Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Napajanje elektromotra 75kW agregatom

[es] :: Elektrotehnika :: Napajanje elektromotra 75kW agregatom

[ Pregleda: 4180 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marinbnm

Član broj: 19868
Poruke: 256
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.fmdream.net


+2 Profil

icon Napajanje elektromotra 75kW agregatom13.01.2015. u 11:34 - pre 112 meseci
Imam u pitanju elektromotor 75kW od mlina za kamen, isti ima klasičan pokretač trokut-zvijezda......motor bi trebao pokretati agregat, sad zanimalo bi me koliko bi trebao jači agregat biti da stvar funkcionira?

S obzirom na startu da se povuče poprilična struja, sigurno bi trebalo biti moguče barem duplo opterečenje, što bi bio agregat od nekih 150kW.....isto tako ne znam dali dodati kondenzatore za kompenzaciju jalove snage, ali s obzirom da je u pitanju agregat ne znam dali ima potrebe?

I drugo riješenje, možda bolje bi bilo korištenje frekventnog regulatora i agregata dosta slabijeg, cca 90ak kW, s obzirom da frekventni regulator ne povuče u startu jaku struju iz mreže, tj. agregata.

Uglavnom bi me zanimao savjet i mišljenje ako netko ima iskustva s ovako jačim postrojenjem?


frffr
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3872
31.223.159.176



+334 Profil

icon Re: Napajanje elektromotra 75kW agregatom13.01.2015. u 16:13 - pre 112 meseci
Ja nemam iskustva sa generatorima, ali sa motorima i invertorima imam. Doduse do nekih pola megavata.
Frek regulator ( invertor) je opasno dobra sprava, p[osebno za te velike motore.
Prvo ima funkciju soft starta i soft stopa, mozes limitirati struju i najvaznije
napajanje opterecuju sa cos fi = 1 bez obzira na cos fi motora.
A motor k'o motor, seta cos fi od 0.1 ( start) do 0.9 ( max opterecenje).
Realno su oko 0.5 do 0.6 ako su masinci odabrali motor po uobicajenoj praksi.
Problem je sto generatori ( posebno asinhroni) ne vole induktivnu reaktivnu energiju.
 
Odgovor na temu

marinbnm

Član broj: 19868
Poruke: 256
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.fmdream.net


+2 Profil

icon Re: Napajanje elektromotra 75kW agregatom13.01.2015. u 21:58 - pre 112 meseci
Za frekventni nebi bio problem, agregat cca 20% jači od motora i vozi, no ora se vidjet što već postoji, a što kupovat pa da se nađe najpovoljnije....

Ali, isto me zanima ovo sa agregator, jer motor u startu trokut_zvijzda bi trebao vuči 1/3 nazivne struje, tj snage dok se ne "zalaufa" prije nego sklopnici prebace u trokut, tako da ne znam zašto bi to preopteretilo agregat, malo sam pričao sa jednim kolegom koji ima dosta iskustva iz energetike, pa mi je savjetovao agregat duplo jači nego motor u ovom slučaju startanja sa trokuz-zvijezda spojem?


frffr
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3872
31.223.159.176



+334 Profil

icon Re: Napajanje elektromotra 75kW agregatom14.01.2015. u 06:19 - pre 112 meseci
Motor u startu povuce 6-10 puta vecu struju.
Zvijezda trokut ce smanjiti struju starta na 1/3 ali od one 6-10 xIn
Realno Istarta je priblizno (2-4) I nominalno.
E to 2-4 zavisi od opterecenja pri polazu.
Ali glavni fol kod starta je cos fi.
On ce gusiti generator.
Sad, zavisi od generatora sta moze izdrzati a sta ne.
 
Odgovor na temu

magnat
Dragan Stefanovic
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 55338
Poruke: 418
*.dynamic.sbb.rs.



+23 Profil

icon Re: Napajanje elektromotra 75kW agregatom14.01.2015. u 07:54 - pre 112 meseci
Pozdrav.

Ako je potreba da se konstantno koristi agregat za napajanje tog motora od 75KW ondak je bolje izbaciti motor i ubaciti nekakav SUS dizel koji ce zameniti taj elektro motor, smanjice se gubitci i bice jeftinija eksploatacija. A ako je samo kao buckup pri nestanku mreznog napona ondak je agregat od 150-180KVA jedino resenje.
 
Odgovor na temu

marinbnm

Član broj: 19868
Poruke: 256
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.fmdream.net


+2 Profil

icon Re: Napajanje elektromotra 75kW agregatom14.01.2015. u 09:39 - pre 112 meseci
Da, bilo bi konstantno, i o ovo riješenje bi bilo dobro jer se izbjegnu gubitci, ali opet to traži poprilične preinake, kopču i prijenos između motora i mlina......tako da ima priče.

