Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Li-ION baterije i punjenje...

[es] :: Elektronika :: Li-ION baterije i punjenje...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 51444 | Odgovora: 177 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...22.02.2016. u 18:19 - pre 99 meseci
Punjac bi morao da prekine punjenje li-ion baterije kad dosene napon od 4,2 Volta jer ista u narednih par minuta jednokratno kaze booooom i pozar gratis :) a tvoja napunjena jucer, trosena pokazuje 4,21 Volt..bas cudno.Da li je ta baterije uopste li-ion moze li slika te baterije?
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...22.02.2016. u 18:24 - pre 99 meseci
Ajde da ponovim ono što već piše u mom raniejm tekstu:

"Battery Pack
3.7V 340mAh 1258mWh Li-Polymer

Li-Polymer Charger
Input 100-240V AC 50/60HZ
Output 4.2V – 300mA

Oznaka baterije je Polymer Li-Ion Battery GBP 452050.

Originalni punjač je pametni i ima crvenu i zelenu diodu koja se upali kada je punjenje završeno."
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...23.02.2016. u 07:41 - pre 99 meseci
Citat:
zica49:
Nemoguce je napuniti li-ion bateriju na 5,8 V da li je mjerni instrument okej?

Citat:
Living Light:
Od kud covek Zna ???
Nema ON Baždarnu opremu u spajzu pa da proveri DMM !
To, dal je negde 5,7V iLi 5,8V je vrlo ispravno "FLUKE" pitanje :-)
Što je najgore imam izvor 1.000 V! Nije baš laboratorijski izvor tačnog napona, ali kao servisni je sasvim upotrebljiv. Onaj sa 4 1/2 cifre mi je baždaren u Pupinu na Racalu.

Ovde sada moram da se izvinim i pružim objašnjenje. Moja merenja su bila pogrešna!
Uvek su mi aktivni i pri ruci jedan Metex i jedan rack ručni rad. Merio sam Metexom i analognim, rack nisam koristio.
Metex je pokazivao pogrešno!!! To me je zavaralo i kod drugih merenja.
Promenio sam mu bateriju i sada radi tačno. Nije pokazao indikator da mu je baterija slaba, a očigledno tada daje netačne rezultate!
Danas ponovo uporedio i napon u praznom hodu i na bateriji tokom punjenja je 4,4 V, a sama baterija bude napunjena na 4.2 V.
Prema tome digao sam lažnu uzbunu!

 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...23.02.2016. u 09:30 - pre 99 meseci
To je vec bolje mada i dalje tih 4,4 Volta ne izgledaju nimalo bezazleno.Ne ostavljaj to bez nadzora dok se puni.

Imam profi spravu za punjenje baterija kojoj mogu mjenjati parametre punjenja.Koliko god bateriju raspalim strujom 1C,2C ili mnogo C napon na kontaktima iste nikada ne ode preko 4,22V (tako kaze interni display,a isto tako i paralelno spojem multimetar sa strane).Ni struja ne moze otici na tih mnogo C jer unutarnji otpor celije uz "maskimalni constantan" napon bude ogranicavajuci faktor.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

AC187-188
Serviser
Moja
Beograd

Član broj: 309854
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...23.02.2016. u 16:40 - pre 99 meseci
Zasto bi Metex toliko gresio? Ah da baterija prazna. Ok.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...23.02.2016. u 17:23 - pre 99 meseci
Citat:
Sava: Metex je pokazivao pogrešno!!! Promenio sam mu bateriju i sada radi tačno. Nije pokazao indikator da mu je baterija slaba, a očigledno tada daje netačne rezultate!

Citat:
AC187-188: Zasto bi Metex toliko gresio?

Evo male dopune i razjasnjenja na sve pomenuto:

Normalni DMM-ovi obicno "Na Vreme" jave kada im je baterija za napajanje toliko oslabila
da situacija vise nije za pravilan rad, merenje i tacno prikazivanje vrednosti.

AD konvertor u DMM-u ima svoj Referentni Napon, koji treba da je sto stabilniji BEZ OBZIRA NA NAPON NAPAJANJA.

U nekom trenutku napon na napojnoj bateriji toliko padne da referentni napon vise nije konstatntan
nego o on pocinje da pada.

Normalno je, --- da se indikacija "Lo-Bat" na displeju DMM-a javi RANIJE od situacije kad ce i Ref.Napon da poklekne.

