Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!

elitemadzone.org :: MadZone :: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 54331 | Odgovora: 289 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!15.05.2013. u 19:23 - pre 133 meseci
ima stvari i sa jedne i druge strane sa kojima se slazem... ono sto mi nije jasno je zasto toliko paznje poklanjamo nekim daljim koracima, a ne obracamo paznju na mnogo bitnije, nize korake... vesti su pune pricama o GMO, Mosantu, zaverama i sl, a kad se bojazljivo pojavi neka vest da je nasa hrana vracena sa neke granice zbog nedozvoljene kolicine pesticida, svi prodju pored toga kao pored govanca na ulici...

s obzirom na prirodu posla kojim se bavim, svakodnevno sam u kontaktu sa poljoprivrednim proizvodjacima, i moja statistika kaze ovako - >90% proizvodjaca stavlja vecu dozu pesticida od propisane (do 2x i vise, po razmisljanju da ce vise bolje da deluje) kada pravi rastvor za prskanje... 99% ljudi ne postuje karencu za pesticide... bolje reci, dobar deo njih nije nikad ni procitao uputstvo na proizvodu... njih samo interesuje cime da prskaju i 'koliko da stavim na kantu', i naravno, krkne uvek vise od toga... na pijacu se nosi kad stigne za prodaju, a ne kad istekne karenca!

slicno je i sa stokom... zivotinje male vrednosti se zatrpavaju ako lecenje nema efekta, a vece idu na klanje da se finansijski spasi sta se spasiti moze, i to puno lekova i hormona... na klanicama se ne radi obavezan pregled na antibiotike i sulfonamide, a pregled na ostale lekove je apstraktna imenica... proizvodjaci nemaju osnovnu predstavu o znacaju vakcinacija i dijagnostickih ispitivanja za koje drzava izdvaja ogromne pare svake godine... za nih je to samo dodatni izdatak (i ako veci deo troskova snosi drzava) i 'samo smisljaju nesto da zajebu seljaka'... Srbija godinama ulaze velike pare da iskoreni svinjsku kugu i krene sa izvozom svinja, a mi dolazimo do neverovatnog apsurda da prosecni srpski seljak zna sve o GMO, a nema predstavu zasto mu ja 'bodem svinje po oboru'...

i onda svakodnevno ovakva rasprava:

- Doktore dodji da mi turis mindjuske na praci
- Ne mogu, nemamo vakcine, nestasica je u celoj Srbiji...
- Ma dodji ti, meni ne trebaju vakcine vec mindjuske da teram na pijac!

i onda ja pocnem da menjam boje kad ne znam po koji put moram da objasnjavam istu pricu godinama, a sto je najgore, i istoj osobi po vise puta... i ne vakcinisu ono sto ostavljaju u obor za priplod, vec samo ono sto ide u promet jer ne mogu drugacije legalno da prodaju! ma divota :)
 
Odgovor na temu

FoghornLeghorn

FoghornLeghorn
Član broj: 312740
Poruke: 88



+498 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!15.05.2013. u 19:40 - pre 133 meseci
Citat:
superbaka: ima stvari i sa jedne i druge strane sa kojima se slazem... ono sto mi nije jasno je zasto toliko paznje poklanjamo nekim daljim koracima, a ne obracamo paznju na mnogo bitnije, nize korake... vesti su pune pricama o GMO, Mosantu, zaverama i sl, a kad se bojazljivo pojavi neka vest da je nasa hrana vracena sa neke granice zbog nedozvoljene kolicine pesticida, svi prodju pored toga kao pored govanca na ulici...

s obzirom na prirodu posla kojim se bavim, svakodnevno sam u kontaktu sa poljoprivrednim proizvodjacima, i moja statistika kaze ovako - >90% proizvodjaca stavlja vecu dozu pesticida od propisane (do 2x i vise, po razmisljanju da ce vise bolje da deluje) kada pravi rastvor za prskanje... 99% ljudi ne postuje karencu za pesticide... bolje reci, dobar deo njih nije nikad ni procitao uputstvo na proizvodu... njih samo interesuje cime da prskaju i 'koliko da stavim na kantu', i naravno, krkne uvek vise od toga... na pijacu se nosi kad stigne za prodaju, a ne kad istekne karenca!

