Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux Mint 17.1 radi presporo?!

[es] :: Linux :: Linux Mint 17.1 radi presporo?!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 87743 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!18.01.2015. u 23:25 - pre 112 meseci
@calexx
ako se dobro sećam trebaš da ubaciš neke dodatne repoe da bi imao pristup većini paketa. Na Fedorinoj stranici http://fedoraproject.org/wiki/Third_party_repositories imaš neke od njih, ali ako se dobro sećam ima tu i neki atomix repo i elf? (ili nešto slično), tako da bi trebalo malo zagrebati da se vide koji sve repozitorijumi postoje. Kada se ubace, nema nikakve razlike u instalaciji u odnosu na Ubuntu, sem ružnog menadžera. Doduše... Postojao je projekat synaptic za rpm, tako da moguće da još uvek postoji i da se može i preko njega baratati sa web instalacijama.

@10XB
možda ti jednostavno nije "defaultno" podržana grafika. Pogledaj malo po manjaro forumu ili arch forumu da li je neko imao već takav problem i da li postoji rešenje.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!18.01.2015. u 23:33 - pre 112 meseci
^^ Taj se zove elrepo.

http://elrepo.org/tiki/tiki-index.php

I yum uopšte nije ružan bre.. kada gledaš kako radi yum iz konzole i šta ispisuje, naspram apta, apt liči na ciciju.
Meni se yum mnogo više dopada.

about:networking
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!18.01.2015. u 23:40 - pre 112 meseci
@vladared
Hvala za info. ne verujem da cu se previse truditi oko Manjara jer me je Fedora sasvim zadovoljila za sada. Calexx samo u zelji da mi pomogne sada se ponovo vraca na Fedoru ali ne verujem da ce ni hteti A NEMA NI POTREBE da se posebno udubljuje u sve ovo. Ima on sigurno pametnijih i lepsih nacina da utrosi svoje vreme!
Zahvaljujem i tebi i Slavoljubu!!!

Izvini Plus-Minus ali nema brate ni mikrona ikakve lepote u gledanju ili ispisivanju terminala sta god da se u njemu dogadja. Ako radis na razvoju ili modifikacijama OS-a pa ajde i da te razumem, ali iz ugla obicnog korisnika to je nerazumljivo i neinteresantno a vizuelno je BLJAK 101%. Ima li nesto lepo kao Ubuntu Software Center gde ti kao covek vidis neku slikicu kako izgleda program, neko krace objasnjenje sta i kako on radi i cemu sluzi i brate mili neko dugme gde pise INSTALL. Za 95% korisnika to je sve sto treba i sto ih zanima... vas ostalih 5% slobodno ronite u ambise terminala, sudo komandi, dependances i prepustite se nirvani svega sto se ispisuje.

Da ne bude zabune... VAMA LJUDI SVAKA CAST i KAPA DOLE za mozgove, znanje, sposobnosti, ali mi ostali za tim nemamo potrebe a mnogi ni mogucnosti da do tog nivoa stignemo!
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 00:13 - pre 112 meseci
@10XB

Ima. Za yum/fedoru to je Apper. I on je tu. Deo distribucije. Na tvoju sreću. Najbolje izgleda u QT fazonu, KDE i apper dakle.

A što se tiče tog BLJAK vizuelnog, da nije nas (ne konkretno ja, ja nisam Linux GUi developer, mada bih mogao da budem, samo ako hoću) koji volimo da drljamo po tim konzolama i gledamo tako nešto, pa se onda sažalimo, pa rešimo da upalimo QT ili GTK alatke za pravljenje prozora za kliktanje, nema ni appera, muon-a ...

Osim toga, 'kud se denu' 10XB ona želja za dos-om po linuxom .. ? Znaš li ti kakvo ja pamćenje imam?

Gde nestande odjedared, m?
about:networking
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 00:26 - pre 112 meseci
Ma jel mogu ja tog Appera da uteram Fedori nekako... i kako? Toga nema ni u jednom meniju za sada. Verovatno moram da to naknadno instaliram?

Ne nisam imao ni najmanje zelje da umanjim vase vrednosti i znacaj za nas "lampoveze" jer se to vidi svako-malo kada negde zaglavimo ili zabrljamo! Nezamenjljivi ste definitivno.
Jes da mi je 60 godinica ali ja jos uvek ucim i napredujem pa sam savladao programe koji ne moraju da rade u DOS-u te mi sad ona "zelja" koju pamtis nije vise aktuelna.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 00:37 - pre 112 meseci
Nema ga apper?

