Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu

[es] :: Vodič za posao :: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 42292 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu20.11.2013. u 11:40 - pre 126 meseci
Znaci, ako osnivac hoce da podize naknadu u visini minimalne osnovice, jedino ispravno je da plati 2x doprinose na minimalnu osnovicu? Ranijeje postojala mogucnost da se uz odredjenu nadoknadu dobije misljenje ministarstva , da litakva mogucnost jos uvek postoji?
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu20.11.2013. u 16:12 - pre 126 meseci
Najbitnija razlika između starog i novog Zakona jeste u određivanju osnovice. Ukoliko osnivač nije zasnovao radni odnos u privrednom društvu, a zastupao je društvo (imao pravo potpisa zavedeno u APR-u ili u depo kartonu kod banke) po starom zakonu osnovica je bila dobit, a minimum je bila minimalna bruto osnovica za poreze i doprinose. Plaćalo se na osnovu rešenja poreske uprave.

Po novom Zakonu minimalna osnovica je minimalna bruto osnovica ili naknada definisana ugovorom bez obzira na dobit. Ukoliko je neko osnivač i zastupa privredno društvo pri čemu je zaposlen negde drugde treba da sklopi Ugovor o zastupanju i da stavi naknadu koja pokriva minimalnu bruto osnovicu.
Na ovaj način će za nešto malo poreza doći do neto iznosa koji pokrivaju doprinosi koje je obavezan da plaća.

Ukoliko ovo ne uradi osnivač do keša može doći samo preko isplate dobiti što košta 15% porez na dobit i 15% poreza na dohodak građana (porez na dohodak građana na neto iznos izađe 17,65%)

Pozdrav Goran.


JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu28.11.2013. u 12:39 - pre 126 meseci
Ok, hvala na odgovorima, napravio sam ugovor o pravima i obavezama direktora, po kom cu platiti porez i doprinose za period jun-novembar i podici naknadu po obracunu na minimalac. Ipak od 01.12. razmatram da zasnujem radni odnos, jer mi je ovakav status direktora slabo definisan u zakonu, naprimer nije navedeno da li direktor koji obavljaduznost po ugovoru i prima naknadu ima pravo na neoporezive iznose za prevoz do posla, dnevnice za sluzbena putovanja, paketice za decu i slicno. Za zaposlene je to nedvosmisleno navedeno. Takodje, zaposleni imaju neoporezivi iznos od 11.000 dinara, koji direktor po ugovoru nema.
Pitanje i u jednom i u drugom slucaju je da li ja treba da placam doprinose za zdravstveno i nezaposlenost? I da li uopstesmem da budem u redovnom radnom odnosu na 2 mesta, ili na drugom mogu maksimalno do 1/3 radnog vremena?
 
Odgovor na temu

Inovativni Računovođa

Član broj: 325844
Poruke: 3
82.117.196.*



Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu30.10.2014. u 15:16 - pre 115 meseci
Da se nadovežem na ovu temu, pošto u poslednje vreme često čujem pitanje: "Zaposlen sam, a želim da otvorim svoje DOO. Da li to može i koliki bi mi bili mesečni troškovi?" Za svakoga koga ovo interesuje mogu da mu kažem sledeće.

Da, to može. U tom slučaju postoje dva neizbežna troška člana društva: doprinos i porez.

1. Doprinos iznosi 26% na minimalnu zaradu. U Srbiji minimalac za septembar iznosi 20.240,00 din. Dakle doprinos je 5.262,40 din. Kao član društva nemaš status zaposlenog, samim tim nemaš pravo na zaradu, tako da ti se zarada ne isplaćuje, već plaćaš samo taj doprinos PIO fondu.

