Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Li-ION baterije i punjenje...

[es] :: Elektronika :: Li-ION baterije i punjenje...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 51442 | Odgovora: 177 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2245
*.dsl.iskon.hr.



+52 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...30.09.2018. u 20:08 - pre 67 meseci
U slucajeima kad vrsimo odvrtanje vec zavrnutih srafova (u vecini slucajeva veoma snazno zavrnutih) sa nasim aku alatom, onda je za pretpostaviti da on krece u tu operaciju pod najvecim opterecenjem i da shodno tome odmah "vuce" najvecu struju iz baterijskog paketa. To bi trebala biti najveca struja koju nasa alatka inace vuce iz baterije jer su svi ostali slucajevi blazi u tom pogledu.
E sad se ja pitam kako prakticno izmjeriti tu struju (inace tog podatka nema ni za jedan aku alat sa kojim sam dolazio u dodir) i u skladu sa tim mjerenjem izabrati pravi tip baerijskih clanaka koje bi koristio u reparaciji baterijskog paketa ?
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...01.10.2018. u 03:02 - pre 67 meseci
Amper klesta i neko vezivanje kablovima? :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

vucko47
Užice

Član broj: 303041
Poruke: 1542



+174 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...01.10.2018. u 06:30 - pre 67 meseci
Nekada ranije sam nesto merio jednu i ako se dobro secam znala je povuci doobro preko dvadeset ampera. Merio na makiti pre koju
godinu al sada je tu verovatno drugacija situacija sa novijim modelima i novijom tehnologijom. Jedino da meris to sto imas pa
da vidis kako se ponasa.
Sinan Hasan Jašar Šaban...
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...01.10.2018. u 06:46 - pre 67 meseci
Dvadeset ampera je oko 10C iz Li-po baterija, trebalo bi onda juriti takve celije. Fora je sto ogromna vecina lipo baterija moze da da "trenutno" dosta vecu struju od one koja pise na istoj za "stalan rad". Mislim da NiMH ne moze da pridje Li-po celijama po struji praznjenja.

Ono sto je problem kod Li-po baterija je zastitna elektronika koja ume da koci bateriju u davanju vece kolicine struje. Zato se prave namenski paketi.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...01.10.2018. u 11:11 - pre 67 meseci
Bosch i Milwaukee u svojim Li-xx baterijama nemaju zaštitnu elektroniku.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...01.10.2018. u 13:18 - pre 67 meseci
Brushless sa ESC-om i problem resen :) Samo mislim da su takvi proizvodi kod nas bas retki.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2245
*.dsl.iskon.hr.



+52 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...01.10.2018. u 15:56 - pre 67 meseci
Citat:
ZAS011: Bosch i Milwaukee u svojim Li-xx baterijama nemaju zaštitnu elektroniku.

Da li to znaci da im je elektronika za balansiranje clanaka smjestena u punjac ?

Citat:
Zlatni_bg: Brushless sa ESC-om i problem resen :) Samo mislim da su takvi proizvodi kod nas bas retki.

BLDC motori u aku alatima nemaju potrebu za ogranicavanje struje ?
Sta mu dodje ESC ?
 
Odgovor na temu

eembedded
student
novi sad

Član broj: 338914
Poruke: 49
77.243.27.*



+8 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...01.10.2018. u 16:23 - pre 67 meseci
ESC - electronic speed control, upravlja radom bldc motora (menja komutator).
ESC uglavnom ima detekciju prazne baterije
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3678
77.77.216.*



+356 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...01.10.2018. u 16:50 - pre 67 meseci
Citat:
boro62promaja:
BLDC motori u aku alatima nemaju potrebu za ogranicavanje struje ?

Struja je fakticki ogranicena omskim otporom namotaja-u jednom trenutku uvijek su ukljucena dva namotaja serijski.
BLDC je trofazni motor napojen DC-kontroler-drajver vrsi komutaciju napajanja na motoru.-

pOz


Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...01.10.2018. u 17:28 - pre 67 meseci
Milwaukee ima jedan model šrafilice sa BLDC motorom. Na elektronici ima 3 H mosta (pošto ume da vrti levo/desno). Procesorče na elektronici monitoriše stanje napunjenosti baterije, prema njenom naponu je na vreme isključuje. To radi i Bosch.
U bateriji nema elektronike. Sve što je po tom pitanju "pametno" nalazi se u punjaču.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2245
*.dsl.iskon.hr.



