Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux Mint 17.1 radi presporo?!

[es] :: Linux :: Linux Mint 17.1 radi presporo?!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 87764 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!12.01.2015. u 08:49 - pre 113 meseci
Pravili su ga takvog da ljudi ne bi po forumima postavljali pitanja tipa "Linux Mint radi presporo" i druga slicna. Za razliku od vecine drugih distribucija, Arch nudi samo osnovnu (minimalnu) instalaciju sistema, ostavljajuci korisnicima mogucnost da oblikuju sistem prema svojim potrebama. Dakle, ako imam slabu masinu kao sto je navedeno u prvoj poruci, nakon osnovne instalacije sistema, razmislicu o nekom laksem desktop okruzenju namenjenom upravo za takve masine. Neki ce da kazu da za tu namenu vec postoji Xubuntu, Lubuntu, Glupuntu..., postoji ali Arch za razliku od na primer Xubuntu-a instalira samo pakete potrebne za rad desktop okruzenja bez ostalih gluposti, dakle potpuna kontrola nad softverom koji se instalira, sto kasnije olaksava i sam proces uklanjanja istih. Na primer, instalirate Ubuntu ili neki od derivata i ustanovite da vam desktop okruzenje ne odgovara i zelite da instalirate neko drugo, probajte da uklonite isto. Kod Arch-a je to moguce uraditi jednom komandom, uklonite sve osim osnove, nakon toga instalirate drugo DO, pa ako i ono ne odgovara trece itd., bez potrebe da ponovo instalirate sistem.
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!12.01.2015. u 08:50 - pre 113 meseci
Citat:
Djetvan
Ali iskreno,iako sam to odmah ukapirao ipak ne mogu da se otmem utisku da celo vreme prave od mene budalu !

U mom slucaju su se uzalud trudili... bilo je dovoljno da konstatuju zateceno stanje!

@Panta
A kako bi se onda druzili ovde da nema tak'ih koji postavljaju "Linux Mint radi presporo"?! Bilo bi vam dosadno a i ne bi bilo prilike da se istakne majstorstvo i genijalnost, a nekima bi bio uskracen i dusevni uzitak da nekome kazu da je glup ili da nema pojma! Sve to ima svoje drazi.....
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!12.01.2015. u 09:05 - pre 113 meseci
To se vuče od stare linux filozofije, neka bude komplikovano pa da ne može svako da nauči a mi koji se potrudimo ćemo da budemo glavni i uvek će nas da pitaju jer neće moći sami da urade. Da ne pišem detalje.

Ja sam Arčija hteo više puta da probam i uvek odustajao kod prvog pogleda na uputstvo. Tek posle probe Manjara i uputstva na temi koju sam pomenuo sam našao relativno lak način da to uradim a da ne moram za svako slovo da čitam uputstva. Pravi Arčijevci su i dalje protiv ove skripte jer ... onako se kontroliše svaki potez a ovo je automatika koju oni ne vole. Što se mene tiče, ne bi mi smetalo da se napravi najobičnija gui instalacija kao što ima Manjaro ili malo komplikovanija kao što ima Chakra (koja je takođe krenula od Arčija ali se separatisala) i da se tako nabaci i nešto od programa a ne da posle osnovne instalacije nema ničega pa da sve krene od nule. Pa 95% linuxa ima gui instalaciju, svi nabace neki browser, neki mejl klijent, neki fajl menadžer ... a kome se sviđa drugi, nije toliko problem da doda ili oduzme.

