Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim

elitemadzone.org :: AutoZone :: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 88451 | Odgovora: 337 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim22.07.2013. u 13:02 - pre 131 meseci
Citat:

Citat:
vladd:
Ako vec diskutujemo i poredimo, ocenjujemo vozila, valjda to cinimo sa nekim elementranim znanjem, ili trolujemo.

I ovo izjavljujes ti koji si vise puta ovde ponovio kako turbo benzince treba terati u visoke obrtaje da bi isli?


Nije meni problem da objasnjavam ljudima stvari, da se razumemo, problem je sto mi u tom objasnjavaju pojedinci "pariraju" sa "natpisima na tarabi", a onda mi pada entuzijazam..pa je moguce i da postanem zao:)

Sta je problem u tvrdnji da benzince treba "terati u obrtaje", ako se poseduje podatak kada turbina pocinej da "radi". Ako krece da puni usis tek oko 3000-3500 obrtaja, sta znaci voznja sa 1500..

I ta moja izjava je vrlo uslovna, i to razume onaj ko zna kako turbina radi i na koje se motore odnosi i nije "univerzalno pravilo", posto postoje izuzetno razlicite izvedbe opreme motora koje funkcionisu sa pomocnim kompresorima i na nizim obrtajima, kao neke verzije 1.4TSI, i aktivno se radi na kombinovanju rada turbokompresora i turbine.

Za ostalih 90% "prostih" turbo masina, jednostavno se mora "otici" u obrtaje da bi turbina imala posla..

Sto se podatka ADAC-a tice, ja sa m ADAC-ovu brojku uneo u diskusiju, posto je ta brojka egzistirala u Tvom postu, za koju sam i trazio "ogradu" i pojasnjenje uslova..
Ocito je da se dezinformacija siri kao cudo..iz potpuno nejasnih razloga. Nije G7 tako los da bi sada trebalo toliko lagati.
Objektivno je izuzetno solidan auto, samo precenjen, trenutno neopravdano, mozda ce postati opravdano, ako se ne pojave neke "decije bolesti", kao u ranijim generacijama..

Potpuno je nebitno da li je cudan podatak pristigao (takodje prepisan) sa nekog foruma, ili se neko bavio auto novinarstvom bez vozila, pa stimovao ili preslikavao neke rezultate, podatak je i dalje besmislen, i neostvariv..

Mozda ako na standardnog 1.2 tsi uglave 340mm diskove..pa i tada je pitanje, da li treba menjati i klipove...

Golf ne zasluzuje da mu se prekrajaju podaci...onda je otisla mast u propast. Ima on svojih neobicnosti i kvaliteta, stvari za svidjanje i za nesvidjanje, ali je takav kakav je, nije u proseku, i ne postoje realni razlozi da se pojedini podaci besmisleno ispaljuju i sire..takvom vozilu to samo nepotrebno kvari imidz.

Pogotovo sa podatkom koji je realno vise nekoristan i neupotrebljiv, od nekih drugih cinjenica..tipa prostora, potrosnje, snage, ubrzanja..svega onoga sto zavisi od najvise od TEHNIKE vozila, a "trag kocenja" zavisi od VW-a samo preko postroja, a u vecoj meri zavisi od GUMA i PODLOGE....i debljine test vozaca...

Zato je za ocenu, po meni, vazniji podatak o tipu kocnica, nacinu akvizicije kocnica, nacina vesanja, nego podatak 100-0, koji zavisi od ambijentalne temperature, vlaznosti, stepena kvaliteta i cistoce povrsine asvalta ili betona(posto je veliki broj testiranja obavlja po pistama)..
Pa GDE mi to vozimo nase autice stotku, po BETONU?..npr...ili specijalnim podlogama trkackih staza...


Poz



edit by N.M.: split teme i ubacivanje citata na osnovu kojeg je započeta diskusija

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 22.07.2013. u 22:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
217.9.102.*



+768 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim22.07.2013. u 14:21 - pre 131 meseci
Citat:
vladd: Sta je problem u tvrdnji da benzince treba "terati u obrtaje", ako se poseduje podatak kada turbina pocinej da "radi". Ako krece da puni usis tek oko 3000-3500 obrtaja, sta znaci voznja sa 1500..