Da li postoji "Software Updates" ili "Install Programs" .. tako nešto.. u padajućem, glavnom desktop meniju?

Pritisni alt+F2 i kucaj "apper".

Ili još bolje "kdesu apper"

Jel' to govorimo o Fedora KDE-spinu ili sam ja tu nešto pobrkao lončiće?

U KDE-spinu v20 jeste bilo appera .... u v21 nem' pojam šta ima.

Ako ga nema, žalim slučaj, onda ćeš morati da gledaš u BLJAK.. na kratko .. .. i da kucaš "sudo yum install apper" bez navodnika, naravno..

ps: nisi ti umanjio ničije vrednosti, mi ovakvi kakvi smo "ozračeni" (hebi ga, takvi smo), razumemo mnogo što šta, pa tako i negodovanje situacija kada 'pacov' nema ama baš nikakvu ili ima minimalnu svrhu: desni klik -> paste.
about:networking
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 00:54 - pre 112 meseci
Ja koristim Fedora 21 MATE a koliko sam malocas nesto gledao, taj APPER je izgleda vezan za KDE i nigde ne pominju da li moze pod MATE da radi?! Uz to bih voleo da sam OS moze da se jednim klikom po zelji prebaci da radi kao KDE ili kao MATE, ali ne znam kako da mu to izvedem jer nigde nema opcije da menjas Desktop Environment (ni tokom boota ni kasnije) ... barem ja nisam provalio!?

Malocas ja odoh u tamu gde vlada Dark Side of the Force (terminal) i ukucam sta si rekao i on brate instalira taj APPER! Samo se rad mnogo razlikuje od Ubu.Software Center jer tamo kad kliknes recimo Utilities izbaci gomilu programa pod tom kategorijom pa polako ides od jednog do drugog i pregledas, a ovde se nista slicno ne dogadja niti vidi, nego izgleda trazi da ti ukucas ime programa pa da ga on trazi ako ga ima???



[Ovu poruku je menjao 1OXB dana 19.01.2015. u 02:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 01:03 - pre 112 meseci
E vidiš, u tom slučaju, nznm šta da ti kažem...

Evo šta sam iskopao na brzaka -> http://www.zdnet.com/article/fedora-21-ready-for-release/

Citat:

Compared to the previous two versions, things are getting pretty sparse in terms of installed applications. It has Firefox but not Thunderbird, it uses Claws Mail. It has the Audacious audio player, and that's about it. No Office suite, no photo manager, no video player. It uses the yum-extender GUI utility for package management and update installation. This is a very simple utility, it doesn't have the spiffy graphics that the Gnome-and KDE package management utilities have, but it is fast, effective and reliable.



Dakle yum-extender ti je najbolja opcija.

E sad, dal' je to frontend ili samo wrapper za gui/yum, pa ti opet ne gine malo -bljaka- od par sekundi, saznaćeš vrlo brzo, I can feel it.
about:networking
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 04:27 - pre 112 meseci
Citat:
plus_minus:
^^ Taj se zove elrepo.

http://elrepo.org/tiki/tiki-index.php

I yum uopšte nije ružan bre.. kada gledaš kako radi yum iz konzole i šta ispisuje, naspram apta, apt liči na ciciju. :p
Meni se yum mnogo više dopada.

E da upravo taj repo.
Nisam ja rekao da je meni yum ružan. Ja ga na serverima već previše dugo teram i navikao sam na njega, ali rh klonove odavno nisam terao na desktopu. Za obične korisnike je konzola bauk, mada ne bi trebala da bude, i upravo zbog toga Ubuntu i OpenSuSE imaju extra prođu.