Ostaje pitanje zašto se uopšte mučim oko Arčija. ;) Jednoastavno, sama instalacija je jednokratna, posle sat vremena imam pola programa koje bih inače instalirao a kada sve bude gotovo, više ne razmišljam o tome. A onda na scenu stupa AUR koji je glavni razlog što sam izabrao Arčija. Ni ja nisam neki zahtevan korisnik već imam nekoliko programa na koje sam navikao. Arči većinu ima u osnovnoj ponudi a ono što nema će da sredi AUR. Da nije Arči, bio bi Kubuntu i tu je otprilike moj spisak. Sve ostalo mi je usputno.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!12.01.2015. u 09:10 - pre 113 meseci
Citat:
Panta_: Pravili su ga takvog da ljudi ne bi po forumima postavljali pitanja tipa "Linux Mint radi presporo" i druga slicna. Za razliku od vecine drugih distribucija, Arch nudi samo osnovnu (minimalnu) instalaciju sistema, ostavljajuci korisnicima mogucnost da oblikuju sistem prema svojim potrebama. Dakle, ako imam slabu masinu kao sto je navedeno u prvoj poruci, nakon osnovne instalacije sistema, razmislicu o nekom laksem desktop okruzenju namenjenom upravo za takve masine.
Sve to stoji ali ... neka u meniju bude i stavka ... osnovna instalacija bez ičega pa svako može tako da uradi. Slično kao u skripti, osnovna instalacija ili gui pa ko hoće drugo, dobije spisak pa po izboru opet bira da li hoće minimalnu ili full. Ne mora baš kao Manjaro da ima posebne instalacije za svako okruženje, može da se kombinuje kao u skripti. Pa još i da se zamota u gui. ;) Čak i onaj evolution ide prvo u gui pa onda skoro pa cli instalacija ali sa ponudom a ne da mora da se sve zna. Konkretno, ako neko ne zna ama baš svako slovo procedure, a ode kod nekoga ko ima nov i jedan komp a hoće Arčija ... kako da mu instalira? Da donese još jedan komp? Da odštampa knjigu sa uputstvom?

Ni ta osnovna instalacija nije svuda upotrebljiva. Pominjao sam da imam jednu Ati 6450HD grafičku koja ne voli linux. Samo par njih uopšte uspeva da startuje gui a većina zapne na početku. Onda sam hteo da nabacim Arčija jer sam bio ubeđen da će on da prođe bez problema ... i zapelo je u startu. Onaj prvi ekran se ne pojavi, odmah zabrlja grafika. Ili se beše on pojavi ali kada izaberem verziju i na red dođe onaj autologin root ... izgubi se slika.

E da, zašto bi osnovno bilo da se pazi na korisnike sa slabim makinama? Pa nije valjda da Arči može i na 286? Može jedna lajt instalacija za krševe i jedna ful za one koji imaju pristojne makine. Mada to opet dođe na ono prvo, na početku pitanje ... osnovna ili ful instalacija pa posle kako kome odgovara. Ja sam siguran da će i Arči jednom da padne po ovom pitanju, da će da se pojavi live verzija i gui instalacija i da će to onda da bude hvaljeno na sva usta i nema razloga da toliko odugovlače. Verovatno će uskoro da se pojave verzije iz treće ruke, neko će da napravi svog Arčija (kao što se i dešava) sa gui i odvuče sve one korisnike koji nisu na ti sa linuxom.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!12.01.2015. u 09:14 - pre 113 meseci
Citat:
1OXB: A kako bi se onda druzili ovde da nema tak'ih koji postavljaju "Linux Mint radi presporo"?! Bilo bi vam dosadno a i ne bi bilo prilike da se istakne majstorstvo i genijalnost, a nekima bi bio uskracen i dusevni uzitak da nekome kazu da je glup ili da nema pojma! Sve to ima svoje drazi.....
Pajz, jedan od najdosadnijih foruma je onaj Arčijev. ;) Tamo se skoro ništa ne dešava (mislim na ovdašnji a ne na glavni) jer svima sve lepo radi, ne puca, ne brlja, ne usporava i onda se pojavljuju problemi uglavnom nevezani za Arčija. ;)
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!12.01.2015. u 09:42 - pre 113 meseci
Ma zivecemo i bez Arcija nekako! Eto sinoc celo vece igranka sa ROSA distroom i... lepo i bez problema za sada. Sasvim solidno konfigurabilan, ni u jednom momentu nema tendencije da nesto zeza, koci, zamrzava, samo se iskljucuje... za sada mi se lepse ponasa od PCLinuxOS, Zorin, ElementaryOS, Fedora i jos mnogih drugih! Zasto je to tako i sa cime ima veze - nemam pojma, ali tako je... za sada. Mozda mu jos nisam naisao na bubice...
Jedino sto mi je zasmetalo (mada nema direktne veze sa ROSA) je sto nisam uspeo da importujem Bookmarks u Chromium. Ja inace u svaki distro naknadno instaliram ili Chromium ili Chrome jer sam navikao na rad sa tim Browserom i svuda prenosim-importujem Bookmark bar kao HTML fajl sa meni potrebnim linkovima. E sinoc to nije htelo... samo je u taj bar stavilo folder sa nazivom "Imported" ali nije ih rasporedilo po baru kao obicno? To je isti Chromium kao svuda i ne znam sta mu sad smeta?! Mislim, kad kliknem na taj folder on se otvori i pokaze sve te moje linkove i sve to radi, ali nije postavljeno onako kako zelim i kako sam navikao.
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!12.01.2015. u 09:56 - pre 113 meseci
Citat:
@Panta
A kako bi se onda druzili ovde da nema tak'ih koji postavljaju "Linux Mint radi presporo"?! Bilo bi vam dosadno a i ne bi bilo prilike da se istakne majstorstvo i genijalnost, a nekima bi bio uskracen i dusevni uzitak da nekome kazu da je glup ili da nema pojma! Sve to ima svoje drazi.....


