Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ravnomerno grejanje na povrsini 60cm x 80cm

[es] :: Elektrotehnika :: ravnomerno grejanje na povrsini 60cm x 80cm

[ Pregleda: 3147 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mocapartizan
Marko Ristanovic
free lancer
Beograd,Srbija

Član broj: 278135
Poruke: 227
89.216.27.*



+2 Profil

icon ravnomerno grejanje na povrsini 60cm x 80cm14.10.2013. u 09:23 - pre 127 meseci
Zdravo,

pokusavam da napravim ravnomerno grejanje na povrsini 60cm x 80cm (nije fiksno ali mi u principu treba sto veca povrsina) ali da ne idem preko 3-4 KW.
El. instalacija u kuci gde iznamjmljujem radonicu je slaba pa ne smem da preterujem.
Ovo grejno telo bi tebalo da na neposrednoj udaljenosti (5-10cm) stvara temperaturu od 160C koliko mi je potrebno da se sitostamparska boja na tekstilu koji stampa sasusi.
Napolju koriste IR i kvarcne grejace,slicne vidjenim na TA pecima ali im ova dimenzija (retka u ponudi) ide na 6 - 12 Kw! U zadnje vreme se sa staklokeramikom postize ravnomerno rasporedjeno grejanje na celoj ploci kako se delovi tekstila ne bi zasusivali a drugi ostali "nedopeceni".

Mislio sam da pokusam da na postojecu kvarcnu grejalicu sa stapovima 3 x 1000 w postavim staklokeramicku ili aluminijumsku plocu,ali se plasim da grejaci "nece disati" . Pitanje: Smem li da na otvoreni deo kvarcne grejalice stavim plocu i tako pokusam da napravim ravnomerno zagrejanu ravan? Ukoliko koristim aluminijum,koje debljine? Malo sam bezao sa casova kad je toplota u pitanju...

Hvala svima,

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: ravnomerno grejanje na povrsini 60cm x 80cm15.10.2013. u 23:08 - pre 127 meseci
Videh da ti niko ne odgovara na pitanje, pa da ti pomognem.

Sušenje štampe na tekstilu se najefikasnije obavlja halogenim tungsten T3 industrijskim infracrvenim lampama koje zrače i u vidljivom delu spektra (max temperatura do oko 2200*C, srednjetalasni IR opseg).

Takve lampe nalikuju halogenim lampama za obične reflektore većih snaga, ali ni u kom slučaju nisu iste.
Mogu se kupiti u "Philips" zastupništvima (po sećanju, u Bg: Euromax i Euronimax, možda sada ima još koje..).

Ravnomerno se rasporede na noseći panel, i snaga im se upravlja faznim zasekom.

Iz primera u praksi, baš iz te oblasti koja tebi treba, panel koji suši površinu od 800 x 800 mm ima 9 lampi od po 1KW, dužine lampi oko 800 mm.
Vreme sušenja (ekspozicije) je oko 8 sekundi, za neke majice i slične objekte, kada se optimalno podesi boja svetla lampi. Sušenje se obavlja na karuselu sa više polja, čija se polja podmeću pod halogeni panel i pomoću senzora aktiviraju ekspoziciju. Rastojanje lampi od objekta, je oko 10-tak cm.

Da bi se dobila ravnomerna raspodela temperature po objektu, svaka lampa se nezavisno mora podešavati, tako što one koje su u sredini imaju najmanju temperaturu, a one sa krajeva najvišu.

Takav način je najefikasniji jer lampe rade samo za vreme ekspozicije.
To nije jedini razlog visoke energetske efikasnosti (metoda je jedna od najboljih), već se radi o specifičnosti talasne apsorpcije svake materije ponaosob, gde se iskorišćavaju pikovi na krivoj apsorpcije podešavanjem boje svetla, tj. talasne dužine.
Radi se o čitavoj oblasti, pa ovde nema prostora za šire objašnjavanje (potraži sam o tome).
U praksi se ti "pikovi" traže empirijski bez "prekopavanja" po spektralnim dijagramima, jednostavnim podešavanjem boje svetla pomoću regulacije faznim zasekom, sa rezolucijom boljom od 1:500.

