Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Deciji traktor na akumulator, prekidac sa 6V na 12v

[es] :: Elektronika :: Deciji traktor na akumulator, prekidac sa 6V na 12v

[ Pregleda: 9966 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dzigilibonglica
NS

Član broj: 200040
Poruke: 294



+17 Profil

icon Deciji traktor na akumulator, prekidac sa 6V na 12v06.04.2016. u 21:36 - pre 97 meseci
Pozdrav svima, ne razumem se bas u elektroniku, ali elem...:
Klincu sam kupio onaj deciji traktor na akumulator, akumulator je 6V, ali probao sam i akumulator na 12v i sve lepo radi, samo brze.

E sada, ja bih mu stavio jos jedan akumulator od 6V i zeleo bih ako je ikako moguce da ugradim prekidac (ako takav postoji) u koji bih doveo plus i minus sa jednog i drugog akumulatora(4 pina) i tim prekidacem vezao akumulatore redno ili paralelno, a na izlazu (znaci jos dva pina za izlaz) imao zeljenih 6v ili 12v

Znaci prva i druga brzina.

Kada je u dvoristu neka ga vozi na 6v i duze ce trajati baterija,
a kada smo na ulici, malo je smarajuce hodati pored njega puz brzinom, tako da bih mu tada prebacio na 12v i hodao pored njega normalnim hodom..

Razumem da sa dva akumulatora povezana paralelno imam istu brzinu, samo duze trajanje, a rednim dobijem vecu brzinu (napon) a isto trajanje kao samo jedan akumulator.

Pitanje 1: Ukoliko takav prekidac postoji, zamolio bih vas da mi kazete kako se zove da mogu da ga kupim?
Pitanje 2: Takodje me interesuje kako je bolje puniti te baterije: Da li punjacem 6v kada su paralelno vezena, ili punjacem 12v kada su redno vezane, ili eventualno da punim jedan po jedan na 6V? (Imam neki smart punjac koji moze i 6V i 12V , kap po kap punjenje i sto cuda...)
Pitanje 3: Ukoliko ne postoji takav prekidac, moze li se to resiti nekim potenciometrom ili cime vec?
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Deciji traktor na akumulator, prekidac sa 6V na 12v06.04.2016. u 22:26 - pre 97 meseci
Pre par godina sam radio liku neki dzip i imao je 2x6V akumulatore, bas taj rad, na 6V ide sporo ( 1. brazina, a na 12V 2. brzina ). Fabricki je odradjeno sa nekim prekidacima nalik na one za zamrzivace, ali ima i releje koji su pocrkali, neko pametan spojio direktno bez releja i sve se zatopilo :).

Najbolje je da komplet instalaciju izmenis, ugradis prekidace i adekvatne releje, povezes i nema da brines. Za to ti ne treba neka specijalna sema, sve mozes iz glave. Jedino je malkice problem spojiti rikverc...za to ti treba preklopnik sa vise izvoda. Ostalo je laganica...

Ponovicu, prekidaci nista bolji ni jaci nisu od najklasicnijih za malo kvalitetnije produzne kablove, zamrzivace i sl. Svaki kontakt treba da ide preko releja, jer ti motori ne vuku bas malo struje, i to je to.
Potenciometar tu nema sta da trazi, jer bi se samospalio u startu :) Sve je puko prespajanje od motora ka akumulatoru. Papir i olovku u ruke, nacrtas semu i onda zasuces rukave, hehee

Koji je tacno model tog traktora u pitanju? Mozda se nadje neka sema, pa ce ici lakse, a i mi mozemo da vidimo sta i kako, pa mozda pomognemo malo preciznije.


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 06.04.2016. u 23:40 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

samuki
💻🇧🇦
🅱🅰
BiH Sarajevo🇧🇦

Član broj: 322399
Poruke: 1534
*.google.com.



+97 Profil

icon Re: Deciji traktor na akumulator, prekidac sa 6V na 12v06.04.2016. u 22:37 - pre 97 meseci
Prvo treba provjeriti na koliko Volti radi taj motor? Da ne pregori na 12v !
Imam multimetar i lemilicu ! 🇧🇦
 
Odgovor na temu

dzigilibonglica
NS

Član broj: 200040
Poruke: 294



+17 Profil

icon Re: Deciji traktor na akumulator, prekidac sa 6V na 12v06.04.2016. u 22:43 - pre 97 meseci
Uf nisi me razumeo najbolje.