Pitali bi zasto Arch radi ovo/ono :). Nema nikakve genijalnosti u instaliranju bilo koje Linux distribucije sve se svodi na citanje dokumentacije a ima je na pretek. Oni koji nemaju vremena da iscitaju par strana, instaliraju neku manje zahtevnu u tom vidu distribuciju ili odu kod nekog da im to odradi. To nije nista specificno za Linux, isto to rade i korisnici ostalih OS. Ovo za "glup" i "nema pojma" ne znam, nikome ja to nisam rekao.

Citat:
Sve to stoji ali ... neka u meniju bude i stavka ... osnovna instalacija bez ičega pa svako može tako da uradi. Slično kao u skripti, osnovna instalacija ili gui pa ko hoće drugo, dobije spisak pa po izboru opet bira da li hoće minimalnu ili full. Ne mora baš kao Manjaro da ima posebne instalacije za svako okruženje, može da se kombinuje kao u skripti. Pa još i da se zamota u gui. ;) Čak i onaj evolution ide prvo u gui pa onda skoro pa cli instalacija ali sa ponudom a ne da mora da se sve zna.


Citat:
E da, zašto bi osnovno bilo da se pazi na korisnike sa slabim makinama? Pa nije valjda da Arči može i na 286? Može jedna lajt instalacija za krševe i jedna ful za one koji imaju pristojne makine. Mada to opet dođe na ono prvo, na početku pitanje ... osnovna ili ful instalacija pa posle kako kome odgovara. Ja sam siguran da će i Arči jednom da padne po ovom pitanju, da će da se pojavi live verzija i gui instalacija i da će to onda da bude hvaljeno na sva usta i nema razloga da toliko odugovlače. Verovatno će uskoro da se pojave verzije iz treće ruke, neko će da napravi svog Arčija (kao što se i dešava) sa gui i odvuče sve one korisnike koji nisu na ti sa linuxom.


Arch Linux vec ima svoju bazu korisnika koja koliko vidim i nije tako mala, prema Distrowatch-u odmah je iza ovih "user friendly" distribucija, koju sigurno nece da im otme neka distribucija koja samo ubaci GUI instaler. Arch se u dizajnu pridrzava takozvanog KISS (keep it simple, stupid) principa.

Citat:
The KISS principle states that most systems work best if they are kept simple rather than made complicated; therefore simplicity should be a key goal in design and unnecessary complexity should be avoided.

http://en.wikipedia.org/wiki/KISS_principle


https://wiki.archlinux.org/index.php/The_Arch_Way
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!12.01.2015. u 10:11 - pre 113 meseci
@ Panta
" Ovo za "glup" i "nema pojma" ne znam, nikome ja to nisam rekao."

Znam Panto i nisam ni mislio na tebe vec je to asocijacija na dogadjanja u drugoj temi: http://www.elitesecurity.org/p3530582
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!12.01.2015. u 10:45 - pre 113 meseci
Citat:
Konkretno, ako neko ne zna ama baš svako slovo procedure, a ode kod nekoga ko ima nov i jedan komp a hoće Arčija ... kako da mu instalira? Da donese još jedan komp? Da odštampa knjigu sa uputstvom?


