Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc za neznalicu

[es] :: PHP :: PHP za početnike :: Pomoc za neznalicu
(Zaključana tema (lock), by Nemanja Avramović)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 17282 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gio1000
Italia

Član broj: 1159
Poruke: 122
*.v4.ngi.it.



Profil

icon Re: Pomoc za neznalicu05.08.2017. u 01:19 - pre 80 meseci
U redu.
Sa aspekta zastite od visoko tehnoloskog kriminala jesi u pravu.
Znam sta si htio da kazes.
Ali, je l' tebi logicno da se neko postavi i da snifuje protok informacija o narudzbi 3 coca-cole za sto broj 4, kada moze, jednostavno, da pogleda u sto i vidi sta se sve nalazi na njemu?
Ne vidim smisao toga, da strahujem, da ce neko napasti sistem i software i da ce se desiti neka katastrofa.

Pa, lopovi kradu automobile otkad oni postoje.
Ipak, nije to sprijecilo ljude da ih kupuju iako su, podsvjesno, znali da bi jednog dana mogli postati i sami zrtva kradje.

 
0

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Pomoc za neznalicu05.08.2017. u 08:58 - pre 80 meseci
Citat:
gio1000: Ne vidim smisao toga


Vezba.
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Pomoc za neznalicu05.08.2017. u 12:15 - pre 80 meseci
Nije stvar u tome da ce neko videti da je naruceno 3 kole za sto 4 nego da ce neko da ti pobrise sve sto imas u bazi. Na primer. Zasto? Zasto sto moze.
 
0

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Pomoc za neznalicu05.08.2017. u 12:23 - pre 80 meseci
S' obzirom na to koliko jedan ugostiteljski objekat ili picerija može da ima artikala, ja ne bi ni koristio bazu. Sklepao bih nešto `unikatno` po oprobanom flat-file receptu. Ili bih pakovao podatke u .php fajl kao #base64_encoded/komentar i odatle vadio/upisivao podatke. Pa bih se uzdao u nesposobnost 'akera da odradi ne sql već file injection ...
about:networking
 
0

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Moderator
Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.209.34.95.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Pomoc za neznalicu05.08.2017. u 12:41 - pre 80 meseci
Ili old time favourite adult-meny ponuda ttp://www.mirror.co.uk/news/world-news/prankster-hacks-mcdonalds-drive-thru-9407891
 
0

gio1000
Italia

Član broj: 1159
Poruke: 122
*.v4.ngi.it.



Profil

icon Re: Pomoc za neznalicu05.08.2017. u 14:24 - pre 80 meseci
Citat:
plus_minus: S' obzirom na to koliko jedan ugostiteljski objekat ili picerija može da ima artikala, ja ne bi ni koristio bazu


Moglo bi i biti prihvatljivo resenje, ali tebi i vama.

Moje znanje PHP-a je plus-minus = 0.

Za sada ostavljam bazu jer:

-- Statisticki podaci su nebitni. (sve sto se uradi u toku dana, na kraju moze biti i obrisano. Osim liste artikala, reona, stolova isl.)
-- Svaka porudzbina se stampa, tako da uvijek postoji trag i trenutna situacija.
-- Nema nikakvih dodirnih tacaka sa fiskalnom situacijom.

Praviti sprdnju sa McDonaldom, mogu i da shvatim da predstavlja izazov ali, sa Pesce d'oro, hm...


 
0

Massko

Član broj: 336727
Poruke: 75
77.243.25.*



+25 Profil

icon Re: Pomoc za neznalicu05.08.2017. u 14:42 - pre 80 meseci
@gio1000, da ti malo ne trolaš, dobio si rešenje, pali! :)
 
0

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Pomoc za neznalicu05.08.2017. u 15:10 - pre 80 meseci
Ako si rešio da ostavljaš bazu ..

Citat:
Praviti sprdnju sa McDonaldom, mogu i da shvatim da predstavlja izazov ali, sa Pesce d'oro, hm...


Pa baš zato što je neki tamo lokalac sztr, itd.. koji nema lanac svojih prehrambenih objekata, već običan preduzetnik, taj neki haker, ima manje da ispašta ako ga nahvataju. Ovi iz McDonalds-a verovatno mogu i imaju i sredstava da uzvrate udarac i svedu račune preko suda, itd. A taj tvoj prijatelj će pre tebi da malo zagorča život ako se nešto desi.

