Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele

[es] :: Office :: Excel :: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6357 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zeljko1967
Opština
SZR Mehanika

Član broj: 298910
Poruke: 117
89.111.245.*



Profil

icon Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele18.09.2015. u 09:52 - pre 103 meseci
Pozdrav!
Molim za pomoć. Postoji li način da podaci sadržani u jednoj tabeli budu predstavljeni kao jedan red druge tabele? Dakle treba da mi podaci prikazani u kolonama jedne tabele budu prikzani kao jedan red druge tabele. Radi se o toma da imam oko pet hiljada takvih tabela i treba da sve podatke smjestim u jednu tabelu. Podaci iz tabele Zahtjev treba da budu preneseni u jedan red tabele Tabela. Hvala.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele18.09.2015. u 10:34 - pre 103 meseci
Mislim da nisi dao dovoljno podataka.
Koliko je datoteka u pitanju?
Da li su svi radni listovi sa tabelama u jednoj radnoj knjizi?
Da li su radne knjige zatvorene kada pozivaš podatke?
Da li trebaš raditi u realnom vremenu?
Da li ti je potrebno jednom povući podatke i više nećeš koristiti tabele već imati podatke samo u txt obliku
itd itd...

Simuliraj nekoliko primjera (što više to bolje). Što realnija simulacija lakše će ti se pomoći. Ispuni neke podatke itd itd...
Imaš Data Validation u tabeli, ukloni reference koje ne daješ u prilogu (savjet)

btw:
- razmisli o Copy/Paste Special/Paste Link
- o dodavanju jedne kolone ispred destinacijskog sheeta i u njoj popis radnih listova ili eventualno i path staza do datoteka koje možda kasnije možeš koristiti u funkciji INDIRECT ili INDIRECT.EXT (MoreFunc) ako su radnje knjige stalno zatvorene.
- kada jednom postaviš formule (Tabela.xlsx) samo ih kopiraš prema dolje koje će povući sve relevantne podatke iz ostalih datoteka i radnih listova
itd itd

Ima dosta varijanti a sve zavisi o tebi kako ćeš prezentirati problem i dati relevantne podatke. (Osim ako netko ima viška vremena pa da se igra)
 
Odgovor na temu

zeljko1967
Opština
SZR Mehanika

Član broj: 298910
Poruke: 117
89.111.245.*



Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele18.09.2015. u 10:56 - pre 103 meseci
Hvala na trudu. Evo pokušaću da objasnim stvar kolliko budem mogao. Radio se o tome da imam oko 5000 korisnika od kojih svaki ima svoju karticu (Početna tabela). Sve kartice su posebne radne knjige smještene u jedan folder (Kartice). Potrebno mi je da iz svake od tih kartica povučem podatke u jednu posebnu tabelu (Tabela) koju šaljem u prilogu. Pored toga pokušaću da odgovorim na postavljena pitanja:
Kao što sam rekao svaka od 5000 kartica (Početna tabela) je posebna radna knjiga sa svojim radnim listovima.
Ako je izvodivo bilo bi poželjno da radne knjige budu zatvorene kada pozivam podatke mada nije problem ako moram i otvoriti.
Što se tiče pitanja rada u realnom vremenu trebalo bi da promjena u Početnoj tabeli dovede do promjene u Tabeli za podatke koje mijenjam.
Hvala još jednom na trudu!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeljko1967
Opština
SZR Mehanika

Član broj: 298910
Poruke: 117
89.111.245.*



Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele18.09.2015. u 11:58 - pre 103 meseci
Može li mi iko pomoći?
 
Odgovor na temu

todra
Todorov Ratko
Kragujevac

Član broj: 46809
Poruke: 203
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele18.09.2015. u 20:32 - pre 103 meseci
Pozdrav!

Kolone okreće u redove (i obrnuto) funkcija =TRANSPOSE(Area)

Area je oblast koju okrećeš, npr. $B$2:$B$55

U npr. C2 uneseš =TRANSPOSE($B$2:$B$55). Pritisni Enter. Vrati se na C2. Držeći Shift označi ćelije do BD (to je 54 ćelija, koliko ih je bilo i po vertikali). Pritisni F2. Unos završavaš sa CTRL+Shift+Enter

Preporučio bih ti da razmisliš o korišćenju Pivot tabela.

