Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac

[es] :: Elektronika :: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 32882 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac15.09.2013. u 22:32 - pre 129 meseci
verujem da miskrokontroler nadgleda mrezni napon iz razloga sto dosta pretvaraca i upseva ima korektor napona na sebi, pa pri padu mreznog ili rastu preko mere mikrokontroler prebacuje na step down ili step-up na neki nacin preko trafoa preko nekih dodatnih navojaka ali cinjenica je da se u UPS-evima koriste brzi releji.

mozda bi bilo dobro da imas trafo 220/0-210-230 plus 2x11,5V navojke, pa da ti se 220V navojak napaja sa mreze preko relea koji ce isto da bude ukljucivan mrezom, sa 230 namota saljes na potrosac i po potrebi ako napon poraste onda da preklapa rele na 210 , naravno sa istog jezgra koristis 1x11,5V navojke za punjenje akumulator-a , a kad nestane mreze da ti jos jedan rele napajan iz mreze ukljuci iverter, samo nisam siguran kako ce se odraziti kontra namagnetisanje jezgra na ukljucivanje pretvaraca ako sam pretvarac nije sinhronizovan sa mrezom, to i jeste cela poenta UPS, da moze kroz isto trafo da se ukljuci pretvarac u jednoj poluperiodi sinusa ali je poenta da pretvarac tj pobuda mosfeta radi non stop i to sinhronizovano sa mrezom, kako pri uklapanju pobude na mosfete isti ne bi poiskakali iz pretvaraca jer su namagnetisali jezgro trafoa kontra od mreznog napona kog je nestalo jednu poluperiodu ranije.


dakle ili spoljasnji punjac ili sinhronizacija sa mrezom.

ako ti treba to da napajas racunar, znaj da njega mozes napajati i sa 300VDC, pa mozes iz pretvaraca staviti gretz i neki veci kapacitet 350V elektrolite da ti malo podrze to kasnjenje pretvaraca za mrezom. isto tako mozes napajati i TV i jos dosta toga od elektronike po kucji sta ti radi na 220VAC
 
Odgovor na temu

milan-markovic

Član broj: 314087
Poruke: 317
*.ninet.rs.



+11 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac16.09.2013. u 08:51 - pre 129 meseci
Kod mene je problem pri prebacivanju sa mreze na pretvarac a kada racunar radi na pretvarac i dodje mrezni napon to se lako prebaci a probao sam da pretvarac radi i onda rele preklopi sa mreze na pretvarac u tom slucaju se racunar ne iskljuci.
Problem je kada isti rele mora da ukljuci pretvarac i preklopi na njegov izlaz znaci kasnjenje se javlja pri ukljucivanje pretvaraca pa sam mislio to da nekako izvedem bez releja za ukljucivanje pretvaraca a ostalo da bude preko releja da li moze tu da se stavi neki optokapler.
Ukljucivanje pretvaraca se izvidi tako sto se napon od 12v odspoji od shutdown i tada je pretvarac u radu a kada dodje mrezni napon treba da se 12v dovede na shutdown itada je blokiran pretvarac.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
93.87.84.*

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac16.09.2013. u 09:36 - pre 129 meseci
Ova postavka o kojoj pricate je da kazem najprostija varijanta pretvarca.

To se kod ozbiljnih modela UPS-ova ne radi tako nego se ide na varijantu "online UPS". To znaci da prakticno postoje 2 invertera unutra i nema preklapanja (sa relejima) izlaznog napona.
Jedan (izlazni) inverter se samo bavi pretvaranjem 350VDC u 230VAC sinusni napon tako da prakticno radi i stabilizaciju/korekciju mreznog napona.
Drugi (sa bateriskog ulaza) pretvara 12V (ili koliki je vec napon baterije) u 350VDC.

Sa procesorom je to sve relativno lako izvodljivo, jedino je malo problem oko galvanske izolacije za drajvovanje tranzistora ili feadback ali to se sve da resiti.

BTW Za vece snage, recimo preko 100-200W bi valjalo da se ide na vislji napon baterija, redna veza. Kod recimo 3kVA UPS-a baterije se vezuju sve do 72V kako bi se dobila manja struja koja mora da se upravlja te sveukupno manje problema oko tranzistora i gubitaka.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac16.09.2013. u 23:04 - pre 129 meseci
Citat:
mikikg: Ova postavka o kojoj pricate je da kazem najprostija varijanta pretvarca.