slicno je i sa stokom... zivotinje male vrednosti se zatrpavaju ako lecenje nema efekta, a vece idu na klanje da se finansijski spasi sta se spasiti moze, i to puno lekova i hormona... na klanicama se ne radi obavezan pregled na antibiotike i sulfonamide, a pregled na ostale lekove je apstraktna imenica... proizvodjaci nemaju osnovnu predstavu o znacaju vakcinacija i dijagnostickih ispitivanja za koje drzava izdvaja ogromne pare svake godine... za nih je to samo dodatni izdatak (i ako veci deo troskova snosi drzava) i 'samo smisljaju nesto da zajebu seljaka'... Srbija godinama ulaze velike pare da iskoreni svinjsku kugu i krene sa izvozom svinja, a mi dolazimo do neverovatnog apsurda da prosecni srpski seljak zna sve o GMO, a nema predstavu zasto mu ja 'bodem svinje po oboru'...

i onda svakodnevno ovakva rasprava:

- Doktore dodji da mi turis mindjuske na praci
- Ne mogu, nemamo vakcine, nestasica je u celoj Srbiji...
- Ma dodji ti, meni ne trebaju vakcine vec mindjuske da teram na pijac!

i onda ja pocnem da menjam boje kad ne znam po koji put moram da objasnjavam istu pricu godinama, a sto je najgore, i istoj osobi po vise puta... i ne vakcinisu ono sto ostavljaju u obor za priplod, vec samo ono sto ide u promet jer ne mogu drugacije legalno da prodaju! ma divota


Pravo u centar mete! Tuzno, ali istinito
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.poly.edu.



+694 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!15.05.2013. u 19:42 - pre 133 meseci
Citat:
Braksi:
Citat:
pisac:
Ja kao što rekoh više puta, EU je birokatsko zlo. Ako neko hoće da ide tamo, zašto ne ode sam nego vuče celu zemlju?


Zanimljivo je kako EU raste i pretvara se u centralisticku drzavu, a da cak ni najmocnije zemlje EU ne smeju ni da pisnu. Tj one u najvecem obimu i koriste ovo, a bune se tek kad njima zagusti.

Tako je bilo i sa Amerikom. Nekad je i stvoreno 50 drzava i najpre su neki hteli konfederaciju, a kad je ta ideja porazana nije stvorena unija vec polako centralizovana drzava. Danas kada pitate Amerikanca reci ce vam da se sve odlucuje "tamo" u Washingtonu.


kako te vise nije sramota da tako lupetas?
To sto ti pitas nekog tvog pajtosa morona koji je igrom slucaja amerikanac, ne znaci da je to cinjenicno stanje.
USA je toliko decentralizovana da ih to nekada koci(iako takav sistem ima vise vrlina nego mana).

Dok je u Texasu u 21. veku bio zakonom zabranjen sex homoseksualaca, u New Yorku su im omogucavali da se vencavaju.
Dok u selima na jugu postoji zakon koji obavezuje svaku kucu da ima pusku ili pistolj, u NYC-u je zabranjeno posedovanje pistolja iako ustav kaze da je dozvoljeno. vazi, ustav kaze, imaj pistolj i neces ici u federalni ali ces ici u State zatvor.
U nekim drzavama je uvedeno drzavno zdravstveno osiguranje, u nekima nije niti ce. cak i ovaj novi zakon koji 'obavezuje' clanice da usvoje neko zdravstveno ima dosta prostora za najzatucanije da to izbegnu.
Porezi su skoroz drugaciji(Alaska vs California npr)
Razlike izmedju New Englanda i New Yorka(severoistok USA) i Misisipija, Idaho-a u "centralizovanoj" USA su u svemu vece nego razlike izmedju Nemacke i Portugala u EU koja nije ni konfederacija.
Delovi USA su naprogresivniji delovi sveta, u svakom pogledu ispred ostatka, a imas i citave savezne drzave za koje su Albanija i Srbija pojmovi sloboda, liberalnosti, sirokoumnosti i pameti.
Meni je cimer bio kauboj iz Idaho-a koji nije mogao da se oporavi od kulturoloskog shoka kada je dosao da zivi u New York, jedva sam ga sprecio da nosi machetu o pojasu na ulici. Hteo da ide budala da pokrsti kineze nevernike u sushi baru.