Ratko.

 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele18.09.2015. u 21:08 - pre 103 meseci
Citat:
zeljko1967: Radio se o tome da imam oko 5000 korisnika od kojih svaki ima svoju karticu (Početna tabela). Sve kartice su posebne radne knjige smještene u jedan folder (Kartice).
5000 datoteka u folderu? Valjda je i naziv sheeta u svima identičan?

Najbolje bi bilo da ti netko kreira VBA. No može se i na način koji sam opisao ali uz dosta muke.
Ja sada nemam vremena do utorka ili srijede da se posvetim tvom problemu i da ti pokušam pomoći. Možda se netko nađe u međuvremenu.

Vjerojatno te datoteke (kartice) imaju svoj specificirani naziv za svakog korisnika (bilo bi dobro da si to naglasio i dao te nazive datoteka), zato sam i pretpostaviuo da si dao nedovoljno podataka.

Ako želiš da ti sve podatke povlači iz zatvorenih radnih knjiga tada razmisli o korištenju MoreFunc i funkcije INDIRECT.EXT
Ova funkcija može povlačiti podatke iz zatvorenih workbook.
Možeš i sa INDIRECT funkcijom ali datoteke moraju biti otvorene. Naravno, ne možeš otvoriti odjednom 5000 datoteka. Zato bi trebao segmentalno otvarati kartice, povlačiti podatke i konvertirati ih u tekst

Jednom kada povučeš sve podatke, jednostavno ih spojiš kao običan text.

Također googlaj za pojam List all files from folder, može ti zatrebati kao putanja do datoteka ako ideš problem rješavati formulama, itd
Nije to tako jednostavno da ti objasnim ovako ukratko (onako kako sam ja zamislio rješavanje)

Valjda će se naći netko tko će kreirati VBA i skratiti ti muke :)
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele18.09.2015. u 22:26 - pre 103 meseci
Evo nešto na brzinu, da vidiš na što sam ja mislio
Raspakiraj ovaj ZIP folder na C:\Temp
Otvori sve radne knjige i vidi formule koristeći funkciju INDIRECT

E sada kako ćeš otvoriti 5000 files odjednom? Moraš po grupama pa konvertirati
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeljko1967
Opština
SZR Mehanika

Član broj: 298910
Poruke: 117
31.223.135.*



Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele20.09.2015. u 10:42 - pre 103 meseci
Hvala svima. Čini mi se da je ovaj zadnji prijedlog najbliže onom što mi treba. Samo imam jedan problem. Kada ubacim formulu u ogovarajuću ćelijun prijavljuje mi grešku: "POMERANJE ILI BRISANJE ĆELIJA JE PROUZOKOVALO NEVAŽEĆU REFERENCU NA ĆELIJU....". Može li mi ko pomoći kako da to riješim?
 
Odgovor na temu

pera68
Bačka Palanka

Član broj: 98559
Poruke: 121
*.cws.sco.cisco.com.



+9 Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele21.09.2015. u 09:18 - pre 103 meseci
Zahtev nije baš najjasniji (mislim da se ne može raditi funkcija TRANSPOSE pošto nije isti raspored polja). Ja imam neki kod koji koristim za dodavanje reda u svim dokumentima određenog foldera bez obzira koliko ima dokumenata. Programski kod nije primenljiv na Tvoj zahtev već se mora malo preurediti prema Tvojoj želji:

