Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mržnja prema nauci

elitemadzone.org :: MadZone :: Mržnja prema nauci

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 13219 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Mržnja prema nauci27.02.2014. u 18:20 - pre 123 meseci
Citat:
EmmaR:
- kada grmi to Sveti Ilija tera besno kočije nebom.
- zmije imaju noge samo ih kriju (teško onom ko im vidi noge). Da li neko ima fotku zmijolikog guštera?
- kišu i sušu pušta bog.
- relativno skoro dolazi izvesna osoba kod mene i plače kao kiša jer je imala <prikazanije>: zazvonilo je zvonce na mom biciklu a da niko nije dirao. Nadam se da ovde ne moram da objašnjavam šta se u stvari desilo.
- a tek narodna epska fantastika...
- pa još kada se dodaju i razlike u običajima, bilo onim lepim ili ružnim: Više puta sam prisustvovala kontradiktoktornim sitacijama u odnosu na one običaje uz koje sam odrastala, ali ima osoba koje ni pod kojim okolnostima neće da prihvate da je nešto negde drugačije.


Vecina stvari koje si navela spada u narodnja verovanja i mitologiju, te ih kao takve valja cuvati
i ne predstavljaju nikakve pokusaje opovrgavanja nauke.

Mislim, sta ti sad smeta narodna epska fantastika, aman?!

Citat:
EmmaR:
E, sada ne bi toliko bio problem kada bi u pitanju bile samo osobe bez škole ili samo sa završenom osnovnom školom,
ali kada i fakultetski obrazovane osobe počnu da seju raznorazne mudrosti, onda...


Meni kod fakultetskih osoba smeta to sto dosta njih nije upoznata
sa osnovama zdravorazumskog razmisljanja (hint: rezultati sledecih izbora), ali i to je druga tema.
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Mržnja prema nauci28.02.2014. u 09:29 - pre 123 meseci
IOP_1, nije problem to neko narodno predanje da je samo narodno predanje, već je problem to što se to uzima zdravo za gotovo. Svi narodi imaju svoju mitologiju. Kako bi bilo da sada Grci ne daju nikome da se popne na Olimp da ne bi uznemiravali bogove i tvrdili kako minotaur i dalje šeta i plaši narod a meduza skamenjuje ljude. O tome se radi.

Zadržiš narodne priče, ali živiš u skladu sa tekućim saznanjima a ne da ideš okolo i svađaš se sa svakim ko se ne slaže sa tobom da to što grmi i seva nije relativno bezazlena prirodna pojava, a ne da sveti Ilija besno tera kočije nebom.

Setih se još nekih savremenijih mitova:
- izbušiše nebo svojim raketama pa zato nam ništa ne valja (osvajanje svemira);
- i treba neko da ide tamo gore da nas dočeka (putovanje na Mars: a šta li bi "marsovci" rekli kada je njima Zemlja gore?).

Pitanje je koliko su sadašnje generacije u zabludi za neke stvari: npr. prvo je atom bio najmanja gradivna jedinica, pa su onda otkriveni neutroni, protoni, elektroni ("solarni" sistem u malom), da bi se na kraju otkrio čitav svet kvantova.
A tek kosmos? I okeanske dubine iznenađuju kada se spusti podmornica a šta misliš šta će se desiti kada se kosmos približi?
ER
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Mržnja prema nauci28.02.2014. u 09:39 - pre 123 meseci
Ne znam nikog ko te stvari uzima zdravo za gotovo,
pa ja mrznju prema nauci vidim na potpuno drugi nacin, nego ti.
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Mržnja prema nauci28.02.2014. u 10:05 - pre 123 meseci
Citat:
IUOP_1: Ne znam nikog ko te stvari uzima zdravo za gotovo,
pa ja mrznju prema nauci vidim na potpuno drugi nacin, nego ti.


Blago tebi.
ER
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Mržnja prema nauci28.02.2014. u 12:41 - pre 123 meseci
Mozda ima ili nema veze, "mrznja" prema nauci, sa ostalim mrznjama prema "razlicitostima", reciimo, da su "naucnici" nekakva "manjina", i da ih spakujemo pod neke razne "netolerancije"

Ali to ne funkcionise bas na isti nacin. Kao prvo, NAUKA je iskljucivo DRZAVNA stvar(stvar vrlo visokog drustvenog nivoa), da bi bila pripisivana pojedincima, i da bi mogla da se pakuje u neke "ugrozene grupe", pogodjene netolerancijom..

Bavljenje mitologijama, i nekakvo verovanje u iste, pa i neki animoziteti, sa strane, prema tome, nemaju nikakve statusne veze sa NAUKOM, pa ne vidim odakle nastadose paralele...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Mržnja prema nauci

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 13219 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.