Danas kada postoje tablet racunari, pametni telefoni, televizori itd., mislim da to i nije tako veliki problem. A moze da se instalacija obavi i od kuce preko ssh-a, nije potreban GUI.

Sto se instalera tice, koliko se secam (ne znam tacno, mozda gresim), isti su odbacili zbog njegove komplikovanosti i vremena potrebnog za odrzavanje, tako da su odabrali ovaj jednostavan nacin instalacije a vreme preusmerili na bitnije stvari, jer ipak ne zaboravite da Arch odrzavaju ljudi koji to rade u slobodnom vremenu, iza njih ne stoji nikakva kompanija i nisu placeni za to. Mogu slobodno da kazem da zadnjih godina arch radi gotovo pa besprekorno za razliku od drugih distribucija koje sam probao.

Prednost Arch-ovog instalera je i u tome sto ne moze da se dogodi nesto sto se meni jednom davno dogodilo nekih ranih dvehiljaditih. Nabavio neki disk sa razlicitim Linux distribucijama i resio da ih isprobam, pokrenuo tako instalaciju jedne (ne secam joj se imena, mislim da vise nije medju zivima), uredno obelezio root i home particiju za formatiranje a on mi formatira ceo disk, da ne bude da sam negde pogresio, ponovim postupak instalacije (nema vise sta da izgubim), opet isto, bug u installer-u. Tako da mi je taj GUI "user friendly" installer unisto disk a i zivce.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!12.01.2015. u 10:48 - pre 113 meseci
Citat:
1OXB: Jedino sto mi je zasmetalo (mada nema direktne veze sa ROSA) je sto nisam uspeo da importujem Bookmarks u Chromium. Ja inace u svaki distro naknadno instaliram ili Chromium ili Chrome jer sam navikao na rad sa tim Browserom i svuda prenosim-importujem Bookmark bar kao HTML fajl sa meni potrebnim linkovima.
Slabo koristim Hromirane ali mislim da import tako i radi, pored postojećih doda i te importovane. Možda postoji mogućnost da prerasporediš i ubaciš ih gde ti odgovara. Ja to radim sa Lijom ali bez importa. Samo iskopiram profil, u novom OS podesim koji profil će da koristi i odmah je sve isto. Možda i Hromirani imaju tu varijantu.
Citat:
Panta_: Arch Linux vec ima svoju bazu korisnika koja koliko vidim i nije tako mala, prema Distrowatch-u odmah je iza ovih "user friendly" distribucija, koju sigurno nece da im otme neka distribucija koja samo ubaci GUI instaler. Arch se u dizajnu pridrzava takozvanog KISS (keep it simple, stupid) principa.
Nisam mislio da korisnici pređu na neku drugu nego na neku zasnovanu na Arčiju koja je lakša. Ja sam trenutno pod instalacijom pomoću skripte i ne mislim da je rezultat takve instalacije neki loš Arči ali ako se pojavi gui (ne mislim na evolution koji je u fazonu Helmutove skripte sa malo drugačijim detaljima) verzija a da nije klon tipa Manjaro ili NetRunner, nego da to bude čist Arči, verovatno ću da se presvičujem, kao i mnogi koje ne privlači čistoća i detalji oko instalacije.
Citat:
1OXB: Ma zivecemo i bez Arcija nekako!
E da, pošto ti se NetRunner svideo, probaj i rolling verziju koja je zasnovana na Manjaru a ovaj na Arčiju. Ma moramo da te uvučemo u ovu tajnu družinu Pere Kvrž... Arčijevaca. ;)
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!12.01.2015. u 11:57 - pre 113 meseci
Citat:
Nisam mislio da korisnici pređu na neku drugu nego na neku zasnovanu na Arčiju koja je lakša. Ja sam trenutno pod instalacijom pomoću skripte i ne mislim da je rezultat takve instalacije neki loš Arči ali ako se pojavi gui (ne mislim na evolution koji je u fazonu Helmutove skripte sa malo drugačijim detaljima) verzija a da nije klon tipa Manjaro ili NetRunner, nego da to bude čist Arči, verovatno ću da se presvičujem, kao i mnogi koje ne privlači čistoća i detalji oko instalacije.