To se kod ozbiljnih modela UPS-ova ne radi tako nego se ide na varijantu "online UPS". To znaci da prakticno postoje 2 invertera unutra i nema preklapanja (sa relejima) izlaznog napona.
Jedan (izlazni) inverter se samo bavi pretvaranjem 350VDC u 230VAC sinusni napon tako da prakticno radi i stabilizaciju/korekciju mreznog napona.
Drugi (sa bateriskog ulaza) pretvara 12V (ili koliki je vec napon baterije) u 350VDC.

Sa procesorom je to sve relativno lako izvodljivo, jedino je malo problem oko galvanske izolacije za drajvovanje tranzistora ili feadback ali to se sve da resiti.

BTW Za vece snage, recimo preko 100-200W bi valjalo da se ide na vislji napon baterija, redna veza. Kod recimo 3kVA UPS-a baterije se vezuju sve do 72V kako bi se dobila manja struja koja mora da se upravlja te sveukupno manje problema oko tranzistora i gubitaka.


to si potpuno u pravu, kod mene u firmi postoje tri ovakva ups-a a baterije su vezane na red sa srednjim izvodom, dakle 20 baterija 12V je vezano na red a srednji izvod ispadne na 120V tj ima plus i minus 120V u odnosu na srednji izvod, ali ups ima 17KW :D

svakako je pametnije na preko maksimum 500W ici na 24 ili 36VDC u primaru.

samo nema potrebe komplikovati i praviti dva pretvaraca u ovakve svrhe , jer prosto komp moze da radi na 300-350VDC , pa nam to omogucava da i mrezu i pretvarac ispeglamo i punimo kondenzator iz kog ce da se napaja komp, pa ce isti malo kompenzovati kasnjenje pretvaraca.
 
Odgovor na temu

cukovanny
svaštar
glx
Planina

Član broj: 44538
Poruke: 966
178-223-255-53.dynamic.isp.telekom.rs.



+39 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac17.09.2013. u 05:51 - pre 129 meseci
lepo je sve ovo, čitam vašu pisaniju, ali nebi bilo loše ako neko ima predlog za pure sine smps sa 24/48vdc na 220vac....
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac17.09.2013. u 09:10 - pre 129 meseci
Tu nema nista specialno razlicito u odnosu na 12V shemu, samo je drugacije motan transformator i izbor izlaznih tranzistora je drugi.
Dakle za trafo, umesto 2x12 volti se mota 2x24 ili koliko vec treba zavisno od baterija i tranzistori se biraju za nesto veci napon a toliko manje struje, to je sve.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac18.09.2013. u 11:50 - pre 129 meseci
evo kompletan ups sa pic mikrokontrolerom.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

milan-markovic

Član broj: 314087
Poruke: 317
*.ninet.rs.



+11 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac19.09.2013. u 00:14 - pre 129 meseci
shadow88 Hvala na zalaganju ali ova sema je vec analizirana u temi tuhttp://www.elitesecurity.org/p1392058 su vec sve rekli sta misle o semi.
Sema je bespotrebno zakomplikovana a moglo je to na jednostavniji nacin da se izvede mozete pogledati kako je prosta sema za pretvarac DENITRON samo nema hex.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.color.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac20.09.2013. u 10:18 - pre 129 meseci
pa sad, shema jeste komplikovana, da li bespotrebno ili potrebno ne znam, nisam mnogo zagledao, ali ono sto vidim da se ne ralikuje mnogo od nekih starih ups-eva

a sto se tice denitron-a "samo nema hex" :D
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac20.09.2013. u 11:44 - pre 129 meseci
Citat:
shadow88: a sto se tice denitron-a "samo nema hex" :D


Ja vam rekoh da je logika za to ultra prosta sto se tice programa.

Uzmite PIC neki (preporucujem dsPIC) i povezite sve kao sa te sheme i onda sednite napisite program. Usrecicete i sebe i sve buduce graditelje koji budu pratili temu :)

Evo nekoliko dana diskutujemo oko toga a za to vreme je vec mogao da se napise program ...
Ja cu vam pomoci sve sto mogu oko toga ali nazalost ne mogu da ja pisem program jer imam druge obaveze a i treba da se ima neki spremljen HW da bi to moglo da se razvija ...
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

milan-markovic

Član broj: 314087
Poruke: 317
*.ninet.rs.



