Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)

[es] :: E-Poslovanje :: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 25716 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Alt-F4
.scg

Član broj: 17232
Poruke: 219
*.vdial.verat.net



Profil

icon Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)14.03.2004. u 21:26 - pre 243 meseci
Nemam bas nekih dodirnih tacaka sa ekonomijom pa rekoh da pitam one upucenije.
Nije bas da nisam Googla-o, nasao sam par korisnih linkova na ovu temu:
www.belex.co.yu
www.nex.cg.yu
www.ekonomist.co.yu
www.inf.inet.hr
itd.
Proanalizirao sam dosta toga i nekako se moze reci da sam nesto i naucio
Naime, voleo bih da mi neko objasni prostim recima kako funkcionise prodaja akcija na berzi?Kako to sve funkcionise kod nasu SCG?Da li je neko imao iskustva?Moze li se zaradjivati na ovakav nacin kao kod amerikanaca?Sta je sve potrebno da se pocne?
Eto, puno pitanja, pa pomozite
Verba volant, scripta manent.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.bg.wifi.vline.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)14.03.2004. u 22:24 - pre 243 meseci
idi i iscitaj

http://invest-faq.com/
 
Odgovor na temu

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
195.178.35.*



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)14.03.2004. u 22:32 - pre 243 meseci
http://www.elitesecurity.org/poruka/83808

Evo ovde je poprilično lepo objašnjeno, obzirom da si početnik.
 
Odgovor na temu

Alt-F4
.scg

Član broj: 17232
Poruke: 219
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)15.03.2004. u 23:44 - pre 243 meseci
Citat:
Igor Šalindrija:
http://www.elitesecurity.org/poruka/83808

Evo ovde je poprilično lepo objašnjeno, obzirom da si početnik.



Ne znam kako sam ovo mogao propustiti.
Hvala puno, procitao sam i dosta toga sam naucio
BIG pozdrav
Verba volant, scripta manent.
 
Odgovor na temu

Nikola Dasic
Kragujevac

Član broj: 22190
Poruke: 104
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)16.03.2004. u 01:12 - pre 243 meseci
Onako, kao ekonomista se razumem u sistem funkcionisanja berzi, ali ipak nisam se igrao na njima niti hoću jer se ne nalazim u tome. U svakom slučaju pošalji mi mail i šaljem ti jedan svoj rad od pre 10-ak meseci gde sam obradio razvoj berzanskog poslovanja na net-u. Ko zna možda ti bude od pomoći.
Canon EOS 40D, EF-S 17-85mm F/4-5.6 IS USM, EF 50mm f/1.8
 
Odgovor na temu

Alt-F4
.scg

Član broj: 17232
Poruke: 219
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)17.03.2004. u 09:50 - pre 243 meseci
Citat:
Nikola Dasic:
...ali ipak nisam se igrao na njima niti hoću jer se ne nalazim u tome[Ovo je dobro poucno, nema sta ]. U svakom slučaju pošalji mi mail i šaljem ti jedan svoj rad od pre 10-ak meseci gde sam obradio razvoj berzanskog poslovanja na net-u. Ko zna možda ti bude od pomoći.

Vazi se.Nije da mi bude od pomoci, vec ne bezim od toga da nesto novo naucim.U svakom slucaju, dobro ce doci.Mail je: [email protected]
BIG pozdrav

Verba volant, scripta manent.
 
Odgovor na temu

nenadkg
Nenad Petrovic

Član broj: 11394
Poruke: 40
*.verat.net



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)21.07.2004. u 11:56 - pre 239 meseci
Ako ti nije problem da i meni posaljes na e-mail [email protected] taj rad i ako imas jos neke linkove o berzi i online trgovanju na njoj da vidim kakve su mogucnosti da se trguje akcijama od kuce i da li je to uopste moguce iz Srbije.
Hvala unapred
 