2. Porez na dobit se plaća akontaciono svakog meseca. Ovaj trošak zavisi od tvoje procene koliki će ti biti godišnji prihodi i rashodi. Obračunava se u visini 15% od planirane godišnje dobiti. Na kraju godine se podvuče crta i vidi se kolika je stvarna dobit. Tek onda uplatiš razliku između onog što si akontaciono platio i onog što je ostvareno. Postoji mogućnost da proceniš da će ti dobit biti 0,00 din.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu30.10.2014. u 21:32 - pre 115 meseci
Citat:
Inovativni Računovođa

1. Doprinos iznosi 26% na minimalnu zaradu. U Srbiji minimalac za septembar iznosi 20.240,00 din. Dakle doprinos je 5.262,40 din.


Član 23

Osnovica doprinosa za osnivače, odnosno članove privrednog društva je najmanje najniža mesečna osnovica iz člana 37. ovog zakona.

Pozdrav.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

Inovativni Računovođa

Član broj: 325844
Poruke: 3
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu06.11.2014. u 00:09 - pre 115 meseci
Tako je. Izvinjavam se. Najniža osnovica i minimalna zarada nisu isti termini.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu20.12.2014. u 17:47 - pre 113 meseci
Citat:
ljubisal:
Po meni, nema podizanja u tom smislu.

Odnosno da dopunim, to je podizanje dobiti.

Evo prilike da nakon vise od godinu dana ispravim i otklonim ovu nedoumicu i objasnim kako se pravilno knjizi naknada direktora po ugovoru o pravima i obavezama direktora bez zasnivanja radnog odnosa. Tu treba imati u vidu sledece:
1) Osiguranik je fonda samostalnih delatnosti
2) Zakljucuje ugovor o pravima i obavezama direktora bez zasnivanja radnog odnosa po clanu 48 stav 4 zakona o radu.
3) Ugovorena naknada ima karakter zarade po clanu 48 stav 5 zakona o radu. Na nju se placaju porez i doprinosi isti kao na zaradu, iz naknade i na naknadu. Nema pravo na neoporezivi deo zarade. Prema clanu 23. zakona o doprinosima, ako je naknada manja od najnze osnovice doprinosi se placaju na minimalnu osnovicu, a ako je veca onda na ugovorenu bruto naknadu.
4) Popunjavaju se i dostavljaju poreskoj upravi obrasci PP OPJ i PP OD (ne PP OD-O). Prilikom prvog dostavljanja obrazaca, potrebno je dostaviti kopiju Ugovora o pravima i obavezama direktora. U ugovoru treba da pise da se doprinosi obracunavaju i placaju na ugovorenu naknadu, odnosno na minimalnu osnovicu ako je ugovorena naknada manja od minimalne osnovice.
5) Direktor ima prava na neoporezive naknade troskova prevoza na rad i sa rada, dnevnice za sluzbena putovanja u zemlji i inostranstvu, prevoz i smestaj na sluzbenom putovanju i troskova za koriscenje sopstvenog automobila.


Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu20.12.2014. u 18:19 - pre 113 meseci
Evo i primera kompletnog obracuna:
Bruto naknada: 21718,00
Neto naknada: 17830,48

Stopa poreza: 10,00 Iznos poreza: 2171,8
Stopa doprinosa PIO: 14,00 Iznos doprinosa PIO: 3040,52
Stopa doprinosa za zdravstveno: 5,15 Iznos doprinosa za zdravstvo: 1118,48
Stopa doprinosa za nezapos.: 0,75 Iznos doprinosa za nezapos.: 162,88


Stopa doprinosa PIO na teret poslodavca: 12,00 Iznos doprinosa PIO: 2606,16
Stopa doprinosa za zdravstveno na teret poslodavca: 5,15 Iznos doprinosa za zdravstvo: 1118,48
Stopa doprinosa za nezaposlenost na teret poslodavca: 0,75 Iznos doprinosa za nezaposlenost: 162,88

