Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem

[es] :: Elektrotehnika :: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem
(Zaključana tema (lock), by veselinovic)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 26676 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

danedanilo69

Član broj: 334079
Poruke: 19



Profil

icon Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem10.07.2016. u 19:25 - pre 93 meseci
Znam oko elektronike ali neke stvari mi nisu jasne a to sam primetio i kod drugih elektronicara da bas ne znaju da mi daju pravi odgovor.

1-pitanje-
4 diode od 60A vezane u grecov spoj-dali je taj grec jak 60A ili 120A???
Po mom misljenju ako jedna dioda na izlazu na + gde je spojena sa drugom diodom da 60A a odma posle nje druga dioda na + da 60A i sve tako u krug
onda bi trebalo da bude 120A jer njih 2 svaka za sebe da po 60A na + u odredjenom intervalu na to jest=120A?? Esad mi treba misljenje iskusnijeg elektronicara. :)

2-pitanje-
Dali su Schottky diode pogodne za grecov spoj ili moraju biti samo ispravljacke diode? ili bilo koje druge?-koja je specifikacija kod diode vazna za grecov spoj ??
Inace imam trafo iz APC upsa od 140A NA 16V kao nov i hocu da razvucem po kuci 12v na sve sijalice kako bi ugradio led osvetljenje na 12v.pozz

Zamolio bi iskusne da mi pojasne ovo jer ovo sto sam smislio to ce svakom koristiti-na ovaj nacin cu izbeci crkavanje led osvetljenja koje crkavaju kao ludi zbog losih kineskih drajvera-ako diodama dam ogroman trafo koji ce to kao od sale nositi i jos na diode spustim bar za 1-1.5volt eto onda svetla gde nema sta da crkne.
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
188.124.222.170



+333 Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem10.07.2016. u 20:46 - pre 93 meseci
1. U data situ od dioda ima ta karakteristika negdje.
U principu, ako su diode 60A u grecovom spoju nije ni 60 ni 120, nego nesto izmedju - zavisi od dioda.

2. Sotki diode imaju znatno manji pad napona u provodnom stanju, kao i krace vrijeme regeneracije, i mogu se bez problema koristiti u grecovom spoju.

Imaces ti problem kako spustiti napon od oko 24VDC do 11VDC pri tim strujama.
Opet ces doci do kineskog dc/dc pretvaraca i isti problemi ce se ponavljati.
 
0

danedanilo69

Član broj: 334079
Poruke: 19



Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem10.07.2016. u 21:16 - pre 93 meseci
Nemam 24v vec 16v i to kad sam ispravio sa grecom i kondezatorom.spustanjem napona mogu izvesti odmotavanjem sekundara ili da napravim regulator napona koji je mnogo jaci od potrosaca i da mu stavim kvalitetne kondezatore i resen problem.
Znam ja da u-data situ ima karekteristike kao sto su amperi,napon ali koje karekteristike treba gledati da bi dioda bila sto pogodnija za grecov spoj.

Moram namestiti centralni izvor napajanja na 12v koji moze potrajati godinama bez ijednog kvara-zato sam uzeo kvalitetan trafo od 140A koji nece ni osetiti svoje potrosace kao i grec sto hocu namestiti mnogo jaci nego sto mi treba.

Sva svetla imaju regulatore napona koje sam licno namestio i rade vec godinama jer su 10 puta jaci od potrosaca-sa potenciometrom regulisem svetlo-ali je problem napajanje-coper koji mi crkava i kojeg hocu da zamenim sa trafoom i naravno posto cu imati 12v struje kolko hocu onda mogu led svetla da prosirim po celoj kuci.

Led rasveti pocupam njihova zvalava napajanja koja crkavaju i vezem ih na 12v i jos mogu da regulisem nivo svetlosti.


Interesuje me tacan podatak o amperima sa diodama na grecov spoj iz prvog posta.
Evo kome treba sema jakog regulatora napona-ima fet od 85A-ja sam malo izmenio semu i nacrtao kako se povezuje na plocicu.


[Ovu poruku je menjao danedanilo69 dana 11.07.2016. u 13:35 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem10.07.2016. u 22:10 - pre 93 meseci
Da je to tako lako, odavno bi svi vozili i svetlo, i kompjutere, i TV, pola kuće na tih 12V. Nego nije baš...
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
0

danedanilo69

Član broj: 334079
Poruke: 19



Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem10.07.2016. u 22:23 - pre 93 meseci
tuxserbia-O cemu ti pricas i sta lupas gluposti-ako nemas odgovore ili neka pitanja sta se ovde pravis pametan-Zar mora u svaku temu da se mesaju filozofi-dal mora uvek!!!Zar mora uvek da filozofi zatrpavaju temu glupostima??zar mora uvek???