Dakle ti si najveca provala na forumu, nepresusni izvor netacnih informacija a u isto vreme ubedjen da si doktor nauka. parodija od lika.
jedino mi nije jasno kako te vise nije sramota da tako lupetas.


[Ovu poruku je menjao Andrej013 dana 15.05.2013. u 20:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!15.05.2013. u 19:52 - pre 133 meseci
superbaka,

imam jedno pitanje. Kupujem pile sa grilla u supermarketu i ima jedno koje kosta 3.20 i ima ih sva su upakovana u kanap i tako pecene i sva su ista, ko klonovi. To je allevato (uzgajano). E, a pored njega prodaje se (campese) poljsko, ja ga zovem bio pile. Ona su malo veca i ujednacene i ispecena prodaju se na kantar. I tako ne izadje mi vise od 5.5 evra. Ja ne primecujem nikakvu razliku, ali moja zena je uvrtela u glavu da ono manje pile ne valja, kaze oseca se na lekove, i sad kupujem samo bio pile.

Mozes li da prokomentarises malo ovo oko pilica. Samo da kazem da je po meni i cena za 5.5 ispeceno uopst nije velika i cak se i pitam kako izadju iznad troskova ? Pile, pa troskovi, pa gril, pa marza...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!15.05.2013. u 20:00 - pre 133 meseci
Citat:
Andrej013:
Citat:
Braksi:
Citat:
pisac:
Ja kao što rekoh više puta, EU je birokatsko zlo. Ako neko hoće da ide tamo, zašto ne ode sam nego vuče celu zemlju?


Zanimljivo je kako EU raste i pretvara se u centralisticku drzavu, a da cak ni najmocnije zemlje EU ne smeju ni da pisnu. Tj one u najvecem obimu i koriste ovo, a bune se tek kad njima zagusti.

Tako je bilo i sa Amerikom. Nekad je i stvoreno 50 drzava i najpre su neki hteli konfederaciju, a kad je ta ideja porazana nije stvorena unija vec polako centralizovana drzava. Danas kada pitate Amerikanca reci ce vam da se sve odlucuje "tamo" u Washingtonu.


kako te vise nije sramota da tako lupetas?
To sto ti pitas nekog tvog pajtosa morona koji je igrom slucaja amerikanac, ne znaci da je to cinjenicno stanje.
USA je toliko decentralizovana da ih to nekada koci(iako takav sistem ima vise vrlina nego mana).

Dok je u Texasu u 21. veku bio zakonom zabranjen sex homoseksualaca, u New Yorku su im omogucavali da se vencavaju.
Dok u selima na jugu postoji zakon koji obavezuje svaku kucu da ima pusku ili pistolj, u NYC-u je zabranjeno posedovanje pistolja iako ustav kaze da je dozvoljeno. vazi, ustav kaze, imaj pistolj i neces ici u federalni ali ces ici u State zatvor.
U nekim drzavama je uvedeno drzavno zdravstveno osiguranje, u nekima nije niti ce. cak i ovaj novi zakon koji 'obavezuje' clanice da usvoje neko zdravstveno ima dosta prostora za najzatucanije da to izbegnu.
Porezi su skoroz drugaciji(Alaska vs California npr)
Razlike izmedju New Englanda i New Yorka(severoistok USA) i Misisipija, Idaho-a u "centralizovanoj" USA su u svemu vece nego razlike izmedju Nemacke i Portugala u EU koja nije ni konfederacija.
Delovi USA su naprogresivniji delovi sveta, u svakom pogledu ispred ostatka, a imas i citave savezne drzave za koje su Albanija i Srbija pojmovi sloboda, liberalnosti, sirokoumnosti i pameti.
Meni je cimer bio kauboj iz Idaho-a koji nije mogao da se oporavi od kulturoloskog shoka kada je dosao da zivi u New York, jedva sam ga sprecio da nosi machetu o pojasu na ulici. Hteo da ide budala da pokrsti kineze nevernike u sushi baru.


Dakle ti si najveca provala na forumu, nepresusni izvor netacnih informacija a u isto vreme ubedjen da si doktor nauka. parodija od lika.
jedino mi nije jasno kako te vise nije sramota da tako lupetas.