I ta moja izjava je vrlo uslovna, i to razume onaj ko zna kako turbina radi i na koje se motore odnosi i nije "univerzalno pravilo", posto postoje izuzetno razlicite izvedbe opreme motora koje funkcionisu sa pomocnim kompresorima i na nizim obrtajima, kao neke verzije 1.4TSI, i aktivno se radi na kombinovanju rada turbokompresora i turbine.

Za ostalih 90% "prostih" turbo masina, jednostavno se mora "otici" u obrtaje da bi turbina imala posla..
Mislim da nisi u pravu. Idemo opet u off, ali neke stvari jednostavno treba jednom rascistiti posto ocigledno postoji problem. Ovo da obrtaji treba da se dignu preko 3000 da bi se osetio efekat turbine je u suprotnosi pre svega sa papirom gde se vidi da se max obrtni moment ostvaruje danas daleko ispod 2000 obrtaja kao i iskustveno voznjom bilo kog turbo benzinca gde je posle minut voznje jasno da se dizanjem obrtaja u nebesa skoro nista ne dobija. Na kraju krajeva, postavlja se pitanje cemu sluzi turbina ako bez njene pomoci ostvaruje max obrtni moment na 1500-2000 obrtaja?

Tacno je da se turbina kod 1.4 tsi-a ukljucuje posle 3000 obrtaja, ali to je zato sto kompresor zavrsava posao na malom broju obrtaja. To naravno ne znaci da verzije koje nisu duplo punjene isto pale turbinu posle 3000 obrtaja, to je apsurd.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Kocenje 100-0, od cega sve zavisi?22.07.2013. u 17:09 - pre 131 meseci
Pobrkao si obrtni momenat i SNAGU, ali ti je oprosteno, posto je to masovna pojava.

Obrtni momenat se postize raznim drugim tehnikama, dok je snaga nesto drugacija prica.
Kompresionim odnosom, pre svega, i tu su dizeli u prednosti, dijagramom cetvorotaktnog procesa, manipulacijom ventilima..

Dok turbina povecava kolicinu vazduha, i opstu energiju nastalu sagorevanjem..

Sto se moze videti da benzinski turbo uglavnom imaju vise snage a manje brtnog momenta od turbo dizela.

I tu negde leze razlozi zasto se jos uvek uspesno prave snazni(relativno, od 100-150ks) atmosferski motori, sa razlicitim zamislima namene. Menadzment ventila je aktuelna(ali i sigurno buduca) "tehnika", koja popravlja vozne(upotrebne) osobine svakog motora..

BTW, 1.4TSI, u najnovijoj i punoj verziji(sa sve kompresorom) je vrlo specifican motor, vrhunske tehnike i veoma kompleksne opreme. Cak ni on, kao takav nije za prosto poredjenje samo po snazi ili samo po obrtnom momentu. Vrlo kompleksne zamisli, kompleksnog termalnog menadzmenta, veoma visoke iskoristljivosti, i veoma slozenih regulacija..i po pitanju snage, raspolozivih rezima motora, ekologije i potrosnje..

Recimo, ja sam protivnik maltretiranja takvog motora sa nekim cipovanjem, posto je sam po sebi veoma kompleksan, sa velikom interakcijom raznih regulacionih sistema u sebi.
Prostacko podizanje snage je za jednostavnije sisteme, bez termalnog menadzmenta(koji, recimo, pothladjuje izduv i olaksava rad turbine), za motore koji ne gase dva cilindra zarad smanjenja potrosnje...

Poz
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.dynamic.sbb.rs.



+1349 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim22.07.2013. u 17:35 - pre 131 meseci
@ Duško, nije problem što je nešto offtopic dokle god je konstruktivno i korisno, a naročito ako, kao što je ovde slučaj, doprinosi razjašnjavanju nekih nedoumica (mada veštački izazvanih i nepotrebnih...). Probaćemo to da razjasnimo makar menjali i modifikovali naslov teme.

@ Vladd, često sam (ne samo ja) u dilemi da li ti neke stvari zaista ne poznaješ, ili ih iz nekog razloga namerno prikazuješ drugačijim nego što jesu.

