Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)

[es] :: E-Poslovanje :: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 25793 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dr7jo
bg

Član broj: 36039
Poruke: 72
*.net.yu.



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)13.10.2004. u 11:38 - pre 237 meseci
Metuzaleme pa ti si sve pomesao. Spominjes da brokere niko ne kontrolise. A to je posao Komisije za HoV i to rade vise nego revnosno tako da za kontrolu ne brini. Kontrolisu nas i vise nego sto je potrebno. Spominjes onda da se brokeri bore da budu korporativni agenti firmi, sto je priznaces sasvim normalna stvar, mislim borba za klijente. Ali izgleda neznas da korporativna agentura nema veze sa sitnim akcionarima. Kao korprativni agent ti zastupas tu firmu pred Centralnim registrom( kojem si pre toga uplatio clanarinu od 60.000,00 eura za klirinskog clana) i otvaras firmin emisioni racun a sitni akcionari svoj vlasnicki racun u centralnom registru mogu da otvore kod bilo kog brokera i nema veze sa korporativnom agenturom a posebno sa prodajom akcija. Sto se tice Avala Ade to uopste nije istina. Ja nikom jos nisam odbio nalog za prodaju ili kupovinu i ne vidim razlog zasto bi. A ako su akcionari i plaseni od strane menadzmenta to je vec stvar izmedju radnika i menadzmenta i nema veze sa drugim brokerima. Moras priznati da nasi radnici nemaju pojma o akcionarstvu. Pricaju o privatizaciji a ta firma znaci cim ima akcionare da je privatizovana i radnike niko ne tera da prodaju te akcije. Neka ih zadrze i cekaju dividendu. Ali kod nas radnici jedva cekaju da kupe novi tv ili auto a ceto i kosilicu za travu koja im je neophodna. Tako da sitni akcionari pojma nemaju ni o svojim pravima kao akcionari ali to je stvar akcionarske kulture koja se gradi godinama pa nije ni cudo, ali se ni netrude mnogo da saznaju. Meni dolaze ljudi da daju nalog za prodaju i kad ih pitas za limit cene po kojoj zele da prodaju kazu prodaj ih za koliko hoces samo da dobiju nesto nije bitno koliko, sto je priznaces smesno i neozbiljno. Tako metuzaleme moras i ti malo da se informises a ne nesto sto si cuo da uzimas zdravo za gotovo.
 
Odgovor na temu

dr7jo
bg

Član broj: 36039
Poruke: 72
*.net.yu.



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)13.10.2004. u 11:42 - pre 237 meseci
A sto se tice avala ade i miskovica to takodje nije istina da su stranci sa kipra vec firma kappa star ltd vlasnistvo poslovnog partnera delte saranovica koji se izdvojio iz sistema delte pre oko pola godine i sad posluje sam. znaci covek je nas i nema veze sa kiprom osim sto mu je firma off shore registrovana tamo, kao i mnogo firmi na nasem trzistu.
 
Odgovor na temu

me-tuzalem
mensur tuzalemovic
novi pazar

Član broj: 25730
Poruke: 116
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)15.10.2004. u 20:21 - pre 237 meseci
Sve sto je dr7jo je tacno, ali na papiru. Ja nisam ni govorio o tome sta mali akcionari znaju ili ne, slazem se da ne znaju mnogo i da im se zuri da unovce svoja samoupravljacka prava. Ja nisam ni govorio da je nenormalno da se brokeri bore da budu korporativni agenti, jer je najnormalnije da se bore za profit. Ali teznja da se obezbedi monopolski polozaj raznoraznim pritiscima na male akcionare je ono sto sam kritikovao. Prosto se namecu kao jedini preko kojih se moze dobro prodati i tako obmanjuju neobrazovane akcionare. To sto su oni neobrazovani ne daje pravo obrazovanima da ih prevode zedne preko vode. Znam da ce me ovde zestoko mnogi napasti, jer misle da su pravila dzungle svuda dozvoljena.
A sto se tice primera, to sam cuo od mog rodjaka (znaci iz prve ruke) koji je akcionar i pred pocetak trgovine akcijama avale ade bio je odbijen od jednog brokera izjavom : "Ne smem protiv Delte, izgubicu licencu". Sta je tu tacno, ne znam, ali mi atmosfera u drustvu daje prostor da verujem u tu pricu.
 