[Ovu poruku je menjao Andrej013 dana 15.05.2013. u 20:57 GMT+1]


licno mislim da sa tobom nesto nije u redu, jbg umesto da uzivas u NYC ti ovde pises citave glupave tirade. Centralizaciju sam spomenuo usput i ona se odnosi na slabljenje guvernerske pozicije u odnosu na senatrosku npr. I slusaj: skini mi se vise sa q. i prestani da me vredjas. Znam da te boli sto sam rasturio tvoje nebuloze o Markovicu, ali idi uci...
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.poly.edu.



+694 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!15.05.2013. u 20:06 - pre 133 meseci
evo jos bisera:
Citat:
Braksi:

Leskovacki ti okrene meso na zaru i baci ga u lepinju pred tvojim ocima, a zavirite malo kako iza kase pakuju dzanki fud... hehe, malo cese jaja ili picu malo pakuje sendvic, da ne kazem sto ne mozemo ni znati da li je oprao ruke pre posla...

Da znas licno jednog od tih leskovackih, znao bi da oni nabavljaju meso ispod cene i najdraze im je da se kupi ono kome rok trajanja istice sutra jer ga kupuju za dzaba, pa ga stave u zamrzivac i prodaju nedeljama. Al da si radio po takvim mestima ili da znas menadzere, znao bi sta se desi ako se slucajno meso potpuno odledi pre nego sto se baci na rostilj-to smrdi da muve pocrkaju. E zato ti mozes da kupis leskovacku pljeku za 100 dinara u Novom Sadu, a ne zato sto je to bogzna kako dobar biznis model. A svi ti prodavci u gradu su udruzeni pa kupuju meso na tone tako da nemoj da se nadas da ti je leskovacki kod pijace bolji od cevapa u centru. sve je to isto i razlika u ceni izmedju tih mesta postoji samo zbog lokacije, radnika i prometa.

Zna se kod kakvih prolaze te fix ideje da komsija djura prodaje kvalitetnu hranu za 95 dinara a samo meso za taj obrok kosta 90.

p.s. nebuloze o markovicu si rasturio tako sto si rekao: "nije tacno". i tu se zavrsio tvoj intelektualni poduhvat. mora da te je posle toga bolela glava od silnog naprezanja mozga :)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!15.05.2013. u 20:12 - pre 133 meseci
znam, zato ti kupis na Menhetnu ono sto je juce trcalo, jutros zaklano i popodne samleveno i ispeceno za tebe.
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.poly.edu.



+694 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!15.05.2013. u 20:33 - pre 133 meseci
pa znas kako, ko u New Yorku ima para, jede kvalitetniju hranu od vecine sveta, a narocito od gastarbajtera bez srednje skole koji rade na crno u italiji.
ali konkretno, imao si srece da pogodis. zivim na 3 bloka od fleischers-a http://www.fleishers.com/ pa jedem ono sto je jutros zaklano(doduse to samo zato sto cura na tome insistira, meni to nije toliko bitno. bitno da nije zatrovano i bajato meso i drago mi je sto ovde bar mogu da biram)
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!15.05.2013. u 20:42 - pre 133 meseci
Citat:
superbaka: ... i ne vakcinisu ono sto ostavljaju u obor za priplod, vec samo ono sto ide u promet jer ne mogu drugacije legalno da prodaju! ma divota :)

Kad god kupujem slaninu u kasapnici sve ovo što si rekao proleti mi kroz glavu...
...još gledam da obavezno bude hladno dimljena,nikako ova po modernoj tehnologiji juče skiči,danas visi...jer sam i sam godinama gajio svinje i pravio proizvode za domaće potrebe.
Zašto ovo napominjem?
Pa jednostavno, kada se sušena prerada odrađuje onako kako Bog zapoveda, salamurenjem i fermentacijom se mnoge štetne materije dobrim delom eliminišu iz materijala, na prvom mestu adrenalin, a i eventualno prisutni farmakopreparati, koji u mojoj proizvodnji finalnih proizvoda su mogli biti prisutni samo u beznačajnim tragovima, iz razloga koji su bili apsolutno van moje kontrole, jer sam hranu za tov uglavnom kupovao.
Ova moderna proizvodnja ne poštuje te proverene procese,već gleda da u toku prerade ne izgubi iz šunki i slanina ni gram vode, svakako ne vode, već telesne tečnosti, likvora, koji je pun svih tih štetnih materija, već to sve plasira na trzište krajnjem konzumentu.
Sve ovo me već duže vreme nagoni da ponovo počnem sa sopstvenim uzgojem, pa ako Bog da zdravlja i sreće junačke, biće nešto ali samo mangulica dolazi u obzir.
I to način uzgoja kako je Bog za nju zapovedio, na otvorenom, salašarski.
Bez tržnih viškova...mada će se za dobronamernike uvek naći pladanj đakonija...nadam se i dobrog vina.