Potrebne su ti lampe ovakvog oblika, sa reflektorom od 180 stepeni po obimu stakla (emisioni ugao 180 stepeni, vidi sliku).

Ovo je jedan od najefikasnijih načina, tj. najmanje "udara" po džepu, bez obzira što zahteva veliku potencijalnu snagu (9KW). U praksi samo dve krajnje lampe rade sa po 50-60% snage, dok one u sredini sa jedva 20-30%. Tj. aktivirana snaga je reda 2-5KW, zavisno od toga šta se suši.
Dodatna prednost je u tome što se može aktivirati onoliko lampi koliko je potrebno za gabarite dotičnog objekta.
Nema nikakvog senzora-sonde za temperaturu, temperatura lampi se postiže za par desetih delova sekunde (obavezan soft start, inače lampa dostiže max. temperaturu za svega 10mS ali kratko traje u takvim uslovima), ekspozicija traje nekoliko sekundi i lampe se gase dok se ne donese nov predmet za sušenje. Nema potrebe ni za kakvom termo izolacijom, jedino što treba zakloniti oči od snažne svetlosti (neprijatno je ali je štetno koliko i direktno gledanje u Sunce, sličan je spektar).

Sve u svemu, relativno skupe lampe (reda 20-50 eura po komadu), ozbiljnija kontrola faznog zaseka (nužna povratna veza po naponu ako je nestabilan mrežni napon, inače ne, ali u svakom slučaju treba bolje od običnog "dimera"), devet lampi dozvoljava pravilnu raspodelu na tri faze, gde po fazi imaš oko 15A što je sasvim dopustivo u kućnoj instalaciji, veoma jevtin i jednostavan nosač lampi od običnog perforiranog lima sa "klips" hvatačima za lampe, moguć veoma brz rad sa serijom predmeta pomoću karusela, i savršena ponovljivost procesa ako je predmet sušenja uvek u istoj poziciji prema lampama.

Izvesnom gospodinu sam svojevremeno revitalizovao pregoreli turski uređaj sa 9 lampi, za sušenje štampe na tekstilu. Ubacio sam mu mikrokontroler za upravljanje, sa setom parametara i pamćenjem grupe raznih proizvoda, gde on sada samo izabere unapred podešen set parametara za proizvod koji će sušiti.

Nije nikakva reklama, jer nemam ni vremena ni namere da pravim nešto takvo, već opis mogućnosti takve naprave, a u svom gradu verovatno možeš naći nekog ko će ti to napraviti.

Toliko za pretraživanje o tome. Dalje moraš sam.


Video sam da postoje i gotovi uredjaji turske proizvodnje i koštaju reda 1500 eura (takav je bio onaj pokojni koga sam revitalizovao), jedino što nemaju pamćenje većeg seta parametara, već samo za tri.

Sve ostale metode zagrevanja (osim radiotalasom, a to je enormno skupa i veoma složena metoda) su manje brze i troše skoro dvostruko više energije (bilans je veoma vidljiv na kraju meseca).
Na primer, sa štapovima od kućne infragrejalice, troši se oko 40% više energije sa četvorostruko sporijim radom (isti štampar ima i takav jedan sušač).

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao macolakg dana 16.10.2013. u 00:57 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao macolakg dana 16.10.2013. u 00:59 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mocapartizan
Marko Ristanovic
free lancer
Beograd,Srbija

Član broj: 278135
Poruke: 227
89.216.27.*



+2 Profil

icon Re: ravnomerno grejanje na povrsini 60cm x 80cm16.10.2013. u 13:22 - pre 127 meseci
Zdravo Mr Macola,

hvala mnogo. Sad cu ja to malo da proucim (fazni zasek - sinusoida?) iako vidim da ce biti problema jer trofaznu - nemam.

Mnogo hvala, nemoj me mrzeti ako te jos malo budem zapitkivao,uvek imas opciju "Ignore"

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: ravnomerno grejanje na povrsini 60cm x 80cm23.10.2013. u 22:00 - pre 127 meseci
Ma nema problema, samo retko kada posetim ovaj deo foruma.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: ravnomerno grejanje na povrsini 60cm x 80cm

[ Pregleda: 3147 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.