Svo moje osvetljenje u kuci ce biti preradjeno na 12v tako da ce svugde biti led diode bez svog napajanja vec ce dobijati napajanje sa glavnog ne unistivog napajanja kojeg pravim i sta sad tu nije jasno!!!

Sva svetla ce imati svoj DIMER za regulaciju svetla!!!I gde je tu problem???
 
0

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem10.07.2016. u 23:12 - pre 93 meseci
Ok, izvini.
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
0

mpx

Član broj: 97043
Poruke: 38
185.112.23.*



+1 Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem11.07.2016. u 00:29 - pre 93 meseci
Pozdrav,

mislim da je bolje da ste pitali tux-ija na koje je probleme konkretno mislio, a ne ovako na prvu.. fik i gotovo :).

Neznam da li ste razmisljali o debljini provodnika koji je potreban da bi se tih 140A odvelo bezbedno do potrosaca? Po nekim tablicama mislim da je za 140A potrebno oko 55mm2 bakarnog, odnosno oko 85mm2 Aluminijumskog provodnika (mislim na presek provodnika).
Znam da Vam sigurno nece trebati svih 140A, ipak zelim samo da Vam skrenem paznju da na ovako niskim DC naponima treba obratiti najvise paznje na debljinu i duzinu provodnika. Recimo, 16mm2 bakra na DC naponu od 12V na 100m duzine, pri opterecenju od 10A ima pad napona oko 2,215V, tacnije na izlazu dobijas oko 9,785V, a provodnik ce ti raditi kao grejac od oko 22W :) (mislim da je racunica korektna, neka me ispravi neko ako gresim). Za manje preseke, situacija se drasticno pogorsava.

Pozz
 
0

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem11.07.2016. u 00:42 - pre 93 meseci
Diode u grecovom spoju ne mogu da istrpe veću struju nego kad su same.

Instalacija na 12V je poprilicno komplikovanija i skuplja nego na 220V. Jednsotanvije je razvoditi 220V pa tamo gde treba koristiti pretvarac na 12V.
 
0

danedanilo69

Član broj: 334079
Poruke: 19



Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem11.07.2016. u 02:02 - pre 93 meseci
Kakve komplikacije kad se radi o led diodama niske struje!!Niste vi mene dobro razumeli-sledeci put malo pazljivije citajte-ja necu ni blizu potrositi tih 140A :)-Moji svi potrosaci zajedno ce da troce oko 30A na 12v a evo primera-
U kuhinji imam u plafonu ugradjeno oko 12 m led trake 5050 koja vuce 13A=156w i 12 led rozetni po 3w kom to jest 36W=3a! Znaci kuhinja dobija 12V,16A=192w.Tacno iznad kuhinje na tavanu u ormanu se montira taj moj snazan trafo tako da je putanja zica samo 2 metra sto je sasvim dovoljno za kabal od 2x4mm2.To jest-evo jedne tabele---

Za kuhinju 16A,,192W duzina kabla 2m-2x 4--- kuhinja najvise trosi pa je trafo najblize njoj :)

Za radionicu 6A,,72W duzina kabla 10m-2x2.5

Za deciju sobu 4A,,48W-duzina kabla 5m-2x2.5

Za kupatilo 3A,,36W-duzina kabla 3m-2x2.5

Za spavacu sobu 4A,,48W-duzina kabla 3m-2x2.5

Znaci imamo 33A,,396W na 12V--Nema nigde 140A i glomaznih i dugackih kablova!!!Ima se centralno napajanje koje je snage 140A i koje je vecito jer se koristi max 33A!

A sto se tice sitnih padova napona na ovako kratke kablove toga i nema a i ako ih ima to me ne zanima jer ce trafo da im da 13-14V-tako cu ga odprilike podesiti-u slucaju da bude nekog pada napona a nece ga biti!!!-znaci imace vise napona nego sto im treba-pa nek pada napon kolko hoce-prekidaci ce dobiti minimum svojih 12V a i vise.Svako led osvetljenje ce imati prekidac sa potenciometrom sa impulsnom regulacijom napona ciji ce maksimum biti 11-12V na izlazu-sve zavisi kako nastelujem regulator od tog prekidaca-regulatori su ne unistivi jer su snage-85A a kostaju me 150din-na sve sam mislio i nema GRESKE!!!Sve sam profesionalno osmislio i vec pola posla odradio!!!