@10XB
Ako instaliraš kde trebalo bi da se pojavi u listi sessiona prilikom logovanja. Ako nema, instaliraj kdm ili gdm kao login screen i onda ćeš imati..
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 09:02 - pre 112 meseci
Meni treba i malo razjasnjenje:
Kako sam ja razumeo, svi linuxi imaju neko "srce" sistema i to je valjda taj KERNEL a sve ovo ostalo kao KDE, Mate, Cinamon Xfce itd. itd su neka vrsta SKIN-a tj. sminke u vizuelnom smislu? Da li je to tako? Ako jeste, to bi po meni znacilo da ja recimo sada imam instaliranu Fedoru 21 Mate kao kompletan OS i dovoljno je samo da mu naknadno dodam druge DE tj. skinove i da ih na startu nekako biram u nekom meniju i ta sesija onda bude kao da sam instalirao KDE ili Xfce? Da li je to tako ili se za normalan pun rad ipak mora instalirati svaka ta posebna varijanta kao zasebna instalacija jer postoje neke druge bitne razlike osim izgleda?
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 10:12 - pre 112 meseci
Kernel ti je kao motor kod automobila, e sad posto ne mozes da vozis samo motor, potrebna ti je neka sasija na koju ces da ga namontiras i pokrenes (Grub, razne startup skripte), desktop okuzenja (Gnome, KDE, Mate, Xfce idr.) mu dodju kao skoljka automobila. Mozes ti automobil da vozis i bez skoljke ali je mnogo udobnije sa istom. Neke Linux distribucije dolaze bez skoljke kod osnovne instalacije kao sto je na primer Arch i omogucuju ti da sam izaberes model koji zelis da koristis, dok druge kao npr. Ubuntu, Fedora dolaze sa unapred namontiranom skoljkom. Sada, na ovim distribucijama koje dolaze sa skoljkom, mozes da instaliras i neki drugi model, ali kod takvih zahvata uvek moze da dodje do nepredvidjenih problema, najbolje je jedan automobil jedna skoljka :).
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 10:18 - pre 112 meseci
Panto SVAKA CAST! Najzad da neko jednostavno i lepo objasni za Dummies...

HVALA!
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 15:43 - pre 112 meseci
Citat:
Sve što vi možete da nakalemite i podesite u arču, mogu i ja u debianu. Nema tu nikakve mistike (osim u glavama onih koji su ubeđeni da samim time što su instalirali arch, postaju neka elita - smešno!).
Linux je linux, kao što na archu instalirate klot sistem isto to mogu i ja na debianu "apt-get install --no-install-recommends ... pa šta ti je volja" (ali čemu to? - samo me manite priča o vašoj potpunoj kontroli nad sistemom! - boza za napaljene klince!!!).


Ko je rekao da ne moze? Niti je instalacija Arch-a bilo kakva prednost u poznavanju Linux-a niti je takav vid instalacije nedostatak istog. Skoro svaka poznatija distribucija nudi osnovnu instalaciju (za razliku od Arch-a kod koga je to i jedini nacin). Ali opet, za takav vid instalacije mora da se poznaje neko osnovno koriscenje alatke za upravljanje paketima iz komandne linije, mora da se zna sta je X, DM, DE itd., zasta opet moraju da se poznaju osnove Linux zasnovanih sistema.

Citat:
Prestanite više da korisnike arča predstavljate nekakvom elitom u svetu linuxa, jer to nisu!!!


Ko ih i gde tako predstavlja? Opet, korisnik Arch, Gentoo i drugih distribucija zasnovanih na minimalizmu mora da poznaje bar gore navedene osnove za razliku od korisnika "user friendly" distribucija kod kojih to uglavnom nije slucaj. To ga svakako ne cini elitom ali ga cini boljim poznavaocem.

Citat:
Nikakvih on prednosti nema u odnosu na mint, ubuntu, suse, debian...


Kako za koga, ali to svakako nije instalacioni proces :).
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 17:24 - pre 112 meseci
U jednom od proslih postova ja napisah:
"Prava lepota svega ovoga je DA STE I JEDAN I DRUGI U PRAVU a nadgradnja te lepote bi bila da ikreno i potpuno razumete i postujete razloge i ugao gledanja onog drugog - sagovornika."
...pa kad vidim kakvi ste ljudi (dobri i pozitivni) molim da ulozite jos sasvim mali dodatni napor i razmotrite sve aspekte tog mog posta!
PLIZZZZZZ!
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 18:46 - pre 112 meseci
Citajuci po NET-u nasao sam da mogu da instaliram KDE desktop i to sam uradio u terminalu komandom: sudo yum groupinstall KDE Software Compilation

