Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Swajcarska-papiri/posao

[es] :: Vodič za emigraciju :: Swajcarska-papiri/posao

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6893 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ivnna.ast
Pravni fakultet
Kragujevac,Srbija

Član broj: 318111
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Swajcarska-papiri/posao10.10.2013. u 23:59 - pre 128 meseci
Citat:
član:
sve i da možeš da nostrifikuješ diplomu treba ti vrlo visok nivo znanja da bi mogla na tom jeziku da učiš i polažeš ispite i mislim da je taj nivo znanja nešto što se ne meri sertifikatima (B2, C1, C2, ...) nego godinama koje tamo provedeš. Pošto si rekla da trenutno neznaš ništa nemačkog, tek za nekih par godina od početka života u CH mislim da ćeš biti na tom nivuo znanja, a pretpostavljam da bi tako nešto (ponavljam, ako je moguće) uz to i mnoooogo koštalo.

mali offtopic
što se tiče diskusije o perspektivi nekoga ko završi pravni fakultet u Srbiji... svaki komentar je suvišan, pa i ovaj :)



e,pa bas ti hvalla na komentaru,pogotovo na ovom suvisnom :)
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Swajcarska-papiri/posao11.10.2013. u 08:35 - pre 128 meseci
@ivnna.ast

Mislim da treba prvo da se udas i da odes u CH. Pa ces onda na licu mesta da shvatis i vidis sta mozes a sta ne sa svojom diplomom. Znam jednog naseg coveka, koji je radio u Baselu kao "advokat", zasto kazem kao. Prestavljao se da je advokat, tj on jeste zavrsio pravni fakultet u BIH tj u EX-YU. ali nikada nije nostrifikovao diplomu u CH. Otvorio je kancelariju za pravnu pomoc u Baselu i nasim ljudima davao savete u vezi svega iz CH, popunjavao im poreze, placao racune, prevodio im sve i svasta, izao za njih u policiju itd. Naravno pola ovih stvari je radio ilegalno tj nije imao dozvolu za to, ali je jako lepo ziveo od svog posla.

Imas dosta nasih ljudi u CH koji i posle 20 godina ne govore jezik, neznaju da popune prijavu za porez, neznaju da izvade kreditne kartice, ili bilo koji formular, onda oni angazuju takve "pravnike" da to urade za njih.

Nemoj pogresno da shvatis, ali mislim da je to vec neko spomenuo "Braksi" ili neko drugi, za advokata u CH, ti je potrebno mnogo vise od znanja jezika, nostrifikovane diplome, itd. To su poslovi koji idu nasledno, kao i stomatologija, to pre nekih 2-3 godine nije postojala mogucnost da se otvori stomatoloska ordinacija u CH zbog trzista, pa su se licence prodavale i za 2-3 miliona CHF.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Swajcarska-papiri/posao11.10.2013. u 09:14 - pre 127 meseci
to su ti granski monopoli kao npr oni cuveni NYC taksisti gde ne mozes da budes taksista ako nemas taxi plocicu, a one se vise na izdaju, nego ih vlasnici iznajmljuju za ogromne sume ako sami ne voze taksi.

U NS isto tako je tesko dobiti advokaturu, ne znam tacno bas zasto, ali izgleda da advokatska komora mora da ti da licencu ma kako ti dobro znao pravo...

Sto se tice onoga naseg u Bazelu, zavisi kako je to regulisao CH zakonodavac, ali kod nas je moguce pruzanje takvih usluga. To su agenti. Moguce je zastupati nekoga na sudu, a da nisi pravnik.

Da sam na ivaninom mestu ja bih sto pre otisao u CH i upisao pravni faks odmah tamo. Naravno najpre brak i papiri. To prvo.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Swajcarska-papiri/posao11.10.2013. u 09:23 - pre 127 meseci
Ovo što je gore napisano je manje više sve tačno.

ali Vi ljudi neuzimate u obzir koliko sve to košta...
Stan, hrana, prevoz, takse, krankkassa, pa tek onda ide lepa para i za studiranje... a da ne pričamo o izlascima i garderobi, pogotovo kad si mlad.

Dobro onda će da se uda, i biće za početak na tuđa leđa, kao većina što je došla ovde u Švajcarskoj.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Swajcarska-papiri/posao11.10.2013. u 13:31 - pre 127 meseci
ledja supruznika nisu tudja ledja.

To su jedna ledja i pred zakonom. Normalno je da supruznik pomogne spuruznika kad nema posla, to ga i zakon obavezuje.

Npr miki,

kao sto si ti bio na ledja tvojih roditelja dok su te skolovali i dok si trazio posao,
pa kako si bio na njihova ledja i dok si radio i ziveo sa njima
i iznad svega kako si preko njihovi ledja dobio i pasos !
 
Odgovor na temu

ivnna.ast
Pravni fakultet
Kragujevac,Srbija

Član broj: 318111
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Swajcarska-papiri/posao11.10.2013. u 21:02 - pre 127 meseci
Hvala Braksi,lepo si to rekao,zrelo i normalno razmisljanje! Brak treba da bude bas takav kao sto si i rekao, a to sto danas ima svega i svacega, sto se sistem vrednosti skroz deformisao to je druga prica! Al i dalje stojim iza toga da jos uvek ima neiskvarenih osoba, koje su tako vaspitane na vreme, jeste da ih je malo,ali ima ih!
Taj gore pomenuti advokat sto je radio neke stvari ilegalno,stvarno ne znam kako je to smeo,i imao petlju za tako nesto na strani?! Sta li je sa njim sad,jel jos uvek to radi?
Ja sam se jos malo raspitala oko ovog mog jadnog faxa,tako da su mi manje vise isto rekli, da odnesem diplomu da vidim sta ce mi priznati od ispita, a razliku da polazem po njihovom(drzavnom faxu)...
 
Odgovor na temu

ivnna.ast
Pravni fakultet
Kragujevac,Srbija

Član broj: 318111
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Swajcarska-papiri/posao11.10.2013. u 21:11 - pre 127 meseci
i u vezi tog advokata...on moze po zakonu da zastupa nekog na osnovu ugovora o zastupanju,ugovora u korist trecih lica i tako to! To verovatno 100% moze i u swajcarskoj, tako da je to legalno sto je radio...A sto se tice nekih drugih stvari verovatno je nesto radio i ispod ruke..to je kod nas krivicno delo nadripisarstva,a kaznjivo je i u sw.,i svuda u svetu!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Swajcarska-papiri/posao

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6893 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.