Odgovor na temu

dr7jo
bg

Član broj: 36039
Poruke: 72
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)19.10.2004. u 14:08 - pre 237 meseci
Slazem se sto se tice atmosfere u drustvu i pravne sigurnosti. Mi smo jedina zemlja u kojoj se stiti duznik a ne poverilac(investitor) kao svugde u svetu. Sto se tiice delte to mi izgleda sasvim nebulozno da bi neko takvo nesto mogao i da izgovori a i da pomisli. Pa prilikom svake transakcije i ponuda i traznja imaju svog brokera, tako da je neko morao ici "protiv delte" hteo ne hteo. Delta ima svog deltabrokera koji je tu bio na strani traznje, sto je i normalno, a na strani ponude je mogla biti svaka brokerska kuca koja dobije nalog od sitnog akcionara. A sitni akcionari da su neobrazovani apsolutno je tacno, ali koliko oni misle da su zaradili te akcije posteno toliko se pametno i odnose prema njima. Da su ih platili svojim novcem drugacije bi se odnosili prema njima i vise bi ih cenili, a ovako samo je bitno da se kupi novi TV ili neki slican aparat.
Sto se tice borbe za klijente sami smo se izjasnili za trzisnu privredu, znaci zakon jaceg i sposobnijeg po utvrdjenim pravilima igre( kojih kod nas nema, ali i to je neko pravilo) i ko opstane uspeva. sasvim prosto zar ne?
 
Odgovor na temu

fhbg

Član broj: 43146
Poruke: 1
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)26.12.2004. u 16:51 - pre 235 meseci
Kako ovo sve znas? prosto ne mogu da verujem da je sve ovo tacno.
 
Odgovor na temu

DOGMA

Član broj: 17577
Poruke: 148
62.114.121.*



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)27.12.2004. u 00:27 - pre 235 meseci
dr7ja, kako se zove taj Saranovic?!

btw. Kako ste dobili licence, sta ste prethodno zavrsili? Gdje? Kako?..
DD
 
Odgovor na temu

dr7jo
bg

Član broj: 36039
Poruke: 72
*.189.eunet.yu.



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)27.12.2004. u 12:42 - pre 235 meseci
- za fhbg:
Sta ne mozes da verujes i na sta tacno mislis da znam?

- Za dogmu:
Saranovic se zove nebojsa mada to i nije toliko bitno. Sto se tice licence zavrsio sam ekonomski fakultet a licencu imam vec 4 godine. Ispit polazes pred Komisijom za Hov koja organizuje pre ispita i nastava u trajanju od tri nedelje po osam sati. Ispit se sastoji iz tri dela( brokerski deo o HoV, pravna regulativa i finansijsko-analiticki deo). Cena je trenutno 77.000,00 dinara. Ispit je dosta ozbiljan sa prolaznoscu od oko 25% i zahteva mesec-dva postenog ucenja.
 
Odgovor na temu

DOGMA

Član broj: 17577
Poruke: 148
62.114.121.*



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)27.12.2004. u 16:48 - pre 235 meseci
Citat:
Najvise su atraktivne obveznice devizne stednje gde se prinos krece oko 8% i one su bez valutnog rizika tako da su veoma interesantne. Takodje i akcije srpskih blue chip kompanija su veoma primamljiva i isplativa investicija, a tu su i trezorski zapisi Republike Srbije sa veoma primamljivim prinosom,ali u dinarima sa valutnim rizikom i prinosom oko 20%.


Da li mozes da nam objasnis malo ovo?
Kako to ide sa obaveznicama? Proces..
Koje su to blue chip kompanije? Sta je to?
Kakav je proces oko zapisima R. Srbije? Kako? Sta?
DD
 
Odgovor na temu

dr7jo
bg

Član broj: 36039
Poruke: 72
*.175.eunet.yu.