+52 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...01.10.2018. u 20:29 - pre 67 meseci
OK drugari, vise sam nego zadovoljan vasim odgovorima !
Onda jos jedno pitanje vezano za zastitne elektronike koje se mecu u baterijske pakete, a rijec je o onim iz (naravno) PRC. Narucio sam nekoliko komada raznih modela (2S, 3S, 4S i 6S) i svi ti modeli na iste padove kace i charge i discharge pa sam zakljucio da te lektronike vrse samo balansiranje prilikom punjenja i da nemaju nikakve veze sa ogranicavanjem struje koju alatka povlaci iz baterijskog paketa. Koliko to moze biti opasno obzirom da je Lixx tehnologija osjetljiva na nekontrolisano prekoracenje strujnog limita (naravno ovo se odnosi na alatke koji nemaju BLDC motore) ?
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...02.10.2018. u 04:17 - pre 67 meseci
Samo bih se nadovezao na ove gore odgovore da i Boro mozda bolje shvati - sve sto zahteva ogromnu kolicinu struje koristi ESC za kontrolu rada motora, a automatski vrsi i kontrolu ostalih komponenti. Znaci ESC ce ti zameniti kontroler brzine (objasnio je emiSar malo o tome) koji mora da postoji na BLDCu, znaci nemoguce je (ili bar krajnje nepreporucljivo) direktno ga napajati, a samim tim, ESC ti vrsi i detekciju napona baterije. Kada baterija padne ispod nivoa za recimo 3S, ESC nece dozvoliti rad motora. Znaci ipak "kontrolise" rad na neki nacin :)

Ono sto je ZAS rekao je da ti paketi sa ogromnom strujom praznjenja iz tih razloga koje sam ja par postova iznad naveo (BMS ogranicava struju praznjenja itd) ne mogu da imaju zastitnu elektroniku. Bez zastitne elektronike, ti mozes da dobijes i po 80-120C struje praznjenja, sto je na bateriji od 2Ah preko 200-300 ampera. Znas iz nasih dopisivanja da sam se bavio "avio" modelima, tacnije svim tipovima letelica, gde mi je radilo u isto vreme po par BLDC motora od ~1kW sa jedne Li-po baterije. Shodno tome mogu da ti prenesem neko iskustvo jer iako je razlicita tematika, princip rada je isti.

E sad, mi ovde pricamo o profi alatu. Vecina ovih srafilica koristi motore bez cetkica (brushless), NiMH pakete, klasicne Li-po baterije i tu nema neke velike filozofije. Ali to su srafilice, nisu busilice, bar neces moci da busis nesto kompleksnije s tim. Ja sam sa jednom od cca 30-40 EUR pokusavao da izbusim bravu od jednog agregata posto niko nije imao kljuc. Brava je prezivela, "srafilica - busilica" je ostala bez baterije.

Znam za tvoju ideju, i s obzirom da zelis da pruzis uslugu svima koji ti se pojave, moraces da budes spreman na kojekakve situacije. Negde ces imati prostu zamenu NiMH baterija, eventualno prebacivanje na Li-po gde bi ti trebao da napravis (ili nabavis) punjac za taj paket baterija, a kod ovih profi stvari uglavnom idu paketi koji su namenski pravljeni. Tada gledaj na Hobbykingu baterije koje ti najvise odgovaraju, kao sto sam ti i do sad savetovao. 90% njih nema zastitnu elektroniku ali ESC ce ti odraditi posao. Ne zaobilazi Hobbyking, bice ti veliki prijatelj u onome sto zelis da ostvaris. Pruzaju kvalitet po nenadmasivim cenama na trzistu. A za prostije stvari nabavljaj kod lokalnog uvoznika/dobavljaca celije.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...02.10.2018. u 04:18 - pre 67 meseci
Citat:
boro62promaja:
OK drugari, vise sam nego zadovoljan vasim odgovorima !
Onda jos jedno pitanje vezano za zastitne elektronike koje se mecu u baterijske pakete, a rijec je o onim iz (naravno) PRC. Narucio sam nekoliko komada raznih modela (2S, 3S, 4S i 6S) i svi ti modeli na iste padove kace i charge i discharge pa sam zakljucio da te lektronike vrse samo balansiranje prilikom punjenja i da nemaju nikakve veze sa ogranicavanjem struje koju alatka povlaci iz baterijskog paketa. Koliko to moze biti opasno obzirom da je Lixx tehnologija osjetljiva na nekontrolisano prekoracenje strujnog limita (naravno ovo se odnosi na alatke koji nemaju BLDC motore) ?


Cekaj, ta elektronika nema BMS, tacnije ne radi cut-off pri praznjenju celija do kraja?

Je l' mozes da das link do neke od tih elektronika, najbolje da pogledamo o cemu se radi.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2245
*.dsl.iskon.hr.



+52 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...02.10.2018. u 05:52 - pre 67 meseci
Sve su sa Banggood-a, evo kad stignem u DO okacicu fotke, na jednoj vrsti ovih plocica postoje padovi za P+ i P- te odvojeno B+ i B- (radi se o 3S elektronici). Ove druge su kao u slucaju koji sam prethodno opisao.
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2245
*.dsl.iskon.hr.