Primer:
Ako AD-konvertori ICL-7106, ICL-7107 imaju 100mV ref. napon, onda se ocekuje da to sve funkcionise
u punom opsegu napona napajanja i slabljenja baterije.
Ocekuje se da se "Lo Bat" pojavi pre nego sto i ref. napon "poklekene".

U praksi to bas i nije tako.
Razni "Fušeri" su poceli da falsifikuju te integralce + Losa injzenjerska praksa
je dovela do pojave

--da Instrument pocinje da LAŽE cim mu malo oslabi baterija.

Naime:
Ako napon napajanja previse padne, onda padne i vrednost Referentnog Napona.

Posto instr. uporedjuje mereni napon sa ref. naponom

-onda uz snizenu vrednost ref.napona ISPADA da je mereni napon VEĆI od stvarno izmerene vrednosti!!!

To je cela caka u vezi laznog merenja DMM-a sa oslabljenim baterijama.

Eto,

pOz





Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...23.02.2016. u 17:28 - pre 99 meseci
Veruj mi da sam se prvi put sreo sa tim problemom! Drugi digitalac radi do kraja tačno, dugo stoji ono "low battery" i onda se samo ugasi.
Uglavnom merenja punjača u praznom hodu se poklapaju: jedan digitalni pokazuje 4.417V, drugi 4.42, treći 4.40 i analogni 4.4.
Ma dobro, razrešio sam problem i čini se da je sve u redu. Gibson je preozbiljna firma da bi izbacio baš neko đubre na tržište.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...23.02.2016. u 17:45 - pre 99 meseci
Savo,
Citat:
Sava: Veruj mi da sam se prvi put sreo sa tim problemom! Drugi digitalac radi do kraja tačno, dugo stoji ono "low battery" i onda se samo ugasi.

Savo verujem Ti !

Imao sam razne "Djakonije" od instrumenata u svojim rukama za ovih pola veka,
veruj sad Ti meni ------da se svi ponasaju razlicito ! ........A trebalo bi ISTO !

Kad "Fušer" inzenjer, napravi takav propust pri konstrukciji DMM-a

-da ref. napon izgubi stabilnost i opdane za koji "mili Volt" pre nego sto se javi "Lo-Bat" na displeju,

onda mozes da zamislis koliko je truda ulozeno ( citaj: Trke za profitom) u taj instrument.

Savo, vidim da ti je sve jasno i da si skapirao i bez mog komentara.

pOz

Svako Dobro,
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...23.02.2016. u 18:25 - pre 99 meseci
Citat:
Living Light:
Citat:
Sava: Metex je pokazivao pogrešno!!! Promenio sam mu bateriju i sada radi tačno. Nije pokazao indikator da mu je baterija slaba, a očigledno tada daje netačne rezultate!

Citat:
AC187-188: Zasto bi Metex toliko gresio?

Evo male dopune i razjasnjenja na sve pomenuto:

Normalni DMM-ovi obicno "Na Vreme" jave kada im je baterija za napajanje toliko oslabila
da situacija vise nije za pravilan rad, merenje i tacno prikazivanje vrednosti.

AD konvertor u DMM-u ima svoj Referentni Napon, koji treba da je sto stabilniji BEZ OBZIRA NA NAPON NAPAJANJA.

U nekom trenutku napon na napojnoj bateriji toliko padne da referentni napon vise nije konstatntan
nego o on pocinje da pada.

Normalno je, --- da se indikacija "Lo-Bat" na displeju DMM-a javi RANIJE od situacije kad ce i Ref.Napon da poklekne.

Primer:
Ako AD-konvertori ICL-7106, ICL-7107 imaju 100mV ref. napon, onda se ocekuje da to sve funkcionise
u punom opsegu napona napajanja i slabljenja baterije.
Ocekuje se da se "Lo Bat" pojavi pre nego sto i ref. napon "poklekene".

U praksi to bas i nije tako.
Razni "Fušeri" su poceli da falsifikuju te integralce + Losa injzenjerska praksa
je dovela do pojave

--da Instrument pocinje da LAŽE cim mu malo oslabi baterija.

Naime:
Ako napon napajanja previse padne, onda padne i vrednost Referentnog Napona.