Ukupno porez i doprinosi: 10381,204
Dajte primedbe ako imate.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu22.12.2014. u 00:01 - pre 113 meseci
Steta sto se vise kolega ne ukljucuje u diskusiju. Listajuci po izmenama propisa, primetio sam zanimljivu rupu u zakonu...
Naime, od 29.07. poslednjim izmenama Zakona o radu izbisana je odredba zakona koja jasno definise da naknada direktora ima karakter zarade, vec se naknada moze tretirati kao drugi prihod i oporezivati po stopi od 20% na bruto osnovicu umanjenu za 20% normiranih troskova.
Kakvu to mogucnost otvara - osnivac koji nije zasnovao radni odnos u preduzecu nikako ne treba sa samm sobom da pravi ugovor o pravima i obavezama direktora, vec da ugovor potpise sa drugim, najbolje zaposlenim clanom porodice, ili penzionerom. Time se gubi limit za oporezivanje u visini najnize mesecne osnovice, vec se naknada moze ugovoriti u nekom simbolicnom iznosu. Naravno ne postoji obaveza obracunavanja doprinosa na najnizu osnovicu za doprinose, posto se ovaj prihod ne tretira kao zarada, vec drugi prihod, na sta se minimalna osnovica za doprinose ne primenjuje.

Tako, naprimer, osnvac koji nije zasnovao radni odnos sa drugim zaposlenim clanom porodice sklopi ugovor o pravima i obavezama direktora gde upise bruto naknadu 2.000 dinara mesecno. Sve sto treba platiti je porez u iznosu od 320 dinara i doprinos za PIO u iznosu od 520 dinara mesecno.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ljubisal
Ljubiša Lazarević
Računovođa
Beograd

Član broj: 37008
Poruke: 218
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mena.rs


+25 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu22.12.2014. u 08:02 - pre 113 meseci
Moram da proverim sve ovo. Inače, ja lično sam u statusu osnivača direktora koji nije zasnovao radni odnos.

I ove godine se namučismo sa PP OD-O obrascima koje gotovo niko ne knjiži, a i menjali su uplatne račune.

Moram da proverim.
Tokom vanrednog stanja - registracija doo elektronskim putem - www.mena.rs
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu22.12.2014. u 09:11 - pre 113 meseci
Citat:
Tako, naprimer, osnvac koji nije zasnovao radni odnos sa drugim zaposlenim clanom porodice sklopi ugovor o pravima i obavezama direktora gde upise bruto naknadu 2.000 dinara mesecno. Sve sto treba platiti je porez u iznosu od 320 dinara i doprinos za PIO u iznosu od 520 dinara mesecno.

Podrazumeva se, ali da napomenem za svaki slucaj da neko neupucen ne pogresi - direktor sa naknadom koja nema karakter zarade nema prava na neoporezive iznose troskova prevoza na rad i sa rada, dnevnice za sluzbena putovanja u zemlji i inostranstvu, prevoz i smestaj na sluzbenom putovanju i troskova za koriscenje sopstvenog automobila.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu22.12.2014. u 09:21 - pre 113 meseci
Citat:
ljubisal:Moram da proverim.

Svaka provera je dobrodosla, posto ja to na licnom primeru vise ne mogu da proverim - u medjuvremenu sam raskinuo radni odnos sa drugom firmom, a sa ovom potpisao ugovor o radu i sada sebi isplacujem platu kao svakom drugom radniku. Razlog za to proizilazi iz nove poslovne politike firme, a ne isplativosti takvog nacina oporezivanja. Ukoliko neko zeli da pita zasto savetujem drugima a sam tako ne radim - jednostavno, ova firma mora da izgradi imidz stabilne kompanije, sa dosta zaposlenih radnika koji se vode na doprinosima, voznim parkom, proizvodnom halom i slicno sve so uz to ide, dok je smanjenje troskova nesto o cemu apsolutno nema govora u ovom trenutku. Za onoga ko ima jasan cilj da smanji troskove, pametno je da radi uravo suprotno od onoga sto ja radim.