Sad me zanima kako da "kazem" Fedori da mi tokom podizanja da neki prozor sa opcijama da li cu da se podigne u KDE sesion ili Mate sesion (ili neku drugu ako instaliram)? kad restartujem ipak sve ide isto kao i ka nisam nista dodao - isto kao pre!
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 19:23 - pre 112 meseci
Koji display manager koristi taj Mate, pretpostavljam lightdm? Trebao bi da prilikom prijavljivanja imas mogucnost da odaberes sesiju. Probaj i iz komandne linije da postavis podrazumevanu sesiju komandom sudo /usr/lib/lightdm/lightdm-set-defaults -s ime-sesije. Vidi koje su dostupne u /usr/share/xsessions: ls /usr/share/xsessions.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 19:31 - pre 112 meseci
To može da se uradi ali je pitanje kako će da radi. Postoje distribucije sa gomilom DE ali je moje iskustvo sa njima loše, uglavnom radi jedno ili dva a ostali brljaju. Kod nekih linuxa postoji mogućnost da se koriste 2-3 pa kako se kome sviđa. Ipak, zbog velike razlike nisam siguran da je dobro da se koriste totalno različita okruženja. Možda možeš mate i cinnamon ali mate i kde ... ja to ne bih.

Poređenje sa autom je malo šire, recimo da imaš motor i razne proizvođače ostatka a onda jedan misli da ne mora da ulaže mnogo niti da kupca zanima da ima luksuz pa napravi spačeka koji ima prost lim i skoro ništa od dodataka a neko napravi majbah i tu imaš sve što zamisliš. Problem je što su svi sa istom cenom. Naravno, možeš ti i u spačeka da ugradiš sedišta koja imaju grejanje i masažer, možeš da namestiš klimu i dosta elektronike ... ali to onda nije to. Možda neko voli da ima auto bez luksuza i da njime ode od tačke A do tačke B i ja nemam ništa protiv toga. Ipak, više volim da mi je udobno.

Konkretno, ja nemam ništa protiv toga da KDE ima na stotine finih podešavanja u odnosu na par desetina kao što imaju drugi. Valjda si mogao da vidiš razliku. Jedino što ja nemam onaj problem: šta, da koristim ono okruženje koje toliko liči na omraženi windows? Ne, ako je potrebno odričem se svih korisnih dodataka samo da se vidi da sam ja drugačiji.

Ne znam koliko je pametno da dodaješ KDE toj Fedori, instaliraj odvojeno pa probaj i posle izaberi. Ja sam opet probao i mate i kde ... mate ima taj yum extender ali je ponuda osrednje loša. Nisam uspeo da podesim milion sitnica pa samo da znaš, takav linux traži mnogo kuckanja u terminalu da bi podesio nešto što KDE nudi na klik u nekom prozoru. Nisam siguran da to voliš. Inače bi trebalo da na login ekranu imaš mogućnost da biraš sesiju i tu bi trebalo da se pojavi KDE.
Onda sam nabacio Fedoru KDE, liči na ostale KDE, ali ima brljanja. Recimo Apper nudi sličan oblik kao Ubuntu software centar sa nekim oblastima ali kad klikneš na neku, ili se ne desi ništa ili prijavi grešku. Instalirao sam Synaptic a on pokazuje sadržaj prozora bez prve kolone u tekstu.

Onda se naravno desilo ono što se obično dešava, nisam video ni jedan jedini razlog da korsitim Fedoru umesto recimo Kubuntu, Mint KDE, Arči KDE, niti jednu prednost i mislim da će to opet da bude kraj moje probe Fedore.

Nadam se da ti je Mint KDE i dalje tu pa ga povremeno uporedi.
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 20:21 - pre 112 meseci
Citat:
Panta_:
Koji display manager koristi taj Mate, pretpostavljam lightdm?


A kako ja to da znam? Znam samo da nije taj "lightdm" jer kad sam pokusao tvoj string "sudo /usr/lib/lightdm/lightdm-set-defaults -s kde-plasma.desktop" bunio se da nema takve komande.
Inace, u xsessions sam nasao: kde-plasma99-safe.desktop, kde-plasma.desktop i mate.desktop
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 20:25 - pre 112 meseci
Citat:
calexx:
Nadam se da ti je Mint KDE i dalje tu pa ga povremeno uporedi.


Mint KDE ne diram... i to lepo radi samo nesto sporije od ostalih.
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!19.01.2015. u 20:41 - pre 112 meseci
Probaj bez tog .desktop na kraju komande.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux Mint 17.1 radi presporo?!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 87743 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.