Odgovor na temu

dr7jo
bg

Član broj: 36039
Poruke: 72
*.net.yu



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)03.10.2004. u 23:05 - pre 237 meseci
evo male pomoci za tebe. U srbiji funkcionise i to veoma dobro, beogradska berza. Sistem je kao i svugde u svetu, pa tako da mozes dosta i da zaradis. Naravno ukoliko imas sta da investiras. Princip trgovanja je elektronski, ali ne mozes ti licno da trgujes vec preko svog brokera. ukoliko ga nemas mogu ti i ja pomoci posto sam broker, ali to nije svrha mog odgovora. doskora su na nasoj berzi trgovali samo veliki igraci ali je novim pravilima to omoguceno i sitnim investitorima. Mozes da pocnes vec sa 100.000,oo dinara ali ti ja preporucujem barem 300.000,00.
Najvise su atraktivne obveznice devizne stednje gde se prinos krece oko 8% i one su bez valutnog rizika tako da su veoma interesantne. Takodje i akcije srpskih blue chip kompanija su veoma primamljiva i isplativa investicija, a tu su i trezorski zapisi Republike Srbije sa veoma primamljivim prinosom,ali u dinarima sa valutnim rizikom i prinosom oko 20%. Ali ti svakako preporucujem, ukoliko imas slobodnog kapitala i zelis da ga investiras, da napravis diverzifikaciju svog portfolia i nemozes da omanes. Iskustva zemalja u tranziciji su pokazala da su ovo vremena gde su sve akcije potcenjene i da je njihova kupovina u ovim trenucima razvoja drzave njihovim vlasnicima donosila ogromnu dobit u srednjem roku, od pet godina.
 
Odgovor na temu

cvele

Član broj: 748
Poruke: 20
195.250.114.*



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)04.10.2004. u 07:51 - pre 237 meseci
Slazem se da se isplati ulagati ali oprez nije na odmet, treba DOBRO proveriti koji sve troskovi postoje i koji su rizici (posebno valutni).

Za one koji zele da vezbaju postoji virtuelno trgovanje na Beogradskoj Berzi na adresi www.mvi.co.yu/virtual
 
Odgovor na temu

dr7jo
bg

Član broj: 36039
Poruke: 72
*.net.yu



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)05.10.2004. u 00:26 - pre 237 meseci
Što se tiče troškova koji postoje na našoj berzi nema potrebe za nekim strahom. Jedini trošak je brokerska provizija koja je propisana od Komisije za hartije od vrednosti i iznosi maximalno 1% od transakcije. Ali je u svakoj brokerskoj kući manja i obično iznosi oko 0,5%. A što se tiče valutnih rizika šta god radio sa novcem, pa čak i da ga držiš u slamarici postoji valutni rizik. Zato samo napred sa investiranjem.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.233.67.175.dial.xnet.ro



+6455 Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)05.10.2004. u 08:03 - pre 237 meseci
commision od 0.5-1% ... pa to je cisto dranje i bezobrazluk...
Ameritrade naplacuje $10.99 po trade-u, i $0.01 extra po akciji ako kupujes vise od 5000 akcija u jednom trade-u, + SEC-u ide 0.0006% od transakcije, manje vise je tako u skoro svim brokerskim kucama, sti msto cena tradea se krene od 10-30 dolara... A to je daleeeeeeeeeko od nasih lopovskih 0.5%
 
Odgovor na temu

dr7jo
bg

Član broj: 36039
Poruke: 72
*.net.yu



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)06.10.2004. u 11:03 - pre 237 meseci
Pa Ventura da se odmah razumemo mi smo jos daleko od americkog nivoa.
Tamo svaka domacica ima svoj portfolio i provizije su nize zbog obima posla. I kod nas je slucaj da provizije idu oko 0,1% ali za velike klijente koji imaju dobar promet.Ne bih se slozio sa tobom da su to lopovske provizije iz prostog razloga sto i sam kazes da na amertrade je minimum provizije 10,99$, kod nas je taj iznos 500 din i mogu ti reci da dosta malih akcionara upada u ovaj minimum, znaci male sume su u pitanju i nisu to neki iznosi za provizije da bi bilo skupo bilo kome. A mogucnost zarade kod nas je trenutno mnogo veca nego na bilo kojem americkom trzistu. Iz prostog razloga jer su sve akcije potcenjene pa i kupovina akcija nasih blue chip kompanija moze doneti cak i po 100% prihoda na relativno kratkom nivou. Pa ko voli...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)07.10.2004. u 15:26 - pre 237 meseci
Kazes preskupo 500 dinara?