+11 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac20.09.2013. u 15:51 - pre 129 meseci
Ja cu da se potrudim da realizujem Hardvare mozda cu napraviti neku gresku jer nepoznajem strukturu mikrokontrolera ali vi ce te to ispraviti ali kazite koji mikrokontroler ce da uzmemo za realizaciju ovog projekta pa da pocnem sa crtanjem seme.
Za HEX ce morati neko drugi da se potrudi jer ja nisam strucan a verujem da to mogu mnogi da napisu i slazem se u potpunosti sa mikikg:

Evo nekoliko dana diskutujemo oko toga a za to vreme je vec mogao da se napise program ...
Ja cu vam pomoci sve sto mogu oko toga ali nazalost ne mogu da ja pisem program jer imam druge obaveze a i treba da se ima neki spremljen HW da bi to moglo da se razvija
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac20.09.2013. u 18:35 - pre 129 meseci
@milan-markovic U pravu si, treba prvo da se izabre konkretan model PIC-a koji bi tu isao jer je bitno koje vrste signala idu na koje nozice (analogni ili digitalni pinovi). Onda da se nacrta shema da to malo razmotrimo, prakticno ce biti 99% ista kao DENITRON. Tek posle toga da se crta PCB i pravi HW i na kraju da se krene sa pisanjem programa.

Pisanje programa bi trebalo po fazama resavati, prvo napraviti najprostiji PWM generator (to je bukvalno 15-20 redova coda). Sa tim malo istestirati HW, jel dobro "okidaju" fetovi, death-time ovo-ono ...
Sledeci korak bi trebao biti da taj PWM modulisemo sa sinusom, to nije nista strasno, videcete vec kad dodjemo dotle ...
Kada to proradi onda se pozabaviti sa merenjem napona na ulazu i/ili izlazu (opet 10-ak redova coda).
Kad to proradi onda se pozabaviti malo logikom za preklapanje iz jednog u drugo stanje (UPS / Punjenje).
Na kraju "zatvoriti petlju regulacije", testirati i debugirati to sve i eto gotovog uredjaja.

Ko zeli to da pise bilo bi fino da program bude open source (na GitHub ili SourceForge) kako bi mogli da vidimo i popravimo eventualne greske ili unapredimo neke funkcije a moze i vise developera da se ukljuci u to.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac20.09.2013. u 20:19 - pre 129 meseci
odlicno , trebam jedan za pumpu .
Cim sklopite kockice pravim jedan .
Pozdrav
 
Odgovor na temu

milan-markovic

Član broj: 314087
Poruke: 317
*.ninet.rs.



+11 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac20.09.2013. u 20:56 - pre 129 meseci
Citat:
Darko_zed: odlicno , trebam jedan za pumpu .
Cim sklopite kockice pravim jedan .
Pozdrav


Zezas nas malo Darko lako je tebi kad vec imas svoju semu za pretvarace a mi tek moramo da je napravimo ja se nadam da cemo uspeti u tome.

Pozdrav


 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac20.09.2013. u 21:34 - pre 129 meseci
Ne zezam , zasto bih ??

Moji pretvarci koriste kontroler samo kao jedinicu za nadgledanje svih stanja , stanja akumulatora , izlaznog napona , freq. , temperature trafoa , hladnjaka , punjenje i jos par sitnica i u zavisnosti od toga reaguje i kontrolise rad , ukljucuje , iskljucuje , prijavljuje gresku itd ... ali nema ulogu konkretno za rad fetova i trafoa , to sam odradio analogno .

Imam jedan koji sam odradio sam Pic-om kompletno ali nije jos zavrsen , celu jednu seriju sam morao zameniti ovim gore pomenutim jer posle nedelju dana , mesec dana zabaguje pa korisnik ima problema sa vremena na vreme mada i ne zelim da ga vracam u promet jer sam sa ovim kombinovanim napravio pravi pogodak , nema greske u radu posle par godina i ako nije sinusni pretvarac.

Tu sam mogu da pomognem oko realizacije i cilj mi je da isprobam rad sinusnog pretvarca kontrolisanog mikrokontrolerom.

Da napomenem da sam u jednoj temi napisao rad sinusnog pretvaraca koji sam realizovao davno ali je izrada dosta komplikovna pocevsi od motanja trafoa koji ima skoro desetak izvoda koji moraju biti potpuno simetricni . Iskreno taj pretvarac sam napravio i detaljno testirao za trziste znaci komercijalne svrhe i konacno po ceni izrade i krajnjim rezultatima to jest konacne namene korisnika je dovelo do toga da su se svi zbog pristupacnije cene odlucivali za klasicne pretvarace tako da je on lagano povucen sa scene .

Pozdrav


 
Odgovor na temu

milan-markovic

Član broj: 314087
Poruke: 317
*.ninet.rs.



