologija, zajebancija, itd

Poenta price je, ocigledno, da se legalno minimizuje porez.

Ono sto meni sada prakticno treba je da otvorim jos jedan racun u nekoj drugoj banci (bilo kao firma (postojeca ili nova), bilo kao fizicko lice), gde je minimal ili nepostojeci porez, a da je sve legalno. Banka mora da bude moderna, sigurna, ebanking, da mogu da saljem / primam internacionalne wire transfere, dobar support, sve fularica...

Poceo sam da razmisljam o estonskoj e-residency varijanti, koliko sam shvatio tu od 2019 postoji opcija da je coporate tax nula ako se radi isplata plate sebi kao jedinom vlasniku. I video sam da ima nekih agencija koje otvaraju sve to (eresidency, firma, racun) preko interneta.

Trenutno istrazujem opciju Bancolombia Cayman, posto imaju brancheve ovde u Kolumbiji..

Zanima me da li neko ima iskustva sa ovim i sta predlazete?

Thanks!

V

[Ovu poruku je menjao Vanja Petreski dana 10.02.2019. u 07:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
213.91.76.*



+47 Profil

icon Re: Nomadska Peripetija - Srbija-USA-Kipar-Kolumbija...10.02.2019. u 20:58 - pre 62 meseci
Jedan od najmanjih poreza se placa u Bosni i Hercegovini - porez na dobit je 10% a porez na prihod od dividende/dobiti za vlasnike je vrlo okruglih 0%. Dosta IT firmi iz Srbije i Hrvatske je zbog ovoga otvorilo svoje poslovnice u BiH. Otvaranje firmi je dosta pojednostavljeno, moze sve da se zavrsi za par dana a imas i virtuelnih office-a tako da ti oni rjesavaju korespondenciju i ti imas samo postansko sanduce kod njih. Sveukupn troskovi bi ti bili mozda 300-njak dolara mesecno. No nije bas sigurno koliko ce ovo jos trajati, cas uvedu 10% poreza na dividendu, pa opet vrate na 0%.

Ono sto ne mogu da ti kazem kakav bi bio tretman tvojih prihoda u Kolumbiji, moglo bi se desiti da padnes pod dvostruko oporezivanje, no to je vec nesto sto bi trebalo da poznajes.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Nomadska Peripetija - Srbija-USA-Kipar-Kolumbija...10.02.2019. u 21:56 - pre 62 meseci
Citat:
Vanja Petreski:
Imam offshore LLC firmu u Delaware USA, racune na Kipru.


ti si dakle osnovao LLC u USA da bi sta ? Predstavljao se kao americka kompanija ? A onda si napravio racun na Kipru odakle ti lezu pare od poslova obavljenih sa tvojom americkom firmom.

Citat:
Vanja Petreski:
Skoro su svim Srbima sa ofshore kompanijama na Kipru blokirali racune i rade revizije, gde traze brdo dokumentacije i razne audite od firmi tipa Delloite/pwc/e&y/kpmg.. Usao sam u tu pricu da bih sto pre resio ovo, medjutim poceo sam da razmisljam o alternativama i da ne drzim sva jaja i istoj korpi, a i vec je postalo da bude komplikovano, blokade, papirologija, zajebancija, itd :D


letos se nesto pricalo da su Amerikanci naterali Kiprane da proceslja racune, ali govorilo se o ruskim drzavljanima, jer se sumnja da se tamo pere novac. Kad kazes auditing racuna, mislis pokusavaju da utvrde poreklo novca na racunu. Malo mi je cudno da su za to registrovane revizorske kuce ako nemas firmu na Kipru. Bilo bi logicnije da inspekciju vrse finansijske vlasti Kipra ili poreska uprava.
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.tigo.com.co.



+13 Profil

icon Re: Nomadska Peripetija - Srbija-USA-Kipar-Kolumbija...11.02.2019. u 00:50 - pre 62 meseci
@mrblaf

Nisam znao za ovo, zanimljivo. Medjutim, onda je bolja matematika da se za te pare otvori u Estoniji gde je 0% CIT, a porez na dividende 20%. Za mesecne troskove u Bosni moze opusteno da se hendluje estonska firma.

@Whitewater

Ne da bih se predstavljao kao americka kompanija, to mi je nebitno. Doduse, ima svojih benefita, recimo pomocu EIN-a koji ima moja firma sam uspeo bez problema da otvorim Stripe nalog. To sam uradio da bih imao 0% CIT, jedini uslov je da ne poslujes u Delaware-u kada bi CIT bio 8,nesto%.