Ove priče koje si mnogo puta ponovio da "turbo motorima trebaju obrtaji da bi išli", "turbina počinje da puni tek oko 3000-3500 rpm", "traže visoke obrtaje" i slično, su samo neki od primera totalno neistinitih iskaza za koje nisam siguran da li ih plasiraš namerno, ili zaista ne znaš o čemu se radi. Obaška što u priču masovno ubacuješ 1,4 twin turbo koji je totalno drugačiji motor, za koji se apsolutno slažemo da je komplikovan i da njime ne treba manipulisati.

Ali sve se to može lako i jednostavno razjasniti pa te pozivam da uradiš sledeće:

1) Dođeš kod mene (ili se negde nađemo, nebitno), I SAM izmeriš ubrzanje 80-120 u poslednjem (vrlo dugom) stepenu prenosa kod turbo motora. Sam se uveriš da je ono ispod 8 sekundi, što je 3-4 puta manje od tvog omiljenog Aurisa i to onog sa najjačim benzinskom motorom.

2) Onda se takođe sam uveriš da su obrtaji na kojima se vrši većina tog ubrzanja znatno ispod 2000 rpm, na kojima bi po tebi turbina trebalo da bude mrtva.

3) I kada se u sve to uveriš, onda takođe sam ovde na ES-u priložiš detaljno objašnjenje kako je moguće da na obrtajima na kojima po tebi turbo motor "ne ide" - on ostvaruje toliku snagu da u poslednjem stepenu prenosa 80-120 km/h izvlači za manje od 8 sekundi.

Eto kada to uradiš, mislim da ćeš u potpunosti promeniti priču (a verujem i mišljenje) o turbobenzin motorima, i da na ES-u više neće biti nedoumica makar po tom pitanju.

 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim22.07.2013. u 18:41 - pre 131 meseci
Ukljucivanje turbo punjaca, zavisi od obrtaja motora i otvora leptirastog ventila.

Ali koji ce to biti broj obrtaja, to zavisi od konstruktora tog motora, koji je to predvideo, znaci individualan je od motora do motora (mislim modela kola). Treba znati da je torbo punjac obican kompresor koga pokrecu izduvni gasovi iz motora i koji po potrebi ubacuje dodatnu kolicinu vazduha u motor. Sobzirom da se vrsi ubacivanje dodatne kolicine vazduha u motor, motor "nekog" kapaciteta funkcionise kao da ima vecu zapreminu. Zbog toga se turbo punjaci koriste da bi se povecala snaga i poboljsale radne karakteristike motora.

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 22.07.2013. u 22:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim22.07.2013. u 20:36 - pre 131 meseci
Ne razumem raspravu oko turbo benzinaca, nema tu šta da se komplikuje, mogu navesti 3 primera mojih bivših i sadašnjih TB. 1.2 tsi 90ks, na 1500 obrtaja uključi turbinu, i tada se oseti (naravno slabo) učinak turba. Posle 3000 ako se ne varam, ne oseća se rad turba. (naravno da ona radi, ali ubrzanje nije tim intenzitetom, i da ne znam da je turbo motor, ne bi ni znao da vrti)

Na 2.0 v6t se palila na 3000 obrtaja, i bez obzira u kom stepenu prenosa je menjač, i kojoj brzini, je ''lepila'' i punila do 1.5 bara i držala.

Na 4.5 biturbo, je malo drugačije radila, nije uvek palila pri istim obrtajima, zavisno od sile kojom se pritisne papučica gasa. Npr, ako idem linearno autoputem, i dodajem na tempomat po 5km na sat, palila se kasnije. Ako zakucam pedalu na 2500 je punila. Možda je to povezano sa tiptronicom, ne znam.

 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim22.07.2013. u 21:21 - pre 131 meseci