+11 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac20.09.2013. u 22:26 - pre 129 meseci
Izvini Darko mislio sam da su tvoji pretvaraci bazirani samo na mikrokontroleru koji i drajvuje fetove a sto se tice simulacije sinusa i ja sam to pravio sa izvodima na trafou 12,18 i 24v simetricno pa se napon prvo pusta u 24,18,12 i onda suprotno tako i za drugu poluperiodu.
Drajver sam pravio sa NE555 i CD4017 nije se lose pokazao jos kad se stavi i jedan kondenzator na izlazu signal se priblizi sinusoidi ali kao sto kazes to je dosta komplikovano tako da sam samo jedan napravio cisto da vidim kako ce to da radi.

Zainteresovan sam za realizaciju sunusnog pretvaraca sa mikrokontrolerom zato i hocu da pomognem koliko mogu u realizaciji samo odlucite koji pic cemo ubacuti.

Hvala svima koji zele da pomognu !

pozdrav


 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac20.09.2013. u 22:41 - pre 129 meseci
koliki ti je clock bio na 555 prema 4017 ??
Koje si tranzistore koristio za trafo ??
jesi li ga ujedno koristio kao punjac akumulatora ?

[Ovu poruku je menjao Darko_zed dana 20.09.2013. u 23:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac20.09.2013. u 22:59 - pre 129 meseci
Ja predlazem dsPIC33EP128MC502 (moze i sa manje memorije neki model iz te MC502 serije).
Za to imam 75% napisanog programa koji moze da se direktno iskoristi.

Od HW-a jos:
- Tranzistori recimo IRFZ44N (2 za cca 200W, do 50W ne treba ni hladnjak!)
- Drajver IR2110 ili neki slican
- Jedan 3.3V stabilizator sa LM2575
- ostalo slicno kao kod DENITRON oko releja

To ce sve raditi na 1 ili 10kHz, videcemo kako ce da se ponasa trafo, u krajnjem slucaju ce to biti sve konfigurabilno (moze ici do 100kHz sa feritnim transformatorom ali samo kao pretvarac bez punjaca).
Do jedno 20-ak kHz moze da se direktno racuna sinus (zgodno zbog potpune konfiguracije programa), tranzistori ce imati minimalne gubitke, vise ce gubitaka biti u transformatoru a dobice se preko 10bita rezolucija sinusa sto skoro moze da se kaze perfektan, bez ikakvih pomocnih namotaja, klasican 2x12<>230V trafo.

Neke detalje oko ovog dsPIC moze videti u mojoj (dosadnoj ali univerzalnoj) shemi.

BTW: Ako je neko raspolozen da "skocka" ovakav HW i da mi posalje, ja mogu kompletirati software bez problema i vracam nazad HW :) Naravno prvo shemu da "utanacimo".

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 21.09.2013. u 00:29 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

milan-markovic

Član broj: 314087
Poruke: 317
*.ninet.rs.



+11 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac20.09.2013. u 23:27 - pre 129 meseci
Citat:
Darko_zed: koliki ti je clock bio na 555 prema 4017 ??
Koje si tranzistore koristio za trafo ??
jesi li ga ujedno koristio kao punjac akumulatora ?

[Ovu poruku je menjao Darko_zed dana 20.09.2013. u 23:53 GMT+1]


Clock nemogu tacno da se setim 300 ili 500Hz ali mislim da je bio 500Hz davno je bilo taj pretvarac nije kod mene

Tranzistori su bili IRF540 zbog veceg napona kada se ukljuci namotaj za 12v indukuje se napon u namotajima za 24v

Nisam isti trafo koristio za punjenje jer nisam znao kako to da izvedem zato sto postoje i namotaji za 24v ubacio sam jos jedan trafo od 100w za punjenje.

Sto se tice pic ja predlazem da se stavi neki lako dostupan kod nas jel moze PIC18F2550 ako odgovara sve ostalo moze da ostane i klasican trafo da se koristi zbog punjaca akumulatora.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac20.09.2013. u 23:36 - pre 129 meseci
Citat:
Sto se tice pic ja predlazem da se stavi neki lako dostupan kod nas jel moze PIC18F2550 ako odgovara sve ostalo moze da ostane i klasican trafo da se koristi zbog punjaca akumulatora.


Ja bih ipak isao na dsPIC (a i rekoh imam veci deo gotovog SW-a), to su "pravi" picevi za ovakve stvari, mogu se poruciti preko Comet-a.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: sinusni pretvarač 12vdc/24vdc na 220vac

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 32882 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.