Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Razdvanje trofazne struje

[es] :: Elektrotehnika :: Razdvanje trofazne struje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9700 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefan__94
Krusevac

Član broj: 248555
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Razdvanje trofazne struje10.07.2013. u 17:43 - pre 131 meseci
Ako oduzmem sve kritike,negativne komentare,neumesne kometare i komentare koji nisu vezani za temu dobijem neki rezime.

Rezime:

Problem - Imam trofazni kabal 5x6 i hteo bih da razvedem 3faze na 3monofazna izlaza.
Resenja -
-Za nulu treba upotrebiti Sabirnicu nule
-Za uzemljenje upotrebiti Sabirnicu

Pitanje - Koje izlaze staviti na kraj kabla ? (klasicne monofazne,uko monofazni ili cak uko trofazni)

To sam ja shvatio sve iz vasih silinih postova koji mahom nemaju veze sa temom.Sada sam postavio jasno pitanje i ne dvosmisleno.Ocekujem odgovre ne kritike,ne hvaljenje odredjenih prodavnica i brendova,nego konkretan odgovor na pitanje,ako moze neko da ga da.
 
Odgovor na temu

Almir87
Almir Hasanagic
elektricar-elektronicar
BiH Kiseljak

Član broj: 311459
Poruke: 203
178.236.80.*



+5 Profil

icon Re: Razdvanje trofazne struje10.07.2013. u 19:01 - pre 131 meseci
klasicne monofazne..vrlo jednostavno..ako ti je potrebna monofazna struja na trosilima..ako je trofazna onda je to druga stvar..

dvije ploce jedan izolator,mala moja to je Kondenzator...
 
Odgovor na temu

dvp
Beograd

Član broj: 304229
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+39 Profil

icon Re: Razdvanje trofazne struje10.07.2013. u 19:39 - pre 131 meseci
Citat:
stefan__94:
Ako oduzmem sve kritike,negativne komentare,neumesne kometare i komentare koji nisu vezani za temu dobijem neki rezime.

Rezime:

Problem - Imam trofazni kabal 5x6 i hteo bih da razvedem 3faze na 3monofazna izlaza.
Resenja -
-Za nulu treba upotrebiti Sabirnicu nule
-Za uzemljenje upotrebiti Sabirnicu

Pitanje - Koje izlaze staviti na kraj kabla ? (klasicne monofazne,uko monofazni ili cak uko trofazni)

To sam ja shvatio sve iz vasih silinih postova koji mahom nemaju veze sa temom.Sada sam postavio jasno pitanje i ne dvosmisleno.Ocekujem odgovre ne kritike,ne hvaljenje odredjenih prodavnica i brendova,nego konkretan odgovor na pitanje,ako moze neko da ga da.


Evo ovako. Kabl 5x6 ti je napojni (trofazni). Dovodis ga u razvodni orman ili tablu. Zato se i zove razvodni jer u njemu to delis na
razne potrosace. U njemu imas sabirnicu za nulti vod (plava), za zastitni vod (zuto-zelena) i 3 fazna voda (braon i dve crne) na osigurace.
Za napajanje monofaznih prikljucnica koristis kabl 3x2,5mm2 preko aut.prekidaca (osiguraca) od 16A.
Imas 3 osiguraca i to su ti tri faze. Kabl 3x2,5mm2 kojim napajas prikljucnicu vezujes tako sto crni vod vezujes na osigurac, nulti vod na nultu sabirnicu,
a zuto-zeleni na zastitnu sabirnicu. Tako za sve 3 prikljucnice i tada imas svaku prikljucnicu na razlicitoj fazi.
Ako hoces jos neku prikljucnicu da dodas na neku fazu, kod prikljucnice dodajes razvodnu kutiju, i paralelno toj jednoj dodajes jos jednu prikljucnicu ...
takodje kablom 3x2,5mm2. Racvanje na drugu prikljucnicu u razvodnoj kutiji - ne u samoj prikljucnici. I tako dalje
ako hoces jos prikljucnica.
Sto se tice prikljucnica ... zavisi kakav ti je prikljucak potrosaca ... ako je obicnim monofaznim utikacem trebaju ti obicne prikljucnice SUKO II 16A ... pretpostavljam da ce ti trebati OG varijanta.

