Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CATV antensko pojacalo 20dB vs 30dB

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: CATV antensko pojacalo 20dB vs 30dB

[ Pregleda: 3742 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon CATV antensko pojacalo 20dB vs 30dB06.10.2013. u 18:47 - pre 127 meseci
Pre neki dan sam kupio CATV pojacalo oznake JMA 8620SA2 sa ovim karakteristikama:
Citat:

Bandwidth (MHz) 45-860
Total gain(dB) 20±2
Gain adjustment(dB) 0-10
Flatness in band(dB) ±0.5
Slop(dB) 3
Noise factor(dB) ≤5
Power consumption(W) 1


Do mog TV-a signal dolazi preko nekoliko razdelnika i podugackog koaksijalnog kabla (preko 30m) i signal je poprilicno slab. Ja sam, samo za pocetak, uredjaj privezao neposredno pre TV-a i signali su se poboljsali na svim kanalima. Ne jako mnogo, ali je pojacanje vidljivo. Naravno da je efekat mnooooogo bolji kada sam taj uredjaj stavio na onaj skroz prvi razdelnik gde CATV kabel dolazi do moje kuce. Onda su signali fenomenali. Jedini problem sto imam sa tom lokacijom je napajanje uredjaja. Ali, nisam se obratio zbog tog problema.

Nego sam u medjuvremenu nabavio neko nemacko pojacalo malo starije generacije nepoznatog proizvodjaca (nalepnica je iskidana na coskovima) a od karakteristika na njemu pise ovo:
Citat:

Specifications:
Input: 47 - 862 MHz
Gain: 30dB
Gain Control: 0 - 18 dB
Maximum output level: 108 dB
Power supply: 230 V, 50 Hz, 3 W


odnosno na nemackom pise originalno (mozda je Google translate nesto pogresio)
Citat:

Techn. Daten:
Eingang: 47 - 862 MHz
Verstärkung: 30dB
Pegelsteller: 0 - 18 dB
Max. Ausgangspegel: 108 dB
Netzanschluß: 230 V, 50 Hz, 3 W


I problem je sto kada sam prikljucio ovaj uredjaj neposredno ispred TV-a dobio sam veoma oslabljene signale umesto pojacane. Slika izgleda losije nego bez uredjaja. Da bih vam bolje docarao, prijem je takav kao kada onaj prvo uredjaj od 20dB iskljucim sa napajanja a koaksijalne kablove ostavim spojene.

Da naglasim da jos nisam isprobao ovaj drugi uredjaj na prvom cvoristu (gde se onaj prvi pokazao dosta dobro), ali kada mi se u kuci ponasa ovako lose onda ne mogu da se nadam da ce i tamo da se ponasa mnogo bolje.

Ja imam utisak kao da mu je riknuo jedan od tranzistora i to verovatno na prvom stepenu. Sta vi mislite?

Rastavio sam uredjaj i unutra je metalna kutija i poklopac joj je zalemljen a ja nemam dovoljno jaku lemilicu da ga odlemim.
Sta mislite vredili se truditi oko ovoga i popraviti ga? Da li ce se (kada bude ispravan) mnogo bolje ponasati nego onaj prvi od 20dB?
Nemam predstavu koliko je to +10dB pojacanja vise...
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: CATV antensko pojacalo 20dB vs 30dB06.10.2013. u 19:10 - pre 127 meseci
Svarha svakog antenskog pojacala je da kompezira gubitke na kablovima(zbog toga ti je bilo okej kad si ga dislocirao od tv-a)
Pojacanje od 20dB= 100mW
Pojacanje od 30dB= 1W

To uopste nema veze u tvom slucaju nego samo da dobijes osjecaj.
Ako si kako kazes sa pojacalom od 20dB ima rjesen problem ali nisi imao napajanje tamo(rjesi napajanje i zavrsena prica)
preguglaj fantomsko ili linijsko napajanje..
Mozda je to ojacalo od 30dB sasvim okej ali imas neiskoristiv prepojcan signal.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: CATV antensko pojacalo 20dB vs 30dB06.10.2013. u 19:19 - pre 127 meseci
Ma resicu ja njemu napajanje, nije to strasno veliki problem, ali zasto bi ja stavljao to slabije pojacalo kada imam i ovo jace?
Ovo jace je malo vece pa ako se ispostavi da mi ono vise pase od ovog slabijeg (sa slabijim su OK signali na vecini kanala, ali pri kraju CATV opsega ~700MHz signali su i dalje slabi mada jaci nego bez pojacala).