Ako ce to da bude cist Arch na sta tacno ces da predjes? Najlakse je napraviti installer, treba spakovati sav taj softver koji arch ima u riznicama a to bas i nije lak posao. Ovaj manjaro koristi Arch pakete pa ih kao zakrpi, dok ovaj Evolution je obican Arch Live izgradjen pomocu Archiso alatke i u njemu ubacen neki lution-ais installer koji je koliko vidim u vecem delu preuzet iz aui skripte, tj. samo su dodali GUI.

Ko hoce moze relativno lako da napravi "svoju" Linux distribuciju zasnovanu na Arch-u sa sve GUI installr-om. Pomocu Archiso skripti kreirate Live Arch CD i u njemu spakujete neki installer, npr. ovaj aui bash skript. Skriptu dodate gui pomocu zenity, dialog ili neke druge aplikacije slicne namene. Ovaj Evolution koliko vidim koristi dialog, ali licno mislim da je zenity bolji izbor. Za sve ovo nije potrebno neko veliko iskustvo ko ima bar malo istog sa bash shell skriptama. Manjaro-v koliko se secam koristi Python, pa ko zna isti, moze da ga izmeni za Arch.
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!17.01.2015. u 10:09 - pre 112 meseci
Citat:
calexx: E da, pošto ti se NetRunner svideo, probaj i rolling verziju koja je zasnovana na Manjaru a ovaj na Arčiju. Ma moramo da te uvučemo u ovu tajnu družinu Pere Kvrž... Arčijevaca.


Jos nisam k'o Pera ali Kvržice sam vec dobio....

E pa ponovo (treci put!) probao da instaliram taj Manjaro ali to meni nikako ne ide! Pustio sam opet skoro 45 minuta da vidim da on to mozda nesto ne radi polako "ispod" jer ja nista ne vidim od tih procesa posto je na ekranu samo ime MANJARO i ispod toga 4-5 tackica koje se pale i gase i tako stoji 45 minuta.... sta god sam radio to se tako ponasalo i ni makac dalje?!?!

Posle sam se "naljutio" (pa zar ovakvog majstora da zeza neki programcic?!) i instaliram Fedora 21 MATE i na svoju radost em vidim da sve radi i prepoznaje, em izgleda skoro indenticno kao meni poznati i omiljeni Ubuntu 10.04LTS. Jedino nisam nasao kako se kod Fedore ubacuju novi programi? Kod Ubuntua je bio Ubuntu Software Center pa nadjes sta te zanima i samo kliknes na INSTALL i to je to, ali ovde nista slicno nema... ili ja n'umem da nadjem. Cini se jako lep ovaj distro... videcemo.

Inace, za sada sve pohvale za Netrunner 14 i za ruski distro ROSA. To i izgleda lepo i radi lepo za sada.



[Ovu poruku je menjao 1OXB dana 17.01.2015. u 11:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!17.01.2015. u 10:52 - pre 112 meseci
Ček malo, ti instaliraš Manjara i ne prolazi instalacija ili uopšte neće da startuje? Da li koristiš gui ili cli instalaciju? Da li uopšte nešto mrdne?

Nisam mislio da probaš Manjara jer mi se poslednjih meseci čudno (da ne kažem loše) ponaša nego baš NetRunner ali Rolling verziju. Ona osnovna je pravljena po Kubuntu, ova druga po Manjaru.

Verovatno numeš da nađeš, valjda i Fedora ima neki program menadžer. RTFM. ;) Jedan od detalja po kome biram linux je upravo instalacija programa, a tu AUR nema konkurenciju.
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!17.01.2015. u 11:29 - pre 112 meseci
Ne znam sta ti je CLI... ja to naprzim na USB flash i odatle butujem kao i sve druge distroe jer jedino tako i znam.

Nece da krene kako treba... pojavi se onaj BOOT meni kao :
Default
Start
Blablabla...
Blablabla...
Blablabla...

i ja probao i prvu i drugu opciju, tada taj meni "cuti" minut-dva, onda bude na kratko crni ekran bez icega i kroz 10-15 sekundi se pojavi na sred ekrana rec MANJARO i ispod nje 4-5 tacaka koje menjaju boju iz bele u plavu i tako u krug sledecih 45 minuta...... dok ne pop^$#@ pa sve resetujem.

