Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Upravljanje motorima 24V

[es] :: Elektronika :: Upravljanje motorima 24V

[ Pregleda: 4466 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

uros2002
Dejan Ranisavljevic
Dobanovci

Član broj: 133852
Poruke: 119
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Upravljanje motorima 24V06.02.2015. u 20:12 - pre 112 meseci
Pozdrav svima.

Imam par pitanja oko povezivanja motora na Punjac akumulatora 24V

Imam dva elektro motora koja rade na 24V.
Pravim neki mehanizam pomeranje po dve ose.
Na pocetku i kraju svake ose imam mikroprekidac koji odredjuje krajnji polozaj.
Imam komandnu tablu na kojoj imam nekoliko prekidaca
1- glavni prekidac
2- prekidac za manuel/automatik
U manual modu
3- motor 1 smer levo
4- motor 1 smer desno
5- motor 2 smer levo
6- motor 2 smer desno
u automatskom modu
7- motor 1 start
8- reset

1 - glavni prekidac ukljucuje napajanje
2 - biram nacin rada
3,4,5 i 6 - tasteri ili prekidaci koji ce pomerati motor u zeljenom pravcu
7 - pokretanje motora 1 iz pocetne pozicije (dalje preko nekog programa da se definise kretanje motora 1 do mikro prekidaca, kada ga aktivira da se pokrene motor 2 odredjeno vreme zatim motor 1 u suprotnom smeru do mikro prekidaca pa tako nekoliko puta) postavicu crtez u prilogu.

8 - RESET taster (kada se aktivira bez obzira na nacin rada Man/Auto vraca oba motora u pocetni polozaj/

Da li ovo moze da se napravi preko mikrokontrolera i ako da potrebne mi je pomoc.

Uspeo sam da uz pomoc 4 relea odradim deo za manuelni rad motora ali nikako da napravim nesto za AUTO nacin rada.

Svaka pomoc je dobro dosla.

Hvala unapred

Dodata slika sa dva motora i dve navojne sipke koji pomeraju levo/desno i napred/nazad. ka svakom nosacu navojne sipke treba da bude mikro prekidac.

Dodata i sema povezivanja sa 4 relea za manuelni mod

[Ovu poruku je menjao uros2002 dana 06.02.2015. u 21:48 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao uros2002 dana 06.02.2015. u 22:14 GMT+1]
Dejan Ranisavljevic

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Upravljanje motorima 24V07.02.2015. u 13:32 - pre 112 meseci
Moze naravno, ako nisi prethodno radio sa mikrokontrolerima opet preporuka za arduino.

Ili nabavis jos 4 diode jer relej direktno na mcu moze da ti sprzi mikrokontroler, ili nabavis nesto ovakvo http://www.ebay.com/itm/5V-Fou...main_0&hash=item484fad4964 i samo povezes lepo sa kontrolerom i motorima.

Potom u programskom kodu samo otvaras i zatvaras releje bez nekih vecih problema. Je l' hoces da kontrolises preko racunara sve to zbog te automatizacije, i koja je brzina tih motora, kapiram da nije bitna milimetarska preciznost cim se radi o obicnim DC motorima sa relejima koji i sada rade posao?
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

uros2002
Dejan Ranisavljevic
Dobanovci

Član broj: 133852
Poruke: 119
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Upravljanje motorima 24V07.02.2015. u 14:24 - pre 112 meseci
Hvala na odgovoru.

Samo imam problem sto se nerazumem u elektroniku zato sam i napravio sa releima.
Citao sam ovde na forumu razne teme i predpostavio da mogu preko mikrokontrolera da uradim ovo sto mi treba ali ne znam kako.

Nije mi bitna preciznost u milimetar. Inace motori su malih brzina svega nekih 25 obrtaja u minutu imaju reduktor u sebi koji smanjuje na tu brzinu. Pogon navojne sipke i motora planirao sam preko remenica i kaisa da dobijem zeljenu brzinu. Motor staje istog trenutka kada mu se ukine napajanje. Ove motore koristim radi velike snage motora. Kada ga pustim u rad nemogu sa smrt klestima da zaustavim ili usporim motor. Sto se tice AUTOMATSKOG nacina rada potrebno mi je da kada se ukljuci motor1 ide levo po nazovimo X osi dok ne aktivira mikro prekidac. zatim pomeri motor 2 napred za nekih 10 krugova pa ukljuci motor 1 u desnu stranu opet do mikro prekidaca pa opet pomeri motor2 napred i tako sve redom dok motor 2 ne aktivira mikro prekidac na osi Y. Tada treba motor 2 da se vrati nazad do mikro prekidaca pa zatim osa x da se vrati desno do mikro prekidaca.

Mozda sam malo zakomplikovao u objasnjenju ali potrudicu se da napravim video zapis kako treba da radi.

Ako ima neko volje i vremena da mi pomogne oko izrade plocice za mikrokontroler i koda za programiranje bio bih zahvalan.

Nikada do sad se nisam petljao sa kodiranjem i pravljenjem neke elektronike pa mi treba velika pomoc.

Do sad sve sto sam pravio resavao sam sa releima i radilo je.

Hvala unapred

Promena smera motora sa 4 relea

Kretanje po dve ose

Samo da dodam ovo se ne pokrece preko PC vec preko tastera i prekidaca.