E sad, ne znam koji ti je maternji jezik, nije ni bitno jer bi ja trebalo da razumem sve ex-yu jezike ali tebe u ovoj recenici nisam razumeo, ako mozes da pojasnis malo detaljnije:

Citat:
zica49: Mozda je to ojacalo od 30dB sasvim okej ali imas neiskoristiv prepojcan signal.
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: CATV antensko pojacalo 20dB vs 30dB06.10.2013. u 20:31 - pre 127 meseci
O kada bi vi znali sta sam ja procitao prvih NEKOLIKO (naglasak je na nekoliko) puta kada sam citao citirani deo zicine poruke umrli bi od smeha.
I sada uzmem da procitam jos jednom nakon male pauze (pokusavanja odlemljavanja poklopca - bezuspesno) opet sve iz pocetka i onda shvatim da je covek napisao da mi previse pojacan signal ne odgovara. Pa zar signal moze da bude previse pojacan toliko da smeta TV-u?

Ja nesto sumnjam u ovo, ali cu sutra probati da "odmaknem" pojacalo od 30dB dalje od TV-a. Ali ce u tom slucaju biti daleko od mog ali blizu caletovom TV-u... sta li ce onda da bude... nemamo pojma...
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: CATV antensko pojacalo 20dB vs 30dB06.10.2013. u 20:41 - pre 127 meseci
Moj maternji jezik je Srpsko-Hrvatski/Hrvatsko-Srpski.Tako se to zvalo kad sam ucio gramatiku i isao u osnovnu skolu.
Recenica koju nisi bas razumio "Mozda je to ojacalo od 30dB sasvim okej ali imas neiskoristiv prepojcan signal".
Oprosti sad vidim neke gramaticke greske.
Mozda je te pojacalo od 30dB potpuno ispravno,ali ako imas suvise pojacan signal moze se imati simptom da ne radi kako treba,odnosno donijeti zakljucak da je neispravno.
Kablovi od kablovske i antenski koji se koriste po kucnim intalacijama uglavnom imaju slabljenje oko 20dB na 100 metara.
U tom slucaju pojacalo od 20dB je sasvim dovoljno.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: CATV antensko pojacalo 20dB vs 30dB06.10.2013. u 22:35 - pre 127 meseci
Eh, kad bi samo moji kablovi bili problem onda bi sve bilo dobro, ali njihovi kablovi, razvodni ormari (na mnogim mestima u gradu su prosto razvaljeni i kablovi i spliteri vise ili leze na zemlji) i linijski pojacivaci (sa losim opsegom, valjda koriste neke prastare koji ne pojacavaju nista iznad 500 MHz) i sta na kraju dobijem? Relativno los signal na skoro svim kanalima a na onim preko 500MHz su UZASNI!

Nista... sutra cu probati da ga postavim tamo na prvo racvanje pa cu da vidim sta ce da kaze, mada meni JAKO smrdi da je crko.

Ali, onaj potenciometar za podesavanje jacine radi, tj ima efekta ali kada ga skroz smanjim nemam NIKAKVU sliku ni na jednom kanalu, a kada ga pojacam do kraja dobijem losu sliku.
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: CATV antensko pojacalo 20dB vs 30dB06.10.2013. u 23:11 - pre 127 meseci
Naravno da moze biti neispravno.Vec sam rekao ako od tog prvog racvanja nema vise od 100 metara dovoljno je pojcalo od 20dB.
A koliko vidim razumijes da ako dobijes devastiran signal pojacalom to ne mozes popraviti.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.sbb.rs.



+89 Profil

icon Re: CATV antensko pojacalo 20dB vs 30dB08.10.2013. u 13:49 - pre 127 meseci
Ja tebe Ksrele ne razumem, idi bre covece do njih duzni su da ti nameste ako nece otkaci ih i uzmi druge sad imas i Internet tv, imas i varijantu satelitske, znaci oni moraju da nameste. A mozes i Ratelu da se zalis tako sam i ja. Imas opciju da se zalis na kvalitet usluga koji su oni duzni da ti pruze pa su bili i merili signal i utvrdili da CATV provajder ne radi kako treba pa sam dobio pojacivac ispred kuce :) peglali su mrezu 500m pre mene jer negde tamo nije valjalo itd....
YU1OTW
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: CATV antensko pojacalo 20dB vs 30dB

[ Pregleda: 3742 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.