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu23.12.2014. u 19:03 - pre 113 meseci
Citat:
pctel:
Podrazumeva se, ali da napomenem za svaki slucaj da neko neupucen ne pogresi - direktor sa naknadom koja nema karakter zarade nema prava na neoporezive iznose troskova prevoza na rad i sa rada, dnevnice za sluzbena putovanja u zemlji i inostranstvu, prevoz i smestaj na sluzbenom putovanju i troskova za koriscenje sopstvenog automobila.


Treba ovo pogledati, možda se ipak priznaje neoporeziv iznos. U članu 18 Zakona o porezu na dohodak piše:

Ne plaća se porez na zarade na primanja iz stava 1. tač. 1) do 4) ovog člana koja ostvaruju lica koja nisu u radnom odnosu, ali za svoj rad ostvaruju prihode za koje su obveznici poreza na zaradu u smislu ovog zakona.

Nisam baš toliko u materiji pa nemam vremena za proučavanje ali ovako na prvi pogled ispada da se priznaju.
 
Odgovor na temu

SnezanaPR
SnezanaPR
knjigovođa
PR

Član broj: 326862
Poruke: 1
178.79.35.*



Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu23.12.2014. u 22:20 - pre 113 meseci
Citat:
ljubisal: Moram da proverim sve ovo. Inače, ja lično sam u statusu osnivača direktora koji nije zasnovao radni odnos.

I ove godine se namučismo sa PP OD-O obrascima koje gotovo niko ne knjiži, a i menjali su uplatne račune.

Moram da proverim.


Najpre pozdrav za sve ucesnike na ovom forumu i na ovoj temi.

Konacno iscitavajuci temu naisla sam na "i ove godine se namucismo sa PPOD-O"

Molim vas za savet u vezi PPOD-O obrazaca. One koje smo podnosili tokom 2013 g. jedva proknjizise i zaduzise racune 01.01.2014 u poreskoj upravi, ogradjujem se mojoj filijali, a mi placali tokom druge polovine 2013 redovno. Ali ove godine nastaje cirkus, bez obzira koje smo uplatne racune navodili u prijavi oni su prijave za jan,feb i mart knjizili na 721313, 721323 i 721331 (pio,zdr i nez) da bi od prijava za april krenuli nicim izazvani da zaduzuju racune 721342, 721351 i 721361 a mi (poreski obveznici vezi konja gde poreska uprava kaze) onda poceli da uplacujemo doprinose na te racune, da bi nasa filijala (kazu da je to uradjeno iz centrale u BG, u sta malo verujem) sada sredinom decembra stornirala sve te prijave i ponovo proknjizila pod ISTIM DATUMIMA (redom 15.05,15.06.) na racune 313, 323 i 331 jer su konacno rastumacili da su to ispravni uplatni racuni, tako da sada imamo na tim racunima dug i kamatu za devet meseci a uplate nam stoje na racunima 342,351 i 361. Znaci to se desilo sa 90% poreskih obveznika u nasoj filijali onih 10% nisu ni uplacivali i ispali su najpametniji. Sada nam usmeno govore da podnesemo zahteve za preknjizavanje pri cemu nam kamata na dug tece, samim podnosenjem zahteva mi priznajemo da smo gresili kod uplata, a na nase insistiranje da izvrse storniranje i prenos uplata pod istim datumima i dab otpisu kamatu pravdaju se da je neizvodljivo.
Izvinjavam se sto sam bila preopsirna, ako imate neki savet sta ciniti da li podneti zahtev za preknjizavanje i platiti svu kamatu ili se borti da dokazem njihovu gresku i pogresno date informacije bar kada bi kamatu otpisali, ne mogu da verujem da su nas tako izigrali i na kraju ce samo budzet da profitira jer ce dobiti i kamatu.
Molim vas kakva su vasa iskustva sa poreskom upravom po ovom pitanju.
SnezanaPR
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu23.12.2014. u 23:42 - pre 113 meseci
Citat:
S A J A:
Citat:
pctel:
Podrazumeva se, ali da napomenem za svaki slucaj da neko neupucen ne pogresi - direktor sa naknadom koja nema karakter zarade nema prava na neoporezive iznose troskova prevoza na rad i sa rada, dnevnice za sluzbena putovanja u zemlji i inostranstvu, prevoz i smestaj na sluzbenom putovanju i troskova za koriscenje sopstvenog automobila.