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!15.05.2013. u 20:45 - pre 133 meseci
^^

a vidis ja kad citam sta pises i uopste ton i stil, ja ipak mislim da su ti malo ubacili i onog mesa od ludih krava.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!15.05.2013. u 21:55 - pre 133 meseci
Nema šanse!
Ništa što je mlevena prerada ne kupujem ni kerovima.
A to što ti se učinilo je samo posledica trenutnog položaja kazaljki na satu.
Laku noć.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!15.05.2013. u 22:09 - pre 133 meseci
Andrej013@ https://www.youtube.com/watch?v=enwU5jIXSlU ukusni mutanti!



 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!15.05.2013. u 22:37 - pre 133 meseci
Nisam pisao tebi Vaso vidis dve strelice. Pisao sam onom cimpanzu iznad tebe.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!16.05.2013. u 06:36 - pre 133 meseci
Misliš li ti da sam ja u te sitne sate vid'o strelice?!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!16.05.2013. u 08:32 - pre 133 meseci
Nego, šta ste na kraju zaključili? Jel ovo što piše zaista tačno, i da li zaista tako i treba da bude?

Citat:
Novi Zeland zabranio uzgoj hrane u vrtovima

Europa nije usamljena u protežiranju ekskluzivnih prava velikih proizvođača sjemenja i hrane. Vjerojatno najdalje otišao je Novi Zeland, koji je pod utjecajem velikih kompanija donio nevjerojatnu odluku kojom je zabranio uzgoj hrane u vrtovima i svaku distribuciju sjemenja bez posebnog odobrenja vlasti, a kako to odobrenje nije nimalo jednostavno dobiti, prazninu su brzo ispunile velike kompanije poput Monsanta, na zadovoljstvo vlastitih dioničara. Orwellovski zakon predviđa i provjeru poštivanja nametnutog zakona, i to pretresom prostora za koje se sumnja da se u njima proizvodi hrana. Inspekciju provode naoružani inspektori, u pratnji predstavnika proizvođača hrane!


Mislim, ja da ne izražavam svoje mišljenje dalje, jer ako nastavim popljuvaću sve od Čerčila, pa preko Miloševića i ovih sadašnjih dupeuvlakača sve do Obame sa komplet njegovom kupljenom nobelovom nagradom za "mir" ...
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!16.05.2013. u 09:02 - pre 133 meseci
^
Negde sam pratio jednu forumsku raspravu baš po pitanju Novog Zelanda i javljali su se ljudi odande sa tvrdnjom da je to najobičniji novinarski boolsheet.
Gaje na volju sve u šesnajs.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!16.05.2013. u 09:48 - pre 133 meseci
Vaszo budi bez brige. Za domacu upotrebu moz da radis sta oces, a za ind proizvodnju su vec druga pravila. Realno tako i treba da bude, jer su svi pobegli sa sela, a narod mora nesto da jede. Mada, znas, obilazeci malo forume primecujem i to bas u Srbiji veliki broj novoskojevaca koji su spremni da uteruju ljudima u glavu zakone neke nove internacionale. Tako da nije da sam bas sasvim bezbrizan.

It happened once, it will happen again...
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!16.05.2013. u 18:37 - pre 133 meseci
https://www.youtube.com/watch?...yer_embedded&v=-f5m9MRnzEQ lepo zena objasnila
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9523
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10257 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!16.05.2013. u 19:05 - pre 133 meseci
Ne zabranjuje se seme kao takvo, nego se uređuje TRGOVINA SEMENOM. Dakle, ko prodaje seme, mora da ima sertfikat za to šta prodaje. Isto kao i za one cipele.

Štaviše, naravno da može da se prodaje seme autohtonih i starih sorti, niko ne brani, samo, i to seme treba da bude sertifikovano.

A upotreba semena je naravno slobodna.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!16.05.2013. u 19:14 - pre 133 meseci
E, tu je caka. Koliko se plaća sertifikat?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 54331 | Odgovora: 289 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.