Ne samo to.

Zamisli najlepšeg scenarija da to što si napravio bude zapravo jako dobro i lepo i svidi se radnicima .. pa se pročuje.. pa još jedan preduzetnik hoće isto to za svoju piceriju... a ti tako lepo, uzmeš pa nastaviš da distribuiraš svoj softver koji je - bušan. I jednostavno zabatališ deo oko zaštite aplikacije... Tu kad jednom omaneš, omanuo si dobro. Znači, nikada, ali nikada ne praviš/zamišljaš i sagledavaš/realizuješ softver tako kako radiš, već uvek ideš sa tom idejom da će jednoga dana to biti veoma popularno i preduzimaš sve neophodne i nimalo nepotrebne mere. Bez obzira na broj korisnika.

Osim svega toga, u svoje slobodno vreme, svrati ovde -> PHP - PDO. Neće da ti škodi.
about:networking
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Pomoc za neznalicu05.08.2017. u 17:07 - pre 80 meseci
@gio1000, ako ne znas php, zasto ne radis u jeziku koji znas? Koliko vidim znas klasicni asp sa vb script-om. Potrudi se malo da se presaltas na vb.net i asp.net. Sintaksa ce ti biti poznata ali ces morati malo da nadogradis koncepte.
Ukoliko znas neki treci jezik (a primenjiv za web, posto si rekao da ovo mora biti web aplikacija), koristi njega.
Svakako bolje nego da forsiras php a neces da ga ucis.
 
+1

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Pomoc za neznalicu05.08.2017. u 23:50 - pre 80 meseci
Možda je tu fora da ako nešto krene naopako može da optuži tog nekog ko mu je pomogao da sklepa PHP. :)

 
0

gio1000
Italia

Član broj: 1159
Poruke: 122
*.v4.ngi.it.



Profil

icon Re: Pomoc za neznalicu06.08.2017. u 00:48 - pre 80 meseci
Citat:
plus_minus: Osim svega toga, u svoje slobodno vreme, svrati ovde -> PHP - PDO. Neće da ti škodi.


Hocu. Sigurno cu svracati ovde, na kaficu, doduse, kao tihi posmatrac ali, cu biti tu u blizini.

Citat:
Shadowed: @gio1000, ako ne znas php, zasto ne radis u jeziku koji znas? Koliko vidim znas klasicni asp sa vb script-om. Potrudi se malo da se presaltas na vb.net i asp.net. Sintaksa ce ti biti poznata ali ces morati malo da nadogradis koncepte


Da sam krenuo u projekat od nule uradio bih bas to.
Napravio sam ja neka mala softverska resenja u vb.net-u.
Cak je jedno u kome koristim tcpListener i to bi bilo idealano.

Zamisli, http request mi je ujedno i naziv subroutine, a ne fajla. U programu, na osnovu http request-a, generisem html kod i vracam ga klijentu.

Baza podataka je sqlite.

Programcic k'o bombona.

Medjutim, dobio sam, za dzaba, jedan projekat koji je uradjen u PHP, HTML i Javascript-u.

Mnogo mi se svidja.

Ima objecat canvas u koji ucitava fajlove napravljene u 3D builder-u.

Imas citavu perspektivu lokala trodimenzionalno. Mozes da zumiras, da ga vrtis u svim pravcima i kad kliknes na neki objekat jednostavno ga selectujes sto ti omogucava, posle,
da radis sta ti je volja.
Ma mnogo dobra stvar.
Ono sto je vezano za html i javascript sam vec izmijenio i prilagodio mojim potrebama.
Cak sam mnogo stvari promijenio u jquery-ui.css

I? I, onda je, doslo na red mission impossible. PHP! Pa Hajde Proradi! Salim se:)

Samo, sto necu sebi da dozvolim da pomislim, da nije malo preambiciozno, za mene.

Muljam po kodu... ponekad nesto i ubodem, nesvjestan sta sam uradio, svakih 2 min. refresh page...

To sto sam trazio da mi neko napise kod je, bukvalno, zato sto ne znam.
A, isto tako, ne prija mi da se to razvuce godinu dana.

Ako su, mnogi od vas, profesionalni programeri ima logike da kazete: dobro, care, uradicu ja tebi to, ali kostace.

U tom slucaju povlacim pitanje. Trazim alternativu.