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)27.12.2004. u 20:44 - pre 235 meseci
Pa sto se tice obveznica stare devizne stednje, one si izdate u eurima i isplacuju se takodje u eurima( sto znaci da ne postoji valutni rizik). Podeljene su u serije do 2016 godine i isplacuju se svakog 31.05. za datu godinu. Znaci svakog 31.05. dobijas nominalni iznos. Godisnji prinos im je sada vec oko 7% sto je mnogo vise nego prinos na deponovanu stednju. Sto se tice procesa oko njih dovoljno ti je da odes do brokerske kuce ovlascene za trgovanje i tamo ces se upoznati sa tim, ali je proces veoma jednostavan(uplatis devize na racun u banci i potpises ugovor o zastupanju sa brokerom i ovlastis ga da u tvoje ime zakljuci posao oko kupovine obveznica, potpises nalog kupovine i obveznice se u roku od dva dana od zakljucenja transakcije vode na tvom vlasnickom racunu u centralnom Registru, znaci ti si vlasnik i ti ih podnosis na naplatu ).
Sto se tice blue chip kompanija to ti je americki izraz za najbolje domace kompanije( znaci: Bambi, Energoprojekt, Hemofarm itd...) A sto se tice investiranja u akcije tih kompanija, one ne donose ogroman prinos ali su zato sigurnije sa stanovista rizika( znaci rizik i verovatnoca da ta kompanija ode u stecaj i da izgubis svoj kapital je veoma mala. Znaci to je za konvencionalne i institucionalne investitore primamljiva investicija. ( Treba da znas gde strani investicioni fondovi i osiguravajuce kuce ulazu svoje pare i to ti je siguran profit, a one ulazu po pravilu u blue chip kompanije.
Oko zapisa Republike Srbije , njima Ministarstvo dopunjava rupe u budzetu i cesto organizuju aukcije. Centralni registar ima posebnu aplikaciju za trgovanje zapisima i takodje mogu da trguju sa njima samo ovlascene brokerske kuce i banke. Njihov prinos je oko 19% na godisnjem nivou (u dinarima-znaci postoji rizik da se promeni kurs dinara) i dosta su sigurne s obzirom da je garant Vlada RS. Zapisi se izdaju na 90 i 180 dana (sto takodje smanjuje valutni rizik) i dosta su isplative. Prinos kada sve saberes i uporedis sa kamatama koje daju banke je mnogo veci. Pa i same banke(posebno strane) su najveci kupci i obveznica devizne stednje i zapisa republike srbije tako da ti je onda sve jasno.
 
Odgovor na temu

FlyBerkut
Jugoslav
Beograd

Član broj: 133267
Poruke: 14
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)04.05.2007. u 21:33 - pre 206 meseci
dr7jo pod jedan jako sve to lepo objasnjavas svaka cast pravi broker pod dva voleo bih da investiram ali ne znam koliko je za fizicko lice neki minimum za otvaranje portfolia , nemam bas puno para ali bih nesto voleo plasirati, inace nameravam uskoro zavrsiti kurs za portfelj managera pa me interesuje da li moze da se nadje posao kad se ima licenca ili je to malo teze



 
Odgovor na temu

Tanackovic
sam svoj majstor
dnevna soba
Novi Sad

Član broj: 315488
Poruke: 4
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: ratnaistorija.wordpress.c..


Profil

icon Re: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)12.06.2013. u 16:29 - pre 132 meseci
Pozdrav svima
Davno sam bio na ovom forumu, tako da nemam pojma ni pod kojim username ni pass.

Ajde da oživimo ovu temu od pre par godina.
Mnogo tog se promenilo, što se tiče samog načina trgovanja na berzi, dosta je olakšano. Evo nekih olakšica:

1. Može da se trguje od kuće, sa ličnog računara, dovoljno je samo da se otvori namenski i vlasnički račun i potpiše ugovor sa brokerom ( ugovor o posredovanju)
2. Što se tiče cene otvaranja gore navedenih računa, dosta je jeftinije nego što je to pre bio slučaj (od 500-2000 rsd)
3. Kapital koji je potreban za ulaganje, hmmm... obično kažu da je to cena jedne od najjeftinijih akcija na berzi ( znači oko 10 dinara). Ako mislite bar na neku minimalnu zaradu ili čisto da vidite na koji način funkcioniše berza onda vam je potrebno par hiljada dinara (možda oko 3000.00... sve zavisi koliko je ko sposoban)

Ono što je loše, to je trenutno stanje na našoj Beogradskoj Berzi ( http://www.belex.rs/ ). Mada svi u svetu čekaju bolje dane (ekonomska kriza) možemo se i mi malo strpiti...

Ako neko ima šta da pita, slobodno, stojim na raspolaganju...
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Funkcionisanje berze.Prodaja/kupovina dionica, akcija,...(HOV)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 25793 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.