Sta mislis kad bi do svakog svetla trebao da montiram po 1 trafo-pa treba mi 5 trafoa,5 greca....A ovako sve zavrsim sa jednim-OVO RADIM DA BI IZBEGAO LED NAPAJANJA KOJA NONSTOP CRKAVAJU!-PA 1 KINESKO NAPAJANJE OD 10W KOSTA 350din+200din POSTARINA=555din!!! I jos crkne za kratko vreme!SVA LED RASVETA crkava zbog njenog kineskog napajanja-Ja pravim LED osvetljenje koje nece crkavati a trosi ce malo energije i jos imam 12V na pretek za neke druge uredjaje.

I da ja sad vama skrenem paznju-Tako sto ne vidim svrhu vasih odgovora :) Dobro ja znam sta je presek zice,sta je 12V,sta je napon i struja,sta je pad napona sto ovde kod mene gotovo da ni nema :)-Ovo su led diode-njih odlikuje mala potrosnja energije :)

[Ovu poruku je menjao danedanilo69 dana 11.07.2016. u 11:53 GMT+1]
 
0

danedanilo69

Član broj: 334079
Poruke: 19



Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem11.07.2016. u 02:32 - pre 93 meseci
A kad nestane struja a to mi se cesto desava-relej ce odma isporuciti 12V sa akumulatora koji je sveze napunjen i nalazi se pored trafoa.Nijedno led osvetljenje ne trebam pojacavati do max jer svetli kao ludo-zato sam i stavljao malo vise diodi da ne moram da ih pojacavam do 12V vec je dovoljno na potenciometar da se pojacaju na nekih 80% svetlosti sto im ne normalno produzava vek trajanja-tako da necu imati ni tih 33A potrosnje-imacu al ako sve odvrnem do max u slucaju da trazim mrvice po podu :)-OVO JE VECNO SVETLO gde je jako mala mogucnost da nesto crkne a trosi kao upaljac i nema odrzavanja to jest kvarova. :)))
 
0

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem11.07.2016. u 07:42 - pre 93 meseci
Ma ja sam mislio da ti hoćeš da radiš razvod instalacija kako treba. Ako tako radiš onda je ok, tvoja kuća, i ako plane opet je tvoje.

Samo što bih ja stavio vodove od 4 mm2, za svaki slučaj.
 
0

danedanilo69

Član broj: 334079
Poruke: 19



Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem11.07.2016. u 11:09 - pre 93 meseci
Precnik zice-2.5mm2 trpi 10A-moze i vise-16A-20A al ja uvek pravim da bude dugotrajno pa praktikujem 10A :)
U pravu si za 4mm2-tako sam i uradio samo sam pogresno napisao-sad sam ispravio :) -pisao sam sinoc sanjiv pa sam pogresno napisao precnik zica ali evo slika da vidis da govorim istinu :) ---



Ovo je kuhinjski radni deo-zice sa naponom dolaze sa tavana na LED RGB kontroler pa ih vraca gore na led rasvetu-skroz ispod je i regulator napona za led rozetne.Na RGB kontroler sam za svaki slucaj postavio ventilator.Ovo tako radi vec 4.5 god bez prestanka-nijedna led dioda nije crkla-znaci svetlo se negasi-samo se dimuje po potrebi-smanji kad legnemo spavati-u kuhinju nemam prozor tako da je izvor svetlosti nonstop potreban.Samo imam problema sa napajanjem koje crkava pa ga sad hocu zameniti sa snaznim trafom.Zice su potpuno hladne.Sa snaznim trafom planiram prosiriti LED osvetljenje po kuci kao sto sam i napisao.


Prelepo izgleda i svetli kao ludo-znaci muka mi je od elektronskih napajanja-copera-JEDAN snazan trafo sve probleme led rasvete resava :)))

[Ovu poruku je menjao danedanilo69 dana 11.07.2016. u 20:29 GMT+1]
 
0

danedanilo69

Član broj: 334079
Poruke: 19



Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem11.07.2016. u 11:49 - pre 93 meseci
Evo 2 videa pa ko hoce nek pogleda-



 
0

danedanilo69

Član broj: 334079
Poruke: 19



Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem21.07.2016. u 19:36 - pre 93 meseci
Evo pravog odgovora koji sam dobio od strucnog i skolovanog coveka ZORANA i koji nije skretao sa teme vec mi lepo,ukratko i konkretno objasnio u par recenica!