[Ovu poruku je menjao gio1000 dana 06.08.2017. u 02:36 GMT+1]
 
0

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Pomoc za neznalicu06.08.2017. u 11:41 - pre 80 meseci
Pre koju godinu sam prešao sa Asp.net-a na PHP i mogu ti reći da razlika u ovim programskim jezicima nije samo u sintaksi kako ti misliš. Microsoft i Visual Studio su za korisnika odrađivali dosta posla "ispod haube" pa je i bilo moguće da se uz malo korisničkog koda postignu dobri rezultati. Na primer, tamo imaš konekciju na bazu koja je u stilu "prevučem mišem", onda imaš Entity Frejmwork i samo cepaš. Visual Studio ti je od samog starta pružao sve blagodeti rada sa bazom, debuging, loging, briga o bezbednosti i koješta drugo.

PHP ne funkcioniše tako. Ja kad sam prešao na njega, to mi je izgledalo kao prelazak sa konja na magarca. Prvo nemaš standardizovan IDE, veza sa bazom je na primitivnom nivou, nemaš kršen debuger, nemaš logovanje, moraš više da vodiš računa o optimizaciji i bezbednosti... ono, sve mora da se pravi. Postoje frejmworci i biblioteke koje reševaju te stvari ali ih ima mnogo različitih i nije jednostavno za početnika da se snalazi u svemu tome. Tako da, bitno je da razumeš da je PHP mnogo siroviji u odnosu na Asp.net i da moraš na više stvari da obratiš pažnju. To sve ne znači da je lošiji ali bitno je da razumeš konceptualne razlike između tih jezika.

Moja preporuka bi bila da odeš na Youtube, odgledaš par tutorijala sa osnovama PHP-a, da na to izdvojiš 2-3 sata i videćeš da će ti cela priča biti mnogo jasnija. Kod će ti biti mnogo čitljiviji a ono što su problemi više neće izgledati kao problemi. Kao neko ko se razume u principe programiranja, za tih 2-3 sata ćeš moći kompletno da razumeš kako funkcioniše PHP pa će ti dalje snalaženje u njemu biti prosto ko pasulj. Ovo što si ti odabrao je teži put, umesto da izdvojiš malo vreme da naučiš osnove, ti sad gubiš silno vreme i mučiš se da postigneš jednostavne stvari. Hoćeš da trčiš a nisi naučio da hodaš. Na kraju ćeš posle nekoliko dana i nedelja čupanja kose sa glave da dođeš do onoga što si mogao za 2-3 sata standardnog učenja. Generalno, moj savet je da kad god ulaziš u neku novu priču, izdvoji tih par sati na učenje a onda kreni u rešavanje konkretnih problema jer je to najbolji put.
 
0

gio1000
Italia

Član broj: 1159
Poruke: 122
*.v4.ngi.it.



Profil

icon Re: Pomoc za neznalicu06.08.2017. u 13:26 - pre 80 meseci
Citat:
SAJA: ... Hoćeš da trčiš a nisi naučio da hodaš...

Moram da priznam da si u ovoj recenici opisao sustinu problema.

I nije korektno traziti od drugih da ti pisu kod. Sad me je malo i stid, zbog toga.
Sa copy-paste bih relativno rijesio nedovoljno toga i mozda imao prividno zadovoljsvo.

Nista. PHP for dummies i da probamo.
 
0

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Pomoc za neznalicu20.08.2017. u 14:49 - pre 80 meseci
@S A J A

Citat:
Prvo nemaš standardizovan IDE, veza sa bazom je na primitivnom nivou, nemaš kršen debuger, nemaš logovanje


ju, ju, ju.... :)

Sa kojom bazom je veza na primitivnom nivou .. ?
I šta je to primitivni nivo?

Kršten debugger? Kako izgledaju `nekršteni` debugger-i?

Nema logovanja? Nema, da. Primarni web server side jezik, nema logovanje.. čudo.
Jel' mi to mislimo na istu vrstu logovanja .. ?

@gio1000
Citat:
Hocu. Sigurno cu svracati ovde, na kaficu, doduse, kao tihi posmatrac ali, cu biti tu u blizini.


Jeste. Ima da se pročita i navežba svašta nešto.. slično kao do sad, pretpostavljam.
about:networking
 
0

[es] :: PHP :: PHP za početnike :: Pomoc za neznalicu
(Zaključana tema (lock), by Nemanja Avramović)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 17282 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.