Prvo, ne razumem se u elektroniku, pa da menjam celu instalaciju nece da moze....na zalost.

Rikverc nije problem, ide od napajanja(baterije) jedan kabal do menjaca (prekidac koji menja polaritet struje) i iz njega u motor, i taj menjac klinac drnda, odnosno ide napred-nazad.

Meni treba prekidac na napajanju, znaci da u njega idu 4 zice (plus i minus sa jedne, i plus i minus sa druge baterije) i da pritiskom na taj prekidac vezem baterije redno ili paralelno, a od njega dalje da ide kabel ka tom menjacu napred nazad i od njega ka motoru, fakticki, dobio bi dve brzine u napred i dve brzine u rikverc.

Taj bi prekidac sakrio od klinca, to bi mu ja prebacivao bez njegovog znanja....

Nego, da li bi ovako nesto radilo posao: Spojim akumulatore redno, i na izlazu stavim ovako nesto da regulisem napon?

 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
188.124.222.170



+333 Profil

icon Re: Deciji traktor na akumulator, prekidac sa 6V na 12v06.04.2016. u 23:00 - pre 97 meseci
Treba ti jedna dvopolna tropolozajna ( 1-0-2) grebenasta sklopka odgovarajuce amperaze ( recimo 25A).
Spojis prema semi.
E sad, hoce li i koliko dugo motor izdrzati to ne znam.
Ne preporucujem motor za 6V voziti na 12V, ali izbor je tvoj.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzigilibonglica
NS

Član broj: 200040
Poruke: 294



+17 Profil

icon Re: Deciji traktor na akumulator, prekidac sa 6V na 12v06.04.2016. u 23:20 - pre 97 meseci
Zahvaljujem na odgovoru,

U ovom pdf-u vidim dve seme, jedna je verovatno 12V-6V, a druga 12V-0V-6V

Iako se ne razumem u elektroniku (ama bas nista) sheme deluju i za mene laika citljive, ova prva mi deluje super i da bih znao povezati, samo mi recite kako se zove taj prekidac da ga kupim?
Izvadio sam motor, i 12v je, ne znam sto su stavili bateriju od 6v, verovatno nasi uvoznici fusere, ali nema veze, ovim bi na sporoj brzini (znaci dve baterije paralelno vezane) dobio duzu voznju za klinca :)
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
188.124.222.170



+333 Profil

icon Re: Deciji traktor na akumulator, prekidac sa 6V na 12v07.04.2016. u 06:27 - pre 97 meseci
Obadvije seme su identicne, samo malo drugacije nacrtano.
Rekao sam vec, grebenasta sklopka 1-2 ili 1-0-2 sa minimum 2 pola iminimum 25A.
Ne znam koje imaju kod tebe da se kupe, ali recimo schneider K30D002UP ili slicna.
Ima previse verzija koje rade istu funkciju da bih ti rekao samo jedan tip. Zavisi sta nadjes.

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.opera-mini.net.



+5251 Profil

icon Re: Deciji traktor na akumulator, prekidac sa 6V na 12v07.04.2016. u 06:59 - pre 97 meseci
Kada je u dvoristu, neka vozi igracku na 6V, a na ulici mu daj bi-tricikl, neka se razvija i jaca.
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: Deciji traktor na akumulator, prekidac sa 6V na 12v07.04.2016. u 09:07 - pre 97 meseci
Ja sam kupio neki polovan motoric na KP za sitne pare. Unutra je bila 6v baterija sumnjivog kapaciteta. I dok drzi 6v ide stvarno previse sporo, a i tih 6v drzi 20-tak minuta samo. Na mestu predvidjenom za bateriju staje samo ta od 6v, i nigde na njemu nisam nasao podatak da moze na 12v. Nema nikakve nalepnice, preklopnika, a do motora da bi se doslo treba sve rasturiti i opet pitanje da li na njemu ista pise.