Sub kopiraj()
'
Dim dokument As String
Dim broj As Integer, r As Integer
Dim pocetni As Integer
Dim poruka, poruka2
Dim l As Integer, x As Integer
Dim MyPath As String, FilesInPath As String
Dim MyFiles() As String
Dim FNum As Long
Dim mybook As Workbook, BaseWks As Worksheet
Application.ScreenUpdating = False
On Error Resume Next
l = 1
poruka2 = "Unesite broj reda koji dodajete:"
r = InputBox(poruka2)
pocetni = l 'pocetni list
broj = 1 'broj listova za kopiranje
dokument = ActiveWorkbook.Name
'''''''''''''''''''''''''''
MyPath = "C:\Spisak"
If Right(MyPath, 1) <> "\" Then
MyPath = MyPath & "\"
End If
FilesInPath = Dir(MyPath & "*.xl*")
If FilesInPath = "" Then
MsgBox "U folderu nema Excel dokumenata"
Exit Sub
End If
FNum = 0
Do While FilesInPath <> ""
FNum = FNum + 1
ReDim Preserve MyFiles(1 To FNum)
MyFiles(FNum) = FilesInPath
FilesInPath = Dir()
Loop
If FNum > 0 Then
For FNum = LBound(MyFiles) To UBound(MyFiles)
For x = 1 To broj
Set mybook = Nothing
Set mybook = Workbooks.Open(MyPath & MyFiles(FNum))
If mybook.Worksheets(l).ProtectContents = True Then
Worksheets(l).Unprotect Password:=""
End If
Workbooks(dokument).Sheets(pocetni).Rows(r).Copy
mybook.Sheets(l).Rows(r).Select
Selection.Insert shift:=xlDown
Worksheets(l).Protect Password:=""
mybook.Close savechanges:=True
Next x
Next FNum
End If
MsgBox "Red je dodat u svim fajlovima"
Application.CutCopyMode = False
End Sub
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele21.09.2015. u 09:33 - pre 103 meseci
Izvini što moram da budem surovo iskren, ali ovo što ti tražiš, kao i predložena rešenja, nije ostvarljivo.

Problem koji ti imaš je za bazu podataka. Imaš 5000 fajlova sa "karticama" primalaca socijalne pomoći i želiš da dobiješ neku zbirnu statistiku.
Ti si time uveliko prekoračio namenu Excela. Drugi zahtev ti je da svaka izmena u jednoj kartici prouzrokuje promenu u zbirnom excelu. To bi praktično značilo da moraš da otvoriš svih 5000 excel fajlova, u svaki od njih staviš makro koji će automatski da ažurira zbirni fajl po zatvaranju kartice (ili na zahtev). To dalje znači da na 5000 mesta treba da kopiraš isti kod, kao i da svaki put kada se kod bude menjao, ponovo ažuriraš svih 5000 fajlova.
Neki drugi način bi bio da, recimo jednom dnevno, pustiš neki monstruozni skript koji će da radi 2 sata da bi prošao kroz svih 5000 fajlova i rekreirao zbirni fajl.

U zbirnom fajlu nemaš vezu između reda i fajla iz kojeg je taj red potekao (nisi ga predvideo), tako da ažuriranje, bez uvođenja veze (primarnog ključa) ne može da radi.

Ovako nešto bi moglo da se uradi u Accessu, ako imaš licencu. Takođe, zahteva dosta rada i nekoga ko to može da uradi. Sa druge strane, ako ikada pređeš na Access sa tom tvojom evidencijom, možeš da zaboraviš svu onu gomilu Excel fajlova i da radiš znatno komotnije.

Ono što je pozitivno, to je da si prilično organizovan - automatizacija nekog procesa je znatno jednostavnija ako sledi dobru organizaciju. Često sam imao prilike da radim na takvim projektima i prava je "pesma" napraviti program nekome ko tačno zna šta hoće i koji je sa nekim limitiranim poznavanjem ofisa uspeo lepo da organizuje svoje podatke.
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele21.09.2015. u 14:51 - pre 103 meseci
Citat:
zeljko1967:Samo imam jedan problem. Kada ubacim formulu u ogovarajuću ćelijun prijavljuje mi grešku: "POMERANJE ILI BRISANJE ĆELIJA JE PROUZOKOVALO NEVAŽEĆU REFERENCU NA ĆELIJU....". Može li mi ko pomoći kako da to riješim?
Trebao si postaviti primjer tvog fajla da bi vidjeli gdje si pogriješio u formuli. Budi malo više kreativan da bi drugi razumjeli i shvatili bit i suštinu problema.
Citat:
pera68:Zahtev nije baš najjasniji