+52 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...02.10.2018. u 05:56 - pre 67 meseci
Citat:
Zlatni_bg: Cekaj, ta elektronika nema BMS, tacnije ne radi cut-off pri praznjenju celija do kraja?

Je l' mozes da das link do neke od tih elektronika, najbolje da pogledamo o cemu se radi.


Pa posto se na iste padove kaci i charge i discharge onda ne vidim mogucnost da elektronika iskljuci napajanje motora ?!
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...02.10.2018. u 06:06 - pre 67 meseci
Meni to nije najjasnije. Daj link da vidim sta si kupio. Jasno mi je to povezivanje kako si objasnio ali ne vidim poentu takvog pristupa kod izrade plocice.

edit: Izvini, nisam video da i gore ima jos jedan post. Posalji link pa cemo da vidimo princip rada. Fakticki si kupio punjac a ne BMS. To moze da bude i dobra stvar, sve ima svoju primenu.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
31.223.133.149



+334 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...03.10.2018. u 18:08 - pre 67 meseci
Citat:
boro62promaja:

Pa posto se na iste padove kaci i charge i discharge onda ne vidim mogucnost da elektronika iskljuci napajanje motora ?!


Moze, pogledaj malo po forumu, tvoj drugar Ivica je kacio neku semu.
Apropo, jel pretekao Zica?

Evo teme pa prostudiraj malo semu http://www.elitesecurity.org/t500316-0#3854128
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2245
79.143.169.*



+52 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...06.10.2018. u 10:05 - pre 67 meseci
Citat:
veselinovic: Moze, pogledaj malo po forumu, tvoj drugar Ivica je kacio neku semu.
Apropo, jel pretekao Zica?

Evo teme pa prostudiraj malo semu http://www.elitesecurity.org/t500316-0#3854128


Veseli, koliko vidim iz te sheme motor se kaci na EB+ i EB- a baterija se kaci preko FET-ova a to znaci da nisu na istim padovima. Ali shema je odlicna jer objasnjava kako eletronika prekida napajanje motora sa baterije.
Drug Ivica (@Zica49) je valjda pretekao, nismo se vidjeli cigansku godinu.

Kad sam vec ovde da primijetim da se zadnje serije aku alata rade za napon od 19.2V, 20V, 40V a taj napon mi se nikako ne uklapa u nekakav broj celija od po 3.6V ili 3.7V. Da li su mozda poceli oznacavanje po gornjoj granici napunjenosti Li-xx celija (4.2V), mada ni u tom slucaju se ne nalazi okrugli broj celija ?
Da li proizvodjaci alata idu na veci napon da bi smanjili struju koju alatka povlaci iz batreije ?
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
31.223.133.99



+334 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...06.10.2018. u 15:21 - pre 67 meseci

Baterija i potrosac nisu na istom pada.
Punjac i potrosac vec jesu, a to si trazio u pretproslom pitanju.
Citat:
boro62promaja: Pa posto se na iste padove kaci i charge i discharge onda ne vidim mogucnost da elektronika iskljuci napajanje motora ?!

Kod ovog Ivicinog kola se i potrosac i punjac kace na Eb ( + i -).
Kolo na neki nacin ( preko napona na pinu Vm) skonta kad je prikljucen punjac a kad potrosac.
Shodno tome pali FET1 ili FET2.
Pri punjenju otvara se FET2, a struja ide iz punjaca na Eb+, pa u bateriju pa kroz diodu FET1 pa kroz SD dionicu FET2 i na kraju se vrati u punjac.
Kod praznjenja FET 1 i FET 2 zamijene uloge.
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2245
79.143.169.*



+52 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...15.10.2018. u 09:53 - pre 66 meseci
Odlicno si to objasnio i veoma je bitno da se zna kako to kolo funkcionise !
Zadnja narudzba BMS PCB-a iz PRC za 3S i 4S imaju prikljucak za punjac i prikljucak za potrosac odvojeno (doduse na jednoj seriji je plus zajednicki a na drugoj je minus zajednicki, pretpostavljam da to zavisi od tipa fetova koji su upotrijebljeni).
Prilikom prepravke aku busilica sa Ni-Cd tehnologije na Li-xx tehnologiju, da li je pametnije ici na visi ili nizi napon (npr. busilica od 12V Ni-Cd moze biti prepravljena na 10.8V ili na 14.4V) ?
Da li veci napon podrazumijeva manju struju povlacenja iz baterije ili je pak suprotno ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Li-ION baterije i punjenje...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 51442 | Odgovora: 177 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.