Ja sam uradio sledece:

Stavio sam bateriju 12V/9Ah, onu standardnu za ups-eve u unutrasnjost igracke (posto na predvidjenom mestu nema prostora). Nisam hteo da idem direktno na 12v da ne sprzim motor pa sam iskoristio neki jeftini 5A regulator i navio ga na oko 8-8.5V. Igracka sad ide pristojno brzo, a baterija traje i traje, ko zeka sa reklame. Regulator se ne greje znacajno.

Kod zicenja samo obrati paznju da dzek za punjenje prevezes direktno na bateriju, pre regulatora

[Ovu poruku je menjao dlalic dana 07.04.2016. u 10:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.181.*



+356 Profil

icon Re: Deciji traktor na akumulator, prekidac sa 6V na 12v07.04.2016. u 14:04 - pre 97 meseci
Nebi bio iznenadjen da je u spravi elektromotor za 12V DC. Inace, DC motori sa stalnim magnetima kakav je vjerujem u toj spravi rade na naponu
+-50% od nazivnog napona. Tako poznati Micromot 50 firme Proxxon, nazivnu snagu 40W postize pri 18V napona , a inace napojna jedinica je 12V.
Malo veci posao ali ne pretjerano tezak uraditi PWM modulator i spravu napajati sa 12V.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

dzigilibonglica
NS

Član broj: 200040
Poruke: 294



+17 Profil

icon Re: Deciji traktor na akumulator, prekidac sa 6V na 12v07.04.2016. u 18:43 - pre 97 meseci
Na kraju sam resio bez elektronike i nasao zlatnu sredinu...

Posto je originalni akumulator u traktoru bio 3,5 Ah, sa maximalnom isporukom struje 1,2A,
Ubacio sam dva duplo veca Akumulatora iste voltaze paralelno od 7Ah svaki, sa MINIMUMOM isporuke struje 2,1A(svaki).

Dobio sam autonomiju od 14 Ah, sa boljim plasmanom struje.

Probao sam i redno da ih vezem, ali isuvise je brzo na 12V sa ovim jacim akumulatorima, pa ne mogu da hodam pored klinca(iako je motor na 12V, bojim se za prenos koji je od plastike, pa sam ostavio na 6V), tako da sam vezao akumulatore u paralelu i dobio zlatnu sredinu sa vecom amperazom i autonomijom:)


Klinac ga Celi dan drnda, i jos se nisu ispraznili, inace, uz brdo pre nije hteo da ide, a sada ili ide ili slajfuje, tako da nema zime :)


Evo i poneka slicica:

Originalni akumulator, pored dva nova koja su ga zamenila:



Posto je u prvoj test voznji, izgoreo kabal za napajanje motora(umalo da izgori celi traktor, istopile se zice), zamenio ga je napojni kabal od zenine neispravne pegle sa osiguracem od 10A, a jedan od ova dva nova akumulatora je morao da se preseli na prednji kraj, jer je svakim pritiskom papucice gasa malac podizao traktor na zadnje tockove, tako da je prosecena rupa i ubacen akumulator tacno iznad prednje osovine, i sada se vise ne propinje :


Iznad ove crne plastike ide jos i crvena hauba, pa se ne prepoznaje nikakva intervencija, a na zadnjem kraju sam sproveo dve kleme za punjenje pa to sada sve izgleda ovako:


i Kleme pozadi za punjenje:


Inace taj punjac je smart neki, pa je dovoljno prikljuciti ga na aku od 6V ili 12V on saam odredi sta je i krene da puni odgovarajucom strujom, a kupio sam ga u prodavnici za smesne pare, necu ga reklamirati, kome treba, javicu mu koji je :)

Na pogonski tocak sam morao staviti gumu, kako bi isao uzbrdo po betonu, a trava na pogonskom tocku je nus pojava, jer klinac voli off road voznju :) pa kopa, a tata ce da sadi gde je iskopao...

U Svakom slucaju JEDNO VELIKO HVALA SVIMA VAMA KOJI STE IYDOVJILI SVOJE VREME DA MI POMOGNETE , :)

[Ovu poruku je menjao dzigilibonglica dana 07.04.2016. u 20:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Deciji traktor na akumulator, prekidac sa 6V na 12v

[ Pregleda: 9966 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.