((Struja koju daje grec je dva puta veca od struje koju daje jedna dioda ,maximalni ispravljeni napon ne sme da bude veci od max. inverznog napona za jednu diodu .To je sve))

Ovu informaciju mi je potvrdio svaki visokoskolovani Elektronicar.
To znaci da je Grec jak 120A koji se sastoji od 4 diode od 60A po komadu.
 
0

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem21.07.2016. u 20:03 - pre 93 meseci
Puno sreće sa grecom koji je napravljen od 4 komada 60A dioda.
Ispustiće beli dim na 120A. Znaš, u Grecu nisu po dve diode vezane u paralelu da bi im se struje sabirale.

Toliko od jednog štolovanog Elektroničara (oni visokoškolovani su već popadali - zbog visine).
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
0

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.160.*



+356 Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem21.07.2016. u 20:08 - pre 93 meseci
Nacrtaj grecov most-ispravljac i isprati tokove struje. U svakom trenutku imas dvije diode vezane srijski, da li u pozitivnoj ili negativnoj grani.
Grec moze dati struje koliko jedna dioda , ali je pad napona na ispravljacu duplo veci nego na jednoj diodi.-
Zaj trafo koji pominjes od 140A na sekundaru, ma koliko napona imao, morao bi imati presjek provodnika na sekundaru od max 56 mm2 (2,5A/mm2)
ili 40mm2 (3,5A/mm2)- Trafo iz UPS -najvjerovatnije- ima zicu na sekundaru profilisanu-pravougaonik i nema veci presjek od 20mm2
(4x5mm)- premjeri dimenziju zice sekundara i postuj.-
Ko god da ti je rekao da je struja na izlazu iz grecovog mosta veca od struje jedne diode nije u pravu.

Probleme prenosa jednosmjernom strujom uocio je veliki Nikola Tesla i izmislio naizmjenicnu struju-mogucnost promjene napona transformatorom.

Ti u praznom hodu-bez opterecenja sekundara mozes imati 16V DC i pogolemu bateriju elektrolita.

Kod PWM modulacije, izlazni napon je uvijek jednak maksimalnom, ali se mijenja odnos signal pauza i imas privid promjene napona, LED se napaja
strujom i na smanjenom naponu ne svijetli-ne radi uopste.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
0

danedanilo69

Član broj: 334079
Poruke: 19



Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem21.07.2016. u 20:14 - pre 93 meseci
(ZAS011)Paralerno i daju-prvo jedna pa druga.Cak sam i zvao ljude koji prodaju gotove grecove to jest diodne mostove i rekli su mi da diodni most od 200A se sastoji od 4 diode od po 100A i to vise njih sam zvao.Znaci on dobije gotove diodne mostove a ti svoje misljenje zadrzi za sebe-ovo je moja tema i zamolio bi te da vise ne komentarises ako nije problem jer mi je dosta rasprave i prepucavanja na ovom forumu.Da ne ispadne da sam ne kulturan-evo fino te molim da me zaobidjes

(emiSAr) lepo si ti to sve napisao a ja lepo sa tim trafoom poteram OMEGU A SA 2.0 motorom bez akumulatora i vergla alnaser kao lud :)
 
0

bbdjoka

Član broj: 300689
Poruke: 68



+4 Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem21.07.2016. u 20:15 - pre 93 meseci
Dioda od 60A može da izdrži struju od 60A (pod datim uslovima). U grecu 2 diode vode u jednoj poluperiodi a druge 2 u drugoj poluperiodi, i pri tom su serijski vezane u kolu. Znači 60A. Ovo se uči na početku drugog razreda iz elektronike u el. teh. školi (ako se ne varam).
 
0

danedanilo69

Član broj: 334079
Poruke: 19



Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem21.07.2016. u 20:27 - pre 93 meseci
Nije bas naivna tema-mnogo su podeljena misljenja -lepo kazem da mnogi iskusni elektronicari misle drukcije tako da taj odgovor nema u drugom razredu-da ga ima e onda bi svaki elektronicar govorio isto.tesko se dolazi do odgovora.Ja sam malo otisao sa zivcima jer stalno skrecu sa tema i provociraju me-tako da mi nemojte zameriti-pogledajte sta su mi radili na ovu temu kad sam hteo pomoci-i kako onda covek da ostane miran?

http://www.elitesecurity.org/t...smanjivanje-napona-Objasnjenje
 
0

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+587 Profil

icon Re: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem21.07.2016. u 20:48 - pre 93 meseci
Nadam se da ce ti ova slika biti jasna:

 
0

[es] :: Elektrotehnika :: Grecov spoj-Diode-Diodni most-Problem
(Zaključana tema (lock), by veselinovic)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 26676 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.