Posto instr. uporedjuje mereni napon sa ref. naponom

-onda uz snizenu vrednost ref.napona ISPADA da je mereni napon VEĆI od stvarno izmerene vrednosti!!!

To je cela caka u vezi laznog merenja DMM-a sa oslabljenim baterijama.

Eto,

pOz





E tu sam te cekao ovo je slika multimetra koju si ti nabacio na forum.Sve ovo sto sad pises u glavi podsvjeno mislis o ovom multimetru.Jedini kojeg sam u zivotu zavitao sa krova zgrade jer je izmjerio da je POE napajanje 74V,a uredjaj nije zapusio.
Malo sam editovao model :)

[img][/img]


Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...23.02.2016. u 18:25 - pre 99 meseci
Ma nek ide bestraga! Nisam posumnjao u Metex ni jednog trenutka. Ako se ne varam to je službeni multimetar nemačkih pošta, bar bio ranije. Verovatno nešto nije dobro na njemu kada ne pokazuje "low battery". Mrzi me da istražujem, upoređivaću ga češće sa drugin jer i tako se sada jako malo bavim elektronikom pa će to sve da prođe kod mene.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...23.02.2016. u 19:07 - pre 99 meseci
Citat:
zica49: E tu sam te cekao ovo je slika multimetra koju si ti nabacio na forum.Sve ovo sto sad pises u glavi podsvjeno mislis o ovom multimetru.Jedini kojeg sam u zivotu zavitao sa krova zgrade jer je izmjerio da je POE napajanje 74V,a uredjaj nije zapusio.


Malo si editovao sliku, i NEKA SI !---Stvarno je aždaja u jedenju baterija!...dobro je to sto si napisao/dopisao
To bi trebalo da pise i na originalnom instrumentu !---i to na sred displeja !

Sad kad si me podstakao, odem da ga uzmem iz "spajza" kad ono BAT prazna do nula volti ?!
(a bio ugasen/iskljucen ?!?, ....mozda pojeo bateriju i na stend-baju ??? )

Zamenim BAT od 9V, sve opet radi, i setih se tebe kako ga treba frljaciti sa krova,...... dok Si jos na visini,

-da odskoci od zemlje pod uglom pod kojim je i udario

Vala baŠ !!!

Neki digitalni instrumenti unose vise pometnje i razocaranja nego sto korisno rade !!!

pOz



Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...23.02.2016. u 19:35 - pre 99 meseci
Ubacio novu bateriju i izmerio potrosnju volsebnog instrumenta:

-Na "V" opsegu .....................4.8mA
-Na "Ω" opsegu......................4.7mA
-Na -))) zujalici.......................5.1mA
-Na "Hz" opsegu.....................5.25mA
-Na "Bat-Test"........................4.6mA

To samo znaci,.....ako ga zaboravis na stolu ukljucenog veceras , ......Sutra imas "LO-BAT" na displeju :-)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---A da se mi VRATIMO na TEMU ?! ____Bilo bi pozeljno, dosta smo "Stran-Putovali"

pOz
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...24.02.2016. u 16:35 - pre 99 meseci
Ako može još malo "pored teme" .

Da nije ovog "neispravnog" punjača ja nikada ne bih saznao da na Metexu ne radi indikator baterije. Sada me kopka zašto i šta nije ispravno. Imao je jedan šok kod drugara kojem sam pozajmio, ali kada mi je vratio samo sam zamenio osigurač i on je radio dalje potpuno normalno, eto do slučaja iz teme. Skinuo sam šemu, ali nešto sam opterećen i ne mogu trenutno da uposlim mozak pa ako nekoga ne mrzi da je pogleda i da sugestiju šta bi moglo da bude problem. Šema u prilogu.

3650

 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...18.05.2017. u 11:57 - pre 84 meseci
Jednostavno stao mozak :(
Ajde neko nek priskoci u pomoc do kojeg napona smijem prazniti ove celije da ih "baš" ne ostetim....

http://www.meircell.co.il/files/Samsung%20ICR18650-26C.pdf
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1876
*.teol.net.



+164 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...18.05.2017. u 12:22 - pre 84 meseci
Pise odmah u prvoj tabeli Discharge Cut-off Voltage 2.75V
Sve posle toga....hm...