Ovako... Berza nije semenkara pa da prodajes 100 grama semenki, il kupujes 50 grama kikirikija...

Uzmi na primer da neko ima sada 50,000 evra u akcijama apatinske pivare...
I on te akcije proda preko brokera, i broker mu uzme 500-1000 eura za transakciju!!!!

Ili reicmo odlucnis da obrnes neke pare na te srpske 'bluechip' kompanije... 1% pri kupovini, 1% pri prodaji, znaic ti moras da napravis profit od minimalno 2% od cene akcije da bi mogao da pokrijes SAMO brokerski commision!!

Zar nije logicnije da je fixna cena 500 din, iliti 1000 din roundtrip kupovine/prodaje, za recimo lot do 1000 akcija, nevezano za to koja je cena akcije...

Commision od 2% za roundtrip kako god da uzmes je PLJACKA... pa kod nas kamate na CD's su 1.5-2% na godisnjem nivou za EUR stednju, i kako onda banka neka da ulaze pare u nasu privredu, kad samo toliko mora da plati commisiona, pa plus jos mora da da i nesto kamate ulagacima... a sasvim je nebitno dali prodajes 1 ili 10,000 akcija, 2% je fixno pa ti vidi...

 
Odgovor na temu

dr7jo
bg

Član broj: 36039
Poruke: 72
*.net.yu



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)07.10.2004. u 20:10 - pre 237 meseci
Nismo se razumeli.
Rekao sam da je maksimalna dozvoljena provizija dozvoljena od strane Komisije za HoV 1% i da retko koja brokerska kuca uzima toliku proviziju. Sve zavisi od prometa koji klijent pravi. Ukoliko je promet kao sto ti kazes 50.000 eura normalno da ce provizija biti manja i to oko 0,2% konkretno. A ukoliko klijent pravi mesecno barem pet transakcija provizija ce biti 0,1%. Sto je i za inostrane berze pristojna provizija, slazes se. Sve zavisi znaci od klijenta i njegovih sklonosti. Ne znam koliko si upoznat sa nasom berzom i da li si probao da investiras na njoj ali mnogo toga se promenilo u poslednje vreme. Imamo automatski kliring i saldiranje, elektronsko trgovanje, ima i dosta likvidnih akcija i zato ti preporucujem ako imas slobodnih sredstava, da probas u pocetku sa manjim iznosima i neces se pokajati, veruj mi.
 
Odgovor na temu

dr7jo
bg

Član broj: 36039
Poruke: 72
*.net.yu



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)07.10.2004. u 20:15 - pre 237 meseci
A sto se tice semenki. I njih mozes da kupujes preko berze. Samo ne kod nas, morao bi preko cikaske merkantilne berze. Ali nije problem ni kod nas. Postoji produktna berza u Novom Sadu koja u skorije vreme planira prosirenje sa fjucersima. ali ovo je vec druga tema i o tome neki drugi put.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)07.10.2004. u 20:38 - pre 237 meseci
0.2% nikako nije dobra provizija...

Sto je najcrnje, provizija uopste ne treba da postoji, vec treba da postoji fiksna cena trejda, koju ti sa velikom kolicinom trgovanja mozes da obaras i dogovaras.

Sto se tice commodities marketa sa tim sam vrlo dobro upoznat, cak sam i neko vreme radio na CME i CBOE-u, ali ni tamo, kao uostalom nigde drugo neces naci 0.2% (ili nedajboze 1%) commision umesto trade fee-ja...