Meni je donekle jasno što @zeljko1967 želi, shodno tome sam mu dao prijedlog rješenja a koliko vidim po njegovom zadnjem postu dobar prijedlog sam mu dao. Pitanje je samo da li se mijenjaju podaci u izvornim karticama ili mu je dovoljno da povuče podatke jedanput i da analizira statistiku (mislim na konvertiranje podataka u suhoparan tekst). Tu je on pogriješio jer daje nedovoljno informacija.
Citat:
djoka_l: ali ovo što ti tražiš, kao i predložena rešenja, nije ostvarljivo.
Zašto @djoka_l misliš da nije ostvarljivo. S obzirom da se nije do kraja izjasnio, a na osnovu datih podataka s njegove strane ja mislim da mu može pomoći funkcija INDIRECT.EXT i to da ne otvara workbooks ako nema potrebu ažurirati podatke ( a na osnovu njegovog zadnjeg posta mislim da nema, ili se opet nije dovoljno izjasnio). Jedino ne zanm kako je to sa 5000 files jer nikada nisam došao u tu situaciju da radim sa toliko puno datoteka.
Citat:
zeljko1967:Može li mi ko pomoći kako da to riješim?
dakle Željko, nisi dovoljno jasan , ažuran i daješ šture podatke. Daj brate postavi primjere i raspišiiiiiiiii se što i kako želiš :)

 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele21.09.2015. u 14:54 - pre 103 meseci
Dobio sam od Željka privatnu poruku u kojoj mi je rakao da je i sam razmišljao da ovo uradi u Accessu.
Očekujemo u Access forumu da vidimo šta je do sada uradio i da pomognemo da izgura do kraja.
Ako se bolje pogleda njegov primer, vidi se da na listu "Kartica" podaci mogu prilično često da se menjaju. Sa druge strane, list "Zahtjev" će se menjati vrlo retko - recimo ako se uz zahtev ne podnese sva potrebna dokumentacija nego iz više puta (ne znam kakav je proces).

Zato i kažem da je problem da se stave makroi u 5000 dokumenata koji će ažurirati zbirni excel.
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1318

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele21.09.2015. u 15:18 - pre 103 meseci
Dobro de, čemu tako kategorične tvrdnje. Ne marim ako će da se preusmeri na Access ali 5000 kartica? pa to je tabela od 5000 rekorda/zapisa. Ne da nije premašio Excelove limite nego nije ni blizu.

Druga je stvar metodologije da se ovo prebacivanje iz hiljada fajlova i odradi. Ko je vičan makroima, uz malo testiranja bi rekativno lako generalizovao kod koji dobije iz makro-rekordera.

Međutim, zna se da neke formule mogu da čitaju i iz zatvorenih fajlova, tako da možda čak ni programiranje nije neophodno da bi se ovo rešilo.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele22.09.2015. u 14:54 - pre 103 meseci
Citat:
djoka_l:Dobio sam od Željka privatnu poruku u kojoj mi je rakao da je i sam razmišljao da ovo uradi u Accessu.
Očekujemo u Access forumu da vidimo šta je do sada uradio i da pomognemo da izgura do kraja.
Njegova stvar kako će rješavati problem. Ali u ovoj temi bi barem mogao reći da mi ne gubimo svoje vrijeme.
pozdrav
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1318

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele22.09.2015. u 15:19 - pre 103 meseci
Šta god ko odlučio, javio ili ne javio, ovo je i dalje forum za Excel, tako da smo otvoreni za rešenja u/za Excel.

Ja sam ovaj predlog sa čitanjem formulama morao da ispitam i mogu da kažem da radi! Za 3 probna fajla radi iznenađujuće brzo, skoro trenutno. :)

Postupak je iz dva koraka, pošto uneseš imena fajlova sa karticama u jednu kolonu, ostatak formula se prosto prekopira da popuni prostor za kolone koje čitaju iz redova kartice.