Da se vratim na ono sto si pominjao na pocetku, a sto nije za komentar ... pa se i ne cudim kakve si sve konfuzne odgovore dobijao.
Poenta je da ne mozes kabl 5x6m2 vezati na stubu i direktno sa njega razdvajati prikljucnice. To nije ispravno a moze da bude i opasno.
Prosto na stubu nemas 5 vodova tj nemas uzemljenje ... tacnije imas 3 faze i nulu.
Ako hoces da si ispravan koliko toliko, kabl ces sa bandere (3 faze i nulu) dovesti u orman a do ormana ces dovesti i uzemljenje koje
si prethodno uradio i koje moze da ti spasi zivot.
I preporucio bih ti da kao dodatnu zastitu u orman na dovodu postavis i 3faznu fidovku 30mA.

Da li ti je ovo sada jasnije? Ako me pitas da li treba bas tako da uradis - odgovor je trebas, a ako me pitas da li mozes i drugacije... necu komentarisati.

pozdrav
 
Odgovor na temu

stefan__94
Krusevac

Član broj: 248555
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Razdvanje trofazne struje10.07.2013. u 20:03 - pre 131 meseci
Potpuno se slazem sa svime sto si izneo.Normalno uzemljenje dovodim iz klina koji je nacukan u zemlju.

Jos kazi mi ovako suho koliko trpi opterecenje u kw ?(moja potrosnja je negde oko 4kw po fazi)
Svi potrosaci su mi klasicne monofazne.
 
Odgovor na temu

dvp
Beograd

Član broj: 304229
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+39 Profil

icon Re: Razdvanje trofazne struje10.07.2013. u 20:33 - pre 131 meseci
Ne mozes preko obicne SUKO II, da napojis 4kW.
Teorijski mozes maksimalno 16A x 230V to ti je negde oko 3,6kW ...
A prakticno ne bi trebao da ides preko 2 - 2,5kW i to mora prikljucnica da bude bas kvalitetna i da
spajanje bude jako jako dobro.
Ako kojim slucajem budes uklapao pod opterecenjem ... prikljucnica ce ti jako brzo izgoreti.

Tako da je bolje a i moras da koristis UKO-UTO ... tropolnu prikljucnicu ... recimo 25A ali i
utikaci na potrosacima treba da su UKO-UTO sistem, tako da i to trebas preraditi.

I izmena na moj prethodni komentar je u tome da automati u razvodnom ormanu onda treba da su 20A,
a kabl ka prikljucnicama 3x4mm2

Tamo odakle ti polazi napojni kabl od 6mm2 bi u cilju njegove zastite trebao postaviti
3 automatska osiguraca od 32A i neces imati stete i problema sigurno.


 
Odgovor na temu

stefan__94
Krusevac

Član broj: 248555
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Razdvanje trofazne struje10.07.2013. u 21:24 - pre 131 meseci
Citat:
dvp: Ne mozes preko obicne SUKO II, da napojis 4kW.
Teorijski mozes maksimalno 16A x 230V to ti je negde oko 3,6kW ...
A prakticno ne bi trebao da ides preko 2 - 2,5kW i to mora prikljucnica da bude bas kvalitetna i da
spajanje bude jako jako dobro.
Ako kojim slucajem budes uklapao pod opterecenjem ... prikljucnica ce ti jako brzo izgoreti.

Tako da je bolje a i moras da koristis UKO-UTO ... tropolnu prikljucnicu ... recimo 25A ali i
utikaci na potrosacima treba da su UKO-UTO sistem, tako da i to trebas preraditi.

I izmena na moj prethodni komentar je u tome da automati u razvodnom ormanu onda treba da su 20A,
a kabl ka prikljucnicama 3x4mm2

Tamo odakle ti polazi napojni kabl od 6mm2 bi u cilju njegove zastite trebao postaviti
3 automatska osiguraca od 32A i neces imati stete i problema sigurno.


Hvala na brzom odgovoru,da li moze uko uto na kraju 5X6 a posle uko uto + produzni kabal 4-5m a na kraju njega da pokacim 4-5 suko izlaza?
 
Odgovor na temu

stefan__94
Krusevac

Član broj: 248555
Poruke: 35
212.200.39.*



+2 Profil

icon Re: Razdvanje trofazne struje16.07.2013. u 06:52 - pre 131 meseci
Vidim da niko ne odgovara pa da pitam ponovo da li moze na kraju 5X6 kabla da stavim uko uto izlaze 32a,a posle da uradim jedan razvodnik koji ce da se sastoji od ukouto ulaza 32a pa kabal neki (pitanje je i koje debljine 3 X ?)pa 4 suko utikaca?
Da napomenem da svaki potrosac ne prelazi zasebno po 1,5 ali u zbiru ima dosta.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Razdvanje trofazne struje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9700 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.