 
Odgovor na temu

dr7jo
bg

Član broj: 36039
Poruke: 72
*.net.yu



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)08.10.2004. u 12:20 - pre 237 meseci
zamolio bih te da mi kazes sa kojom provizijom bi ti bio zadovoljan u nasim uslovima. 500 dinara koliko si rekao transakciju je pri nasim uslovima stvarno mala cifra, imajuci u vidu promet berze i zastupljenost trgovanja kod gradjana kao i clanarinu berze i centralnog registra koju placaju nase brokerske kuce.
I jos bih te pitao da li si radio sa fjucersima posto me jako interesuju i u buducnosti planiram time da se bavim.
 
Odgovor na temu

tmujo
NBGD

Član broj: 18561
Poruke: 5
*.mobtel.co.yu.



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)12.10.2004. u 01:48 - pre 236 meseci
Jaoj kako bi se nasi brokeri snasli da im se placa trade fee od npr 1000 din.
Meni bi kupili obveznica u vrednosti 15 EUR i uzeli proviziju izjavivsi da su samo za tu kolicinu uspeli da upare nalog. Ne postoji nacin da ih covek kontrolise a i moze im se.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.61.eunet.yu.



+6455 Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)12.10.2004. u 09:06 - pre 236 meseci
Evo recimo, posto tu nema nesto mnogo prometa, mislim da bi fer cifra bila 1000 dinara za trade, sto u dva smera dodje 2000din, sto i nije malo. Ja cenim da svaki broker moze mesecno da uradi bar 30 two-way trejdova i da time sebi zaradi za solidnu platu, ako vec nista drugo. A sa tim bi se samo povecao i sam volume, jer bi tu onda usli i daytraderi, i ostali, kad ne bi bilo te sulude provizije.

@tmujo: sto se tice brokera, njemu je posao da za klijenta napravi najbolji moguci execution, ako to ne uradi, klijent je nezadovoljan, i trazice novog brokera. To je bar jasno... Ako hoce posao, onda ce i da se trudi da ga radi najbolje sto moze.

@dr7jo: Sto se tice fjucersa, sa kim god da sam razgovarao na tu temu, svi su imali isto misljenje, a to je - ako ne moras da se bavis time, nemoj!
Ako vec hoces da se bavis derivatima, onda bi ti preporucio da se igras sa option-ima, jer znam dosta ljudi u usa (mahom stariji ljudi, penzioneri, ili pred peniziju), koji od toga imaju relativno lepe prihode. Cak znam i jednog penzionera, koji ima neke akcije IBM-a, na koje vec 20 godina pise optione, i non stop ih vrti :)
Tu mozes vrlo dobro da vidis sta te odprilike ceka na fjucers marketu, pogotovo ako trejdujes european style options, to ti je samo na korak do fjucersa...
 
Odgovor na temu

me-tuzalem
mensur tuzalemovic
novi pazar

Član broj: 25730
Poruke: 116
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)13.10.2004. u 08:10 - pre 236 meseci

Ode diskusija na cenu transakcije, tj. na proviziju.
Čudo da niko nije pomenu nepostojanje kontrole brokera što se tiče zaštite prava akcionara. Kod nas se brokeri utrkuju da postani korporativni agenti neke firme koja se sprema na berzu, i nakon toga prosto ucenjuju akcionare i postavljaju neku vrstu monopola.

A nisu retki slučajevi da ostali brokeri i ne prihvate trgovinu pojedinim akcijama jer se plaše da uđu u nečiji atar. Konkretno, raspitajte se kod brokera zašto nisu smeli da trguju akcijama "Avala Ada" ( to je nekadašnja Kartonka Avala).
Ugrabio Delta broker, da bi Mišković širio imperiju, a posle prodao nekim strancima(?) sa Kipra. Niko od malih akcionara nije smeo da proda akcije preko drugih brokera, odnosno brokeri ih nisu hteli u strahu od gubitka licence(!?!?)

Provizije su ovde nebitna stvar dok se ne ispoštuju stroga pravila, koja bi trebalo i da isključe konflikt interesa, i profit na osnovu saznavanja poverljivih podataka i tako daljeeee....
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 25716 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.