Inace...ovih dana...uvalise mi neki tablet u ruke...Samsungov Tab 2 10.1"
Mrtav jer je mrtav punjac...vec godinu i po ...
Napon na LiPo batt deklarisan na 3.6V je bio 0.00V... nemadoh volje da trazim neku batt za tablet jer ni gazda nije bio zainteresovan za finansiranje... Stavim taj akupack na CC-CV modul kupljen na ebay upravo za takve potrebe sa strujom punjenja od nekih 900-1000mA.. Posle nekog vremena skinem aku jer je indikacija davala do znanja da je puno... Na tabletu je izdrzala preko 2h cistog i aktivnog njakanja sa youtube...
Nakacim opet sve na originalni punjac...opet ista prica...
Evo vec mjesec dana, djecurlija ga uredno koristi...sa ne bas malim vremenom izmedju 2 punjenja...

Vise nista nije sigurno kad su baterije u pitanju, osim Black horse akumulatora koji traju "garantni rok + 2 mjeseca"
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...21.05.2017. u 17:01 - pre 84 meseci
A ja izvadih iz gomile dve baterije od stare Toshibe satellite l40 koje zamalo nisu zavrsile u reciklazi. Nakon punjenja na lap topu, sa originalnim punjacem radno vreme im je cca 5 do 8 minuta i gasenje... Iste su lako rasklopljene pajserom, napunjene CC-CV punjacem uz kontrolu temperature do 40oC, i praznjene sa 0,5C. Elem, obe su imale kapacitet preko 80%. Sada vec pomalko sumnjam u elektroniku za nadzor baterije i planirano zastarevanje proizvoda, mozda i neki brojac ciklusa punjenja...
Sada sam im pronasao vise namena a jedna od njih je punjenje lap topa preko DC/DC punjaca 12/19.5V 5A i trajanje im je oko 1,5h svakoj.
Naravoucenije: produzio sam autonomiju rada na terenu za vise od tri sata sa baterijama iz furde...
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...26.05.2017. u 21:00 - pre 83 meseci
Nadjoh ja danns u nekom shoping centru i baci pogled "vidi mrcine vidi joj kapaciteta" u ime nauke kupim jednu.
Tri ciklusa punjenja i praznjenja tri puta razocaranje.
Od navedenih 4200 mAh citavih 88 mAh :)

[img][/img]

Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3678
46.36.160.*



+356 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...26.05.2017. u 21:22 - pre 83 meseci
Evo iz jednog oglasa covjeka koji se profesionalno bavi reparacijama baterija za laptope, alate i sve ostale sprave napojene Li baterijama
"Li-Ion 18650 3.7V 2000-2200mAh testirano,frisko od pouzdanog i provjerenog proizvodjaca.

Ovo je profi celija i nije namjenjena za AKKU alate sa li-ion tehnologijom.

Po potrebi Vam mogu "punktovati" (tackasto zavariti) nikl-trake za dalje spajanje.

Savjet:NE kupujte neprovjerene baterije bilo koje vrste !

Baterija je prirodno-hemjiski proizvod i njih 90% na trzistu ne zadovoljava ni priblizno deklarisane podatke.

Na pr. (vec nekoloko puta provjereno) jeftini Kineski brend "Ultra Fire" je ujedno i najskuplji prizvod jer ima 10-15% deklarisanog kapacitete ,dok mu je vjek trajanja nekoliko ciklusa puni/prazni.

Kvalitetne Li-Ion 18650 celije vecih kapaciteta (2400,2600 i 3000 mAh) provjerenih brendova Panasonic,Samsung,SONY,SANYO ili LG je nemoguce nabaviti ispod 7-12$/kom NETO.

Savjet:kupovina neprovjerenih baterija je u 90% slucajeva gubljenje novaca i vremena."

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1629



+590 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...27.05.2017. u 03:49 - pre 83 meseci
Evo jedne interesantne tabele.


Kinezi znaju i ovo da urade



Budi dobar
 
Odgovor na temu

samuki
💻🇧🇦
🅱🅰
BiH Sarajevo🇧🇦

Član broj: 322399
Poruke: 1534
*.dynamic.telemach.ba.



+97 Profil

icon Re: Li-ION baterije i punjenje...27.05.2017. u 08:30 - pre 83 meseci
Kako se mjeri kapacitet baterije sa unimerom i obicnim punjacem baterije ?
Imam multimetar i lemilicu ! 🇧🇦
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Li-ION baterije i punjenje...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 51444 | Odgovora: 177 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.