Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

LOOKUP u haosu (kako da pronađem minimum za određeni podatak)

[es] :: Office :: Excel :: LOOKUP u haosu (kako da pronađem minimum za određeni podatak)

[ Pregleda: 2856 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NAKI202

Član broj: 152469
Poruke: 46
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon LOOKUP u haosu (kako da pronađem minimum za određeni podatak)17.12.2014. u 08:27 - pre 112 meseci
Funkcija LOOKUP traži da su podaci rastuće sortitani a meni je potrebno da u haosnom rasporedu pronađem minimalnu vrednost za određeni podatak.
U prilogu se vidi šta hoću ....
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
212.200.121.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: LOOKUP u haosu (kako da pronađem minimum za određeni podatak)17.12.2014. u 09:00 - pre 112 meseci
Koliko razumem ovo nema veze sa lookup nego ti treba minimum pod određenim uslovima. To može da se napravi pomoću matrične formule. Npr. u tvom primeru u F30 upiši
Code:
=MIN(IF(C$3:C30=C30,E$3:E30,E30))

I završi unos sa CTRL+Shift +Enter. Ovu formulu možeš da kopiraš u ćelije iznad.
Objašnjene: radi se o petlji koja prolazi kroz opseg C3:C30 i ako je registracija ista kao ona u C30 onda se vraća odgovarajuća vrednost iz kolone E, ako ne poslednja uneta E30. Na osnovu tako dobijenih vrednosti iz kolone E traži se min. $ je oznaka za fiksiranje početnog reda, zbog kopiranja formule.

Meni je ovo čitljivije, ali moguća je i kompaktnija forma bez IF MinIF. Slično rešenje je i za MAX pod uslovom ako ti treba


Važna napomena: U primeru koji si postavio u koloni E su vrednosti sačuvane kao text - treba da pretvoriš u numeričke vrednosti da bi min radio kako je očekivano
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

NAKI202

Član broj: 152469
Poruke: 46
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: LOOKUP u haosu (kako da pronađem minimum za određeni podatak)17.12.2014. u 10:06 - pre 112 meseci
Hvala Jpeca to je ono što mi treba ali ja nisam znao kako da potražim rešenje ....

pozdrav

P.S.
pokušavam da ovu formulu uradim (ali mi ne uspeva ) da mi ne računa trenutnu vrednost koju kucam nego samo ranije podatke a ako se prvi put unosi podatak za neki kamion da mi javi da nije bilo podataka do sada ("NE") :(

[Ovu poruku je menjao NAKI202 dana 17.12.2014. u 11:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
212.200.121.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: LOOKUP u haosu (kako da pronađem minimum za određeni podatak)17.12.2014. u 13:49 - pre 112 meseci
Citat:
a ako se prvi put unosi podatak za neki kamion da mi javi da nije bilo podataka do sada ("NE")

Mogla bi da se napravi neka komplikovanija formula koja bi to odradila, ali ako je samo bitno da imaš "signal" da nije bilo ranije te registracije čini mi se najzgodnije da se doda odgovarajuća formula u Conditional Formating

1/ Označiš ceo opseg u koloni F (F3 pa nadole...)
2/ Izabereš Conditional Formating sa Home taba
3/ U dijalogu za uslovno fomatiranje izabereš Use Formula... i upišeš
Code:
=COUNTIF($C$3:$C3,C3)=1

i izabereš format ćelije koje će ti služiti za ovu signalizaciju npr. narandžasta pozadina (Format, Fill...)

Ako baš insistiraš na formuli prethodne formule (MinIF) postavi u pomoćnu kolonu npr K , a onda u koloni sa rezultatom postavi formulu
Code:
=IF(COUNTIF(C$3:C3,C3)=1,"NE",K3)

Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: LOOKUP u haosu (kako da pronađem minimum za određeni podatak)

[ Pregleda: 2856 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.