Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubuntu kao host za virtuelnu mašinu

[es] :: Linux :: Ubuntu kao host za virtuelnu mašinu

[ Pregleda: 1156 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stameni
Ivan Stamenković

Član broj: 6739
Poruke: 538



+9 Profil

icon Ubuntu kao host za virtuelnu mašinu17.11.2018. u 12:17 - pre 65 meseci
Ubuntu je 18.04.1 LTS Desktop, a virtuelna mašina VirtualBox 5.2.10. Računar ima fizički 4 gigabajta RAM-a.

Moje je pitanje koliko RAM-a da ostavim hostujućem Ubuntuu. Kada sam u VirtualBoxu kreirao guest-mašinu sa 3 gigabajta RAM-a, sam VB je skrenuo pažnju na to da time ostavljam premalo memorije za hosta. Zanima me koliko je relevantno to upozorenje i moram li ga ispoštovati, ili mogu više memorije da ostavim za guest.

Na guestu se ne bi "vrtile" zahtevne aplikacije prilikom pokretanja guesta (eventualno samo Firefox), i ne bi bilo više od jedne virtuelne mašine u jednom trenutku.
 
Odgovor na temu

kunc
Germany/Munich

Član broj: 195484
Poruke: 440



+56 Profil

icon Re: Ubuntu kao host za virtuelnu mašinu17.11.2018. u 12:30 - pre 65 meseci
Citat:
stameni

Moje je pitanje koliko RAM-a da ostavim hostujućem Ubuntuu. Kada sam u VirtualBoxu kreirao guest-mašinu sa 3 gigabajta RAM-a, sam VB je skrenuo pažnju na to da time ostavljam premalo memorije za hosta.


Koji OS vrti guest mašina? Pogledaj (Minimum) System Requirements..

Citat:
Na guestu se ne bi "vrtile" zahtevne aplikacije prilikom pokretanja guesta (eventualno samo Firefox), i ne bi bilo više od jedne virtuelne mašine u jednom trenutku.

Ako se neće vrtiti zahtijevne aplikacije (u ovom slučaju samo internet pretrazivač), onda ti ne treba više od 2 GB rama.



 
Odgovor na temu

stameni
Ivan Stamenković

Član broj: 6739
Poruke: 538



+9 Profil

icon Re: Ubuntu kao host za virtuelnu mašinu17.11.2018. u 12:55 - pre 65 meseci
Citat:
kunc: Ako se neće vrtiti zahtijevne aplikacije (u ovom slučaju samo internet pretrazivač), onda ti ne treba više od 2 GB rama.


Guest za sada treba da bude joše jedan isti Ubuntu, radi svakojakog eksperimentisanja i učenja, a možda bih stavio Windows 7 -- takođe radi eksperimentisanja.

U system requiremenstima za Ubuntu piše da je minimum dva gigabajta RAM-a, ali bih da eventualno ostavim guestu tri gigabajta; samo nemam dovoljno iskustva da bih znao da li to može ili ne

Ako drugačije ne može, podeliću memoriju fifti-fifti.
 
Odgovor na temu

stameni
Ivan Stamenković

Član broj: 6739
Poruke: 538



+9 Profil

icon Re: Ubuntu kao host za virtuelnu mašinu19.11.2018. u 17:14 - pre 65 meseci
Zbunjuje me to što VirtualBox pri instalaciji Ubuntua 18.0.1 LTS Desktop (kao guesta), po defaultu predlaže svega jedan gigabajt za tog guesta, a u system requiremenstima za taj operativni sistem piše da mu treba dva gigabajta. Zato me i zanimaju tuđa iskustva.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Ubuntu kao host za virtuelnu mašinu19.11.2018. u 18:15 - pre 65 meseci
Ako neces da imas GUI onda 1GB, ako hoces (a hoces) stavi 2GB. VirtualBox ti predlaze na osnovu ko zna cega, i verovatno pod pretpostavkom da ces imati Ubuntu minimal install, bez ikakvog grafickog okruzenja. Nista ne boli da imas 2GB, osim cinjenice da ti ostaje 2GB za host - a ti hoces GUI i na guest-u i na host-u. :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

stameni
Ivan Stamenković

Član broj: 6739
Poruke: 538



+9 Profil

icon Re: Ubuntu kao host za virtuelnu mašinu20.11.2018. u 11:13 - pre 65 meseci
Thought so, biće "na ravne časti" (2 GB za host, 2 GB za guest).

Hvala na odgovoru :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Ubuntu kao host za virtuelnu mašinu

[ Pregleda: 1156 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.