[Ovu poruku je menjao uros2002 dana 07.02.2015. u 16:28 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao uros2002 dana 07.02.2015. u 16:45 GMT+1]
Dejan Ranisavljevic

 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Upravljanje motorima 24V07.02.2015. u 16:37 - pre 112 meseci
Moze to sve, samo ako mislis tu tastaturu koju si vec napravio da koristis sa ovim, morace to malo da se preradi, il ida nabavis neku tasturu pravljenu za arduino.

E sad, sve zavisi da li ti hoces da ti neko to sve napravi, ili zelis da ti pomognemo u izradnji, ovako sa trenutnim informacijama i ne mozemo puno da ti pomognemo, rekao sam ti osnovne stvari koje ti trebaju.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2062



+141 Profil

icon Re: Upravljanje motorima 24V07.02.2015. u 17:07 - pre 112 meseci
Ovo zvuci kao neka glodalica.
Ako ce da radi 8 sati nesto umesto, tebe onda moras i da platis nesto pomagacima :)

Ovo nije jasno - kako ce znati koliko krugova treba da okrene?
Citat:
zatim pomeri motor 2 napred za nekih 10 krugova
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Upravljanje motorima 24V07.02.2015. u 17:57 - pre 112 meseci
Pa ja kapiram 25rpm, preciznost mu nije bitna, moze da se steluje 2sek/cm ili kako vec izracuna, kad vec nije odabrao step motore ili nesto slicno...
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

uros2002
Dejan Ranisavljevic
Dobanovci

Član broj: 133852
Poruke: 119
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Upravljanje motorima 24V07.02.2015. u 18:28 - pre 112 meseci
Citat:
PedjaZ: Ovo zvuci kao neka glodalica.
Ako ce da radi 8 sati nesto umesto, tebe onda moras i da platis nesto pomagacima :)

Ovo nije jasno - kako ce znati koliko krugova treba da okrene?


Nije glodalica niti nesto slicno radice nekih 5-20 minuta pa nece raditi mozda nekoliko dan pa opet tako. Prosek rada 10minuta

Za sada mogu da uradim sa releima i vrsi mi posao. Ali cisto ako ima neko jeftino prakticno resenje da uradim sa mikrokontrolerom i da probam sam da napravim bilo bi mi drago. Ako ima voljnih ljudi da pomognu bio bih zahvalan.

Okacicu sliku komandne table. Citao sam da moze preko PCI da se prave razne stvari i da se unese kod koji govori sta da radi. Pa reko da pitam da li moze da se uradi ovo sto ja trazim i da li ima neko volje da pomogne u projektovanju.

Hvala svima.
Dejan Ranisavljevic

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Upravljanje motorima 24V07.02.2015. u 19:44 - pre 112 meseci
Nije PCI nego PIC, a i rekao sam ti da ti je jednostavnije resenje arduino. Ti trazis pomoc, ja opet pitam gde je konkretno problem? Je l' hoces gotov proizvod ili ista?
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

uros2002
Dejan Ranisavljevic
Dobanovci

Član broj: 133852
Poruke: 119
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Upravljanje motorima 24V07.02.2015. u 19:51 - pre 112 meseci
Treba mi pomoc da napravim stampanu plocu sa mikrokontrolerom i da mi neko pomogne u pisanju koda za programiranje.

Znam da ima jednostavnije resenje od ovog koje trazim ali vise volim da pravim nesto sam i da uz pomoc raznih ljudi uradim ono sto mi treba. Ipak vise volim kucnu radinost nego gotov proizvod.

Sve sto neko zeli da napravi vec ima gotovo. Sve sto ja uz pomoc drugih napravim to nema nigde da se kupi.

Ujedno pravljenjem raznih stvari ispunjavam svoje slobodno vreme necim zanimljivim.

A najveca radost mi je kada to zavrsim i to radi ono sto sam zamislio.

Hvala svima
Dejan Ranisavljevic

 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2062



+141 Profil

icon Re: Upravljanje motorima 24V07.02.2015. u 20:13 - pre 112 meseci
uC su ti preveliki zalogaj - dok sve to skrpis i sastavis oduzice se i vremenom ces bataliti.
Vidi sa nekim vremenskim kolima to da uradis.
Onu semu u proteusu odradi lepse/preglednije (bez suvisnog ukrstanja zica) i oznaci koji ti taster/prekidac cemu sluzi pa ce mozda imati nade.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Upravljanje motorima 24V07.02.2015. u 20:23 - pre 112 meseci
Pa ne znam bas da li je jednostavnije sa vremenskim kolima, sa MCU moze vrlo lako.

Ja sam rad da ti pomognem, ali moras mi reci sta zelis za pocetak? Kako da ti pomognemo?
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

uros2002
Dejan Ranisavljevic
Dobanovci

Član broj: 133852
Poruke: 119
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Upravljanje motorima 24V07.02.2015. u 20:41 - pre 112 meseci
Pokusacu u proteusu da nacrtam lepse semu i da stavim sve komponente koje mi trebaju. Samo moram malo da procackam kroz proteusu posto ne znam bas u njemu da radim.

U svakom slucaju pokusacu pa cu okaciti sliku.

Sema motora

Hvala svima

[Ovu poruku je menjao uros2002 dana 08.02.2015. u 00:18 GMT+1]
Dejan Ranisavljevic

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Upravljanje motorima 24V

[ Pregleda: 4466 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.