Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduzecu

[es] :: Vodič za posao :: Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduzecu

[ Pregleda: 12399 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl-1.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduzecu21.02.2007. u 02:08 - pre 208 meseci
Interesuje me kako je resena sledeca situacija.
Potreban je novac za sopstveno preduzece, ali ne zelimo da trazimo kredit od banke, vec vlasnik iz svog "steka" daje novac preduzecu. Kako se to onda vodi u knjigama, takvo pribavljanje kapitala, da li se vodi kao neki kredit, kao pozajmica, kao bespovratna pomoc, donacija ili kako vec? Kako tu situaciju odraditi potpuno legalno.

A druga stvar, kako se resava situacija, ako recimo svoj stan "iznajmim" svom preduzecu, tako da ono meni kao vlasniku stana placa kiriju? Isto i ako svoj auto "iznajmim" preduzecu kao rent-a-car recimo, ili recimo neku moju uslugu naplatim preduzecu? Da li je to potpuno legalno, s'obzirom da time umanjujem dobit preduzeca, i osnovicu za porez. Na taj nacin mozemo naplatiti cenu koju god hocemo, ona moze biti mnogo veca od trzisne, pa me zato interesuje da li je to legalno.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
89.216.249.*



+52 Profil

icon Re: Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduze21.02.2007. u 02:31 - pre 208 meseci
Citat:
Stefano: Interesuje me kako je resena sledeca situacija.
Potreban je novac za sopstveno preduzece, ali ne zelimo da trazimo kredit od banke, vec vlasnik iz svog "steka" daje novac preduzecu. Kako se to onda vodi u knjigama, takvo pribavljanje kapitala, da li se vodi kao neki kredit, kao pozajmica, kao bespovratna pomoc, donacija ili kako vec? Kako tu situaciju odraditi potpuno legalno.


Kao pozajmica. I ne mora to da bude vlasnik, preduzeće može sa bilo kim da sklopi ugovor o pozajmici (primer iz prakse: dogovor RTV Košava & RTV Pink uoči konkursa za nacionalne frekvencije kada je Košavi nakratko bila potrebna dodatna lova).

Citat:
A druga stvar, kako se resava situacija, ako recimo svoj stan "iznajmim" svom preduzecu, tako da ono meni kao vlasniku stana placa kiriju? Isto i ako svoj auto "iznajmim" preduzecu kao rent-a-car recimo, ili recimo neku moju uslugu naplatim preduzecu? Da li je to potpuno legalno, s'obzirom da time umanjujem dobit preduzeca, i osnovicu za porez. Na taj nacin mozemo naplatiti cenu koju god hocemo, ona moze biti mnogo veca od trzisne, pa me zato interesuje da li je to legalno.


Ništa od toga nije zabranjeno, ali verovatno postoje neka ograničenja. Mada, ako ne platiš na mostu platićeš na ćupriji - vrlo je verovatno da neće da ti se isplati iznošenje novca iz firme na takav način jer su stope poreza koje se plaćaju na takve transakcije pozamašne u odnosu na porez na dobit preduzeća.

Stefano, brate, jedan dobronameran savet: batali te pravno-administrativne stvari i posveti se razradi i konkretizaciji svoje zamisli, a advokatima i knjigovođama ostavi da rade svoj posao. Ne možeš podjednako uspešno da budeš sve to odjednom, veruj mi.
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl-1.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduzecu21.02.2007. u 03:53 - pre 208 meseci
Hvala ti Davore i na odgovoru i na dobronamernom savetu.
 
Odgovor na temu

Biljana vasic-miskovic
knjigovodja,

Član broj: 184572
Poruke: 10
77.46.168.*



Profil

icon Re: Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduzecu26.06.2008. u 21:15 - pre 192 meseci
ako bi pozajmio novac svom preduzecu ,u svojim knjigama se to knjizi na pozajmicu vlasnika,ali i to ima ogranicenja koliko mozes,jer ici u nedogled ,pozajmljivati novac tako preduzecu Poreska inspekcija ce da ti postavi pitanje "odakle ti je toliki novac -poreklo novca".Ako je veca suma u pitanju a ne zelis kasnije taj novac da povratis nazad,mislim "pozajmicu" onda ides na dokapitalizaciju preduzeca -pretvaras taj novac u kapital i o tome obavestavas Agenciju za privredne registre,i oni to sve lepo legalizuju .dobijes resenje od njih i miran si,a novac okreces unutar preduzeca..
Sto se tice izdavanja svog stana ili automobila svom preduzecu uz nadoknadu zakupodavcu moras da placas na ugovorenu mesecnu sumu koju bi isplacivao, porez na zakup pokretnih i nepokretnih stvari 20%.Pa ako ti se to isplati ti onda sklopi ugovor i realizuj ga.Ali ne mozes koristiti sve troskove u troskove Preduzeca ,vec samo neke koji su zakonom odredjeni..recimo rezervne delove ne mozes kupovati,onda rezervne gume itd..moras i na to da platis porez ako bi koristio kao trosak svog preduzeca ,dok je samo dozvoljeno koriscenje goriva ,pranje auta,vulkanizerske usluge i zamena ulja...
 