U Fedori ima nesto sto se zove YUM ali nemam pojma sta je?! Sa tim se do sada nikad nisam sreo. Mozda je to?

[Ovu poruku je menjao 1OXB dana 17.01.2015. u 12:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!17.01.2015. u 12:21 - pre 112 meseci
yum jeste za instalaciju programa ali se koristi iz terminala (uputstvo : https://access.redhat.com/docu...l/Deployment_Guide/ch-yum.html ). Doduše, odavno nisam terao neki redhetoliki sistem kao desktop tako da ne mogu da se zakunem (pošto sve radim iz konzole na serverima), ali čini mi se da ima neki GUI koji dolazi defaultno uz samu Fedoru, ali ne mogu da se setim kako se zove.
 
Odgovor na temu

Ixtis
Niš bate, Srbija bato

Član broj: 7830
Poruke: 169
217.16.132.*



+42 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!17.01.2015. u 12:55 - pre 112 meseci
Čitam ovde ove hvalospeve o arčiju i "njegovom načinu" i mogu samo da dodam, ko nema pametnija posla i želi uludo da protraći svoje vreme samo napred... (ja se vrlo dobro sećam vremena kad je znalo da uleti po nekoliko neproverenih updatea i napravi ti takav dar mar po sistemu...)
Godinama sam ga koristio (ali ne i zadnjih par g.) i mogu sa sigurnošću da kažem, žali Bože bezveze izgubljenog vremena. Nikakvih on prednosti nema u odnosu na mint, ubuntu, suse, debian... Sve što vi možete da nakalemite i podesite u arču, mogu i ja u debianu. Nema tu nikakve mistike (osim u glavama onih koji su ubeđeni da samim time što su instalirali arch, postaju neka elita - smešno!).
Linux je linux, kao što na archu instalirate klot sistem isto to mogu i ja na debianu "apt-get install --no-install-recommends ... pa šta ti je volja" (ali čemu to? - samo me manite priča o vašoj potpunoj kontroli nad sistemom! - boza za napaljene klince!!!).

Prestanite više da korisnike arča predstavljate nekakvom elitom u svetu linuxa, jer to nisu!!!

P.S. Nije mi namera da se ubeđujem i raspravljam sa arčovcima (jer je to kao i u slučaju iphonaša - propala stvar), tako da na provokacije i podbadanja neću odgovarati. Pozdrav linuksovci

Debian & Win 7
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!17.01.2015. u 16:07 - pre 112 meseci
Ih bre, ubi me u pojam... a taman sam hteo da veceras savladam taj Archi pa da sutra "prosetam" forumima onako nonsalantno uzdignute glave!
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!17.01.2015. u 16:32 - pre 112 meseci
Citat:
Ixtis:
Čitam ovde ove hvalospeve o arčiju i "njegovom načinu" i mogu samo da dodam, ko nema pametnija posla i želi uludo da protraći svoje vreme samo napred... (ja se vrlo dobro sećam vremena kad je znalo da uleti po nekoliko neproverenih updatea i napravi ti takav dar mar po sistemu...)
Godinama sam ga koristio (ali ne i zadnjih par g.) i mogu sa sigurnošću da kažem, žali Bože bezveze izgubljenog vremena. Nikakvih on prednosti nema u odnosu na mint, ubuntu, suse, debian... Sve što vi možete da nakalemite i podesite u arču, mogu i ja u debianu. Nema tu nikakve mistike (osim u glavama onih koji su ubeđeni da samim time što su instalirali arch, postaju neka elita - smešno!).
Linux je linux, kao što na archu instalirate klot sistem isto to mogu i ja na debianu "apt-get install --no-install-recommends ... pa šta ti je volja" (ali čemu to? - samo me manite priča o vašoj potpunoj kontroli nad sistemom! - boza za napaljene klince!!!).

Prestanite više da korisnike arča predstavljate nekakvom elitom u svetu linuxa, jer to nisu!!!

