Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dobijanje papira - Austrija

[es] :: Vodič za emigraciju :: Dobijanje papira - Austrija

[ Pregleda: 2820 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Dobijanje papira - Austrija07.12.2013. u 12:16 - pre 126 meseci
Pozdrav svima,
Nisam uspeo da nadjem neku srodnu temu o Austriji pa resih da postavim istu. Zanima me koliko je realno da mogu da odem, zivim i radim u Austriji. Otac mi je tamo od '90e sa svim urednim papirima, radi u gradjevinskoj firmi, ima prijavu stana u Grazu itd...itd...
E sad mene zanima da li bi ja nekako mogao da odem i legalno ostanem tamo. Imam zavrsenu srednju skolu El. energetike i zavrsavam Elektronski fakultet. Zanima me da li postoji neki nacin da ostanem tamo i koji?
Hvala puno!
Nikola
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Dobijanje papira - Austrija07.12.2013. u 14:34 - pre 126 meseci
Prije nego zavrsis fakultet u Srbiji mozes da se prebacis na neki fakultet tamo (vjerovatno mozes i da nakon zavrsenog faksa tu upises master studije tamo). Onda si tamo sa studentskom vizom.
Kad zavrsis studije tamo - mozes da dobijes privremenu radnu/boravisnu vizu ukoliko u nekom roku (valjda 6 mjeseci nakon zavrsetka studija) pronadjes odgovarajuci posao (treba da bude posao sa nekom minimalno propisanom platom). Nakon 12-13 mjeseci (nisam bas siguran koliko dugo, ali mislim da je tako nesto) ta privremena viza moze da se konvertuje u stalnu (ili neku mnogo duzu), a nakon nekog broja godina sa tom stalnom vizom tamo (npr. 5 godina) mozes da zatrazis austrijsko drzavljanstvo.

Kad nemas nigdje/nikog/nista tamo - za studentsku vizu treba da imas i neku kolicinu para na godisnjem nivou (6-7-8... 'iljada evra, zavisi od neke nji'ove procjene) koju treba da im prikazes na racunu kako bi ih ubijedio da ti imas finansijskih mogucnosti da studiras tamo. Ukoliko imas roditelja tamo sigurno postoje i neka druga rjesenja osim tih para na gomili. To se stalno mijenja, pa najbolje da zaguglas za aktuelne informacije.

Za neke druge vize, tipa porodicne i sl., mislim da je sad kasno jer si presisao starosnu granicu, osim ako se ne ozenis nekom austrijskom drzavljankom.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Dobijanje papira - Austrija07.12.2013. u 21:13 - pre 126 meseci
Hvala ti puno na odgovoru. Brak sa nekom Austrijankom u startu otpada jer me to 2% ne interesuje :P Imam takoreci zenu, zivim sa devojkom duzi vremenski period (2 god.) samo sto nismo zvanicno vencani. E sad, sto se tice te opcije da nastavim studije tamo, meni se to jako dopada, a otac mi ima neto platu daleko iznad prosecne (gradj. inz.) pa stoga mislim da bi to upalilo ali videcu direktno u Grazu i obraticu se politehnickom univerzitetu... medjutim mene zanima jos nesto:
Ako se preacim na akreditovanu visu teh. skolu u Nisu moci cu da dobijem diplomu sa takoreci par ispita (3-4) ali da li cu onda moci sa njom da nastavim studije u Grazu? Da li je visa skola jednakog ranga kao i fax jer za fax mi treba malo vise do diplome :P
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

deki111
Beograd, Srbija

Član broj: 305965
Poruke: 617
*.adsl-3.sezampro.rs.



+613 Profil

icon Re: Dobijanje papira - Austrija08.12.2013. u 08:06 - pre 126 meseci
Citat:
ptak 13.
Nisam uspeo da nadjem neku srodnu temu o Austriji pa resih da postavim istu.

U ovoj temi imaš dosta korisnih informacija:
http://www.elitesecurity.org/t432571-Austrijanci-rasirili-ruke

Citat:
Imam zavrsenu srednju skolu El. energetike i zavrsavam Elektronski fakultet. Zanima me da li postoji neki nacin da ostanem tamo i koji?

Imaš varijantu da uzmeš RWR kartu. Minimum je 70 bodova, računaju se godine, diploma, znanje jezika, radno iskustvo, više imaš ovde.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Dobijanje papira - Austrija

[ Pregleda: 2820 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.