Odgovor na temu

Biljana vasic-miskovic
knjigovodja,

Član broj: 184572
Poruke: 10
77.46.168.*



Profil

icon Re: Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduzecu26.06.2008. u 21:30 - pre 192 meseci
Davore...ne moze preduzece da sklopi ugovor sa drugim preduzecem o pozajmici..jer onda mora biti drugacije organizovano..pozajmice .kredite..i sl.. moze da daju samo banke.Jer one su te koje su tako i registrovane da mogu da vrse takve uslugeostalo ne! a kako je KOSAVA I PINK imala ugovor o pozajmici to je neka druga prica..koju preduzeca ne mogu da koriste...pozzz
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduzecu26.06.2008. u 21:31 - pre 192 meseci
Zdravo Biljana, hvala na javljanju i dobrodošla na ES.

OK, ima logike to što kažeš. Pretpostavimo da je ipak moguće da jedno preduzeće 'pozajmi' novac drugom kroz dokapitalizaciju, direktnu ili indirektnu.

Može li malo detaljnije, koja je tačno razlika između pozajmice i dokapitalizacije u smislu administracije?

Koliko je meni poznato, u oba slučaja je moguće povratiti uloženi novac, kod pozajmice se to definiše ugovorom o pozajmici dok kod dokapitalizacije ostaje mogućnost smanjenja osnovnog kapitala u dogovoru sa ostalim osnivačima (ako postoje). Limiti u oba slučaja praktično ne postoje, s tim da je naravno poželjno da možete da dokažete poreklo novca ukoliko se ukaže potreba (posao APR je samo da evidentira promene, ne i da proverava njihovu tačnost, pa ni poreklo novca). Razlike su, kao što si lepo spomenula, u postojanju obaveze evidentiranja svake promene u osnovnom kapitalu kod APR, što kod pozajmica nije slučaj jer one imaju tretman sličan kreditima...

Da skratim, ono što mene zanima je, u slučaju dokapitalizacije, tj. osnovnog kapitala generalno, šta se dešava kada faktička imovina preduzeća 'spadne' ispod iznosa evidentiranog kapitala - da li postoji obaveza usklađivanja ili nešto slično?

Uopšte, ako bi moglo generalno objašnjenje šta je kojim zakonom definisano, da ne postavljamo uskospecijalizovana pitanja koja nisu mnogima interesantna :)

Svako dobro.
 
Odgovor na temu

Biljana vasic-miskovic
knjigovodja,

Član broj: 184572
Poruke: 10
77.46.168.*



Profil

icon Re: Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduzecu26.06.2008. u 21:44 - pre 192 meseci
zdravo Davore,

evo potrudicu se da ti pojasnim koja je razlika izmedju pozajmice i dokapitalizacije,Prvo odmah da ti skrenem paznju da dokapitalizacijom se ne smanjuje kapital vec povecava,naravno uz dogovor ostalih osnivaca ako ih ima vise...i taj kapital koji budes prijavio APR ne mozes vratiti kao pozajmicu,on ostaje u Preduzecu kao njegovo vlasnistvo,i ti sa tim novcem mozes samo da odradis neki obrt..ulaganje u robu ili kupovinom neke opreme,sve zavisi zasto ti je taj novac u tom trenutku potreban,pa si bio prinudjen da ga kao fizicko lice tj.vlasnik preduzeca ubacis..znaci za neki obrt.Dok pozajmicu kada dajes svom preduzecu,naravno uz ugovor o pozajmici zbog likvidnosti preduzeca i definises stav da preduzece ima obavezu da taj pozajmljeni novac vrati vlasniku onda kada se steknu uslovi zato..tada jednostavno napises nalog za isplatu i uzmes svoj novac nazad,dok sa dokapitalizacijom to ne mozes uciniti on ostaje unutar preduzeca...
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduzecu26.06.2008. u 22:23 - pre 192 meseci
Biljana,

Kao što je moguće povećanje osnovnog kapitala, moguće je i smanjenje, u dogovoru sa ostalim osnivačima (ako postoje). Jedino ograničenje koje tu postoji je da se ne može ići ispod zakonom definisanog minimuma od 500€ za DOO i 10 tj. 25K€ za zatvoreni tj. otvoreni AD (zakon o privredim društvima).

Ono što sam ja hteo da kažem, a čini mi se da me nisi skroz razumela, je da se i pozajmice i dokapitalizacije realizuju u cilju obezbeđivanja svežeg kapitala za rad, i da je taj kapital i u slučaju pozajmice i u slučaju dokapitalizacije moguće zadržati ili vratiti prvobitnom vlasniku, u zavisnosti od želja osnivača preduzeća i pozajmljivača kapitala, koji mogu a ne moraju biti iste osobe. Razlika je u tome što se kod pozajmica po defaultu pretpostavlja da će biti vraćene 'kada se za to steknu uslovi' (koji se definišu ugovorom u skladu sa postojanjem ili nepostojanjem želje za njenim vraćanjem), dok se u slučaju dokapitalizacije pretpostavlja da je konačna iako ista može biti praktično anulirana naknadnim smanjenjem osnovnog kapitala, isto kada se za to steknu određeni uslovi. Razlika je takođe i u (ne)postojanju obaveze evidentiranja kod APR, to smo apsolvirali.