Pa to je ono o cemu sam pominjao u prethodnom postu. Da malo pojasnim, koliko se secam iz skole...Dodatni pritisak koji stvara turbo punjac zavisi od obrtaja motora i otvora leptirastog ventila. Sto je veca kolicina vazduha koji prolazi kroz motor, to je dodatni pritisak visi. Turbo punjac se pokrece pomocu izduvnih gasova koji izlaze kroz izduvni vod odakle se odvode u kuciste turbine gde pokrecu turbinsko kolo. Turbinsko kolo je spojeno preko osovine sa kolom kompresora na drugom kraju punjaca. Ukoliko se turbinsko kolo brze pokrece, to ce i vise vazduha usisavati kroz kuciste kompresora u motor. Kada je leptirasti ventil potpuno otvoren, turbina moze da postigne i preko 150000 obrtaja u min. Najvisi dodatni pritisak zavisi od velicine uredjaja, ali vecina fabricki montiranih rurbo uredjaja razvija pritisak od 2,5 - 6,5 bara. Ovaj pritisak utice na snagu motora i ukoliko je visi, to je i snaga veca. Medjutim, motor moze da podnese samo odredjenu vrednost dodatnog pritiska jer povecanje pritiska u cilindrima izaziva detonativno sagorevanje. Ova pojava nastaje kad smesa vazduha i goriva pocinje neravnomerno da sagoreva proizvodeci veci broj "plamenih frontova" u komori za sagorevanje umesto jednog koji mirno sagoreva. Kad se ovi plameni frontovi sudare, cuje se oster zvuk ili fijaukanje sto je znak detonativnog sagorevanja. Ovo moze da izazove pucanje klipova, karika i glave, ostecenje fihtunga glave i klipnjace. Zbog toga se detonativno sagorevanje mora izbeci. Zato se u punjac ugradjuje "rasteretni venti" kojim se ogranicava dodatni pritisak i da bi se snaga motora odrzala u predvidjenim granicama. Otvaranjem rasteretnog ventila propusta se izvesna kolicina izduvnih gasova koji obilaze turbinsko kolo i odrzava se pritisak u predvidjenim granicama. Vecina elektronskih sistema za upravljanje motorom koristi i "senzor" na turbo motorima. Ovaj senzor reaguje na zvucne vibracije koji proizvodi detonacija. signal se zatim salje kompjuteru koji regulise paljenje dok detonacije ne prestanu... To je ono sto Flo kaze, "turbina radi a imam utisak da ne radi"...ona sad ostvaruje efekat samo onoliko koliko je potrebno...
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim22.07.2013. u 21:25 - pre 131 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic:

3) I kada se u sve to uveriš, onda takođe sam ovde na ES-u priložiš detaljno objašnjenje kako je moguće da na obrtajima na kojima po tebi turbo motor "ne ide" - on ostvaruje toliku snagu da u poslednjem stepenu prenosa 80-120 km/h izvlači za manje od 8 sekundi.

Eto kada to uradiš, mislim da ćeš u potpunosti promeniti priču (a verujem i mišljenje) o turbobenzin motorima, i da na ES-u više neće biti nedoumica makar po tom pitanju.


Evo ja cu da prilozim da vidimo koliko je sta brze.

Naprimer - Astra 1.6 Turbo. Ali i to je nepravedno da tako kazem. 1.4 turbo motori menjaju 1.6 benzince. Ti Nebojsa govoris o 1.8T a on je zamena za 2.0 benzince ili jace. Pa ne mozemo porediti babe i zabe :)

Astra 1.6 Turbo, 180KS, 230 Nm!!!!!

80-120 km/čas (5) 12.60 s
80-120 km/čas (6) 16.00 s

Auris:

80-120 km/čas (5) 16.30 s
80-120 km/čas (6) 23.60 s

Za ovoliku konjazu i momenat kod Astre ova razlika uopste nije nesto specijalno. Pogotovo u V stepenu prenosa. Nije cak ni duplo, nije cak ni 50%.

Ajmo ADAC sa motorima 1.4 Turbo koji su zamena za 1.6 atmo:

VW Golf VI 1.4 TSI 122KS (mozemo kasnije upotniti podatkom sa sedmice):
Überholvorgang 60-100 km/h (2.+3.Gang) 5,4 s

Astra 1.4 T 140KS:
Überholvorgang 60-100 km/h (2.+3.Gang) 6,2 s

Nemam podatak za novi, te uzimam STARI Auris 1.6 Valvematic, sto znaci da je novi verovatno u rangu ove Astre:

Überholvorgang 60-100 km/h (2.+3. Gang) 7,0 s

Dakle, ovo nisu neke specijalne razlike. Sto znaci da u realnoj voznji novi Auris je u ovakvim realnim situacijama rame uz rame zq 1.4 Turbo motorima.
Ono sto ja iz svog iskustva sa turbo motorima (Opel 1.4 T 120 i 140ks) mogu da kazem je da jesu za NIJANSU brzi od ovog Aurisa u V i VI stepenu prenosa u medjuubrzanju ali to uopste nije spektakularno i tesko ce obican vozac to da primeti.