Po meni najbolje bi bilo 100kW agregat i frekventni regulator, jer u tom slučaju nema problema po agregat, i osigurana je puno bolja kontrola vrtnje mlina, tipa start, stop, naprijed, nazad ako sto ikad zaglavi i slično.......moram vidjet što postoji, a što ne, jer u svakom slučaju jeftinije je uzet frekventni i manji agregat, nego obrnuto......no, ako več postoji na lokaciji 200kW agregat....:D
frffr
 
Odgovor na temu

magnat
Dragan Stefanovic
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 55338
Poruke: 418
*.dynamic.sbb.rs.



+23 Profil

icon Re: Napajanje elektromotra 75kW agregatom14.01.2015. u 14:03 - pre 112 meseci
Manji agregat nije dobro resenje jer agregati realno dobro rade samo sa 50% opterecenja. Robusnost pripada samo ozbiljnim agregatima sa BRODSKIM motorima bez turbina snage od 180 do 250KVA ili neki sporohodni na 750 obr/min vidjao sam na nekim brodovima koji su radili i do 10 godina bez prekida a napajali su frigo sisteme.
 
Odgovor na temu

marinbnm

Član broj: 19868
Poruke: 256
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.fmdream.net


+2 Profil

icon Re: Napajanje elektromotra 75kW agregatom15.01.2015. u 10:29 - pre 112 meseci
Danas sam išao vidjet stvar, riječ je o malo kompliciranijem slučaju......naime, do sad je taj mlin pogonio dizeo od 120hp, oni su sad mislili ubaciti taj elektromotor od 75kW ili manji onako proizvoljno, a ako se malo preračuna ispada da bi klasičan motor sa cos fi 0,8-0,9 trebao biti od kojih 85kW da bude ekvalivent tom dizelu od 120hp..........tako da ispod agregata od 200kW ništa.
frffr
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Napajanje elektromotra 75kW agregatom21.01.2015. u 19:27 - pre 112 meseci
A u cemu je problem da ga i dalje pogoni diesel od 120 hp?

Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3872
31.223.159.210



+334 Profil

icon Re: Napajanje elektromotra 75kW agregatom22.01.2015. u 07:18 - pre 112 meseci
Dizel od 120 ks, koji radi sa stvarnim opterecenjem od 120 ks,
nece dugo da radi.
Radni vijek takvog motora ( osim ako motor nije konstruisan za mnogo vecu snagu, pa onda limitiran)
se mjeri danima ili satima.
Elektromotor sa 100% opterecenjem ima znatno duzi radni vijek- prakticno neogranicen.
Cemu ovo pisanije?
Pri promjeni vrste pogona trebalo bi izmjeriti, procijeniti, izracunati stvarna opterecenja i pravilno odabrati pogon.
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Napajanje elektromotra 75kW agregatom22.01.2015. u 11:20 - pre 112 meseci
Mi tu naglabamo i ko zna koliko je mlinu potrebno konjskih snaga ili kW?
Neko je proracunao i taj diesel izvorni motor nije greskom tu.
Iskoristenje generatora pa elektromotora podize upitnost iskoristivosti do bola. Preljevanje iz kante u kantu uvjek rezultira prosipanjem kolicine :(
Pa startna struja pogonskog motora! Potrebna porilicna rezerva i to ce podici snagu agregata do cudne cifre :)
Da li ce trositi manje pogonskog goriva? Nece! Najvjerovatnije i vise nego sad..
Da li ce postrojenje biti jednostavnije? Nece! Vise masinsko elektricnih dijelova vise mogucih problema.
Da li ce biti manja buka (mozda koji decibel zbog modernijeg diesela na agregatu zadnjih generacija).
Jos se spomenu frekventni pretvarac...ode to cijenom do bolesne cifre..
Vidjao sam diesel motore koji su radili mjesecima bez prekida na 80% kapaciteta...cemu komplikovanje ipak je to samo mlin za kamen..

Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

marinbnm

Član broj: 19868
Poruke: 256
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.fmdream.net


+2 Profil

icon Re: Napajanje elektromotra 75kW agregatom24.01.2015. u 20:59 - pre 112 meseci
Ekipa moja.....trenutno od ovog ništa, radi se o tome da je netko skupio najprije mlin, naravno bez motora i sličnog, i popravio ga, nakon toga se našao proizvoljni motor, ovaj od 75kW, te se navodno konzultiralo sa nekim tko je rekao da takav motor bez problema pogoni taj mlin, a onda se mislim da nije slučajno- u priču upao taj motor, pošto je firma koja je u ex yu proizvodila takve stvari radila mlin sa dizelom ili motorom, a tu je uletila kombinacija sa motorom, dizel sam samo spomenuo kad smo pričali o snazi. Trenutno nisam u toku što je sa projektom, ali ako bude došlo do realizacije svakako ću da uplodam par slika "mrcina"
frffr
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Napajanje elektromotra 75kW agregatom

[ Pregleda: 4180 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.