E sad, mene zanima sledeće: ako je upisani kapital preduzeća npr. 500€, i ako postoji potreba za dodatnim npr. 10.000€ koje će biti jednim delom korišćene za kupovinu osnovnih sredstava za rad, a drugim delom za finansiranje operativnih i drugih troškova poslovanja, da li je u slučaju upumpavanja tih 10K kroz dokapitalizaciju potrebno naknadno, nakon trošenja tih sredstava, raditi smanjenje osnovnog kapitala na nivo 500 + vrednost_kupljenih_osnovnih_sredstava (umanjena za iznos amortizacije naravno)?

Udaljio sam se od teme, znam, ali ne previše, a čini mi se da je ovo pravo mesto i pravi trenutak za moje pitanje :)
 
Odgovor na temu

Biljana vasic-miskovic
knjigovodja,

Član broj: 184572
Poruke: 10
79.101.205.*



Profil

icon Re: Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduzecu26.06.2008. u 22:46 - pre 192 meseci
osnovni kapital preduzeca knjizi se na odrdjenom kontu klase 3..gde se jos nalazi i godinama sakuplja neka dobit tog prduzeca gde jedino smanjenje kapitala dolazi podizanjem dobiti,ili pokricem gubitka iz predhodnih godina,(ali samo iz ostvarene dobiti ranijih godina)ali osnovni kapital od 500 E,i kasnije dokapitalizacija koja je prijavljena APR se ne diraju i nije mi poznato da moze doci do smanjenja tog kapitala..(jer za taj iznos u pasivi ,na drugoj strani stoji aktiva koja balansira taj kapital)....ovde ne mogu da ti pomognem za sada.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduzecu26.06.2008. u 23:51 - pre 192 meseci
Može 100%, zakonom (o privrednim društvima) je predviđeno i smanjenje osnovnog kapitala. Nisam upućen u finese knjigovodstva, ali znam da suma od 500 (250+250) € koja je obično sav osnivački kapital DOO može bez ikakvih problema da se koristi u bilo koje svrhe odmah po počinjanju preduzeća sa radom. Dakle preduzeće može da ima upisan kapital od 500€ čak i kada realno nema nikakvu imovinu, takav je zakon. Pitanje je kakvi su propisi iznad te cifre.

Uostalom, obzirom da smo maltene u komšiluku, mogli bismo lepo da se sretnemo i offline nekom prilikom i natenane proćaskamo o ovoj i drugim temama u prijatnijoj atmosferi
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.aut.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduzecu27.06.2008. u 03:15 - pre 192 meseci
Citat:
Stefano:Potreban je novac za sopstveno preduzece, ali ne zelimo da trazimo kredit od banke, vec vlasnik iz svog "steka" daje novac preduzecu. Kako se to onda vodi u knjigama, takvo pribavljanje kapitala, da li se vodi kao neki kredit, kao pozajmica, kao bespovratna pomoc, donacija ili kako vec? Kako tu situaciju odraditi potpuno legalno.


Mozes to da odradis na vise nacina. Jedan je pozajmica a drugi je equity contribution (dokapitalizacija).
Ne mozes da dajes kredit preduzecu ali zajam mozes: http://www.informator.co.yu/in...r/tekstovi/dopustenost_206.htm
http://www.ekopol.co.yu/magazine/view.php?documentID=1551

Citat:
A druga stvar, kako se resava situacija, ako recimo svoj stan "iznajmim" svom preduzecu, tako da ono meni kao vlasniku stana placa kiriju?

Mozes bez problema ali to onda znaci da ti imas dodatni prihod na koji ces morati da platis porez.

Citat:
Isto i ako svoj auto "iznajmim" preduzecu kao rent-a-car recimo, ili recimo neku moju uslugu naplatim preduzecu? Da li je to potpuno legalno

Jeste, potpuno je legalno ali opet posto ti zaradjujes te pare onda ces morati da platis porez.

http://www.elitesecurity.org/t...jmici-upumpati-novac-preduzece

[Ovu poruku je menjao srki dana 27.06.2008. u 04:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Biljana vasic-miskovic
knjigovodja,

Član broj: 184572
Poruke: 10
79.101.135.*



Profil

icon Re: Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduzecu27.06.2008. u 13:27 - pre 192 meseci
kapital ostaje kao kapital ...ali samo u brojkama u knigama ...a naravno njegov obrt i sluzi unutar preduzeca ...

pozzz komsija ...hvala na pozivu,zasto da ne.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Pozajmljivanje sopstvenog kapitala svom preduzecu, i naplacivanje sopstvenih usluga svom preduzecu

[ Pregleda: 12399 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.