1. korak je da se formule pretvore u svoju vrednost: Copy+PasteValues.
2. korak je da se ova tekstualna vrednost aktivira u formulu (koja vrši čitanje) a za to je dovoljno jedan ReplaceAll sa '=' u oba prozora. Na ovaj način se ne menja sadržaj a Excel sam uđe/izađe iz ćelije.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

lukarim
dado kekić
sss

Član broj: 292674
Poruke: 53
*.adsl.net.t-com.hr.



+3 Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele22.09.2015. u 16:17 - pre 103 meseci
.........odavno se nismo čuli.............nerazumjem zašto treba 5000 tabela za 5000 kartica tj. korisnika.............ne vidim razlog da to sve bude u jednom Booku, jedan list baza drugi list obrazac ili ne znam što......................zašto toliki broj kartica-listova sa osobnim podacima...............zašto ganjati kokošku da sjedne na vrh igle i snese jaje.............. duga je tema nisam baš temeljito pogledao ali poanta je da bi koncept morao biti drugačiji..............
 
Odgovor na temu

zeljko1967
Opština
SZR Mehanika

Član broj: 298910
Poruke: 117
89.111.245.*



Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele23.09.2015. u 06:31 - pre 103 meseci

Prvo da se svima izvinim što se nisam stigao ranije javiti (privatne obaveze). Stvarno mi je drago da vas se toliko uključilo na rješavanje ovog mog problema i zato vam hvala. Od početka mog članstva u ovom forumu sam nailazio na dobru volju da se ljudima pomogne, ali ste sada stvarno izvrsni. Pošto vidim da još ima nedoumica oko ovog pitanja pokušaću da razjasnim . U prilogu su dvije tabele: Registar i kartica. Ako će pomoći rješenju problema mogu da smjestim i tabelu "Registar" u isti folder gdje se nalaze i ostale kartice. Potrebno je dakle da mi se povuku podaci iz kartica u registar kako sam naveo u primjeru. Radi se o "živoj materiji", odnosno o podacima koji se svakodnevno mijenjaju, tako da mi je potrebno da promjena podataka u tabeli "Kartica" dovede do promjene odgovarajućih podataka u tabeli "Registar". Što se tiče dijela posla koji sam odradio u accessu postaviću i to vrlo brzo. Još jednom hvala svima.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

lukarim
dado kekić
sss

Član broj: 292674
Poruke: 53
*.adsl.net.t-com.hr.



+3 Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele23.09.2015. u 07:41 - pre 103 meseci
.........nema ti spasa....................pogledaj prilog.............
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeljko1967
Opština
SZR Mehanika

Član broj: 298910
Poruke: 117
89.111.245.*



Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele23.09.2015. u 10:01 - pre 103 meseci
Lukarim. Šta ti je ovo "Baza"?
 
Odgovor na temu

lukarim
dado kekić
sss

Član broj: 292674
Poruke: 53
*.adsl.net.t-com.hr.



+3 Profil

icon Re: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele23.09.2015. u 12:34 - pre 103 meseci
.....List Baza je mjesto gdje se nalaze tvoji podaci poredani po slogovima svaki slog se nalazi u svom redu a slog se sastoji od elemenata
sve zajedno sačinjava BAZU podataka koja je organizirana i uređena cjelina međusobno povezanih podataka
Baza podataka je organizirana i uređena cjelina međusobno povezanih podataka
Redak predstavlja neki subjekt sa karakteristikama vezanim uz njega
Kolona ili stupac predstavlja neki atribut vezan uz subjekt i po pojmu odgovara polju ili elementu.
Umjesto da imaš 5000 knjiga u direktoriju imaš 5000 slogova u listu Baza i radiš sa njima šta hočeš izmjenjuješ, brišeš u tom istom listu.............bez ikakvih "zlostavljanja" putem VB-a i slično funkcija VLOOKUP će ti dosta toga riješiti................pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Jedna tabela da predtsvlja red druge tabele

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6357 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.