Ono sto ce obican vozac primetiti je samo malo veca elasticnost u nekim situacijama - u gradu u visim stepenima prenosa ili mozda malo moze da se oseti pri jacem ubrzanju na autoputu ali nista specijalno ili pri nekoj drasticnoj uzbrdici.

E sad, ako poredimo sa 1.6 i 1.8 Turbo motorima to jeste druga prica kao sto Nebojsa kaze, ali onda ajmo da poredimo sa 1.8 ili 2.0 atmo motorima vece snage.


 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.



+583 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim22.07.2013. u 22:17 - pre 131 meseci
1.4 TSI koje sam ja vozio Touran: 150 KS i Golf 160 KS, se ne mogu porediti sa jednim 1.6 atmosferskim benzincem. Nisam ni jedan stopao, ali Touran sam vozio malo duzi period, i osecaj je stvarno super...

Vozilo ubrzava u mnogo vecem opsegu nego dizel, i mnogo je lepse voziti takvo vozil, koje linearno ubrzava nego recimo dizel slicne snage koji "secka"... Osecas kao da mozes voziti u bilo kojoj brzini.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.95.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim22.07.2013. u 22:39 - pre 131 meseci
teško se ovde može izvući neki univerzalni zaključak. Sve to zavisi od motora do motora, pa i od toga u kojem vozilu se nalazi isti motor, koji menjač...itd.

Dakle, puno parametara ima da bi se tek tako dao neki opšti zaključak, neka opšta istina, da su turbo motori ovo ili ono...

Ono što bih ja mogao reći to je da je svakako osnovna ideja kod turbo benzinaca manje zapremine, da se izvuče što više snage i obrtnog momenta iz male kubikaže.
Dakle, cilj je da se dobije što veći obrtni momenat pri što manjem broju obrtaja, i da se na taj način i smanji potrošnja goriva i samim tim smanji nivo zagađenja.

E sad, koliko se u tome uspelo, to zaista zavisi od tipa motora i tipa vozila u kom se takav motor nalazi.
Neko moje mišljenje je da je to super stvar ali nekako još uvek ne znam koliko bih mogao da imam poverenja u recimo Renoov trocilindraš od 900 ccm i 90 konja koji vuče npr, Captura...

Možda je to i OK prvih 100kkm ali šta posle?

Što se tiče velikih ccm i turbine, tu je priča već drugačija po pitanju izdržljivosti.
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim22.07.2013. u 22:40 - pre 131 meseci
Mozda je problem sto ja pisem poprilicno neforumski, racunajuci da postoje neka predznanja onih koji se uplicu u diskusiju.
Pa je pogresno razumevanje cesto.
Turbokompresori su cak poseban predmet na masinskom...

Elem, za zaboravimo termin "ide" i "vuce", posto je vecina vozila realne automobile, a ne neki specijalni, da bi bilo efektno jasnije, iskustveno.
Ne bi bilo lose da se krene od nekih osnova
http://www.turbobygarrett.com/turbobygarrett/compressor_maps
http://garrettbyhoneywell.com/...undamentals/how-a-turbo-works/
http://www.turbomagazine.com/t...chart_how_to_read/viewall.html

Da bi se formirala neka slika. Koliko vidim, veliki boost je od 5000 obrtaja pa na dalje.

Cinjenica da se konstruktori trude da obezbede linearan raspon snage, od nizih obrtaja, i uopste spustaju momenat ka nizim obrtajima, posto je racunica da manje obrta(i manje ciklusa ubrizgavanja) znaci i manju potrosnju, prosecnu, so korisnicima odaje utisak nekakve snage i ubrzanja i sa nizim obrtajima.
Takodje omogucava, sa visestepenim menjacima, povisenu krstarecu brzinu, sa nizim obrajima, sto je takodje ekonomicno, medjutim, za razvijanje snage je ipak neophodan odlazak u trecu i cetvrtu cetvrtinu raspolozivih obrtaja.Pogotovo za turbo benzica.

Pri tome, naravno da postoje razlike i medju turbo motorima, kao i medu turbinama, razlike u aplikaciji turbina, jedna, jedna sa varijabilnim propelerom, dve turbine...
Nije "prosto" moguce samo reci ni "turbo" motor..odnosno nesporazumi mogu da nastanu u svakoj varijanti..

