Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Svrha ovih kondenzatora?

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Svrha ovih kondenzatora?

[ Pregleda: 2279 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nadžak
Zenica

Član broj: 198364
Poruke: 105
*.dynamic.telemach.ba.



+4 Profil

icon Svrha ovih kondenzatora?30.06.2013. u 16:38 - pre 131 meseci
Pozdrav svima.

Viđam na mnogim šemama u RF kolima da se veže paralelno dva,tri, pet i više kondenzatora, u električkom smislu, na isto mjesto pa mi nije jasno šta je svrha toga? Naravno, ovdje ne mislim na klasično vezivanje u paralelni spoj da se dobije druga vrijednost kapaciteta vezanih kondenzatora. Ovo je po meni nešto drugo! Još nisam naišao na pojašnjenje toga. Iskreno, tražio sam ali vjerovatno nisam uspio pronaći pravi pojam za pretragu.

Evo na primjer na šemi sa ove ruske stranice u RF pojačalu, na prvoj slici ima na par mjesta takvog vezivanja više kondenaztora. Evo recimo C1, C4 , C5, C8 su električki gledano svi paralelno vezani. Pa dalje C15, C16, C17 svi u paralelu itd. Što ne bi moglo jedan od npr. 3n3? Baš mi neobično! Tako još na par mjesta na ovoj šemi. Ako neko može da pojasni bio bih zahvalan.

P.S. Čitao sam na temi Šta se sme a šta ne, pa se nadam da mi nećete zamjeriti što sam stavio link ovakve šeme. Ne mogu samo šemu da postavim, iz nekog razloga neće da ide pa sam stavio link na cijelu stranicu sa dvije slike.
Pozdrav, hvala unaprijed.

http://www.polisoftlab.info/padds.html

[Ovu poruku je menjao nadžak dana 30.06.2013. u 17:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao nadžak dana 30.06.2013. u 18:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3679
46.36.179.*



+356 Profil

icon Re: Svrha ovih kondenzatora?30.06.2013. u 23:16 - pre 131 meseci
Svrha ovakvog vezivanja je totalno "hladjenje" za VF gornjeg kraja induktivnosti 80 nH.-
Svaki kondenzator pored capacitivnosti ima i ESR kao i ESL. Paralelnim vezivanjem vise
kondenzatora, pa bili oni i SMD znatno smanjujemo ESL i time bolje uzemljenje tacke na koju su
vezani. Kroz induktivnost 80 nH se napaja izlazni FET, u konkretnom slucaju induktivnost je dio
rezonantnog kola niskog Q faktora preko kojeg se napaja PA stepen. Gornji kraj induktivnosti je
uzemljen, rezonansu cini induktivnost, izlazna kapacitivnost FET tranzistora i dodatni kapaciteti
koji se vide na semi. Zbog izuzetno niskih impedansi tranzistorskih PA stepena, kada nisu
sirokopojasni, cesto se pribjegava ovakvom rjesenju.

Slika se moze "skinuti" pa i dodatno "frizirati".-

pOz

[Ovu poruku je menjao emiSAr dana 01.07.2013. u 00:35 GMT+1]

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nadžak
Zenica

Član broj: 198364
Poruke: 105
*.dynamic.telemach.ba.



+4 Profil

icon Re: Svrha ovih kondenzatora?01.07.2013. u 06:14 - pre 131 meseci
U redu komšija. Hvala puno na odgovoru. Pozdrav...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Svrha ovih kondenzatora?

[ Pregleda: 2279 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.