Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Osigurac na ves-masini crkava

[es] :: Elektrotehnika :: Osigurac na ves-masini crkava

[ Pregleda: 9373 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jericho

Član broj: 161511
Poruke: 248
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+449 Profil

icon Osigurac na ves-masini crkava05.11.2013. u 18:55 - pre 127 meseci
Pozdrav,

Vec duze vreme imam problem sa ves-masinom Samsung SWF P12. Krajem prosle godine masina se pokvarila (prestao je da se okrece bubanj), dolazio je neki priuceni kvazimajstor nadjen preko oglasa (nisam imao nijednog po preporuci), koji je iz 3 pokusaja uspeo da nekako popravi fmasinu (menjao neke kondenzatore na ploci, posle toga ne znam ni sam sta, da bi na kraju i previnklovao motor), i ukupno naplatio 250 evra.
I pre tog velikog kvara osigurac na masini je jednom prilikom pregoreo, ja sam kupio zamenu i radila je.

Jedno vreme masina je prala normalno, ali je poceo sve cesce da crkava osigurac (stakleni 6x32mm od 20A). Nekoliko meseci radila je normalno, ali sada je poceo svakih par nedelja da crkava osigurac, poneki put i vise osiguraca uzastopno. Cim se ukljuci temperatura od 60 stepeni ili vise, skoro redovno ispada.

Jedan poznanik elektricar mi je rekao da je problem u grejacu i da zato crkavaju osiguraci. Da li neko moze da da komentar na ovo? Zaista ne bih vise ulagao u ovu masinu, iz vise razloga - nije moja, vec je dotrajala i kvari se, sljamsung je...

Zaboravio sam da kazem u cemu je glavna caka, cekao bih ja da masina crkne sama od sebe i menjao osigurace od 30 dinara triput dnevno, da konstelacija nije sledeca - na ves-masini se nalazi masina za susenje vesa! Drugim recima, svaki put kad treba da zamenim osigurac, ja moram da u uskom kupatilu sam spustim masinu za susenje koja nije bas lagana. Kad zamenim osigurac, tad nastupa pravo veselje - prizor izgleda otprilike ovako:


Stvarno ne bih da dalje treniram za ovu disciplinu, nema neku perspektivu na Olimpijskim igrama. Dajte neki savet, ako mislite da vredi popravljati, saljite na pp kontakt dobrog majstora (naravno da nije preskup). Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

vidovicb
Student, vstss cacak

Član broj: 219754
Poruke: 29
*.1699.crnagora.net.



+2 Profil

icon Re: Osigurac na ves-masini crkava06.11.2013. u 21:48 - pre 127 meseci
Pokriva li fid tu utučnicu na kojoj je veš mašina i koji je osigurač u tabli za nju?
Predpostavljam da nemaš fid i da osigurač u tabli nije preko 16A i čudno je to što je taj stakleni od čak 20A. Moguće je da imaš veliki pad napona na dovodu, pa kad se uključe i grijači i motor mašina povuče veliku struju, takođe je moguće da motor sad nakon previnklavanja vuče veću struju nego što bi trebao i da nešto nije po tom pitanju odrađeno kako treba. Treba ispitati i izmjeriti dolazni napon, i ispravnost svih električnih elemenata veš mašine.
 
Odgovor na temu

Jericho

Član broj: 161511
Poruke: 248
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+449 Profil

icon Re: Osigurac na ves-masini crkava06.11.2013. u 22:21 - pre 127 meseci
Ne znam sta je fid? U tabli su osiguraci pogresno obelezeni, ne znam koji je tacno za masinu. Merlin Gerin C16 su svi, mozda par C10 - pretpostavljam da je C16 16A?
Ne verujem da je do vinklovanja motora, jer se problem jednom javio i pre toga. Jednom sam ostavio otvorenu masinu dok je radila, i videlo se kroz plasticno kuciste osiguraca da elektrizira, iako tad nije izbacilo. Kuciste osiguraca, kao i kleme (pa i zice) su od pregorevanja dosta pocrneli, ne znam da li to moze da utice?
Cak sam razmisljao da nastavim zice i da izbacim osigurac van masine, da barem ne dizem 50+ kg susilice kad treba da zamenim osigurac.
 
Odgovor na temu

vidovicb
Student, vstss cacak

Član broj: 219754
Poruke: 29
*.crnagora.net.



+2 Profil

icon Re: Osigurac na ves-masini crkava07.11.2013. u 18:53 - pre 127 meseci
Fid sklopka je uređaj koji stoji u tabli sa osiguračima i služi za zaštitu od napona dodira, ako je bilo kakav mali kvar u mašini fid bi izbacivao. Ako možeš pojačaj taj spoj sa osiguračem, tu se javlja izgleda veliki prelazni otpor i onda se osigurač grije i istopi, čim odreaguje prije od ovog u tabli od 16A onda nešto nije s njim u redu, po selektivno sti bi prvo izbacio ovaj od 16A u tabli. Ako nema grešaka u strujnom krugu mašine nelogično je da gori toliki osigurač, da to nije od 2A? Probaj staviti koju licnu preko tog osigurača, ne ispravog. Bilo bi dobro da dodje neki električar da ti to sve provjeri, da nešto ne probija na masu kao i
ispravnost svih elemenata u mašini.
 
Odgovor na temu

Jericho

Član broj: 161511
Poruke: 248
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+449 Profil

icon Re: Osigurac na ves-masini crkava07.11.2013. u 21:28 - pre 127 meseci
Veruj mi da je 20A, zamenio sam ih dosad preko deset, jos sam stavio trome za svaki slucaj, ali ne vredi. Kad mi sledeci put crkne osigurac, stavicu nove kleme (ako nadjem takve) i pojacati zice, jer su bogami i one nagorele. Pa nesto svakako nije u redu sa masinom, jer stalno pregorevaju osiguraci, a dobrog elektricara nazalost nemam. Sta je sa teorijom da je uzrok neispravan grejac? Poznanik koji mi je to rekao (dipl.ing.el.) se i sam bavio popravkama, ali vise nema vremena za to. Ocito je da se to desava kad masina povuce vise struje, ali je meni kao potpunom laiku nejasno zasto bi se to desavalo zbog neispravnog grejaca.
 
Odgovor na temu

Jericho

Član broj: 161511
Poruke: 248
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+449 Profil

icon Re: Osigurac na ves-masini crkava24.05.2014. u 01:06 - pre 120 meseci
U slucaju da se nekome desi nesto slicno - uzrok cestog pregorevanja osiguraca bili su ni manje ni vise nego losi kontakti na podnozju osiguraca - od stalnog pregorevanja situacija se samo pogorsavala. Kad sam zamenio kuciste osiguraca novim (nesto manjim, ali sam nekako nabudzio) i sredio malo zice, nijednom se nije ponovilo.
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Osigurac na ves-masini crkava24.05.2014. u 16:47 - pre 120 meseci
Citat:
Jericho: uzrok cestog pregorevanja osiguraca bili su ni manje ni vise nego losi kontakti na podnozju osiguraca - od stalnog pregorevanja situacija se samo pogorsavala.


Kad su "kontakti loši" obično ide manje struje ali se kučište više greje,

20 Ampera nije malo struje,čak i za veš mašinu!

Dobro je ako se na tome završi i da osigurač više ne crkava.

Obrati pažnje i ipak prati malo rad te mašine,
za svaki (neplanirani) slućaj.

pOz

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Osigurac na ves-masini crkava

[ Pregleda: 9373 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.