P.S. Nije mi namera da se ubeđujem i raspravljam sa arčovcima (jer je to kao i u slučaju iphonaša - propala stvar), tako da na provokacije i podbadanja neću odgovarati. Pozdrav linuksovci ;)


Tako je. Linux elita? Jesu li danas to oni likovi što im treba slackware distro iz 2010. godine i nekih 512 mb rama sa crt monitorom - bez miša? Possible. ;)
about:networking
 
Odgovor na temu

Ixtis
Niš bate, Srbija bato

Član broj: 7830
Poruke: 169
217.16.132.*



+42 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!17.01.2015. u 16:40 - pre 112 meseci

Ma da me pogrešno ne razumete. Nemam ja ništa protiv arča! Naprotiv, koristio sam ga par godina, ali me nervira taj tzv. "elitizam" alias "Pera Kvržica", gore spomenuti.
Kao što sam već napomenuo, "The Arch Way" koji tako olako potežu, mogu i ja vrlo lako da primenim na Debianu. Ništa lakše, i eto meni osnovne instalacije, a posle šta mi je po volji.
I pazi sad - sve to radim samo iz terminala! Waauuu... ozbiljan kandidat za družinu Pere Kvržice.

A sad aj` ćao.
Debian & Win 7
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux Mint 17.1 radi presporo?!17.01.2015. u 17:43 - pre 112 meseci
Pošto se ovde pominje Družina Pere Kvržice, verovatno sam i ja upleten. Družina je namenjena samo koleZi 1OXB i nema nikakvo konkretno značenje. Što se Arčija tiče, napisao sam da bih više voleo neku laku instalaciju a ne kontrolu nad njom, da mi ne smeta ako taj ko pravi instalaciju ubaci neki svoj izbor a ja ću posle da sređujem. Kao što radi većina. Ako već nema, ne smeta mi da odvojim jedan časovnik i instaliram Arčija (usput i 2/3 programa koje bih inače posle toga) koristeći pominjanu skriptu. To nije nikakva kontrola, osnovno a posle ću ja ono što hoću ... nego najlakši način koji sam našao a da ne moram da se zamaram čitajući šta se to sad radi.

Što se drugog dela tj korišćenja Arčija tiče ... meni je takođe uglavnom svaki linux isti a neki je u prednosti zbog sitnica. Konkretno, navikao sam na desetak programa kojih inače nema u standardnim instalacijama. Na početku sam nekako naučio kako da ih instaliram na Ubuntu/Mintu/Kubuntu ... i sličnim deb/ubuntu verzijama ali je problem nastao kada sam probao ostale tipa Suse, Mageia, Fedora, PCLinuxOS. Neki programi mogu da se nađu, neki ne mogu, ubuntu recept ne može da se iskoristi jer ostali ne troše .deb instalacije i nemaju PPA kao varijantu. Koliko god pokušavao, ostajalo je 4-5 programa koje nikako nisam uspevao da instaliram a da izbegnem ono make, install i slično. Zato sam posle mnogo proba izabrao Kubuntu.
Onda se pojavio Arči i pokazao da se sve može. Neki program postoji u ponudi? Ok, instalira se. Neki ne postoji ali ga negde ima? Ok, AUR odradi svoje, dovuče instalaciju, pripremi je, instalira. Nijedan program od onih koje sam izabrao nije preskočen, sve radi.

To je kod mene 80% razlog što sam ostao na Arčiju. U samom radu, ako ne računam par ikona koje sam promenio, ne vidim nikakvu razliku. Koristim Arčija, Kubuntu mi je u rezervi i tu je za mene takoreći kraj. Jesam li rekao da me ne zanima onaj način instalacije zbog neke kontrole i da sam pominjao Manjara i slične koji su to lepše rešili? Jesam.

Inače za godinu dana koliko otprilike koristim Arčija sam imao jedan apdejt koji je brljao, nešto se sudarilo ali se sve opravilo par dana kasnije, nešto nisu pazili i odradili na vreme. Inače sve apdejtujem redovno, verovatno bar jednom dnevno.

Kad već pominjem ažuriranje a ti Debiana ... probao, obrisao, nemam nameru da ponovim. Ako je nekome aktuelan kernel 3.2.41 ili KDE 4.8.4 (otprilike staro 3 godine) pa firefox 10 ili grub 1.99, onda ne može da se razmišlja o problemima drugih sa ažuriranjem. Kao da neko napravi windows koji je rađen po NT 3.51 i hvali se kako je stabilan.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux Mint 17.1 radi presporo?!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 87764 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.