Inace, ne vidim smisao poredjenja turbo i atmosferskih, jasno je KOJI ima vise snage...narocito za istu-slicnu, kubikazu

A koji i kakav ce biti ugadjen u vozilo, to ionako zavisi ponajvise od marketinga, ciljne grupe trzista i koncepcija proizvodnje..najmanje zavisi od volje inzenjera, bar za vozila za koja se interesuje prosecan gradjanin...

Poz
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim22.07.2013. u 22:47 - pre 131 meseci
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.adsl.alicedsl.de.



+768 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim22.07.2013. u 23:06 - pre 131 meseci
Citat:
vladd: Pobrkao si obrtni momenat i SNAGU, ali ti je oprosteno, posto je to masovna pojava.

Nisam ja nista pomesao i dobro znam sta je snaga, a sta o.m, ali ti si sumnjiv do zla Boga i prosto je nestvarno dokle si u stanju da ides, a da ne dovedes u pitanje da li mozda nisi u pravu i da preispitas svoja saznanja.

Tvrdis da se ogroman(u odnosu na atmo) o.m. ispod 2000 obrtaja ostvaruje bez turbine i to prepisujes manipulacijom ventilima itd.

Pa odakle onda tolika razlika u zoni ispod 3000 obrtaja izmedju recimo aurisa i obicnog 1.4 tsi-a od 122ks? Uporedi njihove dijagrame o.m. pa nam kazi ovde sta pravi toliku razliku ako nije turbina.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim22.07.2013. u 23:21 - pre 131 meseci
Ovo je realan. empirijski dijagram na motoru koncepcijski starom 15 godina koji pokazuje vezu izmedju broja obrtaja i pritiska turbine.

Dijagram je slikovit i prilagdjen je osobama sa posebnim potrebama radi lakseg razumevanja.

Na njemu se jasno vidi da pritisak raste sa porastom obrtaja vec od nekih 1100 o/min (ako se krece iz mesta) pa na vise, a da vec posle 2500 obrtaja pocinje da slabi. Nakon 3500 obrtaja pritisak je vec sasvim mali.

Maximalnu vrednost dostize vec na oko 2500 obrtaja.

Napominjem da je kod novih motora, posebno kod TSI motora ovaj dijagram nesto drugaciji i to u korist veceg pritiska pri jos nizim obrtajima.

Pri tome, treba razlikovati karakteristike turbine od potrebnog pritiska radi povecanja snage. Te dve kategorije imaju zajednicku notu, ali ta dva pojma nikako nisu jedno te isto.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim22.07.2013. u 23:43 - pre 131 meseci
Sledeci dijagram pokazuje odnos izmedju korisnog pritiska turbine i broja okretaja motora u visokom stepenu prenosa u rezimu u kojem se definise maksimalna snaga jednog vozila.

Jasno se vidi prelaz iz jednog nizeg u visi stepen prenosa (delic milisekunde ako menjacem manipulise majstor ) kao i trenutak kada pritisak pocinje da opada.

Ovaj trenutak je zanimljiv jer se tad ne desava da pritisak raste.

Za nekoga ko nije upoznat sa ovom problematikom potpuno je nejasna situacija da povecanje pritiska u tako visokim rezimima nije potrebno pa westgate savrseno precizno odreaguje te "visak pritiska" posalje u atmosferu.

Isto tako se na dijagramu jasno uocava trenutak potpunog rasterecenja turbine, mada je broj obrtaja motora jos uvek vrlo visok.






Zastupati tezu da turbina pocinje radi od 2 ili 3 hiljade obtraja, danas predstavlja komediju.

Upravo je obrnuto: turbina nakon 3000 obrtaja prestaje da radi. Naravno ne bukvalno: prestaje.

Kod danasnjih dizelasa turbina se jos na leru vrlo ozbiljno vrti, dok je kod benzinaca ipak to nesto malo vise. Par stotina obrtaja vise.