Treba ovo pogledati, možda se ipak priznaje neoporeziv iznos. U članu 18 Zakona o porezu na dohodak piše:

Ne plaća se porez na zarade na primanja iz stava 1. tač. 1) do 4) ovog člana koja ostvaruju lica koja nisu u radnom odnosu, ali za svoj rad ostvaruju prihode za koje su obveznici poreza na zaradu u smislu ovog zakona.

Verujem da ce ti biti jasno zasto to tvrdim kad obratis paznju na napisano crvenom.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu23.12.2014. u 23:46 - pre 113 meseci
Citat:
SnezanaPR:
Molim vas kakva su vasa iskustva sa poreskom upravom po ovom pitanju.

Takodje sam cuo potpuno istu pricu sa druge strane. Ne znam, ja nikada nisam uspeo da ostvarim pravo na storniranje kamate u slucaju pogresne uplate, u sta oni zele da svrstaju i ovo.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu24.12.2014. u 19:27 - pre 113 meseci
Citat:
pctel:
Verujem da ce ti biti jasno zasto to tvrdim kad obratis paznju na napisano crvenom.


Ma jasno je da si ti to napisao ali nije jasno odakle to tvrdiš. Konkretno, zakon o porezu na dohodak kaže da "ugovorena naknada" JESTE zarada. Vidi član 13.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu25.12.2014. u 07:57 - pre 113 meseci
Clan 13. kaze tako, ali clan 85 stav 1 tacka 5 kaze suprotno, sto daje odredjenu slobodu izbora koji ce od ta dva clana da se primenjuju.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu25.12.2014. u 20:23 - pre 113 meseci
Citat:
pctel: Clan 13. kaze tako, ali clan 85 stav 1 tacka 5 kaze suprotno, sto daje odredjenu slobodu izbora koji ce od ta dva clana da se primenjuju.


Aj pastuj to, pošto ja ne mogu da nađem.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu25.12.2014. u 21:13 - pre 113 meseci
Član 13.

Pod zaradom u smislu ovog zakona, smatra se zarada koja se ostvaruje po osnovu radnog odnosa, definisana zakonom kojim se uređuju radni odnosi i druga primanja zaposlenog.

Zaradom, u smislu ovog zakona, smatraju se i ugovorena naknada i druga primanja koja se ostvaruju obavljanjem privremenih i povremenih poslova na osnovu ugovora zaključenog neposredno sa poslodavcem...

Član 85.

Ostalim prihodima u smislu ovog zakona smatraju se i drugi prihodi koji po svojoj prirodi čine dohodak fizičkog lica, koji nisu oporezivi po drugom osnovu u skladu sa ovim zakonom, a naročito:
5) primanja članova organa uprave pravnog lica;
12) naknade troškova i drugi rashodi licima koja nisu zaposlena kod isplatioca;

S jedne strane, ugovor o pravima i obavezama direktora se moze smatrati vrstom ugovora o povremenim poslovima, pa naknada ima karakter zarade, a sa druge strane direktor je - sta drugo nego clan organa uprave, pa njegova naknada nema karakter zarade, vec ostalh prihoda, uz koje ne sleduje pravo neoporezivog prevoza i sluzbenih putovanja, vec se na to takodje placa porez, sto jasno kaze tacka 12. Ja sam sklon misljenju da je zakonodavac namerno to tako uredio da bi mikro pravna lica mogla da izaberu koji model oporezivanja naknade direktora im vise odgovara.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Osnivac doo koji nije zasnovao radni odnos u svom preduzecu

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 42292 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.