Jeste, Ameri su zabiberili sve ovo. Pored "standardnih" svari (FATCA, Certificate of Incumbency, itd, itd) sada traze i ovo:

"Engagement Letter from EU or third country that you are confirming your intention to prepare audited accounts for the company" i "Signed Financial Audited accounts".

Banka mi je rekla da kuca koja mi radi ove izvestaje mora da bude sertifikovana da radi po IFC pravilima i sertifikovana da izradjuje medjunarodno validne revizorske izvestaje:

"Any company which maintains accounts in Cyprus banks and it is registered in a country included in the list of countries that do not require the preparation of Audited Financial Statements, must present from independent Auditors / Accountants subject to authorization or supervision by a supervised EU country or third party equivalent, Audited Financial Statements which should be prepared in accordance with International Financial Reporting Standards (IFRS), while the audit is conducted in accordance with International Standards on Auditing (ISA). For this reason you are kindly requested to provide us an Engagement Letter issued by Auditors/accounts stating that they will prepare Audited Financial Statements. The Audited Financial Statements should be provided to the Bank until the end of the year 2019. The letter should confirm where the company is paying Taxes."

Kod Kreston International ova usluga opusteno izadje oko 5 somandera EUR, cekam odgovore od drugih, kapiram da ce biti jos skuplje.

V
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Nomadska Peripetija - Srbija-USA-Kipar-Kolumbija...11.02.2019. u 01:49 - pre 62 meseci
prvo da te pitam kad govoris o CIT pod tim podrazumevas Corporate Income Tax ?

ako je tako da li si ti siguran da je to sto si osnovao LLC, a ne Corporate C jer LLC je u smislu taxi follow through i placas samo personal income tax, a ne Corporate tax. Nema Corporate tax kod LLC jer ono C stoji za Company !

e sad, ne znam kako je tvoj Kiparski racun vezan za LLC u Delaware ? Da li ti mozda imas neki drugi poslovni entitet na Kipru ?

a drugo sto se tice engagement letter, ja ne znam da li ti to vodis multimilionski biznis kad ti treba kpmg ili other big four ? Obican LLC, pogotovo jednovlasnicki (sole proprietorship) ne podleze normalno nikakvom auditingu u USA.
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.tigo.com.co.



+13 Profil

icon Re: Nomadska Peripetija - Srbija-USA-Kipar-Kolumbija...11.02.2019. u 02:16 - pre 62 meseci
Da, to sam mislio pod CIT. Mislim da sam LLC S Corp, ne razumem se ja bas puno u problematiku, celu pricu sam zavrsio preko firme: http://accenica.com Oni su mi otvorili i firmu u Delaweru i racun na Kipru. Sad sam poceo da se bavim detaljnije ovim zbog ovog problema koji je nastao, tako da je vrlo moguce da se jos frljam sa terminologijom

Ne znam da li podleze ili ne, ali Kipar vecini klijenata nece da odblokira racune dok ovo ne dostave. Meni su odblokirali posle nedelju dana, ali mi traze da ovo dostavim. Ako imas neki drugi predlog koji nije big 4, vrlo sam zainteresovan da cujem (zarad manje cene njihove usluge)

Ma nikakav milionski biznis, kamo srece
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Nomadska Peripetija - Srbija-USA-Kipar-Kolumbija...11.02.2019. u 02:31 - pre 62 meseci
aha.

pa ono sto ja mislim da se desilo je da su Amerikanci naravno doznali da postoji dosta kompanija registrovanih u Americi sa racunom na Kipru. Naravno to je idealno za utaju poreza jer kako moze Amerika da zna da li si joj prijavio tacan iznos.

Sad da Kipar ne bi bio optuzen da je podstrekivao utaju poreza u Americi, on trazi od VAS da im dostavite certifikovan izvestaj poslovanja da bi viseli da li odgovara uplatama na kiparski racun i onda mogu da kazu Amerikancima evo vidite:

1) ovo je OK
2) ovo nije

ja pretpostavljam da je accenica takodje i tvoj legal representativ i zaduzen za popunjavanje poreske prijave ili su i tu nesto uspeli da ubudze ?!

Ako je tako ja bih krenuo od njih gde bi oni kao americka kompanija poslali izvestaj Kipranima o tvojoj kompaniji....
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nomadska Peripetija - Srbija-USA-Kipar-Kolumbija...

[ Pregleda: 1498 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.