[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 23.07.2013. u 00:54 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim23.07.2013. u 00:04 - pre 131 meseci
Citat:
VW Golf VI 1.4 TSI 122KS (mozemo kasnije upotniti podatkom sa sedmice):
Überholvorgang 60-100 km/h (2.+3.Gang) 5,4 s

Astra 1.4 T 140KS:
Überholvorgang 60-100 km/h (2.+3.Gang) 6,2 s

Nemam podatak za novi, te uzimam STARI Auris 1.6 Valvematic, sto znaci da je novi verovatno u rangu ove Astre:

Überholvorgang 60-100 km/h (2.+3. Gang) 7,0 s


Ako je ovaj podatak tacan i ako je razlika u masi vozila mala (za vozila od oko 1300kg), u ovom rezimu voznje i sa ovakvim nacinom iskazivanja podataka, attomobil koji ima bolji rezultat za 2 sekunde realno je jaci za 30 do 50 KS.

To nisu "samo" 2 sekunde vec je to najmanje 30 konja razlike.

Ako znamo da je jedan, i to onaj sa boljim podatkom deklarisan sa 10 KS manje, onda tu ocigledno nesto ne stima. Ili jedni lazu pa napisu manje, ili ovi drugi lazu pa napisu vise.

Procenite sami

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
89.216.37.*



+896 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim23.07.2013. u 08:47 - pre 131 meseci
Ovde se zaboravlja obrtni momenat - on je zasluzan za medjuubrzanje.

Svi ovi motori imaju preko 200Nm, dok Auris - ili bilo koji drugi 1.6 atmo (iz ove tabele) ima 160Nm.

Zato kazem da je izvucen odlican rezultat iz tog motora u autu te mase. Konjske snage nisu toliko bitne u toj operaciji.

Postoji i drugi rezultat Aurisa koji kaze da je 80-120 u VI stepenu 21 sekunda.

Verujem da se na test stazi moze izvuci jos bolji rezultat.

Dolazimo onda do toga da motori od preko 200Nm i preko 140KS nisu cak ni duplo brzi u VI stepenu prenosa u medjuubrzanju, a da se razlika drasticno smanjuje kako idemo ka nizim stepenima prenosa.

Zato i razumem filozofiju japanaca - proveren sistem, smesnog odrzavanja, manje cene u startu i vece dugotrajnosti a dobrih performansi.

Verovatno kada razviju takav turbo motor koji ce pratiti dosadasnji renome pouzdanosti oni ce ga staviti u svoja vozila.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
217.9.102.*



+768 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim23.07.2013. u 08:51 - pre 131 meseci
@Zarko Silic

Svaka cast za ovo gore. Moram da priznam da sam ja tragao po netu za slicnim dijagramima, ali se vidi da to nije moj fah

Inace, podaci za novi 1.4 TSI iz tabele deluju brutalno Ako je verovati zepfers-u, to je bolji rezultat od novog 2.0 TDI 150 PS
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim23.07.2013. u 10:24 - pre 131 meseci
Da bi (vam) bilo jasnije zasto se kod nekih koristi turbo i "odseca" na ..recimo 3000
http://www.autospeed.com/cms/A_111106/article.html

I to je ono sto se radi sa "daily driven" automobilima. Sto naravno nije pravilo, ili zakon tehnike, vec promena "filozofije" koncepcije i privikavanje korisnika na istu. Uz povecanje obrtnog momenta i odredjene "utiske" u kratkim voznjama..

Ja kao stari ljubitelj turba, vise volim da se turbo koristi za podizanje snage i za upumpavanje sto vise vazduha, cemu i turbo sluzi.

Prilagodjavanje sistema "daily driverima" je jedna stvar, a razvijanje snage je druga.

I aplikacije turba bi trebalo razlikovati..

I zato su i smisljeni "nerealni" testovi da prikazu visok momenat na niskim obrtajima, koji je zanimljiv, ali moze se bez njega, pogotovo sto je takodje solidno zanimljivo voziti sa visokim obrtajima..

Poz
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim23.07.2013. u 10:33 - pre 131 meseci
1.6 atmo bih pre poredio sa 1.2 tsi od 86 ks, sa 1.4 tsi 140 ks se može porediti samo sa 2.0 atmo.

Ok, 1.6 će verovatno biti brži od 0-100 al opet bih pre vozio 1.2 tsi, što se performansi motora tiče.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Razvoj snage kod turbo motora i poređenja sa atmosferskim

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 88451 | Odgovora: 337 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.